Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2011, 02:09:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Religia ortodoxa si ADOLESCENTII !

Adolescenta, aceasta varsta rebela,cand iti tropaie hormonii in cap si sangele iti clocoteste in vene,este o rascruce de drumuri.Multi tineri au iesit sifonati din acesta etapa a vietii, pentru ca nu au putut gestiona corect situatiile cu care s-au confruntat.Se spune ca adolescenta e ca o boala.Trece.Dar totusi, cum trebuie indrumati adolescentii?Ce le putem spune, cand ei stiu "totul" ?:-)
Cum sa-i spun unui adolescent care e cu capul doar sa faca sex, ca nu e voie sa faca sex decat dupa casatorie si chiar si atunci ,grija mare,exista zile si interval orar in care sexul este permis???Cum sa-i spun unui adolescent ca el trebuie sa traiasca restrictionat deoarece menirea lui pe pamant nu este sa fie iubit/fericit/implinit, ci este MANTUIREA ? Adica cum sa ii explic eu ca trebuie sa traiasca in asa fel incat abia DUPA CE MOARE, sa fie fericit (mantuit)?
Dupa ce am vazut ce parere au adolescentii despre religia in scoli, mi-am dat seama ca adolescentii sunt cei carora trebuie sa le acordam o atentie speciala.
Si sa nu spuneti ca depinde de educatia primita in familie, pentru ca am vazut copii foarte religiosi care l-a varsta adolescentei "au rupt lanturile" si au gustat libertatea..si probabil vor reveni la religie, dupa varsta de 50 de ani..:-)
Deci, ce facem cu adolescentii?:-)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2011, 03:04:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Melissa,ai copii? Ce varste au? Eu de exemplu am fost la un pas de "prapastie",daca nu chiar cazusem... Parintii mei nu sunt credinciosi decat cu numele,nu ma pot lauda ca am primit o educatie religioasa. Deci depinde mult si de fiecare tanar in parte,de cat de deschis este la minte etc. Trebuiesc normal dusi de mici la biserica. Spui ca si asa se pot indeparta de Dumnezeu,e adevarat,dar cel putin le va ramane ceva,un graunte de mustar,un reper la care la nevoie sa se intoarca,asemenea fiului risipitor... Deci sa nu deznadajduim. Si eu oarecum mi-as dori o familie,sa am copii,si ma gandesc cu groaza la cum ii voi creste si cum ii voi educa,dar cu nadejde in Dumnezeu toate sunt cu putinta.

"Ce nu e cu putinta la om e cu putinta la Dumnezeu."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2011, 03:20:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sinaxarul este plin de sfinți adolescenți. Este vârsta marilor entuziasme. Mai mult decât oamenii de alte vârste, adolescenții sunt chemați să descopere aventura întâlnirii cu Isus. Am mai reprodus un citat din "Jurnalul Fericirii" unui evreu convertit, dar unele lucruri merită repetate pentru savoarea lor și bogăția lor:

Nenorocirea este că veacuri de-a rândul – și acum mai mult decât oricând – până și oamenii de bună credință (mai ales ei) văd în creștinism un fel de vag și blând cretinism, bun pentru bigoți, creduli și ființe pierdute cu firea.

În vreme ce e clocot, e scandal, e curată „nebunie”, mai îndrăzneț și mai exigent decât orice teorie extremistă; e aventură, e happening – e cel mai formidabil happening.

Creștinismul e dogmă, e mistică, e morală, e de toate, dar e în special un mod de a trăi și o soluție și e rețetă de fericire. Mai că aș spune că e supradeconectare, supra-LSD. Pe lângă doctrina creștină, cerințele și rezultatele ei, toate stupefiantele și halucinogenele sunt leac băbesc, diluție Hanemann minimală, roabă neolitică.

Nu există mai zguduitoare terapeutică (ne cere imposibilul) și nici medicament mai eficace (ne dă libertatea și fericirea fără a mai fi nevoie să trecem pe la traficanții de heroină).

Creștinismul dă pace, liniște și odihnă – dar nu serbede și monotone, ci pe calea aventurii celei mai temerare, a luptei neîncetate, acrobației celei mai riscante. Un trapez la mare înălțime – și nici o plasă dedesubt.


Creștinii nu sunt chemați să caute fericirea numai în viața viitoare, ci chiar în viața aceasta. Acuma, depinde mult ce înțelegem prin fericire, înțelesul a orice poate fi deformat. Fericirea creștină este să fii prieten al lui Isus. El este Apa cea Vie și numai El satură. Nu am văzut niciodată oameni atât de fericiți precum călugării și călugărițele. Chiar azi am văzut o frumoasă călugăriță la biserica în care fiica mea face cateheza. Fericirea de pe chipul ei era radiantă și contaminantă. Dimpotrivă, ceea ce nu vine de la Dumnezeu nu aduce fericire. Poate aduce o satisfacție rea, de moment, ca atunci când îl fracturăm pe colegul care vrea neapărat să iasă în evidență să se pună bine cu șeful. Dar repede vine urâtul și amarul și deznădejdea. Dacă diavolul ar vinde aur în schimbul sufletului nostru, tot ar mai fi un târg oarecare, numai că Înșelătorul nu aur ne vinde, ci poleială și iluzii. Banii calpi pe care ne-am vândut ies repede la iveală, spre zdrobirea noastră și părerea de rău.

Desigur, fericirea tânărului în uniune cu Domnul este numai o arvună a fericirii vieții viitoare. Surâsul lui Dumnezeu în inima noastră îl simțim cumva "în ghicitură" și numai uneori. Și totuși, aceste momente ne fac atât de fericiți și ne fac să tânjim aproape fizic după Cel care e izvorul fericirii. Dar când vom fi față către Față, când lumina Lui ne va inunda fiecare colț rămas obscur din sufletul nostru ! Abia atunci vom vedea pe deplin cât de bun este Domnul, dacă pentru atât de puțin efort în viața noastră ne dă atât de multă fericire !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 14.02.2011 at 03:21:16. Motiv: tag-uri
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2011, 13:32:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Melissa,ai copii? Ce varste au? Eu de exemplu am fost la un pas de "prapastie",daca nu chiar cazusem... Parintii mei nu sunt credinciosi decat cu numele,nu ma pot lauda ca am primit o educatie religioasa. Deci depinde mult si de fiecare tanar in parte,de cat de deschis este la minte etc. Trebuiesc normal dusi de mici la biserica. Spui ca si asa se pot indeparta de Dumnezeu,e adevarat,dar cel putin le va ramane ceva,un graunte de mustar,un reper la care la nevoie sa se intoarca,asemenea fiului risipitor... Deci sa nu deznadajduim. Si eu oarecum mi-as dori o familie,sa am copii,si ma gandesc cu groaza la cum ii voi creste si cum ii voi educa,dar cu nadejde in Dumnezeu toate sunt cu putinta.

"Ce nu e cu putinta la om e cu putinta la Dumnezeu."
Pai cam toti adolescentii se plimba pe marginea prapastiei...Unii nu cad datorita familiei si regulilor impuse de ea.Nu pentru ca asta aleg ei.Altii nu cad pentru ca nu ii ajuta fizicul de exemplu.Inchipuie-ti o fata frumoasa de 17-18 ani.E greu ca ea sa se gandeasca la sfinti si la apostoli cand o claxoneaza toate bmw-urile decapotabile pe strada,cand primeste invitatii la Paris la micul dejun,cand vede bine ce furori face in randurile masculine.Asta este realitatea.Adolescentii vor sa faca sex, vor sa aibe senzatii tari,vor sa fie iubiti,vor sa braveze,vor sa schimbe lumea.
Degeaba ne ducem copiii la biserica de mici pentru ca atunci cand adolescenta isi face simtita prezenta, lucrurile o iau razna.
Mai sunt adolescenti care practica religia mimetic,sunt dusi cu fortza la biserica,pusi sa tina post,etc...E vorba de cei mai slabi, terorizati de parinti habotnici.Dar vai si amar ce repercursiuni au in viitor aceste masuri drastice,de fortzare a unui adolescent..
Deci lucrurile sunt pe departe a fi ortodoxe cu adolescentii..:-) Exista desigur si exceptii, care intaresc regula..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2011, 15:23:17
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Cred ca desi adolescenta si tineretea sunt varste foarte hormonale si pline de extreme, depinde foarte mult de ce anume invata si vede persoana respectiva. O fata care citeste o carte in genul Ciresarii, cartile lui Karl May, poeziile lui Blaga, si multe alte romane -- literare sau "usoare" -- care sunt inca pline de vise, de hormoni daca vrei, dar fara acea tensiune moderna sexuala si legata de senzatii tari va rezista mult mai usor tentatiei decat o fata expusa numai senzatiilor tari.

Pe mine parintii mi-au aratat si prin exemplul personal si prin multe ore de conversatie un model educativ care pentru mine si pentru sora mea a functionat. Pentru fratele meu, mai putin, dar asta si pentru ca de mic a cautat senzatiile tari. Pe mine m-au miscat in special doua lucruri din cate mi-au zis parintii cand eram mai mica -- in jur de 15 ani.

1) zis de tata: Noi cand eram mai tineri, era un pic altfel. Eram colegi de facultate (el si mama) si studiam impreuna la matematica. Ne vedeam de trei ori pe saptamana, intr-o camera cu usile deschise, si discutam despre matematica, despre literatura, muzica, poezie. Asta insemna ca suntem foarte buni prieteni. Iar cand am vrut sa o cunosc mai bine decat atat, am cerut-o in casatorie.

zis de mama: Bineinteles, s-au mai schimbat obiceiurile.

zis de tata: Dar aici in casa daca sunteti cu un baiat (vorbea cu noi fetele), usa trebuie sa ramana mereu deschisa, si sa stati dezlipiti unul de altul cat sunteti in jurul altora.

zis de mama: Ca sa se poata trai si fara sa te simti penibil ca esti in propria casa.

2) zis de mama: Sa ai grija, niciodata sa nu iti pierzi independenta si capacitatea sa stai pe propriile picioare. Sa nu datorezi nimanui -- barbat sau femeie -- nimic, decat numai lui Dumnezeu. Iar daca te hotarasti vreodata sa alegi un barbat, ia-l pe acela care e gata sa sara in fata glontului pentru tine, sa dea totul pentru tine, pentru ca avantul trece si trebuie sa ramana ceva -- macar amintirea dragostei -- pe care sa te poti baza.

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.02.2011, 15:46:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CrisetenO Vezi mesajul
Cred ca desi adolescenta si tineretea sunt varste foarte hormonale si pline de extreme, depinde foarte mult de ce anume invata si vede persoana respectiva. O fata care citeste o carte in genul Ciresarii, cartile lui Karl May, poeziile lui Blaga, si multe alte romane -- literare sau "usoare" -- care sunt inca pline de vise, de hormoni daca vrei, dar fara acea tensiune moderna sexuala si legata de senzatii tari va rezista mult mai usor tentatiei decat o fata expusa numai senzatiilor tari.

Pe mine parintii mi-au aratat si prin exemplul personal si prin multe ore de conversatie un model educativ care pentru mine si pentru sora mea a functionat. Pentru fratele meu, mai putin, dar asta si pentru ca de mic a cautat senzatiile tari. Pe mine m-au miscat in special doua lucruri din cate mi-au zis parintii cand eram mai mica -- in jur de 15 ani.

1) zis de tata: Noi cand eram mai tineri, era un pic altfel. Eram colegi de facultate (el si mama) si studiam impreuna la matematica. Ne vedeam de trei ori pe saptamana, intr-o camera cu usile deschise, si discutam despre matematica, despre literatura, muzica, poezie. Asta insemna ca suntem foarte buni prieteni. Iar cand am vrut sa o cunosc mai bine decat atat, am cerut-o in casatorie.

zis de mama: Bineinteles, s-au mai schimbat obiceiurile.

zis de tata: Dar aici in casa daca sunteti cu un baiat (vorbea cu noi fetele), usa trebuie sa ramana mereu deschisa, si sa stati dezlipiti unul de altul cat sunteti in jurul altora.

zis de mama: Ca sa se poata trai si fara sa te simti penibil ca esti in propria casa.

2) zis de mama: Sa ai grija, niciodata sa nu iti pierzi independenta si capacitatea sa stai pe propriile picioare. Sa nu datorezi nimanui -- barbat sau femeie -- nimic, decat numai lui Dumnezeu. Iar daca te hotarasti vreodata sa alegi un barbat, ia-l pe acela care e gata sa sara in fata glontului pentru tine, sa dea totul pentru tine, pentru ca avantul trece si trebuie sa ramana ceva -- macar amintirea dragostei -- pe care sa te poti baza.

Doamne ajuta!

Cristina
Deci fratele tau este un caz concret,ca desi a primit aceleasi exemple,sfaturi si indemnuri de la parinti ca si tine si sora ta, nu s-au lipit de el.Sa stii ca majoritatea adolescentilor sunt ca el, nu ca tine si sora ta.:-)
In ceea ce te priveste pe tine si pe sora ta, eu sper sa nu va dezamageasca viata,pentru ca voi aveti asteptari mari de la barbati.Pentru ca in ziua de azi,cu greu gasesti un barbat ( ca tatal tau in exemplul dat), care sa doreasca sa povesteasca cu usile deschise despre matematica,muzica,poezie,etc si daca vrea ceva mai mult, sa te ceara in casatorie.Stii doar ca vremurile sunt altele, totul se intampla cu viteza si societatea de azi nu mai scoate pe piata cavalerii de odinioara.:-)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.02.2011, 16:50:30
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Deci fratele tau este un caz concret,ca desi a primit aceleasi exemple,sfaturi si indemnuri de la parinti ca si tine si sora ta, nu s-au lipit de el.Sa stii ca majoritatea adolescentilor sunt ca el, nu ca tine si sora ta.:-)
Cred ca este cam 50 / 50 intre adolescentii care au primit din familie ce treuie dar nu s-a lipit de ei, si adolescentii care au primit exact ce nu trebuie din familie. Desi, balanta incepe sa incline ingrijorator catre ce-a de-a doua categorie si probabil de aici si atentionarea Cristinei ca poate fi dezamagita. Eu cred ca dezamagita nu va fi doar ca va trebui sa fie mai precauta, si asta inseamna (probabil dar nu neaprat) timp mai mult.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.02.2011, 17:34:40
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai cam toti adolescentii se plimba pe marginea prapastiei...Unii nu cad datorita familiei si regulilor impuse de ea.Nu pentru ca asta aleg ei.Altii nu cad pentru ca nu ii ajuta fizicul de exemplu.Inchipuie-ti o fata frumoasa de 17-18 ani.E greu ca ea sa se gandeasca la sfinti si la apostoli cand o claxoneaza toate bmw-urile decapotabile pe strada,cand primeste invitatii la Paris la micul dejun,cand vede bine ce furori face in randurile masculine.Asta este realitatea.Adolescentii vor sa faca sex, vor sa aibe senzatii tari,vor sa fie iubiti,vor sa braveze,vor sa schimbe lumea.
Degeaba ne ducem copiii la biserica de mici pentru ca atunci cand adolescenta isi face simtita prezenta, lucrurile o iau razna.
Mai sunt adolescenti care practica religia mimetic,sunt dusi cu fortza la biserica,pusi sa tina post,etc...E vorba de cei mai slabi, terorizati de parinti habotnici.Dar vai si amar ce repercursiuni au in viitor aceste masuri drastice,de fortzare a unui adolescent..
Deci lucrurile sunt pe departe a fi ortodoxe cu adolescentii..:-) Exista desigur si exceptii, care intaresc regula..
Si eu cand ies cu BMW-ul claxonez si ma uit dupa fete Acum treacand la lucruri serioase,inteleg ce vrei sa spui. E greu,nu pot nega asta,si pt. noi,cei care ne ducem la biserica,e destul de greu sa rezistam tentatiilor. Acum insa depinde si de la fata la fata,ce aspiratii are fiecare. Unele efectiv asta vor,bani,baieti frumosi si masini scumpe,iar altele dimpotriva... cauta o dragoste sincera si adevarata. E greu de schimbat o persoana,dar nu imposibil. Insa ideea ramane aceeasi: depinde de cata minte are fiecare in cap!

Iar cu cei religiosi "cu forta" este ceva cat se poate de rau. Asa ceva nu se poate. Fiecare trebuie sa-L simta pe Dumnezeu. Pacat ca majoritatea se intorc la El abia dupa ce au dat cu capul de tavan!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.02.2011, 17:41:28
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Sunt de acord: exemplul fratelui meu arata ca o parte din tineret nu va reactiona la fel la aceasta tactica. Si totusi, daca ne dam batuti fara sa incercam sa-i invatam pe tineri sa viseze fara sa isi satisfaca poftele si curiozitatile carnale, nu e asta mai rau decat daca incercam si pierdem 50% din turma? Macar am salvat restul...

Cat despre mine, trebuie sa spun ca Dumnezeu m-a ajutat. Barbatul pe care l-am gasit imi respecta si imi impartaseste ideile intr-un grad cu totul neasteptat chiar si de mine. Am avut mult de asteptat pentru ca sa-l gasesc (ma rog, "mult" e o chestiune relativa, dar ne-am cunoscut cand aveam 20 de ani, ceea ce e mai tarziu decat tineretul din zilele noastre), dar sunt fericita. Ceea ce nu inseamna ca mereu e asa: de exemplu sora mea inca nu si-a gasit un Fat Frumos. Cred ca trebuie sa echilibrezi cumva asteptarile cu ceea ce gasesti: exista puncte la care nu trebuie sa renunti, si puncte la care poti sa renunti sau sa gasesti un compromis.

Pentru mine punctele la care nu renunt sunt cele care au de-a face cu sufletul -- al meu, al copiilor, al familiei. Punctele la care pot sa renunt sunt poezia si literatura, formatul atletic, ochii negri. Nu ma astept ca un barbat sa fie perfect, si ma bucur de fiecare data cand vad ceva luminos in cei din jurul meu. Mama unei prietene a zis: cei mai multi oameni sunt 90% trup si 10% suflet, dar prietenul tau (sau logodnic in momentul de fata) e 90% suflet si doar 10% trup. Sunt binecuvantata cu asa un om :).

Doamne ajuta!

Cristina
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.02.2011, 18:01:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pentru ca in ziua de azi,cu greu gasesti un barbat ( ca tatal tau in exemplul dat), care sa doreasca sa povesteasca cu usile deschise despre matematica,muzica,poezie,etc si daca vrea ceva mai mult, sa te ceara in casatorie.
Si asta e relativ. Multi baieti ar fi asa,dar daca dau acum un telefon si ies cu o fata la un suc si ma apuc sa-i vorbesc despre matematica,muzica,poezie sau cu atat mai mult despre religie si Dumnezeu... mi-e ca ma lasa cu ochii in soare! Uitati-va pe facebook si hi5 la profilele pustoaicelor din ziua de azi,mai ca te sperii de ce fel de poze isi pun! Deci e vina lor,incearca prin orice mijloace sa para mai diferite,sa fie ceea ce nu sunt,sa iasa in evidenta. Oare cate fete ar veni cu mine la biserica la Sf. Liturghie daca le-as invita?? Sunt si fete care au facut-o,dar prea putine... In schimb nici nu stiti cate invitatii primesc de la fete sau apropouri de a iesi la un bar,la lautari,la o discoteca etc. Evident ca la fiecare refuz sunt catalogat drept "fraier". Dar cum sa iesi sambata cand stii ca dimineata va fi Liturghie??
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 12:59:23
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 19:12:16
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 18:08:41
adolescentii din ziua de azi andreeacatalina Generalitati 0 31.07.2008 23:34:14