Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.03.2012, 16:24:10
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Slavă Domnului că Biserica încă mai posedă darul vorbirii în limbi, care
- nu e isterie logoreică cum cred penticostalii, ci
- capacitatea de a livra același mesaj mântuitor pe limba (și înțelegerea) fiecăruia.
Prima definitie nu are nicio legatura cu credinta penticostalilor ci cu caricaturile creionate de artisti.
Cea de-a doua definitie e atractiva ca forma stilistica si aproape ca as fi incantat sa o cred daca ar avea vreo baza in Scripturi sau in practica apostolica.

Ce este cel mai greu de inteles: ce legatura au penticostalii cu procedurile ortodoxe in cazul clericilor cazuti in erezie?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.03.2012, 16:24:50
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ereticul e o persoana care in calitate de crestin creeaza controverse, disensiuni doctrinare si dezbinari cu privire la credinta Bisericii.
da, insa trebuie sa fie si din astia:

2 Cor. 11: 19 Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.03.2012, 16:27:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
1. Unde este erezia?
Nici eu n-am vazut erezia; chiar am ajuns sa ma intreb oare ce inteleg unii prin "rugaciune in comun cu ereticii". Traim intr-o societatea pluriculturala, iar diferitele circumstante ale vietii ne aduc alaturi de heterodocsi la anumite evenimente la care trebuie sa fim prezenti (nunta, botez, inmormantare etc.) Este de la sine inteles ca nu poti sa te alaturi unei rugaciuni in comun care contrazice crezul tau, deci e interzis sa te rogi cu ereticii, rostind rugaciunea lor, pentru ca atunci cazi in erezie (constient sau inconstient). Daca participi la o inmormantare musulmana, nu vei spune salat janazah-ul alaturi de musulmani, ci spui in gand o rugaciune pentru cel decedat. Nu consider incalcare de canon faptul ca te rogi alaturi de alti oameni pentru o persoana sau o anumita cauza,atata timp cat o faci in credinta ta si dupa legea ta. Vad incalcare daca te rogi cu ei, dupa legea lor. Chiar daca suntem cu totii chemati la a impartasi aceeasi slava dumnezeiasca, ne rugam fiecare si-l marturisim pe Hristos asa cum el ni s-a descoperit. Trebuie sa avem relatii firesti cu cei de alta credinta, sincere, nu sa ne izolam si sa evitam intalnirile cu ei, din cauza "spaimei canoanelor".

Last edited by ioanna; 26.03.2012 at 16:34:55.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.03.2012, 16:34:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Prima definitie nu are nicio legatura cu credinta penticostalilor ci cu caricaturile creionate de artisti.
Cea de-a doua definitie e atractiva ca forma stilistica si aproape ca as fi incantat sa o cred daca ar avea vreo baza in Scripturi sau in practica apostolica.

Ce este cel mai greu de inteles: ce legatura au penticostalii cu procedurile ortodoxe in cazul clericilor cazuti in erezie?
O să-ți răspund, cu precizarea că pentru Biserică nu Scripturile sunt o garanție pentru adevărul ei, ci adevărul eclessiei e o garanție pentru Scripturi.

Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni? Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut? (Faptele Apostolilor cap. 2 v 6,7 ș.u).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 29.03.2012, 00:43:49
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eu personal nu stiu exact ce sa zic. De tacut e greu sa taci cand vezi ce se intampla, dar cine te baga in seama? Daca nici pe duhovnicii mari nu ii baga nimeni in seama si sunt pusi la zid si asupriti, noi astia mici ce putem face. In Romania inca sunt preoti de miri,monahi,si cativa cleri care inca sunt ortodocsi puri, deci ai de unde alege un duhovnic bun. In prezent trebuie sa mai pui si tu osul la treaba, sa citesti, sa te infromezi, nu mai e ca in trecut cand aflai totul de la Parinte si puteai sa te increzi 100% in cuvantul sau. Trebuie sa ai informatie ca sa poti alege cum trebuie. In rest, rugaciunea. Pentru tine, familia ta, neam, preoti si cler. Pana nu vine nimeni la tine sa iti impuna sa alegi ecumenismul, nu ai de ce sa te agiti, toate la timpul lor. Fapta, si apoi vorba. Tara asta va merge in bine numai daca poporul se va pocai, pana atunci din rau in mai rau, si aici nu e vb numai de economie, ci si de patriarhie. Cati parinti credinciosi ar fi de acord ca copilul lor sa fie preot sau monah?Culegem ce am semanat. Altceva nu stiu ce sa zic. Tu ce idei ai? Sa vezi ce zic grecii de noi :)). Ne fac cea mai ecumenista patriarhie. Imi cer scuze daca am zis ceva gresit.
Doamne, ajuta!

Felicitari pentru documentatie ,pentru munca depusa ,pentru ideile clare exprimate !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
cum trebuie sa procedam??? L.sorin Generalitati 11 05.07.2009 00:50:39
EREZIE vs. pacat moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 35 26.08.2008 23:18:50
sa nu ne facem partasi la erezie sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 1 08.06.2008 21:41:14