Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2011, 13:35:56
l.olteanu l.olteanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2011
Mesaje: 4
Implicit Case de copii, orfelinate, azile de batrani.

Salutare tuturor!
Am decis cu putin timp in urma impreuna cu prietenii mei ca de anumite sarbatori ortodoxe sa mergem sa vizitam diferite case de copii, azile de batrani etc. pentru a aduce putina bucurie in viata oamenilor mai putin norocosi decat noi. Ma intereseaza daca puteti sa-mi dati cateva adrese sau date de contact ale unor astfel de locuri, deoarece personal nu stiu de unde as putea lua astfel de informatii. Ma intereseaza in special daca cunoasteti locatii cat mai nemediatizate pentru ca as vrea ca toate persoanele defavorizate sa aiba sanse egale. ( unele locuri fiind ajutate mai des decat altele).

Va multumesc anticipat.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2011, 14:14:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai spus din ce oras esti.
Esti ortodox? Prietenii tai sunt?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2011, 14:26:34
l.olteanu l.olteanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2011
Mesaje: 4
Implicit Liviu - Bucuresti

Sunt din Bucuresti si sunt ortodox.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2011, 14:27:49
l.olteanu l.olteanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2011
Mesaje: 4
Implicit Liviu - Bucuresti

si prietenii mei sunt la fel ortodoxi ( din pacate majoritatea doar cu numele) dar e bine ca macar doresc sa ajute.. zic eu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2011, 15:15:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai auzit de ASCOR Bucuresti?
http://ascorbucuresti.wordpress.com/actiuni/

Dar PROVITA?
http://www.provitabucuresti.ro/participa/adeziune
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2011, 15:37:48
l.olteanu l.olteanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2011
Mesaje: 4
Implicit Multumesc

De auzit auzisem dar trebuie sa recunosc ca nu mi-a trecut prin cap sa ma uit pe site-ul lor. Oricum merci .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2011, 23:03:15
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de l.olteanu Vezi mesajul
Salutare tuturor!
Am decis cu putin timp in urma impreuna cu prietenii mei ca de anumite sarbatori ortodoxe sa mergem sa vizitam diferite case de copii, azile de batrani etc. pentru a aduce putina bucurie in viata oamenilor mai putin norocosi decat noi. Ma intereseaza daca puteti sa-mi dati cateva adrese sau date de contact ale unor astfel de locuri, deoarece personal nu stiu de unde as putea lua astfel de informatii. Ma intereseaza in special daca cunoasteti locatii cat mai nemediatizate pentru ca as vrea ca toate persoanele defavorizate sa aiba sanse egale. ( unele locuri fiind ajutate mai des decat altele).

Va multumesc anticipat.

Doamne ajuta!
Nu trebuie sa stai sa cauti sau sa ceri adrese pe net. Trebuie doar sa deschizi ochii bine si sa privesti in jur. De curand am asistat la ceva ce m-a impresionat tare mult: am mers la tara si vizitand niste vecini de acolo ce aveau o nepotica mica, fetita a inceput sa-mi arate jucariile ei ce le pastra cu mare grija si de care era foarte mandra. Erau niste jucarii amarate, papusi luate de pe la fratii mai mari, rupte si invechite de timp...dar pentru ea erau pretioase, erau tot ce avea ea.
Trebuie doar sa deschidem ochii mai mult....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2011, 00:01:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Depinde de la caz la caz...de pilda pe mine nu vechimea jucariilor ma impresioneaza...

Cat despre ajutor si milostenie:adesea familiile cu probleme financiare vin la biserica cu cereri de ajutorare,de obicei dupa slujba preotul face cunoscut acest anunt si se pot strange ajutoare in contul acelei familii,sau se pot aduce bunuri spre a fi donate.

Din pacate nu am experiente cu acest gen de institutii:azile,orfelinate,puscarii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 22.11.2011 at 00:11:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2011, 00:20:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de skicolour Vezi mesajul
Nu trebuie sa stai sa cauti sau sa ceri adrese pe net. Trebuie doar sa deschizi ochii bine si sa privesti in jur. De curand am asistat la ceva ce m-a impresionat tare mult: am mers la tara si vizitand niste vecini de acolo ce aveau o nepotica mica, fetita a inceput sa-mi arate jucariile ei ce le pastra cu mare grija si de care era foarte mandra. Erau niste jucarii amarate, papusi luate de pe la fratii mai mari, rupte si invechite de timp...dar pentru ea erau pretioase, erau tot ce avea ea.
Trebuie doar sa deschidem ochii mai mult....
banuiesc ca ai rezolvat problema cumparandu-i vreo 2-3 papusi Barbie ultima generatie cu cristale Swarovski,foarte actuale si scumpe,nu?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2011, 00:24:37
skicolour skicolour is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Depinde de la caz la caz...de pilda pe mine nu vechimea jucariilor ma impresioneaza...

Cat despre ajutor si milostenie:adesea familiile cu probleme financiare vin la biserica cu cereri de ajutorare,de obicei dupa slujba preotul face cunoscut acest anunt si se pot strange ajutoare in contul acelei familii,sau se pot aduce bunuri spre a fi donate.

Din pacate nu am experiente cu acest gen de institutii:azile,orfelinate,puscarii.
Nu vechimea...ci pretul pe care-l punea ea asupra unor lucruri ce mie, la prima vedere, mi-ar fi parut bune de aruncat.
Sunt copii in nevoie pretutindeni: si dintre cei ce au avut sansa de a se naste in familii credincioase, si dintre cei ce nu au avut aceasta sansa...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copii din orfelinate UNNOOM Generalitati 0 20.12.2012 14:10:19
situatia unor orfelinate sunsray Umanitare 1 15.12.2011 06:28:49
informatii despre azile, asezaminte sociale pentru persoanele cu probleme de sanatate maria32 Umanitare 69 03.08.2011 11:33:31
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 15:51:35
Situatia copiilor in orfelinate costel Generalitati 12 18.11.2009 10:52:22