Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2017, 00:54:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:42:47.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.09.2017, 11:15:03
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pentru PenticostalulT, o întrebare cu privire la darul priorității:

De acord că sotul/sotia trebuie să aibă prioritate în raport cu diversii terti, prieteni, ba chiar si în raport cu părintii; interesant este de discutat dacă trebuie să aibă prioritate în raport cu copiii.
In ce ma priveste, cred ca legatura cu sotia/ sotul prevaleaza in raport cu orice alte relatii. Inclusiv parinte - copil. Eu cred ca cel mai frumos cadou (daca tot vorbim despre daruri) pe care un tata il poata face copiilor lui este sa o iubeasca profund si sa o aiba pe primul loc in inima lui pe mama lor.

Dar eu vorbesc la modul general, principial, cum cred ca ar trebui sa fie intr-o familie functionala. Asa cum cred ca inca mai exista multe in lumea noastra. Cum imi doresc sa fie familia mea si familiile copiilor mei.

Daca insa intr-o familie exista un copil cu un handicap iar tatal betiv il abuzeaza, cum sa mai ceri mamei sa-l puna pe sot pe primul loc in inima ei?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai degrabă acest pasaj mi se pare un bluf
Poate ar fi bine sa revedeti semnificatia termenului "bluf".
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
odată pronuntate riscul de a cădea în fudulie tâmpă si grandilocventă e destul de mare.
Daca veti avea amabilitatea sa cititi cu atentie, veti observa ca eu nu am scris despre declaratiile televizate.
Ci despre un sot care isi face bine socotelile in mintea lui, in duhul lui.
Asta spune Biblia: Ia seama bine in mintea ta, in duhul tau si nu fii necredincios nevestei tineretii tale!

E un indemn valoros al Sfintei Scripturi. Si lucreaza. Bine. In viata mea a functionat.
E drept ca nu-s casatorit decat de vreo douazeci de ani.

Last edited by Penticostalul Traditional; 19.09.2017 at 12:21:12.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.09.2017, 23:51:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Poate ar fi bine sa revedeti semnificatia termenului "bluf".
Da are și sensul de lăudăroșenie, infatuare (care poate fi în forul interior) și chiar sensul derutant dacă e făcut public într-o rubrică.
BLUF s.n. (Rar) Vorbă spusă (sau acțiune făcută) în scop de intimidare sau de inducere în eroare; lăudăroșenie. [Pron. blaf, pl. -furi. / < engl., fr. bluff]

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asta spune Biblia: Ia seama bine in mintea ta, in duhul tau si nu fii necredincios nevestei tineretii tale!
Biblia spune doar atât restul cu „niciodată, în niciun caz” are izul unei conserve din programul martorilor lui Iehova, unde exemplificările nu conving sau strică farmecul pasajului scriptural, foarte bine că a mers în cazul tău/dvs.

Mai în clar pasajul pe care îl comentam, deși l-am subliniat și mai sus:
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
1. Fidelitate.
Darul cel mai de pret pe care sotii il pot face unul celuilalt este o decizie ferma, luata in minte: in nicio circumstanta eu nu voi transmite vreunei persoane de sex opus un mesaj ca sunt disponibil.
Destul de greu pentru că uneori treaba se poate petrece involuntar, pe lângă asta gândurile circulă foarte repede, unele nu sunt de la om a zice că nici la nivel de gând nu vei prevedea anumite acțiuni înseamnă că gândurile pot fi controlate în totalitate independent de influențele exterioare, sau că știi dinainte că vei putea seta doar anumite gânduri, iar pe restul le excluzi, mai bine spuneai că te vei împotrivi oricărui gând de tipul...

Dar și aici de la decizia mentală fermă, până la îndeplinirea ei e cale lungă, deși omul e bine intenționat ar însemna că oamenii fac numai binele, parcă Sfântul Apostol Pavel spunea:
„9. Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc.”

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nici prin vorbe, nici prin priviri, nici prin fapte. Nu voi flirta cu absolut nimeni in toata viata mea.
E greu să nu flirtezi chiar și inconștient la început cu o femeie , în toată viața după căsătoire, pentru că e o chestie spontană de multe ori, nu trebuie programată cu replici și vorbe ticluite, e necesară o simplă conversație chiar în interes de lucru și e o stare care trece mai ales că omul se dezmeticește.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu ma voi gandi vreodata la despartirire si nici macar nu voi pronunta cuvantul divort. Nici macar in gluma.
Plauzibil, sunt oameni care se feresc de cuvântul despărțire, divorț, chiar dacă uneori sunt ispitiți și de gând, dar măcar se feresc să-l arunce.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.09.2017 at 23:59:50.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2017, 01:05:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da are si sensul de lăudărosenie, infatuare (care poate fi în forul interior) si chiar sensul derutant dacă e făcut public într-o rubrică.
BLUF s.n. (Rar) Vorbă spusă (sau actiune făcută) în scop de intimidare sau de inducere în eroare; lăudărosenie. [Pron. blaf, pl. -furi. / < engl., fr. bluff]
Multumesc frumos pentru grija pe care mi-o purtati insa va asigur ca laudarosenia-mi a fost neintentionata.

Dumneavoastra ce parere aveti cu privire la intrebarea initiatorului: "Ce trebuie sa daruiasca un barbat femeii si ce trebuie o femeie sa daruiasca barbatului intreaga viata?"

Last edited by Penticostalul Traditional; 20.09.2017 at 01:24:37.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2017, 04:23:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

lorest,.ce ai scris pare un soi de discurs in favoarea ideii ca n-ar fi ata de rau si oricum, total inevitabil sa mai flirtezi uneori..
Pare un fel de.scuza, autojustificare, deci tu o mai faci uneori si iti vine greu sa crezi ca altii nu o fac mai ales ca nu sunt asa 'dreptcredinciosi' ca tine.
Penibil, penibil..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2017, 22:59:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
lorest,.ce ai scris pare un soi de discurs in favoarea ideii ca n-ar fi ata de rau si oricum, total inevitabil sa mai flirtezi uneori..
Pare un fel de.scuza, autojustificare, deci tu o mai faci uneori si iti vine greu sa crezi ca altii nu o fac mai ales ca nu sunt asa 'dreptcredinciosi' ca tine.
Penibil, penibil..
Poate cineva anticipa acum absolut tot ce va gândi peste zece minute de exemplu ?

Poate dacă ai fi undeva deasupra spațiului biologic, eu despre asta vorbeam formulări precum niciodată/în niciun caz - referitoare la gânduri, când poate fi vorba și despre situații nepremeditate, sunt afirmații cam precipitate chiar dacă intenția o fi fost bună la formulare.

Linia dintre flirt și conversație e cam fină uneori, chiar dacă unii nu admit că e iz de flirt în ce fac, oricum și la iuțimea ispitei, omul nu e obligat să dea curs, după ce se dezmeticește, dar nu înseamnă că ea nu poate exista.

Dacă zic, în niciun caz nu voi avea niciun gând de judecată, despre nimeni, absolut niciodată sunt mai credibil ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.09.2017 at 23:03:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare