Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2015, 00:52:18
sophiateodora sophiateodora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Diferenta prea mare de varsta

Buna seara !

Sunt o fata de 24 de ani care iubeste un barbat de 47 de ani, divortat, fara copii.
Conform canoanelor Sfintilor Parinti aceasta diferenta uriasa de varsta este pacat inaintea lui Dumnezeu, intrucat se spune ca barbatul care isi alege o sotie cu mult mai tanara decat el, risca sau isi doreste sa fie desfranat cu aceasta.
Relatia mea cu acest om a inceput prin intermediul ajutorului pe care acesta mi l-a acordat astfel incat eu sa pot face primii pasi spre o viata crestina si curata. Eu nu puteam initial sa il privesc ca pe un barbat, data fiind diferenta de varsta si tipul de relatie care era intre noi.
Cu toate acestea, timpul a evidentiat faptul ca ne asemanam sufleteste foarte mult si conversatiile noastre s-a amplificat, ajungand chiar sa ne si vizitam.
Una dintre aceste vizite s-a soldat cu un sarut, in urma caruia eu mi-am lipit sufletul de acest barbat, dar nu si el de mine. Dupa aceasta intamplare relatia noastra a continuat aproximativ la fel dar sufletul meu isi doreste ca acest barbat sa imi fie sot.

Ce parere aveti despre situatia in care ma aflu ?
Reply With Quote