Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2010, 12:41:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sa nu descurajezi. Dumnezeu este drept si nu va lasa pe nici un suflet care Il cauta sa rataceasca in intuneric . Si fiecare om este foarte important pentru el, inclusiv persoana ta.

Spui ca atunci iti trebuia putin pentru a crede de fapt iti trebuia putin pentru ceea ce considerai tu ca era credinta. Dumnezeu a vrut sa-ti ofere mai mult de atat, o credinta adevarata, de neclintit si de aceea a prelungit timpul asteptarii ca sa iti pregateasca ceva mult mai bun.

Asa este cautarea nostra dupa Dumnezeu si chiar si drumul credinciosului e asa: cand pe culmile bucuriei, cand in valea deznadejdii. Dar ce este frumos la orice vale e ca dupa ea vine un munte plin de lumina lui Dumnezeu. Singura conditie pentru a-L gasi este, repet, sa-ti doresti sincer asta si sa nu renunti sa cauti.
Acum nu mai am de ce sa ma descurajez. Pentru ca am ajuns deja la o concluzie.
Nu ai cum sa traiesti toata viata in indoiala.
Trebuie sa crezi in ceva (nu neapărat in Dumnezeu).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2010, 12:46:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sfinții povestesc că odată a venit diavolul la ușa unui călugăr. Împingea diavolul să intre, împingea și călugărul pe dinăuntru să nu-l lase. Și se ruga în timpul ăsta: Doamne Iisuse, ajută-mă! Dar dracul împingea mai tare și era mai, mai să-l biruie, când, de teamă a strigat călugărul cât a putut: Doamne Iisuse, ajută-mă! Și imediat a dispărut diavolul, și lângă el a apărut Mântuitorul. "De ce n-ai venit până acum?", L-a întrebat călugărul. "Am venit când M-ai chemat cu adevărat".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2010, 12:49:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Acum nu mai am de ce sa ma descurajez. Pentru ca am ajuns deja la o concluzie.
Nu ai cum sa traiesti toata viata in indoiala.
Trebuie sa crezi in ceva (nu neapărat in Dumnezeu).
Stii cum e vorba: "Toti trebuie sa creada in ceva. Eu cred c-am sa mai iau un pahar de vin". Sunt multe lucruri in care poti crede , important e sa crezi Adevarul.

Eu cred ca iti vei gasi in final raspunsul la toate intrebarile, caci cunosc felul in care lucreaza Dumnezeu. Numai bine iti doresc!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2010, 12:53:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Stii cum e vorba: "Toti trebuie sa creada in ceva. Eu cred c-am sa mai iau un pahar de vin". Sunt multe lucruri in care poti crede , important e sa crezi Adevarul.

Eu cred ca iti vei gasi in final raspunsul la toate intrebarile, caci cunosc felul in care lucreaza Dumnezeu. Numai bine iti doresc!
Sunt aproape sigur ca nu are cine sa-mi raspunda.
Dar nici nu iti dai seama cat de mult as vrea sa fie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2010, 12:57:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dar nici nu iti dai seama cat de mult as vrea sa fie.
Asta e cel mai important. Restul sunt detalii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.04.2010, 16:29:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Toma a vazut ,si a crezut.Desi si el era un mare necredincios.
Dar ce a vazut Toma?
L-a vazut viu pe cel care il stia ca murise.Il vazuse poate cu ochii lui mort,si apoi il vede ,iata viu,in camera cu ei si vorbindu-le.
Ce face Toma cand il vede? Se mai duce el sa puna mana in coasta Sa,asa cum zisese?Nu.Ii e suficienta vederea,nu mai are nevoie de pipaire,pentru a exclama :"Domnul meu si Dumnezeul meu"
Deci iata ca nu zice ca vede o fantoma,nici o stafie sau pe cineva inviat,ci zice ca vede pe Dumnezeu .De ce? Pentru ca El anuntase ca va invia,si anuntase despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu. Vazand dar,ca Acela care spusese despre Sine ca e Fiu al lui Dumnezeu , nu poate fi tinut de moarte,si invie , asa cum sufletul nostru in adanc spera sa nu existe moarte,il numeste pe cel inviat "Dumnezeu "
Deci ce se uneste in Toma? Auzirea dinainte a mesajului "Sunt Fiul lui Dumnezeu" ,auzirea dinainte a anticiparii 'Voi invia dupa 3 zile " ,frica ancestrala a omului fata de moarte ,si vederea lui Iisus inviat.
Multe din acestea le avem si noi in suflet,avem mesajul Domnului,avem frica de moarte,ne mai lipseste doar vederea.Avem piramida cladita ,pregatind acel moment ,ne mai lipseste doar piatra din capul unghiului .
Aceasta dovada ultima,vederea,se poate obtine ea doar cu ochii?Dar restul pirmaidei a fost obtinut doar cu ochii?Tot ce e in mintea si in convingerea noastra se bazeaza doar pe vedere?.
Cine nu poate crede ca Hristos a inviat va fi intrebat daca crede celalalte lucruri care le-a spus El,si care pot fi vazute :de exemplu iubirea de aproapele.
Incet ,veti constata ca cine nu crede ,de fapt nu asteapta confirmarea ochilor,ci refuza confirmarea care i-o da intreg sufletul sau.
Cine nu crede,nici nu vede
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.04.2010, 16:35:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Toma a vazut ,si a crezut.Desi si el era un mare necredincios.
Dar ce a vazut Toma?
L-a vazut viu pe cel care il stia ca murise.Il vazuse poate cu ochii lui mort,si apoi il vede ,iata viu,in camera cu ei si vorbindu-le.
Ce face Toma cand il vede? Se mai duce el sa puna mana in coasta Sa,asa cum zisese?Nu.Ii e suficienta vederea,nu mai are nevoie de pipaire,pentru a exclama :"Domnul meu si Dumnezeul meu"
Deci iata ca nu zice ca vede o fantoma,nici o stafie sau pe cineva inviat,ci zice ca vede pe Dumnezeu .De ce? Pentru ca El anuntase ca va invia,si anuntase despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu. Vazand dar,ca Acela care spusese despre Sine ca e Fiu al lui Dumnezeu , nu poate fi tinut de moarte,si invie , asa cum sufletul nostru in adanc spera sa nu existe moarte,il numeste pe cel inviat "Dumnezeu "
Deci ce se uneste in Toma? Auzirea dinainte a mesajului "Sunt Fiul lui Dumnezeu" ,auzirea dinainte a anticiparii 'Voi invia dupa 3 zile " ,frica ancestrala a omului fata de moarte ,si vederea lui Iisus inviat.
Multe din acestea le avem si noi in suflet,avem mesajul Domnului,avem frica de moarte,ne mai lipseste doar vederea.Avem piramida cladita ,pregatind acel moment ,ne mai lipseste doar piatra din capul unghiului .
Aceasta dovada ultima,vederea,se poate obtine ea doar cu ochii?Dar restul pirmaidei a fost obtinut doar cu ochii?Tot ce e in mintea si in convingerea noastra se bazeaza doar pe vedere?.
Cine nu poate crede ca Hristos a inviat va fi intrebat daca crede celalalte lucruri care le-a spus El,si care pot fi vazute :de exemplu iubirea de aproapele.
Incet ,veti constata ca cine nu crede ,de fapt nu asteapta confirmarea ochilor,ci refuza confirmarea care i-o da intreg sufletul sau.
Cine nu crede,nici nu vede
Astea da argumente. Numai un indoctrinat le poate crede.
Asa cum intrebam si in alta parte, mi se cere sa am credinta mai multa decat Toma?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2010, 16:50:02
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Astea da argumente. Numai un indoctrinat le poate crede.
Asa cum intrebam si in alta parte, mi se cere sa am credinta mai multa decat Toma?
Eu nu tin neaparat sa te fac sa crezi Dumitru73,si nu caut sa aduc argumente. Eu insumi am indoieli,asa ca departe de mine sa invat pe altii.Doar incercam sa inteleg de ce a crezut Toma,si de ce ni s-a zis aceasta "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut"
Aparent ni se pune o sarcina in plus in carca.:sa credem fara a vedea,daca si Toma,un necredincios,a avut nevoie de vedere.
Dar sunt convins ca nimic nu se zice la intamplare,si ca aceste vorbe ascund o taina,chiar daca par un paradox. Cred ca este o cheie,o cale foarte simpla,de a dobandi cumva credinta,plecand chiar de la necredinta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.04.2010, 17:19:53
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca taina credintei isi arata adancimea tocmai in faptul ca la ea ajunge atat cel care vrea dovezi palpabile, cat si cel care nu are nevoie de acestea, cel care crede neconditionat. Dumnezeu se pogoara si la unii si la altii.

Fie ca avem credinta fie ca nu, important este sa purtam in noi (sa recunoastem in noi) setea si foamea de Dumnezeu. Hristos nu ne va lasa sa insetam si nici sa flamanzim la nesfarsit. El este Acela care ne deschide fiecaruia, cel putin o data in viata, calea credintei, calea care ne face partasi milostivirii divine si belsugului dumnezeiesc. Apoi, de noi depinde sa inaintam sau nu pe aceasta cale.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.04.2010, 17:30:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred ca taina credintei isi arata adancimea tocmai in faptul ca la ea ajunge atat cel care vrea dovezi palpabile, cat si cel care nu are nevoie de acestea, cel care crede neconditionat. Dumnezeu se pogoara si la unii si la altii.

Fie ca avem credinta fie ca nu, important este sa purtam in noi (sa recunoastem in noi) setea si foamea de Dumnezeu. Hristos nu ne va lasa sa insetam si nici sa flamanzim la nesfarsit. El este Acela care ne deschide fiecaruia, cel putin o data in viata, calea credintei, calea care ne face partasi milostivirii divine si belsugului dumnezeiesc. Apoi, de noi depinde sa inaintam sau nu pe aceasta cale.
Ce zici tu cam contrazice ce au spus cei de pana acum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32