Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2012, 06:33:30
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa nu ne fie rusine cu nimeni!

Sa nu ne fie rusine!
pr. Constantin STURZU

Asta putem invata si noi de la El: sa nu ne fie rusine cu nimeni! Sa-i acceptam asa cum sint, cu slabiciunile, badaraniile, lipsurile sau pacatele lor, innoind si vindecind, cu puterea harului, tot ceea ce am mostenit de la generatiile anterioare sau contemporane noua.
De cite ori nu am incercat (sau am vazut la altii), de-a lungul vietii noastre, un sentiment de jena vizavi de cei care ne sint rude sau apropiati prin natura imprejurarilor? De cite ori nu s-a intimplat ca un fiu sau o fiica sa se jeneze in fata colegilor de mama sau de tata care nu sint asa de educati, nu vorbesc corect gramatical sau, mai grav, au si cite o patima, cum e cea a dependentei de alcool? Unii merg pina acolo incit, la o anumita virsta, isi reneaga cu totul rudele sau parintii, tovarasii din copilarie sau colegii de la un serviciu mai modest avut anterior, comportindu-se ca si cum trecutul lor nu mai exista. Negarea originilor si a imprejurarilor in care a crescut ajunge uneori pina acolo incit "jenatul" ajunge sa-si nege insasi nationalitatea. Asa au ajuns unii romani ca, peste hotare fiind, sa nu se recomande ca fiind din Romania, din dorinta de a nu fi asociati cu sleahta de cersetori sau cu infractorii care au invadat Occidentul, mai ales dupa aderarea tarii la Uniunea Europeana. Ca sa nu mai vorbim de jena romancelor de a-si declina identitatea in tari in care compatrioatele lor detin "pozitii fruntase" la capitolul prostitutie.

In "Asfalt tango", unul dintre cele mai reusite filme ale regizorului Nae Caranfil, actorul Mircea Diaconu interpreteaza rolul unui sot abandonat de tinara sa sotie, Dora, care fuge de acasa spre o Franta idealizata, un tarim al fericirii absolute. Aceasta tinara, satula de viata plina de greutati dusa in Romania, refuza sa mai foloseasca limba natala si vorbeste doar in franceza, chiar si atunci cind i se intimpla ceva neasteptat, cum ar fi o lovitura la picior. Eu insumi am cunoscut astfel de persoane in urma unor calatorii in strainatate. Spre exemplu, in Italia, undeva linga Pisa, eram mai multe familii intr-un loc public, fara a ne cunoaste unii pe altii. O tinara mama, desi a stat la doi pasi de noi pret de citeva ore si ne-a auzit vorbind romaneste, a refuzat sa-si deconspire nationalitatea si numai intimplarea a facut sa aflam ca persoana de linga noi (vecina) stie romaneste si ca nu e, de fapt, o italianca de prin partea locului.

"Mi-e rusine ca sint roman" - iata o expresie pe care, daca o cauti pe internet, o gasesti in cel putin 247.000 de locatii! Cred ca putini sint cei care sa nu o fi rostit macar o singura data in viata lor. Unii au facut din aceasta permanenta criticare a tot ce-i romanesc un adevarat crez. Sint cazuri de oameni cultivati, care au avut acces la aspectele valoroase din cultura si din istoria noastra, dar care au refuzat sa mai scrie in limba romana, dispretuind tot ce-i romanesc. Citi insa au constientizat, ulterior, ca, negindu-si nationalitatea, nu fac decit sa-si nege o parte importanta din ceea ce sint? Ca aceasta dezradacinare din sol romanesc si replantare in tinuturi mai primitoare si mai civilizate nu anuleaza mostenirea pe care o duci cu tine, in tine!, chiar si daca ai emigra intr-o alta galaxie. Nu insistam acum asupra motivelor invocate de cei care se rusineaza de propria nationalitate sau de apartenenta la un anumit neam. Cert e ca nu poti fi pe deplin implinit ca om in momentul in care iti (re)negi propriul trecut, incercind sa stergi cu buretele uitarii o parte importanta din viata ta.

Patru, Doamne, si toate patru...

In duminica aceasta care premerge sarbatoarea Nasterii Domnului se va citi in biserici, integral, primul capitol al primei Evanghelii din Noul Testament, cea dupa Matei. Aceasta pericopa debuteaza cu o insiruire de nume care se constituie intr-o genealogie a lui Iosif, logodnicul Sfintei Fecioare si tatal adoptiv al lui Iisus. Ceea ce ii frapeaza pe toti comentatorii acestui arbore genealogic ce merge pina la Avraam este prezenta unor nume de femeie intr-o lista care urmareste descendentii pe linie paterna. Devin si mai contrariati cei care, cercetind in Scriptura cine sint Tamar, Rahab, Rut si Batseba (cele patru femei mentionate), afla ca intre ele sint unele de alt neam decit cel evreiesc si/sau altele cu o viata morala rusinoasa, cel putin in parte.

Tamar este, pe rind, femeia lui Ir si Onan (in virtutea legii leviratului care spunea ca un frate trebuia sa ia de sotie pe cumnata sa daca aceasta ajungea vaduva si fratele nu lasase mostenitori), dar dupa moartea lui Onan nu primeste de sot pe cel de-al treilea frate intrucit Iuda, tatal sau, se temea sa nu moara si acesta. Atunci Tamar il pacaleste pe Iuda, ramas vaduv, si, sub chipul unei prostituate, il primeste in patul sau zamislind doi prunci, pe Fares si pe Zara. Iar Fares este cel inscris apoi intre stramosii lui Iosif, timplarul din Nazaret. Rahab era de neam cananeit, fiind o desfrinata din cetatea Ierihonului. Intrucit ii ajuta pe evrei sa cucereasca aceasta cetate, avind evlavie fata de Dumnezeul acestui popor venit din Egipt dupa multi ani petrecuti in pustie, Rahab este crutata dimpreuna cu toata casa ei, se casatoreste cu Salmon si il naste pe Booz. Acest Booz va lua, la rindul sau, o femeie de alt neam, pe moabiteanca Rut, impresionat de faptul ca aceasta femeie, desi era o vaduva tinara, hotaraste sa nu se recasatoreasca, ci sa poarte grija de soacra sa. In fine, Batseba este cea sedusa de David pe cind Urie, barbatul sau, se afla plecat la razboi. Aflind ca este insarcinata, David da porunca sa fie lasat Urie fara ajutor in fata dusmanilor, iar dupa moartea lui o ia pe vaduva ca sotie. Copilul lui David nascut din acest pacat, al adulterului, nu traieste, insa Batseba ramine iarasi insarcinata si il naste apoi pe Solomon, cel renumit pentru intelepciunea sa.

Poate fi smintitor pentru un neinitiat in tainele crestinismului sa gaseasca astfel de personaje in genealogia celui nascut fara de prihana din Fecioara Maria. Unul ca acesta ar gasi firesc ca evanghelistii sa treaca sub tacere o astfel de descendenta, aparent deloc onorabila in unele aspecte. Dar Dumnezeu nu lasa nimic deoparte, nu cruta si nu ascunde nimic din trecutul celor considerati a fi stramosi ai sai. In primul rind pentru ca, desi de neam strain sau cu viata imorala, astfel de persoane dovedesc, mai presus de slabiciunile omenesti, intelepciunea de a alege cai de implinire a voii lui Dumnezeu (Tamar), o credinta puternica in Dumnezeul cel viu (Rahab), dragoste jertfelnica (Rut) si pocainta (Batseba/ David). Aceste valori au dainuit si s-au transmis de-a lungul urmatoarelor generatii, iar nu pacatele omenesti, conjuncturale. Pe de alta parte, Hristos isi asuma intreaga noastra fire aratind ca a venit pentru tot neamul omenesc, indiferent de etnie sau de starea morala. Si-a asumat, nevinovat fiind, toate ale noastre pentru ca pe toate sa le indrepte si sa le innoiasca. Sa readuca unitatea in sinul umanitatii (insa nu una pe baze etnice), dar si sansa de vindecare a neputintelor omenesti, indiferent de gravitatea pacatelor savirsite.

Asta putem invata si noi de la El: sa nu ne fie rusine cu nimeni! Sa-i acceptam asa cum sint, cu slabiciunile, badaraniile, lipsurile sau pacatele lor, innoind si vindecind, cu puterea harului, tot ceea ce am mostenit de la generatiile anterioare sau contemporane noua. Astfel ne putem noi lumina sufletul, iar pe cei ai nostri ii ajutam sa se ridice. Fugind de responsabilitatea aceasta nu facem decit sa dam cu piciorul la sansa de a ne curati si lumina intreaga noastra fiinta, nu doar o parte. Oricit de implinit ai fi pe plan profesional, familial etc., solutia deplina si odihnitoare, mai ales in cazul in care realmente sint lucruri de care sa te rusinezi, la tine sau la altii, nu e fuga de propria identitate, ci asumarea transfiguratoare a ei in lumina puterii exemplului Mintuitorului Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2012, 05:36:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai imi pare rau da populatia Romaniei de azi nu se prea pot numi romani,ca aia vine de la Imperiul Roman nici daci ci americani fanatici,ca asa se comporta majoritatea.
Mai ramane sa faca si facultatea pe bani,sa fie aci ca in SUA,ca deja asistenta medicala e pe bani chiar si pentru cine are asigurare.
Asta e modelul SUA clar.
Locuitorii Romaniei,fara suparare,s-au gasit sa fie aliati de nadejde a unor fanatici de prin SUA.
De ce sa stai aci in tara,sa te extermine unchiu Sam cu politica sa aiuristica razboinica?
Sau sa muncesti pe salarii mici sa sustii pe unchiu Sam?
Da numele de roman e facut de rusine de politica care o duce guvernul actual PDL cu dl Basescu si cu dl Ungureanu,e facut de rusine de faptul ca mai bine au ajuns sa se comporte cei de prin UE cu romanii mai sarmani,decat romanii din tara cu ceva stare materiala mai buna - spre exemplu merg romani mai sarmani la munca prin tari straine si li se da de lucru sa nu moara de foame si li se platesc salarii mai bunicele sa aibe sa isi intretie si familia.
Cati din romani cu bani investesc in Romania?
Cati din patroni romani isi platesc macar decent salariatii,nu bine?
Cate din romancele angajate de firme straine la resurse umane nu au o politica absurda de selectare a candidatilor,ca majoritatea exagereaza foarte tare,fac o selectie prea riguroasa si stau cu posturile neocupate cu lunile (stiu caz de dna/dnsoara de la resurse umane nu a fost multumita de niciunul din candidatii ale caror cvuri le-a primit timp de 3 luni).E logic ca cei cu firmele straine nu pot sa ii zici dnei/dnsoarei de la resurse umane ce candidati sa aduca la interviu / proba tehnica si nici pe care sa ii angajeze din cei care au trecut proba tehnica,ca na "stie ea mai bine".Si normal,daca nu aduce candidati/nu vrea sa angajeze pe nimeni firma nici nu poate sa mearga si apare o problema....
Majoritatea managerilor romani angajati de companii straine prefera sa dea salarii proaste angajatilor romani ca sa scoata profitu mai mare etc.

Deci cum sa nu iti fie rusine ca esti roman?
De obicei romanu de azi e un fundamentalist inuman,fixist pe ideile de le are de nu ii pasa de ailalti romani ba se mai ia la cearta si cu alti europeni etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 05.04.2012 at 05:41:47.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2012, 05:55:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca se schimba numele Romaniei de acum in Americania e foarte potrivit.
Nu e deloc greu sa vezi ca se duce chiar de guvernanti actuali un proces de exterminare a unei parti a populatiei Romaniei.
Nu stiu pe ce criterii extermina dansii din populatia Romaniei,da e clar ca exista asa ceva.
Imi pare foarte rau de propria identitate a romanului e omenia iar nu sa stea pasiv sa vada ce fac guvernanti actuali,asa cum fac majoritatea romanilor de acum.
Daca ar fi fost omenosi,ar fi iesit multi pe strada sa protesteze pasnic sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Daca ieseau 3-4 milioane de romani pe strada,erau fortzatzi sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Si asta tineri pana in 40 de ani trebuiau sa o faca,nu batrani.
Nu stiu de ce nu ies romanii sa protesteze stiu oameni care nu au de lucru,abia au ce manca si tot nu li se pare nimic in neregula cu dl Ungureanu si dl Basescu probabil or zice ca e UE de vina pentru ce e aci sau eu stiu,dl Snegur sau Rusia.
Asa e si in SUA se cauta tot inamici in afara tarii pentru cum e situatia in tara,nu se vede ca din cauza coruptiei,a nedistribuirii mai egale a bunurilor e situatia proasta in tara.
roman,american nu e prea departe unul de altul,sau e,ca multi americani nu sunt asa fundamentalisti ca romani si sunt mult mai toleranti si mai deschisi spre alti oameni.

Cea mai buna solutia,vorba cuiva,daca ai de a face cu straini,zici ca esti din Republica Moldova,ca esti moldovean.
Si ai rezolvat problema.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 05.04.2012 at 06:02:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2012, 10:07:40
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cati din patroni romani isi platesc macar decent salariatii,nu bine?
Stiti de ce patronii nu-i pot plati pe angajati cu salarii bune? Pentru ca o parte din angajati, in timpul serviciului, navigheaza pe internet; unii dintre ei chiar polemizeaza pe Crestin Ortodox forum. Altii merg cu masina firmei la revizie dar intre timp isi mai rezolva si o problema personala; altii mai "iau" cite ceva de la locul de munca, pentru ca patronul are; altii coordoneaza lucrarile de renovare a casei, prin telefon, de la locul de munca (am avut un coleg care a facut asta zile intregi)...etc, etc, etc. Daca lucrurile nu merg bine undeva, nu merg din cauza noastra, nu a altora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2012, 10:35:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cea mai buna solutia,vorba cuiva,daca ai de a face cu straini,zici ca esti din Republica Moldova,ca esti moldovean.
Si ai rezolvat problema.
De ce? nu am inteles de ce trebuie sa te prezinti ca fiind altceva....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2012, 10:37:41
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
.......Pentru ca o parte din angajati, in timpul serviciului, navigheaza pe internet; unii dintre ei chiar polemizeaza pe Crestin Ortodox forum.
de data asta n-ai nimerit! c.o.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2012, 11:49:15
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai imi pare rau da populatia Romaniei de azi nu se prea pot numi romani,ca aia vine de la Imperiul Roman nici daci ci americani fanatici,ca asa se comporta majoritatea.
Mai ramane sa faca si facultatea pe bani,sa fie aci ca in SUA,ca deja asistenta medicala e pe bani chiar si pentru cine are asigurare.
Asta e modelul SUA clar.
Locuitorii Romaniei,fara suparare,s-au gasit sa fie aliati de nadejde a unor fanatici de prin SUA.
De ce sa stai aci in tara,sa te extermine unchiu Sam cu politica sa aiuristica razboinica?
Sau sa muncesti pe salarii mici sa sustii pe unchiu Sam?
Da numele de roman e facut de rusine de politica care o duce guvernul actual PDL cu dl Basescu si cu dl Ungureanu,e facut de rusine de faptul ca mai bine au ajuns sa se comporte cei de prin UE cu romanii mai sarmani,decat romanii din tara cu ceva stare materiala mai buna - spre exemplu merg romani mai sarmani la munca prin tari straine si li se da de lucru sa nu moara de foame si li se platesc salarii mai bunicele sa aibe sa isi intretie si familia.
Cati din romani cu bani investesc in Romania?
Cati din patroni romani isi platesc macar decent salariatii,nu bine?
Cate din romancele angajate de firme straine la resurse umane nu au o politica absurda de selectare a candidatilor,ca majoritatea exagereaza foarte tare,fac o selectie prea riguroasa si stau cu posturile neocupate cu lunile (stiu caz de dna/dnsoara de la resurse umane nu a fost multumita de niciunul din candidatii ale caror cvuri le-a primit timp de 3 luni).E logic ca cei cu firmele straine nu pot sa ii zici dnei/dnsoarei de la resurse umane ce candidati sa aduca la interviu / proba tehnica si nici pe care sa ii angajeze din cei care au trecut proba tehnica,ca na "stie ea mai bine".Si normal,daca nu aduce candidati/nu vrea sa angajeze pe nimeni firma nici nu poate sa mearga si apare o problema....
Majoritatea managerilor romani angajati de companii straine prefera sa dea salarii proaste angajatilor romani ca sa scoata profitu mai mare etc.

Deci cum sa nu iti fie rusine ca esti roman?
De obicei romanu de azi e un fundamentalist inuman,fixist pe ideile de le are de nu ii pasa de ailalti romani ba se mai ia la cearta si cu alti europeni etc.
Sunt de acord, desi suntem in UE imitam pe americani in toate.

Sunt de acord si cu faptul ca patronii romani isi bat joc de angajati prin salariile mici si as mai adauga sclavia la care ii supun. Patronii dau vina pe impozite si taxe, dar cu ce sunt eu de vina ca angajat ca tu trebuie sa platesti impozite, mie sa imi dai salariul meu care mi se cuvine ca de aceea slugaresc, mai este si o alta fateta, multi romani nu stiu sa isi ceara drepturile, nu au pretentii, se multumesc cu putin, se vand ieftin de frica sa nu fie dati afara.

Last edited by TunsDiana; 05.04.2012 at 11:52:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2012, 11:54:48
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Stiti de ce patronii nu-i pot plati pe angajati cu salarii bune? Pentru ca o parte din angajati, in timpul serviciului, navigheaza pe internet; unii dintre ei chiar polemizeaza pe Crestin Ortodox forum. Altii merg cu masina firmei la revizie dar intre timp isi mai rezolva si o problema personala; altii mai "iau" cite ceva de la locul de munca, pentru ca patronul are; altii coordoneaza lucrarile de renovare a casei, prin telefon, de la locul de munca (am avut un coleg care a facut asta zile intregi)...etc, etc, etc. Daca lucrurile nu merg bine undeva, nu merg din cauza noastra, nu a altora.
Hai ca n-or fi toate asa cum spuneti d-voastra, nu trebuie sa generalizati, ca nu toti or fi asa, si oricum nu este un motiv serios pentru a da salarii mici, da. acesti oameni pot fi penalizati, dar nu inseamna ca trebuie sa ii platim pe toti la fel.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2012, 11:55:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
De ce? nu am inteles de ce trebuie sa te prezinti ca fiind altceva....
Pt. ca tocmai vorba lui , pe care o arunca cu multa usurinta tuturor : este inselat de draci !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2012, 12:18:32
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Daca se schimba numele Romaniei de acum in Americania e foarte potrivit.
Nu e deloc greu sa vezi ca se duce chiar de guvernanti actuali un proces de exterminare a unei parti a populatiei Romaniei.
Nu stiu pe ce criterii extermina dansii din populatia Romaniei,da e clar ca exista asa ceva.
Imi pare foarte rau de propria identitate a romanului e omenia iar nu sa stea pasiv sa vada ce fac guvernanti actuali,asa cum fac majoritatea romanilor de acum.
Daca ar fi fost omenosi,ar fi iesit multi pe strada sa protesteze pasnic sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Daca ieseau 3-4 milioane de romani pe strada,erau fortzatzi sa plece dl Basescu si dl Ungureanu.
Si asta tineri pana in 40 de ani trebuiau sa o faca,nu batrani.
Nu stiu de ce nu ies romanii sa protesteze stiu oameni care nu au de lucru,abia au ce manca si tot nu li se pare nimic in neregula cu dl Ungureanu si dl Basescu probabil or zice ca e UE de vina pentru ce e aci sau eu stiu,dl Snegur sau Rusia.
Asa e si in SUA se cauta tot inamici in afara tarii pentru cum e situatia in tara,nu se vede ca din cauza coruptiei,a nedistribuirii mai egale a bunurilor e situatia proasta in tara.
roman,american nu e prea departe unul de altul,sau e,ca multi americani nu sunt asa fundamentalisti ca romani si sunt mult mai toleranti si mai deschisi spre alti oameni.

Cea mai buna solutia,vorba cuiva,daca ai de a face cu straini,zici ca esti din Republica Moldova,ca esti moldovean.
Si ai rezolvat problema.
Nu au iesit in strada cel putin 3-4 milioane din mai multe motive. Unul ar fi ca multi sunt PDListi, cam 5 milioane asa si ei nu ar face logic nimic contra partidului favorit. Ar mai fi lasitatea vestita a romanului, caruia i-a fost frica sa nu ia un baston in cap de la jandarmi sau o amenda, mai este lipsa de unitate care nu a existat niciodata la romani , ia sa mai moara si capra vecinului ce zice un angajat de la privat , daca mie mi-a taiat salariul sa ii taie si la bugetar sa ii ia naiba ca oricum au salarii mari si nu lucreaza nimic, asta este realitatea, ce spun cei de la privat.

In loc sa existe omenie, sa existe unitate si iubire intre romani nu exista decat dezbinare, ia daca oamenii ar fi mai uniti ar realiza multe, in primul rand ar avea mai multe pretentii de la patroni sa ii plateasca mai bine.

Lipsa de reactie, de pretentii, dezbinare, ciuda, ura , asta este intre romani. Nu exista solidaritate, sa iti para rau cand vezi un pensionar cu pensie mica si cu impozit pe pensie plus plata la sanatate, toti avem batrani si stim cum traiesc, si macar atat din solidaritate pentru ei trebuiau sa iasa multi sa protesteze.

Si eu cred ca guvernarea actuala prin masurile luate extermina populatia, se ajunge la un genocid social.

Last edited by TunsDiana; 05.04.2012 at 12:24:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nimeni nu poate sti sfarsitul omenirii ? nesperatu Generalitati 10 29.12.2012 15:16:57
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine patricia2006 Generalitati 125 20.07.2012 15:17:07
Nimeni nu este de neinlocuit costel Generalitati 10 04.04.2011 17:10:35
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32