Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2010, 21:59:39
Valy76 Valy76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 6
Implicit Nu stiu ce sa fac....

Asa mi a venit pe moment titlul mesajului !
Imi este greu si nu stiu cum sa incep...
Aveam 20 de ani cand m am spovedit prima data dupa multi ani, la un preot calugar din Iasi , eu fiind studenta . Canonul primit mi s a parut destul de greu de facut (atunci) eu locuind intr o camera de camin cu inca 3 colege si nici una nu avea treaba cu Biserica.
Parintele m a oprit 7 ani de la impartasanie, mi a interzis o mancare , aveam multe metanii de facut si rugaciuni .
Sincer, cand am plecat de la spovedanie m am gandit ca mai bine as muri ,ca sigur nu voi putea indeplini toate cate mi a dat si am sa ma duc direct in iad.Plangeam tot timpul. Chiar Parintele respectiv parca nu mi a dat nicio speranta.
Dar m am rugat cum am putut si de multe ori nu reuseam sa termin metaniile ca nu aveam unde sa le fac. Atunci ma cuprindea disperarea ...
Dupa un timp Parintele aplecat staret la o manastire din apropiere si ajungeam la el din ce in ce mai rar pe urma chiar deloc.
De atunci au trecut 10 ani si nu am mai fost pe la el... si nici nu m am mai spovedit...

1Pentru a ma spovedi trebuie sa merg din nou la el?
2Eu am fost"legata" 7 ani , trebuie sa merg la el sa ma "deslege"?

Nu pot ajunge la el ca sunt departe , departe dar vreau sa ma spovedesc .
As vrea sa mi dati o idee , poate a mai trecut cineva prin asa ceva.
Da , si pacatele care le aveam facute atunci le am repetat... dar simt ca nu pot trai fara DUMNEZEU!
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 22:08:40
Valy76 Valy76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 6
Implicit

Sa nu credeti ca dau vina pe Parintele respectiv.
Vina e doar a mea. Eu nu am avut curajul sa merg si sa i spun ca nu pot indeplini canonul de frica.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 22:16:59
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Nu avem voie sa ne schimbam duhovnicul, iar ceea ce el a legat altul nu poate dezlega. Deci tb sa-l cauti si sa ajungi cu el la un consens.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2010, 22:25:20
Valy76 Valy76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu avem voie sa ne schimbam duhovnicul, iar ceea ce el a legat altul nu poate dezlega. Deci tb sa-l cauti si sa ajungi cu el la un consens.
Bine dar acum nu pot ajunge ,si nici in viitorul apropiat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2010, 00:26:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu avem voie sa ne schimbam duhovnicul, iar ceea ce el a legat altul nu poate dezlega. Deci tb sa-l cauti si sa ajungi cu el la un consens.
Bine si daca dohovnicul nu ma e in viata atunci cum fata ramane legata de pacat? eu cred ca poti merge si la alt duhovnic sa-i explici situatia.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 00:26:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Bine dar acum nu pot ajunge ,si nici in viitorul apropiat.
Probabil daca-ti spun ca stiu cat e de greu, vei raspunde ca e doar un mod de a te consola. Si totusi, mai stiu pe cineva pe-aici pe forum care tot incearca sa ajunga la un duhovnic unde-a mai fost si tot felul de probleme apar, doar doar renunta la idee.
Nu inteleg de ce spui ca nu poti ajunge. Altii ajung la Ierusalim, altii la Muntele Athos, altii la nu stiu ce Sfinte Moaste, la celalalt capat de tara sau de lume.
Oare ce te opreste sa mergi la el? Sau... ce te sperie? Ti-e teama sa dai ochii cu el fiindca nu numai ca nu ai reusit sa tii canonul, dar ai mai si repetat pacatul?
Si totusi, Dumnezeu te iubeste asa cum esti, fiindca stie ce-i in sufletul tau. De ce deznadajduiesti? Deznadejdea e considerata un pacat mai mare decat ceea ce-ai facut tu inainte. Trebuie sa te inarmezi cu toata puterea de care dispui si sa ajungi acolo cu orice pret. Nu stiu de unde esti si cat de departe trebuie sa ajungi, dar intotdeauna exista o solutie pentru cei care doresc cu adevarat sa se indrepte. Daca Dumnezeu iti da mustrarea constiintei, asta e cel mai important semn de care-ar trebui sa tii cont.
Intre timp, Parintele s-a mai schimbat, vede altfel lucrurile. Si tu la fel, ai alte conditii sa-ti faci canonul si mai ales nu mai esti la fel de slaba in fata anumitor tendinte. Sunt convins ca vei inceta cu repetarea pacatului, daca nu cumva deja ai incetat cu mult timp in urma.
Te rog, nu amana si roaga-te sa ajungi la el, fara sa te pronunti si altora cu intentiile tale. E de-ajuns sa-ti propui in gand si sa te rogi pentru asta, iar Dumnezeu le randuieste dupa inima ta. Daca le vei vorbi si altora despre intentiile tale, vei avea multe neplaceri si piedici!
Incearca, te rog si... mai vorbim.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2010, 01:59:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu avem voie sa ne schimbam duhovnicul, iar ceea ce el a legat altul nu poate dezlega. Deci tb sa-l cauti si sa ajungi cu el la un consens.
Ia fii tu mai atent la rugaciunile pe care le face duhovnicul tau inainte de a te spovedi. La un moment dat, zice ca te dezleaga de orice a legat vreun alt preot sau chiar episcop. Cine are molitfelnicul, sa dea citatul exact.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2010, 02:08:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Sa nu credeti ca dau vina pe Parintele respectiv.
Vina e doar a mea. Eu nu am avut curajul sa merg si sa i spun ca nu pot indeplini canonul de frica.
Vali,

Eu am incercat mai multi duhovnici, in timp, pana mi l-a scos Dumnezeu in cale pe cel de acum. Nu este obligatoriu sa-l nimeresti din prima.

Nu te duce la manastire sa te spovedesti, cauta pe cineva din localitatea ta. Cauta si vei gasi negresit.

Sa stii ca daca cineva te leaga sapte ani, tot acela poate peste o luna sa scada perioada la mult mai putin daca vede ca incerci sa te indrepti. In scurt timp vei ajunge sa te impartasesti dupa fiecare spovedanie.

Si eu am trecut mai demult prin situatia de a face metanii in camere de camin, de fata cu multi colegi. A fost o experienta interesanta totusi, pentru ca dupa o vreme toti ceilalti 9 colegi de camera se rugau seara macar si cateva minute.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 13:21:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valy76 Vezi mesajul
Asa mi a venit pe moment titlul mesajului !
Imi este greu si nu stiu cum sa incep...
Aveam 20 de ani cand m am spovedit prima data dupa multi ani, la un preot calugar din Iasi , eu fiind studenta . Canonul primit mi s a parut destul de greu de facut (atunci) eu locuind intr o camera de camin cu inca 3 colege si nici una nu avea treaba cu Biserica.
Parintele m a oprit 7 ani de la impartasanie, mi a interzis o mancare , aveam multe metanii de facut si rugaciuni .
Sincer, cand am plecat de la spovedanie m am gandit ca mai bine as muri ,ca sigur nu voi putea indeplini toate cate mi a dat si am sa ma duc direct in iad.Plangeam tot timpul. Chiar Parintele respectiv parca nu mi a dat nicio speranta.
Dar m am rugat cum am putut si de multe ori nu reuseam sa termin metaniile ca nu aveam unde sa le fac. Atunci ma cuprindea disperarea ...
Dupa un timp Parintele aplecat staret la o manastire din apropiere si ajungeam la el din ce in ce mai rar pe urma chiar deloc.
De atunci au trecut 10 ani si nu am mai fost pe la el... si nici nu m am mai spovedit...

1Pentru a ma spovedi trebuie sa merg din nou la el?
2Eu am fost"legata" 7 ani , trebuie sa merg la el sa ma "deslege"?

Nu pot ajunge la el ca sunt departe , departe dar vreau sa ma spovedesc .
As vrea sa mi dati o idee , poate a mai trecut cineva prin asa ceva.
Da , si pacatele care le aveam facute atunci le am repetat... dar simt ca nu pot trai fara DUMNEZEU!
Va multumesc!
Observ ca sfaturile primite sunt variate

Draga mea,tu nu poti merge sa te spovedesti la un alt preot intrucat duhovnicul tau este in viata! Mai mult de atat esti sau ai fost legata de el, ori numai el poate sa iti dea dezlegarea si binecuvantarea de a alege un alt duhovnic!
Daca ar fi murit intre timp, puteai merge la un altul si sa ii explici situatia ; ar fi fost altfel. Asadar, trebuie sa lasi la o parte jena si distanta si primordial sa iti fie acest drum pana la el; sunt 10 ani in care tu ai stat departe de Dumnezeu, nu mai lasa sa treaca timpul, fa pasul si cere-i binecuvantarea sa mergi la un altul dar tine minte: niciodata sa nu mai accepti un canon pe care esti convinsa ca nu il vei putea indeplini! mai bine mai putin dar facut zilnic te inalta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2010, 13:33:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Din auzite, iti spun ca intradevar, trebuie sa mergi la acel parinte care ti-a dat canonul si sa-i spui cu sinceritate ca nu poti sa-l indeplinesti, poate iti da unul pe care sa-l poti duce - daca aceasta este problema . De asemenea, macar pacatele grele sa nu le mai repeti. Sigur trebuie sa gasesti un duhovnic aproape de tine, care sa poata sa te indrume. Spovedeste-te in fiecare post si ori de cate ori simti nevoia. Eu vad ca tu constientizezi tot ceea ce ai de facut. Multa credinta si curaj iti doresc!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 22:27:42
Chiar nu stiu _.... Ionut88 Generalitati 7 20.12.2012 14:07:24
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 22:25:39
Nu stiu ce sa mai cred. Templier Knight Din Vechiul Testament 12 14.03.2011 14:39:05