Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2015, 18:18:41
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iata scrisoarea .....
Antonia daca va veni momentul, sa te duci dupa Mandruta si
impreuna sa va duceti la lupta.Va urez mari succese lungi si dese.
Pentru ca...., veti avea nevoie, maaaare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2015, 19:20:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Antonia daca va veni momentul, sa te duci dupa Mandruta si
impreuna sa va duceti la lupta.Va urez mari succese lungi si dese.
Pentru ca...., veti avea nevoie, maaaare.
Cugeta ceva din perspectiva ortodoxa, te rog!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2015, 19:22:23
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cugeta ceva din perspectiva ortodoxa, te rog!
pai vezi posturile anterioare.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2015, 20:21:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
pai vezi posturile anterioare.
Sper ca n-ai inteles ca sunt de acord cu ceea ce scrie d-l Mandruta. De aceea, am postat si o scrisoare adresata d-lui Mandruta. Nu e tocmai placut sa-i vezi pe tineri plecand sa lupte doar ca sa se afle-n treaba! Daca patriotismul e domodat, atunci care e rostul unei lupte?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.02.2015, 15:11:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mandruta e un lacheu fara creier, ca toti subiectivii care pupa intotdeauna undeva pe cei de la putere si pe stapanii lor, aflati ba la Istanbul, ba la Vienna, ba la Moscova, ba la Bruxelles/Washington.
Aglutinat penibil, da' macar pe bani buni. Ai de il aproba neconditionat o fac ca prostii, pe gratis.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.02.2015, 08:02:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Singurele situatii, când un tanar din Romania, trebuie sa lupte cu arma in mana, si sa participe la un conflict militar in cadrul armatei romane sunt

-Daca Romania este atacata militar de catre un alt stat
-Daca se va pune problema unei interventii militare romanesti pentru recuperarea stravechilor teritorii romanesti aflate astazi sub ocupatie ucraineana.
-Daca Republica Moldova ar fi atacata militar de catre un alt stat
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2015, 14:05:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Florin opinia ta, desi generoasa, este idealista. Un soldat profesionist se duce unde i-se ordona iar un civil care este recrutat, intr-o situatie de conflict in care este implicata tara sa, la fel, se duce unde este trimis. Refuzul unui militar de a executa ordinele il trimite direct in fata Curtii Martiale iar refuzul unui tanar de a lupta, in cazul in care este inrolat obligatoriu de catre stat, in alte conflicte decat cele mentionate de tine, sau de a se sustrage inrolarii, in cazul in care ea este decretata, este fapta penala.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.02.2015, 14:20:21
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In aceasta privinta, ar trebui modificata si legislatia romaneasca, astfel

-armata sa fie obligatorie in Romania, asa cum era pana in 2007, dar cu conditia ca cei recrutati sau inrolati obligatoriu in armata romana sa poata fi utilizati numai pentru apararea sau recuperarea teritoriului national romanesc, asa cum exista el in anul 1938

-pentru participarea pe alte teatre de razboi externe, in conformitate si cu tratatele internationale semnate de Romania, sa fie folosite numai forte militare recrutate sau inrolate pe baza de voluntariat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.02.2015, 14:23:52
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In contextul actual nu va modifica nimeni legislatia cum spui tu, desi iti inteleg pozitia.Dimpotriva, cred ca lucrurile vor accentuate fix in directia opusa in raport de ceea ce iti doresti tu.In viitor mai vedem.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.02.2015, 14:50:11
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Sa fugim? Unde sa fugim? Cum sa fugi si unde sa te ascunzi? In subsolul blocului? In WC-ul din curte? Pentru ce sa fugi? Ca daca esti prins, tot la dezertare te baga.

Eu nu ii inteleg pe cei care cauta sa se eschiveze in astfel de situatii. Nu va place razboiul? Nimanui nu ii place. Dar pacea va place, nu? Lipsa bocancului rusesc pe ceafa va place? Stilul actual de viata va place? Stiti care e pretul tuturor acestor lucruri? Stiti ca acest pret se plateste in sange si ca la ceva timp vine mereu vremea decontului?

I-as intreba pe tinerii astia nemultumiti daca le place sa se ridice dimineata din pat si sa plece inca somnorosi la serviciu. Si, daca nu le place, de ce o fac in continuare. "Pentru bani", o sa-mi spuna majoritatea. Pentru ca sunt recompensati. E, uite ca si pacea costa.

Eu, unul, m-as duce la razboi nu pentru ca asa-mi cer Ponta si Iohannis, ci pentru a proteja acest stil de viata in care pot oricand sa ii injur pe cei amintiti. Pentru viata asta in care am acces la internetul monitorizat de americani, la un job platit de francezi, la lapte polonez, zacusca ceheasca si pui ieftin din Danemarca (toate in detrimentul productiei autohtone de alimente). Cu toate relele ei, viata asta e de o mie de ori mai buna decat una in care rusa e a doua limba si in care daca spui ce nu trebuie ajungi la puscarie.

Si m-as mai duce pentru ca sunt rezervist si n-am incotro. Eu asa inteleg regulile jocului: pe timp de pace, faci ce vrei. Pe timp de razboi, faci ce trebuie. Tara asta, din care unii contempleaza sa fuga cand vine urgia, exista pentru ca unii oameni, candva, au facut ce trebuie, ba chiar au murit, chiar si atunci cand n-aveau chef.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde