Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2015, 11:05:30
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Atentionare parinti despre jocul Charlie

Doamne Ajuta


Nu prea am postat pana acum aici, ma multumeam doar sa citesc, dar am luat decizia sa postez despre acest joc periculos care a devenit "viral" printre copii si care e foarte periculos fiind o versiune simplificata a spiritismului (tabla de spiritism Ouija).
Deci sa va povestesc... am auzit de jocul Charlie chalenge de la un coleg a carui sotie e prof. de teologie, mi-a zis ca e o adevarata moda la in scoli in Tm cu jocul asta.

Pe scurt copii iau o foaie A4 o impart in 4 si scriu in colturi DA si NU iau 2 creioane le pun unul peste altul si il cheama pe asa numitul "Charlie" caruia ii pun intrebari, apoi creionul de deasupra se misca pe DA sau pe NU.
Acum l-am intrebat pe fiul meu si mi-a zis ca nu a auzit (asta fiind vinerea trecuta), apoi lunea asta se juca cu un baiat mai mare si trecand pe langa ei vad foaia de hartie si creioanele, le-am luat foaia am rupt-o si le-am explicat ce se poate intampla si sa nu se mai joace, i-am intrebat daca s-a miscat creionul au zis ca nu atunci m-am mai linistit.
Cand colo luni noaptea se trezete plangand copilu zicand ca el nu mai doarme singur ca a visat urat cu Charlie si ca nu si-l poate scoate din minte.
De atunci nu mai doarme singur si e speriat noaptea. Azi noapte dormind cu soacra mea si cu cel mic (cel mic are 4 ani) s-a trezit cel mic pe la 3 dimineata zicand ca nu poate dormi din cauza pasarelelor, soacra-mea ii zice "ce pasarele ca nu aud nimic' hai sa spunem Tatal nostru si Ingerasul meu si o sa fie bine, dupa ce au terminat de zis cele doua rugaciuni s-a auzit o bufnintura in usa care a ingrozit-o pe mama soacra (si ea e chiar un om care e foarte circumspect de felul ei ) dar cel mic a adormit intr-un minut.

Acum am vorbit cu un preot sa vina sa imi sfinteasca casa si sa ii citeasca o rugaciune celui mare (cel mare care a jucat are 10 ani).

Imi cer scuze ca am scris asa mult dar am vrut sa va atentionez in legatura cu jocul acesta periculos.

Aici aveti si un link

http://www.marturieathonita.ro/charl...ul-cu-demonii/

Puteti cauta si voi pe net si gasiti o gramada de siteuri despre chestia asta.

Atentie mare!

Doamne Ajuta!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2015, 11:13:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:))

Joaca de copii, sa se sperie singuri. La fel ca Ouija Board.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2015, 11:38:29
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
:))

Joaca de copii, sa se sperie singuri. La fel ca Ouija Board.
Fiecare are dreptul la o parere... eu doar am atentionat...nu e bine sa te joci cu "focul".
Pana si cei "de alta confesiune" cred in D-zeu ... ceea ce implica ca "cel rau" exista ... si cu asta am zis tot
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2015, 12:00:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Viata este un joc serios, totusi!

Copiii trebuie sa stie ca spiritismul nu e o simpla joaca. Parintii lor, de asemenea. In urma unor astfel de jocuri, copiii se pot demoniza si atunci vor avea de suferit toti cei din jurul lor, caci nu e usor sa fii demonizat si nici sa suporti un demonizat. De ce copiii sa afle astfel de lucruri pe pielea lor? In lumea duhurilor se patrunde pe calea smereniei, nu prin joaca. Scopul vietuirii noastre este sa dobandim Duh Sfant, nu sa atragem duhurile necurate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2015, 14:19:43
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

hmm, aveam dreptate.
Spiritismul e etapa urmatoare ciclului unei societati post-seculare(vezi si raspandirea chaos magickului). De obicei isi revine pe filonul religiei traditionale in 10-15 ani.
Nu-i nimic nou sub soare.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2015, 17:38:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Domnule cmihai, jocul e doar un joc, creionul se mișcă, atunci când se mișcă, adică în majoritatea cazurilor, din motive perfect naturale; pentru că stă într-un echilibru foarte precar.

Dar dacă acum copilul suferă de coșmaruri, mi-e teamă acest lucru vi se datorează exclusiv.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Acum l-am intrebat pe fiul meu si mi-a zis ca nu a auzit (asta fiind vinerea trecuta), apoi lunea asta se juca cu un baiat mai mare si trecand pe langa ei vad foaia de hartie si creioanele, le-am luat foaia am rupt-o si le-am explicat ce se poate intampla si sa nu se mai joace, i-am intrebat daca s-a miscat creionul au zis ca nu atunci m-am mai linistit.
Deci, copii se jucau un joc... După aceea apăreți D-vs. și începeți să le explicați că jocul nu e joc, că Charlie nu e doar un nume dintr-un joc, ci un diavol, că ei l-au chemat pe diavol, că e posibil să se întâmple lucruri foarte rele ("le-am explicat ce se poate întâmpla") etc. etc. Am dreptate până aici ? I-ați băgat în cap copilului - dumneavoastră, nu "diavolul" Charlie, că acel creion se mișcă din cauze demonice.




Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Cand colo luni noaptea se trezete plangand copilu zicand ca el nu mai doarme singur ca a visat urat cu Charlie si ca nu si-l poate scoate din minte.
De atunci nu mai doarme singur si e speriat noaptea.
Urmarea firească a acțiunilor dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Acum am vorbit cu un preot sa vina sa imi sfinteasca casa si sa ii citeasca o rugaciune celui mare (cel mare care a jucat are 10 ani).
Adică, să persistați în conduita Dvs., de a convinge copilul că spaimele sale se datorează diavolului.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Imi cer scuze ca am scris asa mult dar am vrut sa va atentionez in legatura cu jocul acesta periculos.
Îmi cer și eu scuze, dar joc periculos este ceea ce faceți D-vs. cu mintea copilului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2015, 11:51:39
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

GMihai : va multumesc pt comentarii, fiecare are dreptul la o opinie; in consecinta eu v-o respect pe a Dvs, chiar daca nu sunt de acord cu ea.

Daca dvs vi se pare ca a sfintii casa si faptul ca un preot se va ruga pentru copil e un joc periculos ... imi pare rau dar nu pot fi de acord cu aceasta abordare.

Daca e sa continui rationamentul Dvs ar trebui sa nu povestesc copilului nici cum a suferit Mantuitorul pe cruce si cum a fost batjocorit pentru ca sa nu ii provoc cosmaruri sau sa il abuzez psihic.

Fiecare crede ce vrea ...

Rog adminul sa inchida acest thread avand in ca am vrut doar sa antentionez parintii nu sa provoc discutii si alte comentarii.


multumesc
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2015, 12:46:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Daca dvs vi se pare ca a sfintii casa si faptul ca un preot se va ruga pentru copil e un joc periculos ... imi pare rau dar nu pot fi de acord cu aceasta abordare.
Dv nu ati inteles bine mesajul dlui MihaiG. Dumnealui nu a spus ca e periculoasa sfintirea, rugaciunea ori ca sunt periculosi preotii. Ceea ce a spus este ca, procedand astfel, dati amploare catastrofica unei banalitati pana la urma, facand, din tantar, armasar. Cand va vede terifiat, cand mai vede si preotul tamaind si implorand iertarea lui Dumnezeu si ferirea de nenorocirile care ar urma sa se abata in mod normal si just asupra casei acesteia, a celor ce cu credinta si cu evlavie locuiesc intr-insa, si toate astea din cauza ca s-a jucat cu pendulul, atunci abia va avea cosmaruri.

Probabil ca dl MihaiG, de fapt, nu crede in caracterul diabolic al acestui joc. Sau (mai putin probabil) crede, dar e de parere ca ignoranta unui copil il exonereaza de infractiunea contra poruncii 1. Intr-un fel sau altul, dumnealui e de parere (si achiesez la aceasta) ca reactia dv a trecut binisor dincolo de motivul care a determinat-o si ca reactiunea, iar nu actiunea e cauza directa a cosmarurilor.

Eu sunt de parere ca astfel de jocuri ar trebui descurajate, dar in altfel decat a transmite copiilor ideea ca au comis ireparabilul jucandu-se. Multi dintre noi, cand eram copii, ne-am pus pe cap palaria conica a lui Merlin si ne jucam cu bagheta, mai boscorodind cate o formula secreta aflata prin Arici Pogonicii vremii. Oare ce impresie ne-ar fi facut parintii nostri, daca, livizi la fata, ar fi chemat deindata preotul cu Moliftelnicul in stanga si cadelnita in dreapta, ca sa fuga Sarsaila din casa in care il bagaseram noi din joaca ?

Citat:
Daca e sa continui rationamentul Dvs ar trebui sa nu povestesc copilului nici cum a suferit Mantuitorul pe cruce si cum a fost batjocorit pentru ca sa nu ii provoc cosmaruri sau sa il abuzez psihic.
E foarte bine sa povestiti, desi ma indoiesc ca ar trebui inceputa cateheza cu Patimile. Sau, daca vorbiti de Patimi, vorbiti si de invierea in glorie in aceeasi lectie.

Dar nu e o continuare a rationamentului. Analogia e ilicita. Reactia normala a copilului cand ii povestiti despre Patimi e una de mila, de compasiune. Reactia normala cand prefaceti copilaria in dandana e una de culpabilitate.

In sfarsit, o exorcizare adevarata presupune mai intai un diagnostic. Ca si bolile trupesti, si cele sufletesti cer diagnostic, iar semnele mentionate de dv sunt foarte departe de a sugera ca e vorba de un caz de posesie. Am deschis, chiar pe acest subforum, un topic despre diagnosticul si gradele influentei diabolice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.06.2015 at 12:50:37. Motiv: Stilistica
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2015, 15:07:49
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv nu ati inteles bine mesajul dlui MihaiG. Dumnealui nu a spus ca e periculoasa sfintirea, rugaciunea ori ca sunt periculosi preotii. Ceea ce a spus este ca, procedand astfel, dati amploare catastrofica unei banalitati pana la urma, facand, din tantar, armasar. Cand va vede terifiat, cand mai vede si preotul tamaind si implorand iertarea lui Dumnezeu si ferirea de nenorocirile care ar urma sa se abata in mod normal si just asupra casei acesteia, a celor ce cu credinta si cu evlavie locuiesc intr-insa, si toate astea din cauza ca s-a jucat cu pendulul, atunci abia va avea cosmaruri.
Nu e nimeni terifiat la mine in familie, am discutat cu copilul (are 10 ani si intelege mai bine decat ati crede) i-am explicat ce implica jocul acesta si a inteles, mai mult chiar a zis ca nu se va mai juca niciodata asa ceva, i-am explicat ce inseamna si ce se poate intampla, si va rog sa ma credeti ca nu a fost terifiat si nu e terifiat a inteles intrutotul.
Nu am fost si nu sunt "terifiat" nu traiesc in "cuca macaii" sau in obscurantismul din vremea dark age-ului sa ajung intr-acolo incat sa "ard pe rug" pe oricine pentru orice greseala cat de mica , mai ales pe propriul meu copil, dar consider ca e cel mai bine a i se explica copilului ( mai ales ca acum intelege) ce inseamna ceva ce nu e bine, in speta acest joc.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Probabil ca dl MihaiG, de fapt, nu crede in caracterul diabolic al acestui joc. Sau (mai putin probabil) crede, dar e de parere ca ignoranta unui copil il exonereaza de infractiunea contra poruncii 1. Intr-un fel sau altul, dumnealui e de parere (si achiesez la aceasta) ca reactia dv a trecut binisor dincolo de motivul care a determinat-o si ca reactiunea, iar nu actiunea e cauza directa a cosmarurilor.

Eu sunt de parere ca astfel de jocuri ar trebui descurajate, dar in altfel decat a transmite copiilor ideea ca au comis ireparabilul jucandu-se. Multi dintre noi, cand eram copii, ne-am pus pe cap palaria conica a lui Merlin si ne jucam cu bagheta, mai boscorodind cate o formula secreta aflata prin Arici Pogonicii vremii. Oare ce impresie ne-ar fi facut parintii nostri, daca, livizi la fata, ar fi chemat deindata preotul cu Moliftelnicul in stanga si cadelnita in dreapta, ca sa fuga Sarsaila din casa in care il bagaseram noi din joaca ?

Chiar daca nu cunosti legea, daca o incalci te face pasibil de pedeapsa ...
Nu cred ca ati fost de fata sa observati faptul ca eram "livid la fata" cand i-am explicat ce e jocul acesta si ce urmari poate avea ...
Va rog sa retineti ca sunt un tip calm si cerebral si nu fac nici nu am facut sau voi face excese de genul "delirelor mistice" nici macar din greseala.



Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E foarte bine sa povestiti, desi ma indoiesc ca ar trebui inceputa cateheza cu Patimile. Sau, daca vorbiti de Patimi, vorbiti si de invierea in glorie in aceeasi lectie.

Dar nu e o continuare a rationamentului. Analogia e ilicita. Reactia normala a copilului cand ii povestiti despre Patimi e una de mila, de compasiune. Reactia normala cand prefaceti copilaria in dandana e una de culpabilitate.

In sfarsit, o exorcizare adevarata presupune mai intai un diagnostic. Ca si bolile trupesti, si cele sufletesti cer diagnostic, iar semnele mentionate de dv sunt foarte departe de a sugera ca e vorba de un caz de posesie. Am deschis, chiar pe acest subforum, un topic despre diagnosticul si gradele influentei diabolice.

Nu vorbeste nimeni aici de exorcizare sau posesie demonica (Doamne fereste) - va rog cititi atent primul meu post - atat am spus ca voi sfinti casa iar voi ruga preotul sa ii citeasca o rugaciune (pt spaima, gaduri rele si frica de intunerec etc) mai ales ca, copilul e ok acum, nu mai sunt probleme.
Daca ajungem pana acolo incat sa ne intrebam daca e bine sau nu sa chemam un preot ca sa nu cumva sa "abuzam pshic copilul" ce fel de crestini ne mai putem considera.


Nu stiu cum e la Dvs la catolici dar mama mea mi-a povestit ca si fratelui meu i s-a citit aceasta rugaciune cand era mic si l-a ajutat si mai ales nu a ramas cu "sechele" datorita faptului ca preotul s-a rugat pt ietarea pacatelor si izbavirea de tot lucrul cel rau si duhurile necurate , dar poate ca ar trebui sa ii reproseze mamei mele ca l-a abuzat psihic in copilarie impreuna cu preotulu citindu-i rugaciuni



Multumesc si iertare daca am suparat pe cineva
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2015, 22:08:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne ajută, C. Mihai.

Procedura dvs., a fost foarte bună. Felicitări.

Am fost, suntem și vom fi, responsabili numai noi și nimeni alții, pentru educația care o dăm copiilor noștri, modul cum o oferim, repercursiunile formării caracterelor și personalităților copiilor noștri, prin educația primită, iar fiindcă familia este mai presus de orice guvern și formă de organizare politică, părinții sunt principalii și cei mai importanți oameni din viața copilului, ei, părinții, au cuvântul cel mai înalt, cu prioritatea cea mai mare, pentru un copil, prin urmare, orice forme de organizare umană, se supune părinților și familiei, când e implicată complexitatea vieții copilului lor.

Copii și adolescenții noștri sunt sexualizați forțat, de o societate tot mai îndepărtată de Dumnezeu, de conștiință și de normalitate.
Să nu permitem să fie și demonizați sau posedați forțat.
E suficient, că pentru fiecare patimă care o are omul, are câte un demon în el. Măcar copii, să fie ținuți cât mai departe de patimi și sexualitate.

Suntem datori să luăm măsurile necesare, creștinești, de a apropia societatea de Dumnezeu, de conștiință și de normalitate.

Copii sunt viitorul omenirii. Elitele lumii, ce sexualizează copii, știu asta și caută să-i controleze, sclavagizându-i prin controlul de toate tipurile.

Societatea suntem noi și copiii noștrii.

Iar ca o inspirație filologico-socialo-moralo-etică, ofer o variantă de MAGNA CARTA LIBERTATUM a FAMILIEI, prin care afirm și susțin:

Noi, oamenii, alegem: nimeni și nimic, niciodată, în niciun timp și spațiu, în nicio formă politică, nicio organizare de niciun fel, niciodată, nu are dreptul, nici obligația, cât timp viața nu este pusă în pericol, de a intra în familia noastră, în mediul viețuirii noastre, în proprietatea noastră care este materială și duhovnicească, să impună, să dicteze, să organizeze, să aranjeze, să manipuleze, să distragă atenția, să modeleze, să activeze, să influențeze, să recicleze, să înnoiască, să adapteze, nimic din ceea ce noi alegem că nu ne este de folos spre scopul dorit de noi, oricare ar fi acesta, care nu îngrădește în vreun fel libertatea de toate formele ale tuturor oamenilor și viața lor, ci trebuie să fim cu toți datori și obligați să ne respectăm unii pe alții, iar în spațiile unde convingerile se expun și intră în orice posibil conflict, în acele spații, fiecare să ridice o atitudine neutră, fără instigare la nerespectarea preceptelor de libertate a organizării modului de viețuire ale celorlalți, unde neutralitatea sprijină conviețuirea în pace, unde prin libertatea asumată și responsabilă a fiecărei persoane, echilibrul unei societăți sănătoase din punctele fiecăruia de vedere, este îndeplinită cu succes, urmând ca dacă aceste precepte necesare, sunt încălcate și/sau viața oricărei persoane este pusă în pericol, în orice fel, pe termen scurt sau lung, să se intervină în toate formele posibile, făcându-se în același timp, tot posibilul omenesc necesar, rațional, moral și etic, ca viața nici unei persoane să nu fie pusă în pericol în mod voit, în timpul organizării de reinstaurare a formelor echilibrului exprimate mai sus.

Am fost, suntem și vom fi, responsabili numai noi și nimeni alții, pentru educația care o dăm copiilor noștri, modul cum o oferim, repercursiunile formării caracterelor și personalităților copiilor noștri, prin educația primită, iar fiindcă familia este mai presus de orice guvern și formă de organizare politică, fiindcă familia, este aspațială și atemporală, părinții sunt principalii și cei mai importanți oameni din viața copilului, unde ei, părinții, au cuvântul cel mai înalt, cu prioritatea cea mai mare, pentru un copil, iar prin urmare, orice forme de organizare umană, politică sau apolitică, să se supună părinților și familiei, cât timp e implicată complexitatea vieții copilului lor și deci a societății.


DACĂ AM GREȘIT CU CEVA, VĂ ROG AJUTAȚI-MĂ ȘI CORECTAȚI-MĂ.

Iertați-mă, dacă v-am smintit.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.06.2015 at 22:20:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare