Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.06.2010, 09:57:53
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lupanbogdan Vezi mesajul
Doamne Ajuta! Foarte valabile... data viitoare ai sa spui tot.. scrie undeva ca ala rau... sigur te va face sa uiti.. asta e menirea lui...., sa-ti fie Impartasania de azi intru mare folos duhovnicesc, Doamne Ajuta!
Asta înseamnă că păcatele pe care trebuia să le spun astăzi nu trebuie să le spun la Spovedania viitoare?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.06.2010, 09:59:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu este așa. Nu am spus tot ceea ce am avut pe suflet și m-am Împărtășit cu îndoială. Nici eu nu știu ce să fac ...
Pai in primul rand de ce ai schimbat duhovnicul vechi,(daca aveai)?
Iar daca nu aveai,cauta un duhovnic care sa aiba timp,chiar exista astfel de preoti,sau calugari.
Lipsa timpului si multimea enoriasilor este principalul obstacol al unei spovedanii complete.Ei,preotii, ar vrea saracii sa faca totul cum trebuie,dar cand le suna mobilul chiar in timpul spovedaniei,si ii intrerupe baiatul care a montat centrala (asa s-a intamplat la mine),iar la coada mai stau 50 de persoane ,efectiv ,omeneste vorbind,nu au cum sa nu aiba tentatia de a grabi lucrurile.

Acum,referitor la valabilitatea impartasaniei,teoretic ,nu numai ca nu e valabila,dar chiar iti inrautateste starea ,caci daca nu ai marturisit toate pacatele ,se vor dubla si cele care le-ai marturisit(Asta nu e de la mine,asa s-a rugat preotul cand ti-a facut dezlegarea)
Dar practic,Hristos cred ca vede cainta din suflet,vede ca suntem pe un drum,si apreciaza fiecare pas pe care il facem,cu conditia ca macar data viitoare sa il facem cum trebuie.
Dreptatea Lui nu este intrecuta decat de Mila Lui !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.06.2010, 10:03:48
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

Este o intrebare delicata... si peste masura mea de a raspunde...., un duhovnic iscusit ar putea sa te lamureasca, oricum din ce am citit eu pacatele odata marturisite nu se mai spun la urmatoarea spovedanie doar daca... le-ai mai facut din nou. Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.06.2010, 10:06:55
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Vă mulțumesc pentru răspunsuri. Eram și eu îngrijorat că nu știam dacă rămân valabile Tainele săvârșite.
Oricum, ceea ce a făcut părintele nu a fost în regulă. Îmi plăcea de el mult, avea predici frumoase, dădea sfaturi bune dar acum că am văzut cum a Spovedit o să caut pe altcineva.

lupanbogdan, am auzit despre un preot Tudor de lângă o bisericuță improvizată lângă Metrom.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.06.2010, 10:08:09
lupanbogdan's Avatar
lupanbogdan lupanbogdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Brasov, Romania, Europa, Terra....
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lupanbogdan
Implicit

vino cu drag... el este si duhovnicul meu actual... Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.06.2010, 10:11:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
E... acuma ce să mai fac, nevrednicul de mine s-a Împărtășit astăzi...

Însă asta mă neliniștește acum: Rămân valabile?
Nu cred ca pui bine problema,daca sunt valabile.Nu in acesti termeni se pune problema.Am inteles ca esti la un inceput de drum si sunt inerente unele scapari.Data viitoare are sa fie mai bine.Oricum nu putem sti ce efect are asupra noastra spovedania si impartasania,noi le facem doar cu credinta.
Incearca sa mergi inainte pe acest drum,si nu te spovedi doar in posturi,ci incearca sa te spovedesti saptamanal,sau maxim la doua saptamani si sa te impartasesti.
Nu e mare problema daca te-ai impartasit imediat dupa spovedanie,dar mie mi se pare mai bine si mai frumos in cadrul Liturghie impartasania,are alt efect.
Important este sa mergi mai departe,numai astfel vei evita astfel de stangacii inerente pentru inceput.Si daca nu-ti place duhovnicul,schimba-l.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.06.2010, 10:13:53
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu cred ca pui bine problema,daca sunt valabile.Nu in acesti termeni se pune problema.Am inteles ca esti la un inceput de drum si sunt inerente unele scapari.Data viitoare are sa fie mai bine.Oricum nu putem sti ce efect are asupra noastra spovedania si impartasania,noi le facem doar cu credinta.
Incearca sa mergi inainte pe acest drum,si nu te spovedi doar in posturi,ci incearca sa te spovedesti saptamanal,sau maxim la doua saptamani si sa te impartasesti.
Nu e mare problema daca te-ai impartasit imediat dupa spovedanie,dar mie mi se pare mai bine si mai frumos in cadrul Liturghie impartasania,are alt efect.
Important este sa mergi mai departe,numai astfel vei evita astfel de stangacii inerente pentru inceput.Si daca nu-ti place duhovnicul,schimba-l.
Ce să fac, nu mă așteptam... am dat doar de preoți îngăduitori, n-am prea văzut strictețe în bisericile la care am fost.... păcat.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.06.2010, 10:24:04
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce să fac, nu mă așteptam... am dat doar de preoți îngăduitori, n-am prea văzut strictețe în bisericile la care am fost.... păcat.
Parerea mea e ca e mai bine (pentru tine si linistea ta) sa spui lucrul asta la urmatoarea spovedanie, inclusiv indoiala si nedumerirea, pe langa pacatele pe care le-ai uitat. Cred ca e mai bine sa spovedim si anumite ganduri, indoieli, uscaciuni care nu sunt in mod clar (legalist) pacate dar care pot rani constiinta, si sa le aducem la lumina. Pentru limpezirea sufletului.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.06.2010, 10:43:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daniel
Tu te spovedesti saptamanal/2 sapatamani ?
Stiu ca asa trebuie ,dar de cand merg la Biserica in Bucuresti,nu am vazut pe cineva asa .
Pentru ca l-as fi tinut minte daca il vedeam 2 sapatamani la rand .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.06.2010, 10:56:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lupanbogdan Vezi mesajul
vino cu drag... el este si duhovnicul meu actual... Doamne Ajuta!
:) Poți să-mi spui unde mai exact se află situată biserica?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11