Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.08.2016, 15:08:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spune-i duhovnicului despre aceste doua noi "inovatii" revolutionare, cum ca iubirea e materie(admit daca vrei cu tot dinadinsul s-o torsionezi din iubire trupeasca, trup, tarana, materie...) si ca taina crestina a cununiei are efecte secundare, dar numeste-i-le.
Da, Demetrius, iubirea e materia Tainei.
Duhul Sfant sfinteste legatura dintre soti, pentru ca ea sa se transforme din iubire fireasca in dragoste spirituala, desavarsita.
Nu te poticni de intelesul primar al termenului "materie", ci vezi ca mai sunt si alte acceptiuni. Asemenea cuvantului "obiect", care uneori desemneaza lucruri i-materiale, asa e si aici: materia Tainei poate fi lipsita de materialitate, desi, in vietuirea lor concreta, sotii traiesc si faptuiesc in trup si cu trup. Nu, insa, doar pentru trup!

Cat priveste nasterea si ocrotirea copiilor, nu mai detaliez. Cu sau fara copii, Taina Nuntii este valida si ii poarta pe miri acolo unde le e locul: in Imparatia lui Dumnezeu.
Daca voiesc si ei, desigur. Ca daca au inteles doar ca popa le da verde la acuplare, atunci, da, se poate sa fuga fiecare la altul, in cautare de urmasi care sa le duca sangele mai departe in aventurile efemere ale speciei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.08.2016, 04:31:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, Demetrius, iubirea e materia Tainei.
Duhul Sfant sfinteste legatura dintre soti, pentru ca ea sa se transforme din iubire fireasca in dragoste spirituala, desavarsita.
Nu te poticni de intelesul primar al termenului "materie", ci vezi ca mai sunt si alte acceptiuni. Asemenea cuvantului "obiect", care uneori desemneaza lucruri i-materiale, asa e si aici: materia Tainei poate fi lipsita de materialitate, desi, in vietuirea lor concreta, sotii traiesc si faptuiesc in trup si cu trup. Nu, insa, doar pentru trup!

Cat priveste nasterea si ocrotirea copiilor, nu mai detaliez. Cu sau fara copii, Taina Nuntii este valida si ii poarta pe miri acolo unde le e locul: in Imparatia lui Dumnezeu.
Daca voiesc si ei, desigur. Ca daca au inteles doar ca popa le da verde la acuplare, atunci, da, se poate sa fuga fiecare la altul, in cautare de urmasi care sa le duca sangele mai departe in aventurile efemere ale speciei.
Iubirea, adica Dumnezeu, ar fi materia indragostitilor?
Nu exista alte acceptiuni pentru sfintirea materiei.
Ti-as recomanda sa nu te poticnesti tu in intelesul sublim al iubirii cand vorbesti despre cununie, caci este singura taina... lumeasca.
6. Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea. (Psalm50,6)
sau
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19,12)

Pune mana si citeste Scriptura(daca poti s-o intelegi), ca prin compozitiile tale literare vrei s-O schimbi. Poate te straduiesti sa crezi ca nu se refera la tine.

CUnunia este o alegere omeneasca si lumeasca, nu ingereasca, omul alege legatura trupeasca in locul celei spirituale. De aceea taina trupeasca a cununiei nu mai este disponibila dupa cea spirituala a preotiei; adica daca preotul a fost hirotonit, nu se mai poate dedica apoi lumii.
37. Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. (Mc10,37)
Omul are optiunea spirituala sau lumeasca, la alegere, nu le poate avea pe amandoua. Cine fuge dupa 2 iepuri...

Hristos a spus 6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine. (In14,6) adica nimeni nu se mantuieste decat daca merge pe Calea pe care am mers Eu.
Nu mai zugraviti atat casatoria.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.08.2016, 05:16:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Oh, Demetrius...:)
Sper ca nu crezi ce ai scris.

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.08.2016, 06:50:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Eu cred ce este scris.

Mwergi cu bine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.08.2016, 08:39:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria87 Vezi mesajul
Buna seara ! Anul acesta ne-a binecuvantat Dumnezeu cu al doilea baietel si urmeaza sa-l botezam. Supararea mea este ca nasii de cununie au divortat , am pastrat legatura doar si nasa si nu stiu daca este bine sau nu sa o pun ca nasa de botez. ce ma sfatuiti sa fac ?
Imprejurarea ca potentiala nasa este divortata nu este impediment la botez.

Pe de alta parte, nasa/nasul/nasii de botez nu este/sunt neaparat nasii de la casatoria parintilor. Sunteti libera in alegere. Bine este ca nasa/nasii sa fie crestini care sa vrea si sa poata sustine indrumarea spituala si, la nevoie, materiala a copilului botezat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.08.2016, 02:08:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imprejurarea ca potentiala nasa este divortata nu este impediment la botez...
Din punct de vedere al culturii marxiste, capitaliste sau democrate, cu siguranta nu,
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare