Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2011, 19:51:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii cu care am discutat, unul din ei fiind profesor de istorie iudaica la ei la evrei mi-a spus zimbind ca Hristos nu a fost omorit din nici unul din motivele scrise de tine ci l-au casapit romanii ca pe multii alti anarhisti sau suspectati de anarhie si neascultare a LEGII ROMANE pentru care te crucificau fara mult tam-tam.
Scurt pe doi.
Mi-a spus clar ca evreii PRIN LEGE nu omorau si nu executau pe ci doar zimbeau calmi si ironici si-i trimiteau la plimbare pe numerosii profeti care veneau cu idei din afara comunitatii evreiesti precum Hristos( ei ,evreii asa il considera).
Si chiar te asteptai la autocritica, Andrei?!?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2011, 23:46:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si chiar te asteptai la autocritica, Andrei?!?
Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2011, 00:00:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.
În concluzie, făcând abstracție de ceea ce ți-au spus evreii:

Andrei, tu crezi că Iisus Hristos este Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.04.2011, 00:05:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Autocritica Anca?
Tu poate nu stii ce vorbesti.
Teologii, rabinii evrei ne baga in seama pur si simplu din respect pentru alta religie( de care am vorbit mereu) insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint, SI ASTA CU DOVEZI CLARE SCRIPTURISTICE, s-a discutat deja insa s-a vorbit logic si cu argumente din scripturi( un element greu de digerat pentru unii)
Pentru marii preoti evrei, rabinii, Iisus a fost doar un profet de care ei nici macar nu s-au sinchisit sa consemneze ceva. Ei povestesc cum in acele vremuri profetii din pustie veneau, imi zicea,... stii cum Andrei?...veneau valuri, valuri, si nimeni nu-i prea baga in seama, si de regula plecau mai departe sau se aciuiau pe ici colo in Iudeea, cu cite un grup de ucenici insa scribii lor si istoricii nu au considerat nimic iesit din comun sau denm de consemnat.
Asta mi-a spus.
Da, cred ca asta ti s-a spus. Dar tu in ce baza ii crezi? Doar pe cuvant? Nu exista alte motive sa crezi ceea ce spune Biserica? Sau tu traiesti in anul 5500, nu in 2011?!?
Mesajele tale de la inceputul perioadei tale pe forum erau crestine; acum nu mai sunt. Carui fapt se datoreaza acest lucru? Necunoasterii de la inceput, sau uitarii de dupa?
Iarta-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ma nedumiresti; de parca ai fi trecut pe la "spalatoria chimica".
Ma doare ca ortodocsi fiind, cautam alta Biserica; ma doare ca ortodocsi fiind, credem ceea ce ne spun cei ce nu cred. Oare chiar ai uitat ca sunt multi prooroci mincinosi in vremurile noastre? Asa ceva nu se uita.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.04.2011, 00:09:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
În concluzie, făcând abstracție de ceea ce ți-au spus evreii:

Andrei, tu crezi că Iisus Hristos este Dumnezeu ?
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!

Last edited by andreicozia; 19.04.2011 at 00:12:47.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.04.2011, 00:10:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
insa nici o clipa nu cred ca Mesia a venit pe pamint.
Dar Parintele Nicolae Steinhardt? Dar Richard Wurmbrandt? Si cati ca ei...
Secretul este acesta, Andrei: smerenia. Dumnezeu nu accepta pe cei mandri.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.04.2011, 00:15:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, cred ca asta ti s-a spus. Dar tu in ce baza ii crezi? Doar pe cuvant? Nu exista alte motive sa crezi ceea ce spune Biserica? Sau tu traiesti in anul 5500, nu in 2011?!?
Mesajele tale de la inceputul perioadei tale pe forum erau crestine; acum nu mai sunt. Carui fapt se datoreaza acest lucru? Necunoasterii de la inceput, sau uitarii de dupa?
Iarta-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ma nedumiresti; de parca ai fi trecut pe la "spalatoria chimica".
Ma doare ca ortodocsi fiind, cautam alta Biserica; ma doare ca ortodocsi fiind, credem ceea ce ne spun cei ce nu cred. Oare chiar ai uitat ca sunt multi prooroci mincinosi in vremurile noastre? Asa ceva nu se uita.
Anca, ti-am mai listat odata, CONDITIILE venirii pe pamint a Mesiei DIN SCRIPTURI cu care discuta evreii, nu?
Cine ti-a spus ca ei fac polemica, deloc!
mai vorbim
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.04.2011, 00:28:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca, ti-am mai listat odata, CONDITIILE venirii pe pamint a Mesiei DIN SCRIPTURI cu care discuta evreii, nu?
Cine ti-a spus ca ei fac polemica, deloc!
mai vorbim
Atunci, lasa ca va veni curand "Mesia" cel mult asteptat de evrei. Vremurile sunt de asa natura.
Cand am scris de Pr. Steinhardt si de Wurmbrandt nu ma refeream la polemica, ci la faptul ca acestia au realizat adevarul si s-au convertit.
Iar Wurmbrandt, la o conferinta despre Holocaust chiar le-a spus-o verde in fata, asa cum numai un evreu o poate spune altui evreu (daca vrei iti citez).

Cu toate astea, Dumnezeu fiind bun, ii va mantui si pe evrei; iar noi atata putem face: sa-i lasam in pace, caci caderea lor a dat neamurilor posibilitatea de a deveni popor al lui Dumnezeu.
Iar ca dovada de netagaduit a venirii lui Hristos pot sa enumar minunile, care au loc, atunci cand un credincios se roaga Domnului, Maicii Domnului si Sfintilor. Am ales ceva "palpabil", ca sa nu fie dubiu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2011, 00:38:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !
Ca unii preoti au colaborat, e stiut. Avem pentru toate pacatele Taina Sfintei Spovedanii; dar trebuie credinta si smerenie.
Credeam insa ca topicul se refera la alt aspect: la securisti care au devenit preoti. Credinta? Smerenie?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2011, 01:03:14
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Dar cine esti tu maria ta?

dar cine esti tu sa iti confirme personal? cui apartii tu? pe cine frecventezi tu? te-ai ingrijit doar de egoul tau si l-ai ridicat la cer, in timp ce tu esti doar un prizonier al unor sabloane. vrei sa fiu viu, cauti Viata. dar nu, tu cauti sa te impui altora, sa vada altii ca tu nu esti oricine; iar altii daca vor sa obtina ceva trebuie sa treaca de cenzura ta "spirituala", tu, marele spirit....
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 19.04.2011 at 11:14:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare