Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2015, 18:44:41
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Razboi sau nu...

Daca ar veni un razboi (nu ma gandesc neaparat la cel din Ucraina, ci in general ),Doamne fereste , ce facem? Ne aparam tara ( asta insemnand sa ucidem ) , sau fugim?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2015, 19:14:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema e alta, de prostia noastra cine ne apara?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2015, 19:21:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Daca ar veni un razboi (nu ma gandesc neaparat la cel din Ucraina, ci in general ),Doamne fereste , ce facem? Ne aparam tara ( asta insemnand sa ucidem ) , sau fugim?
Ceea ce e sigur este ca spagile doctorilor se vor mari exponential.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2015, 19:34:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Hm. Romanul e inventiv, dar nu intotdeuna in sens bun. Eu nu dau idei, dar solutii pentru a scapa de inrolare sunt destule, nu neaparat parafate de medici.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2015, 19:57:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In caz de razbel, le trec doctorilor chefurile de glume.

Probabil de asta si cu "curatenia" in materie de coruptie, ca se dospeste ceva si glumetii trebuie sa stie ca nu mai e deja loc de glume.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2015, 21:53:47
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit replica

in romania, exista ,,spaga,, de la medic pana la cel mai inalt nivel, justitia isi face ..datoria,, doar cat sa fie data la tv, restul ,,este liniste,,...., adica ,,romania este tara nimanui, oricum nimeni nu ne face nimic,,;am incheiat citatul, unuia care asa cum spunea Radu Paraschivescu in,, Ghidul nesimtitului,,, poate sa deranjeze vecinii din bloc, de la etajul inferior(etajul 8) la orice ora din zi si din noapte, dupa bunul plac al lui si familiei lui, pentru ca lui nu i se face nimic deoarece ,,romania este tara nimanui si cu oameni foarte educati,,; ca de ,, cogito ero sum sunt romanii, oriunde s-ar afla
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2015, 21:58:18
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Eu am intrebat altceva. Nu am intrebat despre doctori.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2015, 22:00:08
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema e alta, de prostia noastra cine ne apara?
Bine zis.
Se pare ca a aparut Martorii Drobului, noua secta care se teme de orice: "daca e cip in chiloti si aude noua ordine cand tragem apa la veceu?", sau "daca izbucneste razboiul in bucatarie, intre Periplaneta si Blatta?".
Nasol domnilor. Propun sa o numim pe Antonia Matriarha Romanistanului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2015, 22:41:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Respins. Altceva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2015, 13:37:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Daca ar veni un razboi (nu ma gandesc neaparat la cel din Ucraina, ci in general ),Doamne fereste , ce facem? Ne aparam tara ( asta insemnand sa ucidem ) , sau fugim?
Facem ce au facut si inaintasii.
Orice tara are dreptul si obligatia sa se apere cand este atacata.
*
Am sa iti povestesc o intamplare recenta din Bucuresti, poate asa intelegi mai bine la ce ma refer.

Un Parinte statea pe o banca, in curtea Bisericii; dupa slujba. Pe poarta intra o fata pe care o cunostea, dar care mergea la alta Biserica mai protocolara.
-Parinte, pot sa vorbesc putin cu dvs? Am o problema de lamurit.
-Da, sigur. Spune.
- M-am certat ieri cu iubitul meu si imi tot da mesaje, sa il iert, sa ne impacam, insa eu nu stiu ce sa fac. Sa ma impac cu el sau ba?
- E serioasa relatia?
- Da, noi vroiam sa ne casatorim.
- Ce s-a intamplat?
Reproduc: Fata a fost cu iubitul ei la Biserica, seara. Dupa slujba, au mers in parcul tineretului, sa se mai plimbe si sa mai discute. La un moment dat, ies trei tipi dintr-un boschet si incep sa spune:'ai terminat, ma, sa o ... pe aia? sa o luam si noi la rand'. Socata, fata se uita in dreapta, la prietenul ei, insa nu mai era nimeni. Se uita in spate si il vede pe prietenul ei fugind. Aia trei eu inceput sa rada si sa o traga dupa ei, in boscheti. Fata a inceput sa tipe, sa spuna 'nu lasati-ma'. Incepuse sa fie destul de panicata, abia mai respira. In acelasi timp, trec doi tineri pe alee, venind de la antrenamentele de karate. Si vazand-o pe fata toata plansa si pe aia tragand-o, intreaba:'ce se intampla acolo?'. Unul dintre boschetari scoate un cutit, la care cei doi tineri ii bat pe cei trei si ii lasa lati. O ridica pe fata, care cazu-se in fund, ii cumpara o apa de la un chiosc, apoi o conduc pana la statia de metrou.

Prietenul fetei, ii da mesaj: 'Imi pare rau ca am fugit, insa eu sunt crestin, nu pot sa iau parte la violenta.'

Preotul ii spune cam asa: 'Cum poti sa stai si sa te casatoresti cu un astfel de barbat? Daca o sa ai copii, fetite, si se intampla ceva asemanator pe strada, el ce o sa faca? O sa stea cu mainile in san, uitandu-se, caci el e crestin?'
***
Nu e vorba ca te aperi pe tine, ci iti aperi familia, prietenii, comunitatea. Nu toti o sa fie capabili sa lupte, sa se apere.

(nu am mentionat aceasta intamplare ptr. a discuta despre arte martiale, sper ca se intelege.)
Reply With Quote
Răspunde