Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.08.2007, 22:37:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai, mai ce mai citesc si eu aici..offff draga mea, sfaturile noastre nu te vor ajuta daca Tu nu iti doresti cu adevrat asta...urmeaza sfatul dat si mergi la spovedit. Nu lasa pe maine ce poti face azi. cat despre vraji, hai sa ne rugam impreuna cu Doamne Iisuse Fiul Lui Dzeu miluieste-ma pe mine pacatoasa. Hai sa spunem de 30 de ori pe zi aceasta rugaciune si mai vb dupa 3 zile ok? Ajutor primesti doar daca esti dispusa sa iti deschizi inima... Maica domnului sa te aibe in paza. Fugi la spovedit si vorbim dupa:D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2007, 02:20:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Va multumesc mult, sunt foarte trista si ma cuprinde deznadejdea...
Nu stiu din ce parte a tarii esti, dar daca vrei cu adevarat sa scapi de acesta graznica obsesie, da fuguta la Manastirea Sihastria ( asa cum te-a povatuit Anita ), cauta-l pe parintele Ciprian si spovedeste-te fara sa-ti fie jena de ce spui, a bine ca te rusinezi, e bine ca, costientizezi ca n-ai facut bine mergand la vrajitoare, dar nu DEZNADAJDUI. E pacat. Pe mine m-a ajutat foarte mult parintele Ciprian acum 2 ani cand am vizitat manastirea Sihastria chiar pe 15 august,si am reusit sa ma spovedesc dar am fost oprita de la Sfanta Impartasanie ( pe buna dreptate), in alta parte precis as fi beneficiat de acesta sfanta taina, dar nu, tot ce am spus ( a fost a doua mea impartasanie generala ), a fost bine cantarit de parintele Ciprian si am primit un canon, pe masura. Au trecut 2 ani si mai am inca altii 2 de trecut ( nu-i usor sa-i vezi pe altii cum se impartasesc iar tu esti oprita- sufar tare mult insa imi merit canonul). Locuiesc departre de M.Sihastria, insa cand imi implinesc canonul, cu ajutorul lui Dumnezeu, imi doresc din suflet sa ajung tot la parintele Ciprian ca sa-mi dea binecuvantarea. Intr-un cuvant :spovedanie, post, milostenii si cainta, toate te vor ajuta sa revii la linia de plutire si sa gasesti drumul spre mantuire. Curaj si toate ce bune, iti doreste din tot sufletul ,icamilin. DOAMNE AJUTA

Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2007, 09:33:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca e nevoie pot da nr de tel a Parintelui Ciprian:) Contacteaza-ma pe privat.
jenica
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.08.2007, 09:43:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
:( Va multumesc din suflet, dragii mei ca mi ati raspuns...multumesc ca m ati incurajat. Stiu ca daca ma voi ruga din toata inima, daca voi incerca sa nu mai pacatuiesc...Dumnezeu ma poate ajuta...nu vreau sa mor...nu vreau sa cred ca voi murii si ca cineva a stiut ca asa se va intampla...vreau sa cred ca numai Dumnezeu stie sfarsitul fiecaruia...
Asa este ,Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.
Important este sa nu mai pacatuiesti de acum inainte ,in special pacate facute cu stiinta ,ca cele facute fara voie le vom lasa cand vom fi mai sporiti duhovniceste.
Si incearca sa iti vindeci sufletul ,ca acela este cel care vindeca si trupul.
Daca iti e teama ca te vei imbolnavi de ceva grav incearca si un regim de purificare a organismului cu cereale ,fructe ,legume ,fara carne , oua.
Citeste ,daca reusesti sa faci rost cartea "Talita kumi" a Monicai Ferma si vei vedea cat de mult ii iubeste Dumnezeu pe cei pacatosi dar care se intorc la El.
Si ar mai fi ceva:iertare fara milostenie nu e cu putinta ,deci multa mila pentru cei saraci ,ca nimeni nu cere de placere .Deci parintele meu duhovnic spunea sa facem milostenie dupa putere ,fapte bune daca nu avem bani ,si sa nu vorbim de rau,sa nu judecam.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.08.2007, 13:19:19
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Va multumesc, dragii mei pentru raspunsuri...:)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.08.2007, 15:34:56
petra petra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Va multumesc, dragii mei pentru rasunsuri...:)
Imi pare tare rau pentru ceea ce traiesti acum!Pe langa ceea ce ti-au spus ceilalti pana acum,cred ca ar trebui sa te gandesti, ca numai Dumnezeu stie cand ne vine vremea.Crezi ca acea ghicitoare este atat de vrednica incat sa stie ea ce vrea Dumnezeu?
Spui ca deja te-ai imbolnavit si a inceput sa se adevereasca ce ti-a spus.Te-ai gandit ca de fapt gandurile tale negre te imbolnavesc?Gandindu-te mereu la lucrurile alea atragi boala si raul.Gandeste pozitiv,repetati de 100 de ori pe zi ca esti si vei sanatoasa,ca nu se va intampla nimic rau,ca Dumnezeu te apara chiar daca spui tu ca esti pacatoasa.Roaga-te in fiecare zi Bunului Dumnezeu si spune clar ceea ce-ti doresti.
Si ceea ce ti se intampla acum, ia-o ca pe o lectie de viata:NICIODATA SA NU MERGI LA GHICITORI.


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.08.2007, 16:18:53
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Petra, iti multumesc ca mi-ai acordat timp si ai citit ce am postat si ti-ai facut timp pentru a mi scrie...ai dreptate ma straduiesc sa mi alung gandurile...dar, este greu...ma linistesc...si iar ma intristez...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.08.2007, 16:21:13
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Sper, ca cei ce au citit ce am postat sa nu fie nici macar tentati sa mearga sa si ghiceasca...:(
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.08.2007, 17:10:16
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.465
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
imi vine in minte mereu ca o sa mor
Eh he!, ghiciroarea a fost generoasa. De fapt Sf. Parinti ne spun neincetat ca este necesar sa fim pregatiti ca putem muri in orice clipa( 3 ani este foarte generos). Dimineata putem sa nu ne mai sculam. Deci sa multumim Domnului prin rugaciunile de peste zi ca am mai trait o zi.

Ceea ce iti vine in minte este un lucru bun ziditor de suflet si mintuitor cum spunea Par Cleopa, sa vezi moartea in fata ta PURUREA!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.08.2007, 18:36:03
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga Cozia, problema nu ar fi moartea in sine, pentru ca daca nu as fi fost atat de pacatoasa nu mi ar fi fost frica de moarte...dar, sufletul meu e intinat de pacate...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 05:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 21:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 22:05:48