Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2010, 11:32:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Cum sa ma mantuiesc?

Aceasta intrebare era prima si uneori si singura pe care o punea un incepator unui avva ,atunci cand il intalnea pentru prima data.Bineinteles ca avva ii raspundea fiecaruia dupa cum primea raspuns de la Dumnezeu.
Dar voi v-ati pus aceasta intrebare? Stiti care este drumul pe care trebuie sa-l urmati si ce trebuie sa faceti pentru ca sa va mantuiti? Aici nu vreau,pe cat posibil,citate din Sfintii Parinti,ci opinia voastra personala ,izvorata din experienta traita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2010, 11:45:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mantuirea inseamna lepadare de rau. Curatirea sufletului de orice rautate. Izbavire. Impacarea cu constiinta proprie, cu oamenii si cu Dumnezeu. Asta este primul pas - oprirea caderii.

Apoi urmeaza inaltarea care Creator prin iubire, smerenie si cat mai multe fapte bune si foarte bune.

Ajutorul tau direct pentru acestea este un preot duhovnic. El te va povatui sa tii aproape de Tainele Bisericii, caci fara intalnirea constanta cu ele, riscul de a cadea este foarte mare.

Cat nu esti in Biserica, citeste Scripturile, cartile marilor Sfinti Parinti, roaga-te si tine atentia mereu treaza la ispitele care te intampina la tot pasul.

Doamne, ajuta-ne sa ne mantuim acum, astazi, nu maine sau saptamana viitoare sau peste trei luni, in postul celalalt!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2010, 11:51:17
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Florin Ionut ti-a raspuns foarte bine.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2010, 12:29:09
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

1. mergi la biserica
2. spovedanie & impartasanie
3. incearca pe cat posibil sa nu pacatuiesti (ma refer la pacate mari)
4. credinta,pocainta,smerenie,nadejde si dragoste fata de cei ce te urasc si de cei te te iubesc, de cei ce te prigonesc si de cei care te ajuta cat si de Dumnezeu .
5. sa cinstesti cele 10 porunci, sa asculti de duhovnic sa duci o viata curata si cu frica de Dumnezeu , etc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2010, 13:37:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Aminteste-ti de moarte in fiecare clipa si te vei mantui.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2010, 15:02:44
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Stiti care este drumul pe care trebuie sa-l urmati si ce trebuie sa faceti pentru ca sa va mantuiti?
1. Cautarea lui Dumnezeu.
Și Mă veți căuta și Mă veți găsi, dacă Mă veți căuta cu toată inima voastră. Ieremia 29:13
2. Pocainta de toate pacatele savarsite.
Ei auzind acestea, au fost pătrunși la inimă și au zis către Petru și ceilalți apostoli: Bărbați frați, ce să facem?
Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă
3. Credinta
4. Botezul
Cel ce va crede și se va boteza se va mântui... Marcu 16:16
5. Sfintirea vietii
Având deci aceste făgăduințe, iubiților, să ne curățim pe noi de toată întinarea trupului și a duhului, desăvârșind sfințenia în frica lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2010, 16:09:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este foarte simplu să te mântuiești. Trebuie numai să vrei. Ca să te mântuiești, trebuie să te golești de tine și să te umpli de Cristos. Pe urmă, nu mai trebuie să faci nimic, fiindcă are El grijă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 22:02:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, ajuta-ma sa fac voia Ta.( rugaciune care trebuie spusa de multe ori cu umilinta)
Ajuta-mi, Doamne, sa-mi vad greselile si sa mi le marturisesc. Ajuta-mi sa le vad pe toate, ca prin pocainta sa aflu calea care duce spre mantuire.
Ajuta-mi, Doamne, sa lupt cu pacatul desfranarii. (de exemplu) Ajuta-ma, Doamne, ca iata rad diavolii de mine.
Ajuta-ma, Doamne, sa lupt cu pacatul mandriei care ma face asemenea dracilor. Ajuta-ma, caci singur nu pot si nu stiu sa ma smeresc. Si tot asa , pe rand, nu cu toate deodata, cu celelalte pacate. Se incepe cu pacatele cele mai deranjante si se continua cu cele mici.

Cu smerenie, nu cu gandul ca de maine sigur nu mai pacatuim ca iata noi insine am luat aceasta mareata hotarare! Caci pot aparea ispite peste puterea noastra daca suntem mandri. Dar daca ne smerim, Dumnezeu ne ajuta sa ajungem cu bine la scopul propus. Sa fiu convins(a) ca singur(a) nimic nu pot, nimic nu stiu si nimic nu sunt cand e vorba despre cele duhovnicesti.
Doamne, ajuta-mi sa-mi vad intunericul, spunea un sfant.

Postul si rugaciunea -arme.
Inlocuirea patimilor cu virtuti crestinesti.
Citirea Vietilor Sfintilor si a Scrierilor Sfantilor Parinti pentru a avea permanent modele de viata sfanta si povete adecvate in aceasta lupta duhovniceasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2010, 22:25:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iara am zis ca nu laud,iara trebuie sa o fac .
Asa cum zice foarte bine antoniap ,arma cea mai mare pe care o avem este rugaciunea in smerenie.
Caci singur nimeni nu se mantuieste, orice ar face. Ci Dumnezeu este cel care da mantuirea,celui smerit ,care isi recunoaste deschis pacatele si neputintele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2010, 00:36:54
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este foarte simplu să te mântuiești. Trebuie numai să vrei. Ca să te mântuiești, trebuie să te golești de tine și să te umpli de Cristos. Pe urmă, nu mai trebuie să faci nimic, fiindcă are El grijă.
Pare simplu cum zici,dar cand e vorba sa aplici ceea ce zici,nu mai e asa simplu.Spune-mi te rog cum te golesti de tine?Spovedindu-te?Ti se pare usor,sau simplu?Mie mi se pare usor sa pacatuiesc si greu sa-mi amintesc pacatele.Ma refer la TOATE pacatele.Ma tem ca am uitat unele pacate,fiindca o viata intreaga cu asta m-am ocupat,iar acum as vrea cu toata inima sa ajung la zi cu ele,dar numai daca ma v-a ajuta Bunul Dumnezeu.Am tot timpul ispite grozave,unele subtile pe care abia le recunosc.Unora le fac fata,dar de multe ori nici nu le recunosc.Gresesc in continuare,iar eu inca nu cred ca mi-am spovedit toate pacatele.Cum sa-ti spun nu am nici o virtute care sa ma apropie de ceea ce inseamna mantuire,dimpotriva.Iar tu spui ca e usor?Poate pentru tine.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac sa ma mantuiesc? iRoDiOn Generalitati 25 07.06.2012 19:48:10
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
Ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc? razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 0 14.09.2008 19:52:42