Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 08.05.2011, 16:11:53
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
D-le Erthorn, vad ca ati continuat sa postati acel mesaj cu Sf. Ioan, chiar de doua ori, ca si cum eu nu v-as fi raspuns, chiar de trei ori pana acum.
Sfantul Ioan Gura de Aur poate fi dat ca marturie ca nu exista un primat, nu invers. Ati luat de undeva cateva citate care sunt extrase din context, care ar spune doar despre Sf. Petru, sfantul afirmand alte lucruri, care infirma primatul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=128
O alta dovada, in omiliile la Sf. Ev.Matei, la citatul cu piatra si petru, Sfnatul Ioan Gura de Aur spune ca piatra este marturia sf. Petru, nu el.
Am raspuns a patra oara acelasi lucru, nu stiu de ce dar cred ca o sa mai trebuiasca sa scriu acelasi mesaj de cateva ori. Nu degeaba observasem ca e ceva in neregula.
Eu inteleg ca nu va pica bine cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur, dar, deh, ce sa-i faci.

Va invit sa mai priviti o data citatele pe care le invocati dumneavoastra si citatele pe care le-am dat eu, pentru a observa o diferenta fundamentala intre ele:

Citatele pe care le dati dumneavoastra, in care Sf. Paul sau Sf. Petru, sau altii sunt numiti "cel mai mare", "cel mai luminat" "primul in Imparatia Cerurilor", "stalpii Bisericii" etc. etc. etc. exprima opinia si evlavia autorului (Sfantul Ioan Hrisostomul) fata de apostolii despre care scrie.

Nici nu este de mirare ca, vazand opera Sf. Paul, Sf. Ioan se simte indreptatit sa-l preamareasca si sa-l laude si sa-l aduca drept exemplu pentru toti crestinii.

In schimb, citatele pe care le-am adus eu nu se refera doar la pozitia si admiratia Sf. Ioan fata de un apostol sau altul, ci la mandatul expres pe care Isus Cristos L-a incredintat lui Petru.

Aici, Sf. Ioan comenteaza si interpreteaza un episod concret din Evanghelii, acel episod in care Mantuitorul ii spune lui Petru "paste oitele mele".

Citatele care nu va convin nu spun "Petru era cel mai luminat dintre apostoli", ci "Lui Petru i-a incredintat Isus conducerea apostolilor". Ele nu se refera la o calitate intrinseca a lui Petru, ci la un act expres al Mantuitorului, actul de a-i da lui Petru conducerea apostolilor.

Faceti diferenta. Un autor care vorbeste despre curtea regala ar putea spune oricand "cavalerul X, cel mai viteaz si cel mai galant, faima si speranta regatului", dar cand vine vorba despre rege, va spune intotdeauna "Regele Y, cel caruia Dumnezeu i-a incredintat conducerea regatului".

Un autor care ar scrie despre o universitate, ar putea sa spuna "profesorul X, cel mai invatat si intelept, adevarata lumina a invataturii etc.", dar cand vine vorba despre decan, va spune intotdeauna "Decanul y, cel caruia i-a fost incredintata conducerea Senatului universitar".

In incheiere, voi mai posta o data citatele, pentru ca oricine doreste sa-si poata face o parere, in lumina celor de mai sus.



In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."


Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."

Last edited by Erethorn; 08.05.2011 at 16:27:05.
  #372  
Vechi 08.05.2011, 16:26:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

O insignifiantă completare la ceea ce excelent a subliniat dl Erethorn din Sfinții Părinți. O completare despre "stâlpii Bisericii". Așa cum înțelegem noi, catolicii, atunci când ne referim la instituția Bisericii ca la un edificiu (comparație care apare frecvent în Biblie și anume atunci când Biserica nu e comparată cu altceva: popor, munte, navă, măslin), stâlpii Bisericii sunt toți episcopii în calitatea lor de urmași ai apostolilor. Ei au un capitel de susținere, se bifurcă cumva: aceia sunt presbiterii (nu se numesc în popor "popi" acele bare ancorate în stâlpi și care țin astereala ?). Noi, laicii, suntem cărămizile acestui edificiu. Stâlpii își îndeplinesc bine rolul lor, sunt cu toții drepți și susțin edificiul atâta vreme cât sunt bine înfipți în fundația construcției, care fundație este aceea pe care ne-o spune Cristos. Asta, dacă nu pretindem până în pânzele albe că Isus a vrut să spună altceva decât a spus...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #373  
Vechi 08.05.2011, 17:02:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
O alta dovada, in omiliile la Sf. Ev.Matei, la citatul cu piatra si petru, Sfnatul Ioan Gura de Aur spune ca piatra este marturia sf. Petru, nu el.
Iata citatul exact:

"Si Eu iti spun: Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea".
Adica, pe credinta in marturisirea lui Petru. Prin aceste cuvinte Hristos arata ca multi au sa creada , ii inalta gandirea lui Petru si-l face pastor.


Este evident si de bun simt ca Biserica s-a zidit pe credinta in marturisirea lui Petru, ca nu era sa se zideasca pe muschii lui Petru sau pe viteza lui la alergare sau pe culoarea ochilor.

Dar intelegeti o data ca Biserica s-a zidit pe credinta in marturisirea lui Petru.. Dintre cei 12, el a iesit in fata, el a marturisit, el a inteles, lui i-a "inaltat gandirea" Mantuitorul.

In aceeasi omilie, referitor la acelasi pasaj biblic, mai spune Sfantul Ioan Hrisostomul:

- Dar atunci de ce-l fericeste pe Petru ?
- Pentru ca a marturisit ca este adevaratul Fu al lui Dumnezeu. De aceea Hristos n-a spus despre ceilalti apostoli ceea ce a spus despre Petru.
  #374  
Vechi 08.05.2011, 18:38:39
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit hm...

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
OK: Ad majorem Dei gloriam =spre mai marea slava a lui Dumnezeu. Ca roman, latina face parte din identitatea noastra nationala, daca nu religioasa. Pana si comunistii au recunoscut asta.
Identitatea noastra nationala-religioasa.Frumoase cuvinte dar,ce pacat ca unii au pierdut-o,RATACIND peste marii si tarii.

Spre slava lui DUMNEZEU? Mai degraba spre slava desarta!!!
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #375  
Vechi 08.05.2011, 18:56:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Foarte mulți dintre cei mai buni copii ai țării au servit-o în afara granițelor ei. Brâncuși, Enescu, Eliade, Cioran, Ionescu sunt primele exemple care îmi vin în minte. Poate că nici nu s-ar fi auzit atât de mult despre ei în lume, și, implicit, despre țara noastră, dacă ar fi stat aici. În mod cert Emil Palade nu ar fi luat premiul Nobel. Cunosc personal mulți români care fac câte ceva pentru țara noastră, trăind în afara țării. La fel, cunosc români înstrăinați și care nu mai au de mult nicio identitate în interiorul țării.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #376  
Vechi 08.05.2011, 19:05:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Iata citatul exact:

"Si Eu iti spun: Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea".
Adica, pe credinta in marturisirea lui Petru. Prin aceste cuvinte Hristos arata ca multi au sa creada , ii inalta gandirea lui Petru si-l face pastor.

Este evident si de bun simt ca Biserica s-a zidit pe credinta in marturisirea lui Petru, ca nu era sa se zideasca pe muschii lui Petru sau pe viteza lui la alergare sau pe culoarea ochilor.

Dar intelegeti o data ca Biserica s-a zidit pe credinta in marturisirea lui Petru.. Dintre cei 12, el a iesit in fata, el a marturisit, el a inteles, lui i-a "inaltat gandirea" Mantuitorul.
Excelent, exact asta spun ortodocsii. Ca in acele pasaj se refera Mantuitorul la credinta Sf. Petru. In schimb catolicii spun ca se refera la Petru, pentru ca Petru=piatra.
Asadar daca-l invocam pe Sf. Ioan Hrisostom, care spune exact ce spun ortodocsii, ca ar spune ce spun catolicii inseamna ca putem sa inventam orice.
  #377  
Vechi 08.05.2011, 19:15:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Citatele pe care le dati dumneavoastra, in care Sf. Paul sau Sf. Petru, sau altii sunt numiti "cel mai mare", "cel mai luminat" "primul in Imparatia Cerurilor", "stalpii Bisericii" etc. etc. etc. exprima opinia si evlavia autorului (Sfantul Ioan Hrisostomul) fata de apostolii despre care scrie.

Nici nu este de mirare ca, vazand opera Sf. Paul, Sf. Ioan se simte indreptatit sa-l preamareasca si sa-l laude si sa-l aduca drept exemplu pentru toti crestinii.

In schimb, citatele pe care le-am adus eu nu se refera doar la pozitia si admiratia Sf. Ioan fata de un apostol sau altul, ci la mandatul expres pe care Isus Cristos L-a incredintat lui Petru.
Asadar, cand Sf. Ioan Gura de Aur lauda un Apostol inseamna ca isi arata consideratia pentru acel/acei Apostol. Insa cand spune acelasi lucru despre Sf. Petru inseamna ca spune de primat. De unde? Doar daca suntem catolici si spunem mai intai ca Sf. Petru avea un primat. Daca nu spunem ca Sf. Petru avea un primat putem spune ca Sf. Ioan Gura de Aur il lauda pe Sf. Petru la fel ca pe ceilalti Apostoli.
Mai mult, daca nu intelegem, unii ar putea spune ca i-ar acorda un fel de primat Sf. Pavel.
In citatele despre Sf. Petru, e traducerea exacta in romana din engleza de pe newadvent?
  #378  
Vechi 08.05.2011, 19:17:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Excelent, exact asta spun ortodocsii. Ca in acele pasaj se refera Mantuitorul la credinta Sf. Petru. In schimb catolicii spun ca se refera la Petru, pentru ca Petru=piatra.
Asadar daca-l invocam pe Sf. Ioan Hrisostom, care spune exact ce spun ortodocsii, ca ar spune ce spun catolicii inseamna ca putem sa inventam orice.
Iarasi n-ati inteles.

Si doar am incercat sa explic destul de clar.

Catolicii, cand arata, la unison cu Evanghelia, ca Biserica s-a intemeiat pe persoana lui Petru, nu inteleg prin aceasta toate calitatile sau proprietatile lui Petru.

Nu pe frumusetea lui Petru s-a intemeiat Biserica. Nici pe puterea lui fizica. Nici pe talentul sau oratoric.

Nici pe trupul lui Petru nu s-a intemeiat Biserica, ca doar atunci cand spunem ca e temelia Bisericii nu intelegem ca l-a zidit Cristos ca mesterul Manole pe Ana.

Si atunci, ce ramane ? Ramane marturisirea de credinta. Dar, atentie, nu orice marturisire, nu a oricui marturisire. Ci a lui Petru.
"
De aceea Hristos n-a spus despre ceilalti apostoli ceea ce a spus despre Petru.
", ne invata Sfantul si Dumnezeiescul Ioan Gura de Aur.

Si pana in ziua de astazi, si pana la infricosata judecata, va ramane valabila promisiunea Mantuitorului - Biserica ramane neclintita pe aceasta fundatie - marturisirea de credinta a lui Petru si a urmasilor sai. Asa stim ca suntem in Adevar - daca marturisim impreuna si daca ne impartasim impreuna cu urmasul lui Petru.
  #379  
Vechi 08.05.2011, 19:19:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, cand Sf. Ioan Gura de Aur lauda un Apostol inseamna ca isi arata consideratia pentru acel/acei Apostol. Insa cand spune acelasi lucru despre Sf. Petru inseamna ca spune de primat. De unde? Doar daca suntem catolici si spunem mai intai ca Sf. Petru avea un primat. Daca nu spunem ca Sf. Petru avea un primat putem spune ca Sf. Ioan Gura de Aur il lauda pe Sf. Petru la fel ca pe ceilalti Apostoli.
Mai mult, daca nu intelegem, unii ar putea spune ca i-ar acorda un fel de primat Sf. Pavel.
In citatele despre Sf. Petru, e traducerea exacta in romana din engleza de pe newadvent?
Nu, domnule. De ce nu pricepeti, de cate ori trebuie sa explic ?

Nu spune despre sfantul Petru, spune despre ce i-a spus Hristos lui Petru.

Traducerea este de la linkul pe care l-am tot dat, unde e cartea asa cum a fost tiparita in romana. Nu e tradus din engleza de pe newadvent.
  #380  
Vechi 08.05.2011, 19:27:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O insignifiantă completare la ceea ce excelent a subliniat dl Erethorn din Sfinții Părinți. O completare despre "stâlpii Bisericii". Așa cum înțelegem noi, catolicii, atunci când ne referim la instituția Bisericii ca la un edificiu (comparație care apare frecvent în Biblie și anume atunci când Biserica nu e comparată cu altceva: popor, munte, navă, măslin), stâlpii Bisericii sunt toți episcopii în calitatea lor de urmași ai apostolilor. Ei au un capitel de susținere, se bifurcă cumva: aceia sunt presbiterii (nu se numesc în popor "popi" acele bare ancorate în stâlpi și care țin astereala ?). Noi, laicii, suntem cărămizile acestui edificiu. Stâlpii își îndeplinesc bine rolul lor, sunt cu toții drepți și susțin edificiul atâta vreme cât sunt bine înfipți în fundația construcției, care fundație este aceea pe care ne-o spune Cristos. Asta, dacă nu pretindem până în pânzele albe că Isus a vrut să spună altceva decât a spus...
Dvs. spuneti ca Sf. Ioan nu a spus impotriva primatului. Dar nu asta doream sa afirm, de fapt raspuneam afirmatiei ca Sf. Ioan ar fi spus de primat. Dl. Erethorn spune ca Sf. Ioan a sustinut primatul. Dvs. spuneti ca Sf. Ioan n-a scris impotriva primatului. Aproape aveti aceeasi pozitie cu a mea, ajunge atata pentru a contraargumenta.
Dar, daca tot s-a adus in discutie Sf. Ioan, putem vedea ca nu numai ca nu sustine primatul, dar din scrieri reiese ca nu avea cunostinta de niciun primat.
In alte citate spune de Sf. Pavel ca e încă și cârmaciul Bisericii[127], vasul alegerii, trâmbița cerească, călăuza miresii lui Hristos (adică a Bisericii)“[128].
Si ca sf. Pavel i s-au incredintat locuitorii din toata lumea. Asadar nu doar de Sf. Petru afirma acele lucruri, ba pare ca de Sf. Pavel spune mai multe.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35