Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 03.06.2010, 12:52:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Salutare!
Doamne ajuta !
Am si eu o dilema ,de ce oare numai femeile pot gresi? de ce din cauza noastra vine sfarsitul ........................da sunt mahnita ,in trecut poate ma imbracam ''sexy'' cum ar zice lumea dar mersul la Biserica a schimbat asta la mine si regret daca am dus pe cineva spre pacatuire ,nu credeti ca sunt multe femei ca mine? care isi regreta purtarea,comportarea ..etc
sunt. si eu sunt una dintre ele :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #282  
Vechi 03.06.2010, 13:15:32
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Femeia nu este cu nimic mai frumoasa daca hainele ii sunt prea scurte,pielea se vede peste tot...decenta este totul! Si nu numai in biserica ,ci si peste tot femeile ar trebui sa dea dovada de modestie fara sa se impopotoneze cu toate cele, bineinteles fara a face exagerari...sa te imbrobozi fara sa vezi pe unde mergi, sa te impiedici de fusta extra lunga...asta e MISTICISM, si atragi atentia pe partea cealalta...daca o femeie atrage atentia in biserica fiind prea dezbracata si impopotonata, la fel si o femeie cate exagereaza prin misticism tot atrage atentia....si zboara gandul oamneilor de la Sf Liturghie....de fapt asta e si cheia...daca asa considerisa te imbraci ...mai mult fara haine...are cine sa te judece...dar nu SMINTI pe altii in biserica si nu numai!
De altfel, in biserica cand intra o femeie, fusta peste genunchi macar, o esarfa, o broboada pe cap, o palarie, o bluza nu decoltata si cu manecile nu foarte scurte nu ar trebui sa ii lipsesca vreodata! Cel putin asta cred eu. Nadejde va doresc!
Reply With Quote
  #283  
Vechi 03.06.2010, 14:30:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@maria32 si Adelinne

O sa fiti poate surprinse, dar exista si un regret invers. Am fost intotdeauna o fata obisnuita ca fizic si imbracata si aranjata in mod clasic (fata cuminte, frumos imbracata), cu tunsoare obisnuita, fara make-up, fara bijouuri (cu exceptia cruciulitei).
Si ma iubeau si preotii, in sensul parintesc.
Si totusi am avut adeseori regretul ca nu pot fi asa ca fetele din jurul meu care erau curtate si roiau baietii in jurul lor, care si-au gasit repede perechea si si-au facut familii si copii si situatie. Erau atatea fete atragatoare, invarteau baietii pe deget, erau descurcarete peste tot (la scoala, la baieti, la serviciu). Aveau blugi de marca, toalete sclipitoare (mini sau maxi, dupa moda), farduri, etc.
Nu eram ca ele, nu-mi placea sa fiu ca ele, dar ele aveau succes. Aceste fete au succes intotdeauna, nu cele modeste, sau mai putin frumoase si atragatoare...
Cine stie care ar fi fost soarta mea acum? Daca ar fi fost alta, daca as fi avut copii si alte lucruri.
Daca mergeau si la biserica? Nu stiu.
Eu mergeam cand puteam.
Exista vremuri: ale copilariei, tineretii, familiei, batranetii, serviciului. Fiecareia trebuie sa-i dai ce i se cuvine.
Nu poti si nu este firesc sa te imbraci in copilarie si in tinerete cu fuste pana in pamant si basma, cum nici la batranete cu vopsea si palarii pompoase, rochii extravagante,sau mini.
Cand esti tanar(a) trebuie sa fii si placut(a), sa-ti gasesti perechea, deci sa se si uite baieti dupa tine, sa te aleaga.
Si sunt atatea fete care cad in extreme: vampa, sau monahie si baietii nu aleg pana la urma cred ca pe nici una din acestea.
Acum nu mai regret, desi si azi sunt altfel decat majoritatea celor de seama mea. Caci si femeile de varsta mai inaintata se straduie sa fie in pas cu vremea.
Drumul de mijloc este cel mai potrivit, asa cum spunea si myreille.
Nu trebuie sa iesi in evidenta, sa fi altfel decat restul lumii, ca apoi sa fii singur si ocolit de toti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #284  
Vechi 03.06.2010, 14:32:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Are unele confuzii, iar comentariile la acest articol spun multe. Parerile sunt f.diferite, dupa intelegerea fiecaruia.
Concluzie: credinta nu este ca matematica: 2+2=4. Credinta este dupa sufletul, puterea si intelegerea fiecaruia. Nimic nu este in ea simplu, clar si firesc. La 2+2 se poate raspunde in credinta in n-spe mii de feluri pe mii si mii de pagini...fara un rezultat final.
De ce? Fiindca nu ne este dat noua sa stim nimic.

Si imi place mult pilda de azi.
http://www.crestinortodox.ro/pilde/o...st-119586.html
Tu nu stii ca in biserica toate au valoare de simbol: si imbracamintea preotului si chiar aceea a enoriasilor?!? Tocmai acest lucru il evidentiaza foarte clar Adrian Cocosila: ceea ce reprezinta acoperamantul femeilor in biserica, precum si neacoperirea capului la barbati.

Concluzia ta: "Fiindca nu ne este dat noua sa stim nimic" se refera desigur la cei autosuficienti, care nu vor sa invete ceva in plus. Pacat.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 03.06.2010, 15:11:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lucruri tainice. Nu trebuie sa le intelegem la suprafata. Sfantul Ioan Gura de Aur spune intr-un comentariu ca femeia nu trebuie sa-si acopere pur si simplu capul, ci sa-l aiba acoperit peste tot, asa incat sa nu se observe parul. Faptul ca nu e de ajuns sa ai ceva pe cap, ci capul trebuie sa fie acoperit in intregime, denota ca sunt si alte intelesuri mai adanci. Eu cred in ce a spus Sfantul Apostol Pavel si cred ca si astazi sunt actuale cuvintele sale.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 03.06.2010, 15:14:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Lucruri tainice. Nu trebuie sa le intelegem la suprafata. Sfantul Ioan Gura de Aur spune intr-un comentariu ca femeia nu trebuie sa-si acopere pur si simplu capul, ci sa-l aiba acoperit peste tot, asa incat sa nu se observe parul. Faptul ca nu e de ajuns sa ai ceva pe cap, ci capul trebuie sa fie acoperit in intregime, denota ca sunt si alte intelesuri mai adanci. Eu cred in ce a spus Sfantul Apostol Pavel si cred ca si astazi sunt actuale cuvintele sale.
si eu cred la fel.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 03.06.2010, 15:21:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@maria32 si Adelinne

O sa fiti poate surprinse, dar exista si un regret invers. Am fost intotdeauna o fata obisnuita ca fizic si imbracata si aranjata in mod clasic (fata cuminte, frumos imbracata), cu tunsoare obisnuita, fara make-up, fara bijouuri (cu exceptia cruciulitei).
Si ma iubeau si preotii, in sensul parintesc.
Si totusi am avut adeseori regretul ca nu pot fi asa ca fetele din jurul meu care erau curtate si roiau baietii in jurul lor, care si-au gasit repede perechea si si-au facut familii si copii si situatie. Erau atatea fete atragatoare, invarteau baietii pe deget, erau descurcarete peste tot (la scoala, la baieti, la serviciu). Aveau blugi de marca, toalete sclipitoare (mini sau maxi, dupa moda), farduri, etc.
Nu eram ca ele, nu-mi placea sa fiu ca ele, dar ele aveau succes. Aceste fete au succes intotdeauna, nu cele modeste, sau mai putin frumoase si atragatoare...
Cine stie care ar fi fost soarta mea acum? Daca ar fi fost alta, daca as fi avut copii si alte lucruri.
Daca mergeau si la biserica? Nu stiu.
Eu mergeam cand puteam.
Exista vremuri: ale copilariei, tineretii, familiei, batranetii, serviciului. Fiecareia trebuie sa-i dai ce i se cuvine.
Nu poti si nu este firesc sa te imbraci in copilarie si in tinerete cu fuste pana in pamant si basma, cum nici la batranete cu vopsea si palarii pompoase, rochii extravagante,sau mini.
Cand esti tanar(a) trebuie sa fii si placut(a), sa-ti gasesti perechea, deci sa se si uite baieti dupa tine, sa te aleaga.
Si sunt atatea fete care cad in extreme: vampa, sau monahie si baietii nu aleg pana la urma cred ca pe nici una din acestea.
Acum nu mai regret, desi si azi sunt altfel decat majoritatea celor de seama mea. Caci si femeile de varsta mai inaintata se straduie sa fie in pas cu vremea.
Drumul de mijloc este cel mai potrivit, asa cum spunea si myreille.
Nu trebuie sa iesi in evidenta, sa fi altfel decat restul lumii, ca apoi sa fii singur si ocolit de toti...
.. parca esti copil mic! O sa ajungi din ce in ce mai nefericita daca nu-ti pui ordine in idei.
In primul rand ce crezi tu este f fals. Eu am prietene f frumoase care NU au reusit sa se casatoreasca desi roiesc barbatii in jurul lor. Doua s-au casatorit, una este inselata sistematic desi precis barbat'su nu gaseste femeie mai frumoasa, cuminte, rabdatoare decat ea. Atatea cazuri de frumoase nefericite cunosc incat tind sa cred ca asta este regula.
In al doilea rand, la orice varsta trebuie sa faci acelasi lucru: voia lui Dumnezeu.
Trebuie sa ai incredere si sa accepti ce-ti da Dumnezeu!

(Fara suparare, Sophia, tu realizezi ca tu cartesti mereu? De parca biserica si un mod cuminte de viata a stat impotriva fericirii tale. Doar gandurile tale stau impotriva fericirii tale)
Reply With Quote
  #288  
Vechi 03.06.2010, 15:27:24
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Tinuta femeii in biserica

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
stiti ce mi-a placut f mult? cand am fost in ucraina am vazut un lucru care m-a impresionat:fetite, chiar de la un an incepand purtau fustite si batic.atata gingasie si curatie nu am vazut in viata mea. erau ca niste ingerasi.asa invata de mici iar cand cres mari li se pare o normalitate. nu concep sa intre altfel in Biserica.
Normal asa ar trebuii, si la Sf. Manastiri cind mergi in pelerinaj te atentioneaza de la poarta femeile sa nu intre in pantaloni si sa aibe capetele acoperite ,iar barbatii sa nu intre in pantaloni scurti. Sintem multi care respectam regulile si ne supunem ,dar sunt si mai multi care sfideaza acest lucru - Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #289  
Vechi 04.06.2010, 00:16:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

OTE=sophia;256072]Are unele confuzii, iar comentariile la acest articol spun multe. Parerile sunt f.diferite, dupa intelegerea fiecaruia.
Concluzie: credinta nu este ca matematica: 2+2=4. Credinta este dupa sufletul, puterea si intelegerea fiecaruia. Nimic nu este in ea simplu, clar si firesc. La 2+2 se poate raspunde in credinta in n-spe mii de feluri pe mii si mii de pagini...fara un rezultat final.
De ce? Fiindca nu ne este dat noua sa stim nimic.

Si imi place mult pilda de azi.
http://www.crestinortodox.ro/pilde/o...st-119586.html[/quote]
Nu toate îți sunt de un real folos aflând răspunsul ! Căci cele de "folos"aici, dincolo sunt nefolositoare , deci valabilitatea unor răspunsuri este extrem de limitată și nefolositore. Curiozitatea excesivă , curiozitatea patologică, n-are nimic în comun cu Credința și Crezul nostru.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #290  
Vechi 09.06.2010, 00:28:17
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Daca am avea cu adevarat pacea in suflet si o inima arzand dupa Dumnezeu,toate celelalte lucruri exterioare cred ca ar veni de la sine. Dupa ce ajungi sa-L cunosti pe Dumnezeu, sa-L simti (fiecare la masura la care poate si ii este dat) ajungi sa nu-ti mai doresti sa iesi in evidenta; nu mai poti fi ca inainte. Spre exemplu, nu te mai poti imbraca asa cum o faceai inainte (mai ales fetele/femeile)...si nu e nevoie sa citesti nicaieri. Dumnezeu iti schimba inima...
In ceea ce priveste imbracamintea fetelor/femeilor,mi se pare normal ca asa cum mergem la biserica sa ne imbracam si in restul timpului (sigur,exceptand baticul). De ce la scoala sau la servici ne-am imbraca in pantaloni sau ne-am farda,iar la biserica nu? Nu cumva ne mintim pe noi insine?
Un crestin este acelasi oriunde s-ar duce. Am cazut si eu in "plasa" asta...credeam ca la biserica trebuie sa fiu intr-un anume fel, in timp ce in restul timpului trebuie sa fiu altfel, chipurile pt.ca as "exagera" sau as sminti lumea...Mi-am dat seama insa de adevar intr-o zi cand, dupa o plimbare prin oras,am simtit nevoia de a intra intr-o biserica si de a ma ruga.Nu ma intelegeti gresit,nu eram imbracata indecent - de fapt,s-ar fi putut spune ca pt. vremurile de azi,eram mai mult decat decenta,dar fiind vara,sa zicem ca eram ceva mai dezbracata decat in alte perioade din an, cu umerii un pic dezgoliti,fusta cam pana la genunchi etc. Si totusi, NU M-AM SIMTIT IN LARGUL MEU atunci cand am intrat in biserica si am incercat sa ma rog. De atunci stiu care e "etalonul" pe care sa-l folosesc in ceea ce priveste imbracamintea de zi cu zi: ma imbrac in asa fel incat daca ar trebui sa intru intr-o biserica, m-as simti in regula si nu m-as rusina...
Eu nu port aproape niciodata pantaloni si nu ma simt discriminata cu nimic pt asta si nici nu mi se pare un motiv pt care as putea sa ma uit cu superioritatea la o fata imbracata in pantaloni; nu o fac din niciun fel de obligatie,nu o fac pt ca "trebuie",ci pur si simplu pt ca ma simt f.bine imbracata in fusta lunga, cu toate ca fiind tanara,multi ma privesc ca pe o ciudata din cauza asta.Pe de alta parte,nici nu e nevoie sa exageram: putem purta pantaloni cand mergem intr-o excursie pe munte, cand suntem acasa,cand muncim in gradina etc. La fel iarna,cand e f frig si se intampla ca femeia sa aiba vreo problema de sanatate,poate sa-si ia un palton lung (care pana la urma o acopera f.bine,exact cum ar fi facut o fusta lunga) sau un sacou lung,pana aproape de genunchi.Am dat exemplele acestea pt.ca multe femei dau vina pe frig si spun ca acesta e motivul pt.care poarta pantaloni. Solutii se gasesc cu duiumul.Ne putem imbraca frumos,decent,fara a ne periclita sanatatea si putem fi in acelasi timp pe placul lui Dumnezeu.

Cu acoperirea capului nu mi se pare prea greu; putem purta mereu o esarfa micuta fie la gat, fie in geanta si asa nu mai exista vreo problema cu intratul in biserica.

Si pe mine m-a preocupat f mult la un moment dat tinuta femeii in biserica si am tot incercat sa citesc si sa intreb,dar am descoperit raspunsul in mine...Duhovnicul niciodata nu m-a obligat in vreun fel si nu mi-a impus sa ma imbrac numai in fusta,asta a venit de la sine pe masura ce m-am apropiat de Dumnezeu. Nu stiu daca exista neaparat o reteta; fusta in sine,cum au spus mai mult in postarile anterioare,poate fi chiar mai ispititoare decat pantalonii atunci cand e prea stramta sau prea transparenta si lasa sa se vada totul. Apoi, eu una nici acasa,singura fiind, nu m-as putea ruga stand pe jumatate dezbracata; si ca sa fiu sincera,cand sunt imbracata in pantaloni,nu ma pot simti in largul meu sa merg pe strada.Poate e vorba de obisnuinta,dar efectiv ma simt dezbracata...

Dragostea Domnului in sufletele noastre si Harul Sau ne va invata cum sa ne imbracam si cum sa ne purtam in asa fel incat sa nu smintim pe nimeni, bucurandu-ne in acelasi timp de darul de a fi femei, fara a-L intrista pe Duhul Sfant...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28