Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.06.2010, 11:18:06
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.
Din punctul meu de vedere parintele acela nu e prea constient de ce inseamna Sfintele Taine si se cam joaca de-a preotia. Multi, putini... nu ai chef, nu ai timp sa ii spovedesti spune-le... sa se duca in alta parte sau sa revina intr-o alta zi. Eu nu m-as fi impartasit dupa o astfel de spovedanie. Si i-as fi spus vreo doua si la parintele acela. Ca nu sta sa te sfatuiasca e una, dar sa nu te lase sa vorbesti si sa iti dea dezlegare asa... ca e el grabit... ufff!!!!
Impartasania e valabila oricand... doar ca poate fi spre iertarea pacatelor si viata vesnica sau spre osanda... oare s-a gandit parintele la asta???
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.06.2010, 11:23:38
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daniel
Tu te spovedesti saptamanal/2 sapatamani ?
Stiu ca asa trebuie ,dar de cand merg la Biserica in Bucuresti,nu am vazut pe cineva asa .
Pentru ca l-as fi tinut minte daca il vedeam 2 sapatamani la rand .
Nu sunt din Bucuresti.Am luat decizia sa ma impartasesc mai des,de curand asta,si inainte de fiecare impartasanie ma spovedesc.Nu stiu cat o sa dureze,dar cred ca e mai bine asa,decat cum faceam inainte,ma impartaseam numai in posturi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.06.2010, 11:37:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere parintele acela nu e prea constient de ce inseamna Sfintele Taine si se cam joaca de-a preotia. Multi, putini... nu ai chef, nu ai timp sa ii spovedesti spune-le... sa se duca in alta parte sau sa revina intr-o alta zi. Eu nu m-as fi impartasit dupa o astfel de spovedanie. Si i-as fi spus vreo doua si la parintele acela. Ca nu sta sa te sfatuiasca e una, dar sa nu te lase sa vorbesti si sa iti dea dezlegare asa... ca e el grabit... ufff!!!!
Impartasania e valabila oricand... doar ca poate fi spre iertarea pacatelor si viata vesnica sau spre osanda... oare s-a gandit parintele la asta???
Cred că, mai nou, ei merg pe mentalitatea „Lăsați, Dumnezeu e bun și milostiv, vă iubește și vă iartă toate păcatele, nu fiți triști, veseliți-vă toată ziua ș.a.m.d.”

Deloc bine.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.06.2010, 12:38:12
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu știu că dezlegarea este valabilă chiar dacă nu e precedată de spovada de loc, așa cum se întâmplă un unele situații de urgență (înainte de o luptă, de exemplu).
De regulă, după spovadă simțim că sufletul parcă are aripi.

Acuma, când se mai întâmplă să nu vă spovediți de mai multă vreme, spuneți înainte preotului că ați dori o spovadă generală, ca să știe la ce să se aștepte.

La fel cred si eu sarmanul si nevrednicul si mult pacatosul
Cred nu am citit si nu am auzit sa fie lasat de la inceputul biserici primare ceva in legatura cu spovedania anume cum sa se procedeze daca cineva stie sa posteze ca sa aflam si alti si cred ca avem aici intre noi sfinti preoti care pot da mai multe raspunsuri pe intelesul multimi,Iar acum spun ce cred si ce simt nu ce trebuie luat ca o invatatura sau ca o pilda ce asa cum a Ingaduit Bunul Dumnezeu sa Inteleaga fiecare dintre noi si nu cred ca aceasta trebuie sa fie un subiect de ne intelegere .
Bunul Dumnezeu a dat putere sfintilor apostoli si urmasilor acestora , dupa cum spune la faptele apostolilor adica sintitilor preoti sa lege si sa deslege toate cite se IntImpla in popor si nu cred ca spune undeva cum sa ne spovedim a lasat la aprecierea fiecarui sf. parinte ori nu credeti ca daca ia chemat la cinstea preotiei ia si imbracat cu darul duhului sfintsi lea dat puterea la cele de mai sus .
La faptele apostolilor ,In epistola catre romani a sf.ap cap 3 .citez: Toti oameni,fara osebire sInt pacatosi.

Care este deci IntIetatea Iudeului si folosul taieri In prejur?
Este mare in toate privintele,IntIi, pentru ca lor lisa incresdintat cuvIntul lui Dumnezeu.
caci ce este daca uni nu au crezut?Oare necredinta lor va nimici credinciosia lui Dumnezeu?
Nici de cum!Caci Dumnezeuse vadeste intru adevarl Sau, pe cInd omul Intru minciunapre cum este scris:>>Drept esti TuIntru cuvintele tale si biruitor cInd vei judeca Tu <<. si mai departe in tot caoitulul arata ce a poruncit Bunul dumnezeu si ce a descoperit Sf. lui .
De aceia cred cu tarie ca ori la care preot ne ducem si ne spovedim avem iertare de pacate afara de cele mentionate in biblie ca sInt ne iertate nici Inveacul acesta nici In cel viitor,Hula impotiva Duhului sfIntsi cele lalte sa credem si sa Intelegem ca nimeni nu sa luat darul preotiei ca el a avut puterea aceasta sau bani aceia nu toate sInt cu Voia si BINECUVINTAREA si Cemarea Bunului Dumnezeu ,Pt ca nimeni nu poate sa ia ceva su sa se mIndreasca cau ceva daca dumezeu nu voieste si nu cred ca noi trebuie sa stam sa analizam ce fel de slujbe su de deslegarisu de spovedanie face cutare preot nu noua ne este dat sa tacem ca nu sintem vrednici a ne judeca pe noi Insine nu pe aceia care Dumnezeu ia ales sa fie pastori turmei lui cea cuvIntatoare si sa vindece bolile prin ungrea cu undelemnul sfintit amin amin amin Slava Tatalui si Fiului si Duhuli SfInt amin .
Doame si StapInul vieti mele duhul trIndaviri si al grairi desarte al Mindriei nu mil da mie,Iara Duhul Intelegeri al dragostei de tine si de aproapele meu ,al smereniei si al ascultari de cuvIntul tau damil mie slugi tale amin +++ +++ +++ +++
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.06.2010, 13:05:27
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Doamne ajuta colaps..da, e bine sa alergam la biserica in orice clipa, la sfintele slujbe si mai ales cand suntem in cautarea unui parinte duhovnic. Si sa cautam sa mergem cu nadejde, caci judecatile Lui Dumnezeu nu or fi precum ale noastre. Daca ajungem in sfanta biserica..si avem firava nadejde caci marturisindu-ne pacatele, ne va ierta Bunul Dumnezeu, atunci sa fim oarecum constienti caci aflandu-ne in biserica este un dar a Lui Dumnezeu. Suntem condusi la Sfanta Taina a Spovedaniei de ingerii luminii..si va fi o lupta continua, mai apoi vom fi cercetati, potrivnicul ne va indemna sa cartim, sa judecam..desi intreaga noastra viata e o marturisire a neputintelor noastre, a nimicniciei noastre. Cu totii om fi asa, fiecare cu neputintele lui, si care dintre noi o fi oare vrednic sa se impartaseasca cu Sfintele Taine. Tocmai acest sentiment de nevrednicie, te apropie de smerenia dupa care tanjeste drept crestinul..
Bunul Dumnezeu ne iarta mereu, noi suntem cei care nu ne iertam in momentul in care ne intoarcem la pacat. Dar si in acel moment, glasul Lui Dumnezeu ne indeamna sa ne ridicam. Un om cand isi cauta un parinte duhovnic, cu acel om, cu siguranta este Dumnezeu, Bunul Dumnezeu te va ajuta sa-l gasesti..numai sa nu ne lasam sub indemnul potrivnicului, sa cartim, sa judecam..Sa privim asa cum ne priveste si Dumnezeu pe noi..cu iubire. Nu o fi tare frumos sa scriem numele unui Parinte, caci ei cu totii sunt Parintii nostri, si datoria noastra este sa ne rugam pentru toti, sa fim mereu in comuniune ..in dragoste.
Este o carte a Parintelui Ioanichie Balan despre marturisire, as recomanda-o, te va ajuta.
Doamne ajuta colaps.
Iertare
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.06.2010, 17:21:19
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...
Daca nu erau pacate de moarte nu iti fa probleme.
Tu marturisirea i-o faci lui Dumnezeu, iar El stie(a) ce ai tu in minte, ce vrei sa marturisesti. Si asta conteaza.

Sa nu te superi, se mai intampla ca sa fie multi de spovedit, iar duhovnicii. daca vad ca un credincios nu are pacate de moarte. sunt mai ingaduitori, termina mai repede. Sunt si ei oameni, iar timpul este scurt.
Daca nu ai ai constiinta impacata, marturiseste pacatul data viitoare.
Dar nu ai tu pacat pentru ca te-a grabit duhovnicul. Incearca totusi sa te orientei, sa te duci la spovedit cand sunt mai putini.

Spre exeplu, fostul meu duhovnic, pentru ca ma cunostea de mult timp, ma ruga sa nu mai vin in ajunul praznicelor la spovedit pentru ca nu avea timp, si ma duceam cu o zi inainte (de ajun).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2010, 17:49:48
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate,
daca eu iti spun ca este valabila dar in fata Lui Hristos nu e...ce te faci?
Cu ce te incalzeste parerea mea daca ea nu poate schimba (nici macar influenta!!) situatia? Nu te amagi.. gandul tau de a asculta sfatul nostru in acesta situatie ( de care depinde MANTUIREA TA!!) nu este bun!

Mergi la duhovnic si spune-ti din nou durerea. Numai acolo vei primi usurarea. Crede-ma, chiar daca acum cuvantul meu iti va inlatura (sau nu) ptr moment gandurile, in viitor ele vor reveni cu mai multa forta. Ti-o spun din experienta proprie!! Nu ti-o spun cu judecata ci ca Stan Patitul..
Pentru a taia un gand care NU este bun, trebuie cautata radacina.

Azi esti una cu Hristos dar tu nu simti asta (dovada este problema ce te apasa)...fie si numai pentru aceasta trebuie sa te intorci la duhovnic.
Pe undeva exista in threand "Cat de des sa ne impartasim/spovedim?" Eu as raspunde foarte simplu:
sa ne spovedim de cate ori simtim nevoia si sa ne Impartasim de cate ori primim dezlegare! Nu cantitatea conteaza ci calitatea!
In rest, fruntea sus si...Bucurie!

Last edited by eduardd; 26.06.2010 at 17:57:33.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2010, 20:06:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai in primul rand de ce ai schimbat duhovnicul vechi,(daca aveai)?
Iar daca nu aveai,cauta un duhovnic care sa aiba timp,chiar exista astfel de preoti,sau calugari.
Lipsa timpului si multimea enoriasilor este principalul obstacol al unei spovedanii complete.Ei,preotii, ar vrea saracii sa faca totul cum trebuie,dar cand le suna mobilul chiar in timpul spovedaniei,si ii intrerupe baiatul care a montat centrala (asa s-a intamplat la mine),iar la coada mai stau 50 de persoane ,efectiv ,omeneste vorbind,nu au cum sa nu aiba tentatia de a grabi lucrurile.

Acum,referitor la valabilitatea impartasaniei,teoretic ,nu numai ca nu e valabila,dar chiar iti inrautateste starea ,caci daca nu ai marturisit toate pacatele ,se vor dubla si cele care le-ai marturisit(Asta nu e de la mine,asa s-a rugat preotul cand ti-a facut dezlegarea)
Dar practic,Hristos cred ca vede cainta din suflet,vede ca suntem pe un drum,si apreciaza fiecare pas pe care il facem,cu conditia ca macar data viitoare sa il facem cum trebuie.
Dreptatea Lui nu este intrecuta decat de Mila Lui !
Iustin! Fii mai îngădiutor cu acest creștin! Este ca și cum ar fi uitat o parte din păcate.Și apoi ,nu e vine lui.Probabil va căuta să meargă la alt preot mai puțin ocupat și se va spovedi mai complet iar apoi va pune început de pocăință.Spunându-i așa ceva cuiva mai slab de fire poate să cadă în dejnădejde.
.
De obicei preotul te întreabă dacă te împărtășești - nu te obligă.Tu singur alegi! Poți spune că mai amâni sau poți cere un canon .
Toți mai greșim la început și apoi vrednic de împărtășanie nu este nimen.i
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2010, 20:15:17
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Stiti ce
Ia mai bine ziceti-mi si mie,ce sa fac maine,ca si eu am omis sa spun cateva lucruri la spovedania de ieri.
Inainte de spovedanie le aveam in gand ,principalele lucruri le-am si spus,dar ,la sfarsit ,am uitat sa spun 2..3 . Si mai rau,pe mine m-a intrebat parintele,"mai ai ceva pe suflet?" ,si am zis ca nu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2010, 22:00:08
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Pai de ce nu le scrieti pacatele pe o foaie, va duceti cu ea la spovedit si citi de pe ea. Asa nu mai aveti ce pacate sa uitati.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11