Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2011, 15:15:57
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Dovezi ce arata ca Sf Scriptura spune Adevarul

In acest topic putem aduce la lumina toate descoperirile facute cu ajutorul stiintei, in general, si care arata ca Sf Scriptura spune adevarul (sau cel putin ca se fac cercetari in sensul asta).

Ideea de a deschide acest topic mi-a venit in urma unor discutii purtate in alt topic.

Scopul ar fi dezbaterea, daca ar mai fi cazul, ori daca nu, simpla aducere la cunostinta tuturor, spre intarirea credintei sau macar spre meditare .

Voi incepe cu ARCA LUI NOE, gasita in Muntele Ararat din Turcia.Aceasta se spune ca ar corespunde dimensiunilor descrise in Biblie si, dupa testele cu carbon, s-a estimat ca dateaza din perioada in care a avut loc potopul,cam acum 4800 de ani.

Exista un articol despre asta si pe acest site la: http://www.crestinortodox.ro/pelerinaje/muntele-ararat-arca-noe-126024.html

Pt mai multe poze cu Arca (ba chiar si alte descoperiri biblice) accesati :
http://www.ro.amazinghope.net/arca-l...guvernul-turc/

Video cu cercetatorii chinezi in Arca, la finalul articolului de la :
http://www.ziare.com/magazin/descope...t-video-101216

Nu stiam ca s-a dat si la stiri pe canalele romanesti :
http://videonews.antena3.ro/action/v...rat-din-turcia

2. Am vazut pe la TV mai demult ca s-ar fi gasit pe fundul Marii Rosii diverse obiecte care apartineau egiptenilor ce-i urmareau pe evrei (episodul Exodului din Vechiul Testament).

3.Un alt pasaj din Sfanta Scriptura pare sa fie certificata de Stiinta. Ma refer de data aceasta la Facerea din VT, unde spune ca in ziua a V-a Dumnezeu a facut pasarile si apoi le-a zis: cresteti si va inmultiti. Astfel eflam raspunsul la intrebarea care circula mai demult: cine a fost mai inati oul sau gaina? Iar cercetatorii au aratat ca gaina. Pt mai multe detalii acesati :
http://www.adevarul.ro/actualitate/t...298770126.html

http://stirileprotv.ro/show-buzz/ent...-apoi-oul.html


Cine vrea poate sa continue lista, ca or mai fi, timp sa avem sa cautam.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2011, 15:43:29
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

In alt topic (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...378#post412378) Dumitru73 imi spunea legat de oul si gaina :

"Această simulare a dovedit că ovocledidina are rolul de a grăbi procesul de formare a cojii oului, astfel ca în termen de 24 de ore acesta să poată fi eliminat din corp. Totodată, cercetătorii au observat că oul nu se poate forma în interiorul găinii în lipsa proteinei. De aici a fost trasă concluzia că găina a existat înaintea oului."
Nu ti se pare cam subtirica argumentatia?
Nu ti se pare ciudat ca mai sunt si alte pasari in afara gainii? Si mai mult, majoritatea reptilelor fac oua. Cum de toate au aceeasi proteina?

Raspunsul meu este:

Intr-adevar nu am auzit sa se fi facut cercetari si pe alt fel de pasari, ca sa se vada daca au acelasi ,,sistem” de formare al oului. Dar daca il au? Si la fel, daca si reptilele au cam acelasi mecanism? Daca se vor ocupa de asta oamenii de stiinta poate vom afla si noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2011, 15:57:47
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Dumitru73:
,,Ce vezi tu in acest reportaj? Niste barne, niste structuri din lemn, despre care ni se spune ca au fost descoperite in Muntele Ararat.
Si asta este de ajuns?”

Ii raspund aici:
Dar cum ramane cu testele de carbon, cu dimensiunile asemanatoare celor descrise in Sfanta Scriptura? Cu potrivirea perfecta a locului debarcarii, conform Sf Scripturi :"Dupa o suta cincizeci de zile, a inceput a se scurge apa de pe pamant si a se imputina. Iar in luna a saptea, in ziua a douazeci si saptea a lunii acesteia, s-a oprit corabia pe Muntii Ararat. Apa a scazut mereu, pana in luna a zecea; iar in ziua intai a lunii a zecea s-au aratat varfurile muntilor" (Facere 8, 3-5) ?

Poate viitoare cercetari vor lamuri totul. Problema este ca nu prea se vrea asta, guvernul turc cu greu a aprobat realizarea cercetarilor, din cate am inteles. Si asta ar pune semne de intrebare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2011, 18:33:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
In alt topic (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...378#post412378) Dumitru73 imi spunea legat de oul si gaina :

"Această simulare a dovedit că ovocledidina are rolul de a grăbi procesul de formare a cojii oului, astfel ca în termen de 24 de ore acesta să poată fi eliminat din corp. Totodată, cercetătorii au observat că oul nu se poate forma în interiorul găinii în lipsa proteinei. De aici a fost trasă concluzia că găina a existat înaintea oului."
Nu ti se pare cam subtirica argumentatia?
Nu ti se pare ciudat ca mai sunt si alte pasari in afara gainii? Si mai mult, majoritatea reptilelor fac oua. Cum de toate au aceeasi proteina?

Raspunsul meu este:

Intr-adevar nu am auzit sa se fi facut cercetari si pe alt fel de pasari, ca sa se vada daca au acelasi ,,sistem” de formare al oului. Dar daca il au? Si la fel, daca si reptilele au cam acelasi mecanism? Daca se vor ocupa de asta oamenii de stiinta poate vom afla si noi.
tocmai asta este problema ...
daca au acelasi sistem de formare?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2011, 18:37:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Dumitru73:
,,Ce vezi tu in acest reportaj? Niste barne, niste structuri din lemn, despre care ni se spune ca au fost descoperite in Muntele Ararat.
Si asta este de ajuns?”

Ii raspund aici:
Dar cum ramane cu testele de carbon, cu dimensiunile asemanatoare celor descrise in Sfanta Scriptura? Cu potrivirea perfecta a locului debarcarii, conform Sf Scripturi :"Dupa o suta cincizeci de zile, a inceput a se scurge apa de pe pamant si a se imputina. Iar in luna a saptea, in ziua a douazeci si saptea a lunii acesteia, s-a oprit corabia pe Muntii Ararat. Apa a scazut mereu, pana in luna a zecea; iar in ziua intai a lunii a zecea s-au aratat varfurile muntilor" (Facere 8, 3-5) ?

Poate viitoare cercetari vor lamuri totul. Problema este ca nu prea se vrea asta, guvernul turc cu greu a aprobat realizarea cercetarilor, din cate am inteles. Si asta ar pune semne de intrebare.
din cate imi aduc aminte, testele de datare cu carbon au fost mai mereu contestate aici pe forum.
sau daca ne convin rezultatele e ok?
problema apare cand cercetarile sunt facute de oameni subiectivi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2011, 22:38:11
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din cate imi aduc aminte, testele de datare cu carbon au fost mai mereu contestate aici pe forum.
sau daca ne convin rezultatele e ok?
la asta ma gandeam si eu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.12.2011, 01:43:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu va mai luati dupa aiureli, aia cu arca e la fel ca si bancurile cu extraterestri, nu a dovedit nimeni ca este vreo urma arca acolo ba dimpotriva, s-au facut teste si n-a iesit nimic relevant.

Daca va claditi credinta pe povesti din astea, o sa ramaneti in aer cand o sa se dovedeasca ca povestile sunt doar povesti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.12.2011, 02:20:10
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu va mai luati dupa aiureli, aia cu arca e la fel ca si bancurile cu extraterestri, nu a dovedit nimeni ca este vreo urma arca acolo ba dimpotriva, s-au facut teste si n-a iesit nimic relevant.

Daca va claditi credinta pe povesti din astea, o sa ramaneti in aer cand o sa se dovedeasca ca povestile sunt doar povesti.
Oricum, mie nu-mi mai trebuiesc dovezi ca sa cred in Sfanta Scriptura...
Sper doar sa nu se intample sa cad din credinta, pt ca nu se stie niciodata, Doamne fereste! (Ap. Petru a facut asta de 3 ori, Iuda care la vandut pe Iisus Hristos...)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2011, 02:25:28
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Legat de testele de datare cu carbon, din acest topic am aflat ca ar fi pb cu ele. Intr-un fel, cand am aflat pt prima oara de aceste teste, si eu eram cam sceptica. Pe ce topic s-a vorbit de aceste teste? Daca va e la indemana, daca nu, nu este nici o pb.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2011, 02:26:39
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
tocmai asta este problema ...
daca au acelasi sistem de formare?
De ce ar fi o problema ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dovezi stiintifice , logice si matematice care arata existenta lui Dumnezeu razaudi Generalitati 6 27.11.2011 02:05:23
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 10:01:52
Dovezi arheologice Ioana-Andreea Teologie si Stiinta 0 08.03.2010 17:22:55