Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.04.2011, 13:22:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paulika Vezi mesajul
Cand stau si imi ascult prietenii,sau alte persoane de varsta mea,imi vine sa plang...Am prieteni care stau asa de cate 5,6 ani,si spun ca mai asteapta,ca sunt prea tineri,sau altele,dar cum se poate asta?De ce nu se mai gandeste nimeni la Dumnezeu?Acum toata lumea considera ca e ceva normal sa stai asa,dar la pacate,,de ce nu se mai gadeste nimeni?Am incercat sa ii explic cuiva treaba asta,si a ras de mine...Oare ce se intampla cu noi?
Iubiti frati si surori
"15. Nu iubiți lumea, nici cele ce sunt în lume. Dacă cineva iubește lumea, iubirea Tatălui nu este întru el;
16. Pentru că tot ce este în lume, adică pofta trupului și pofta ochilor și trufia vieții, nu sunt de la Tatăl, ci sunt din lume.
17. Și lumea trece și pofta ei, dar cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne în veac. " I Ioan 2


Iar cei ce rad de voi ca iubiti pe Hristos nu doar in civinte ci in fapte, (caci Iisus spune: "cine Ma iubeste pazeste poruncile Mele"), iata cu cine se aseamna si ce ii asteapta pe acestia:
"Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar!
21. Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!
22. Vai de cei viteji la băut vin și meșteri la făcut băuturi îmbătătoare!
23. Vai de cei ce dau dreptate celui nelegiuit pentru mită și lipsesc de dreptate pe cel drept!
24. Pentru aceasta, după cum paiele sunt mistuite de foc și iarba uscată de flăcări, așa rădăcina lor va fi topită ca pleava și floarea lor va fi spulberată precum este cenușa, căci au călcat legea Domnului Savaot și au nesocotit cuvântul Sfântului lui Israel!
25. De aceea, mânia Domnului s-a aprins împotriva poporului Său! El întinde mâna Sa spre el, îl lovește și munții se clatină. Cadavrele lor sunt ca gunoiul pe cale. Cu toate acestea mânia Lui nu se domolește și mâna Lui stă mereu întinsă" Isaia cap 5


Cei ce doresc sa traiasca in comuniune cu Hristos sunt paziti de Dumnezeu ca pe cel mai de pret lucru:"căci cel care se atinge de voi se atinge de lumina ochiului Lui! " Dumnezeu. (Zaharia 2,12)

Asadar indrazniti intru Hristos.

Last edited by Eugen7; 28.04.2011 at 13:30:00.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.04.2011, 21:10:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu confudati Taina Spovedaniei cu duhovnicia.
Taina Sfintei Spovedanii este valida indiferent de preotul care savareste aceasta Sfanta Taina.

NU toti preotii sunt duhovnici. Iar preotii duhovnici sunt si ei pe diferinte nivele spirituale. Exista preoti duhovnici imbunatatiti care cu ajutorul Duhului Sfant stiu exact cum sa ajute si sa calauzeaca credinciosii pe drumul mantuirii. Va dau un singur nume: Parintele Arsenie Boca.

Sunt cazuri cand preotii duhovnici indurma pe unii credinciosi la alti preoti duhovnici mai "puternici" daca ei simt ca nu pot face fata situatiei in care este crediciosul. Nu este o rusine. Si in medicina se intampla la fel.

Sa nu uitam ca Sfintii Apostoli Iacov, Ioan si Andrei au fost intai ucenicii Sfantului Ioan Botezatorul iar mai apoi au mers dupa Iisus. S-a suparat Sfantul Ioan Botezatorul ca ii pleaca fii duhovnicesti? Nicidecum, ba chiar s-a bucurat. Au plecat toti ucenicii Sfantului Ioan Botezatorul la Iiisus? Nu. De ce? Pentru ca si Sfantul Ioan Botezatorul urmarea aceeasi slava a lui Iisus Hristos insa folosind o alta metoda (ascetica daca vreti).

De aceea si astazi avem duhovnici de manastire si duhovnici de mir. Fiecare este specializat in domeniul sau. Unele sunt ispitele la manastire si altele sunt in lume. Desigur ca multi dhovnici imbunatatiti stiu intru Duhul Sfant cum sa procedeze in fuctie de fiecare situatie.

Nu fac confuzie intre spovedanie si duhovnicie. Cred ca i-am raspuns strict la postarea ei.


Exista duhovnici imbunatatiti, desigur.
O cunostinta si-a adus prietenul strain (de religie orientala) pana la par. Rafail Noica, iar acesta l-a convertit la ortodoxie in cateva discutii. (Cunostinta mea l-a luat apoi de sot, bravo ei pentru insistenta cu care si-a adus logodnicul la calea dreapta).

Dar dincolo de cazuri exceptionale, majoritatea oamenilor au probleme greu de deslusit deoarece au lipsa de ravna si lipsa de cunoastere.
Sa te duci la un duhovnic imbunatatit sa-ti rezolve probleme pe care tu nu vrei sa le rezolvi (de ex. traiesti in curvie, ai avorturi, patimi etc..) mi se pare o abuzare a timpului si energiei acelui om.
Cred ca fiecare trebuie intai sa se smereasca si sa se ajute de ceea ce i-a pus Dumnezeu inainte. Si daca omul are o viata duhovniceasca inalta, iar preotul din parohie este prea putin.. ii va scoate Dumnezeu pe cineva in cale la momentul potrivit.

Ca daca ceri ajutorul, Dumnezeu NU te lasa, indiferent in ce conditii traiesti.
Eu nu am de ales intre duhovnici, ca stau in strainatate, iar bisericile sunt rare. Dar am primit de la duhovniciul meu (tanar si ne-experimentat, asa cum este el) sfaturi exceptionale si raspunsuri la intrebari pe care nici macar nu le-am exprimat!

Si invers.. cand l-am "omorat" cu vorba, duhovnicul m-a ascultat cu multa rabdare, dar nici sfaturi bune nu am primit. Pur si simplu am reusit sa-i impun lui parerile mele despre diverse probleme. Mi-a fost invatatura de minte. Conteaza mult cum te duci la duhovnic.


Ca fapt divers, saptamana trecuta m-am surprins vorbind despre pacate, spovedanie, intocmirea listei de spovedanie, harul preotului etc.. unei rude care nu merge cu anii la biserica.
Apoi am inteles ca am intristat-o cumva, poate am vorbit de pacate pe care le facuse.. In fine, mi-a parut rau si ma intrebam ce m-a apucat sa vorbesc astfel de lucruri cu un necredincios?
Abia mai tarziu, am aflat de la altcineva ca ruda mea a fost in prag de Inviere la preot, iar acesta a trimis-o acasa si i-a zis sa se gandeasca temeinic - o saptamana, doua, o luna... cat trebuie - la pacate, iar apoi sa vina la spovedit (ea nu s-a spovedit niciodata). Probabil ca femeia nu stia nimic despre spovedanie, dar iata ca "intamplator" i-am raspuns eu unor intrebari, chiar daca nu le stiam (ca eu am deschis acea discutie).

Last edited by anna21; 28.04.2011 at 21:13:51.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.04.2011, 00:22:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Taina Sfintei Cununii se savarseste o singura data in viata si nu ne putem juca asa cu lucrurile sfinte.

Sa cautati pe net conferintele pr Nicolaie Tanase, sunt multe raspunsuri in ele despre casatorie.

Legat de situatia materiala, de fiecare data imi vin in minte cuvintele Sfintei Scripturi de la Matei 6 25-34.

De aceea zic vouă: Nu vă îngrijiți pentru sufletul vostru ce veți mânca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veți îmbrăca; au nu este sufletul mai mult decât hrana și trupul decât îmbrăcămintea? Priviți la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună în jitnițe, și Tatăl vostru Cel ceresc le hrănește. Oare nu sunteți voi cu mult mai presus decât ele? Și cine dintre voi, îngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot? Iar de îmbrăcăminte de ce vă îngrijiți? Luați seama la crinii câmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc. Și vă spun vouă că nici Solomon, în toată mărirea lui, nu s-a îmbrăcat ca unul dintre aceștia. Iar dacă iarba câmpului, care astăzi este și mâine se aruncă în cuptor, Dumnezeu astfel o îmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puțin credincioșilor? Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca? Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei

Cand facem lucrurile cu binecuantarea Bisericii, Il avem pe Dumnezeu sprijin, asa ca mergeti la duhovnic. Si daca vreti ca duhovnicul sa fie bun rugati-va pentru el, ca sa vorbeasca Hristos prin el.
Ma straduiesc sa inteleg aceste "teorii"si totusi nu prea mai sunt in conformitate cu vremurile de azi,nebune,care ne iau pe sus,nepregatiti!
Am un exemplu foarte edificator in familie,o verisoara care nu a avut alta ambitie in viata decat sa se marite si sa faca copii tanara...Foarte frumos,desi pare foarte simplu la prima vedere,din experienta mea si a altora se dovedeste ca a gasi pe cineva cu frica de Dumnezeu este mai greu decat a avea sansa sa castigi la lotto...
Asa se face ca verisoara mea,nu a stat prea mult dupa teorii,l-a infascat pe primul barbat care s-a uitat mai insistent la ea si dupa vreo 2-3 luni de intalniri,deja ne-a anuntat ca se casatoreste caci asteapata un copil!!!!
Amandoi nu aveau nici o pregatire pt nimic,cautau de lucru ce se va nimeri in vreun domeniu unde nu se cere experienta anume:el si-a gasit sofer la un engross,ea vanzatoare la un magazin de vechituri...cand a ajuns cu sarcina in luna a saptea,a fost data afara de la magazin,si cum nu existau legislatii pt a apara mamele a trebuit sa suporte aceasta mojicie din partea angajatorului.
De cand s-au luat,au locuit in apartamentul parintilor ei cu inca alte surori,la gramada...de chirie si locuit singuri nici nu putea fi vb din salariul lui de sofer engross-ist asa ca mai mult din mila parintii ei participau la toate cheltuielile care se iveau,vb aia: mi-am luat sot dar stau pe banii parintilor!Parintii platesc intretinerea la bloc,facturile,mancarea,rechizite pt copii(ca au mai facut un copil),taxele de gradinita,vaccinuri,spitalizare,etc
De atunci au trecut vreo 8 ani,si sunt in aceeasi situatie ca atunci cand de abia au terminat liceul,el este tot sofer,ea tot somera,traiesc tot din mila parintilor ei si nu exista alte ganduri de schimbare,decat noutatea Divortului! Da,mai nou vor sa divorteze chiar cu 2 copii,pt ca nu se mai poate,verisoara mea a ajuns la concluzia ca decat cu el ,ii va fi mai bine singura si cred ca ii dau dreptate!Cand parintii fetei i-au dat de inteles ca este cap de familie,sot si tata a 2 copii,prin urmare trebuie sa fie mai responsabil si sa faca ceva cu viata lui,el le-a replicat acru ca fiica lor si-a dorit copiii,deci este problema ei!
Decat o asa "familie"si "realizare",decat sa vrei casatorie doar de dragul statului social,fara a evalua putin datele problemei si al viitorului,mai bine singur-cuc pe varf de munte...
Traditia romaneasca pune la baza casatoriei"facutul rostului",si nu degeaba!
Cum ai putea"sa lasi pe mama ta si pe tatal tatal tau"daca nu esti pregatit de a trai pe cont propriu?Ce aberatie mai mare poate fi aceia decat sa te casatoresti,de dragul casatoriei(pt ce anume?pt relatii sexuale protejate de biserica?)fara a fi pregatit sa-ti castigi existenta??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.04.2011, 00:28:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am un exemplu foarte edificator in familie,o verisoara care nu a avut alta ambitie in viata decat sa se marite si sa faca copii tanara...
În exemplul dv nu L-am găsit pe Cristos. Unde L-au pus ? Ce-au făcut cu El ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.04.2011 at 00:31:51.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.04.2011, 01:07:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În exemplul dv nu L-am găsit pe Cristos. Unde L-au pus ? Ce-au făcut cu El ?
Verisoara mea era credincioasa inainte de a face pasul acesta,se spovedea,impartasea si frecventa biserica insa persoana cu care s-a intovarasit nu este credincioasa,ba din contra...Nu stiu ce lupte s-au dat in sufletul ei,insa cu timpul s-a indepartat de biserica(foarte probabil si de Cristos).

Totusi nu am inteles mesajul dvs?Daca Il punem pe Cristos in centru,ne putem casatori avand sorti de izbanda chiar si la 15 ani,pt ca avem fluturi in stomac si vrem sa fim in conformitate cu poruncile?
Oare religia atat asteapta de la noi,numai punerea relatiilor intime la adopostul aprobarii bisericii?
La atat se reduce intelesul nuntii,al casatoriei?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.04.2011, 08:15:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Totusi nu am inteles mesajul dvs?Daca Il punem pe Cristos in centru,ne putem casatori avand sorti de izbanda chiar si la 15 ani,pt ca avem fluturi in stomac si vrem sa fim in conformitate cu poruncile?
Oare religia atat asteapta de la noi,numai punerea relatiilor intime la adopostul aprobarii bisericii?
La atat se reduce intelesul nuntii,al casatoriei?
Sunt două căi, amândouă la îndemâna noastră: prima este "prin Cristos, cu Cristos și în Cristos", iar a doua este calea lumii, în completa ignorare a Lui, care este Calea, Adevărul și Viața. Cine alege a doua cale, își riscă nu numai fericirea e lumea cealaltă, ci foarte adesea fericirea pe lumea aceasta, fiindcă știm că păcatele au consecințe atât spirituale, cât și temporale. Poți face bani și cu Cristos, și fără Cristos, dar de săturat sufletul, numai El satură, el este Hrana cea adevărată, El este Apa cea vie.

În ceea ce privește căsătoria, știm că ea are cele trei funcții: de facere de copii și creștere bună a lor, de ajutor mutual între soți și de remediu al concupiscenței. Ultima funcție, pe care o numiți "fluturi în stomac" are importanța ei. Despre ea ne vorbește Apostolul, când ne spune că mai bine este să ne căsătorim decât să ardem. Chiar și perioada 15-18 ani este o vârstă suficientă (pentru fete) să se căsătorească, de ce nu ar fi ? Ne spune Sf Tradiție că Maica Domnului nici nu împlinise bine 15 ani când a fost chemată în misiunea ei, de a fi mamă și de a-L găzdui pe Domnul. Chestia asta, cu "mai întâi să-ți faci un rost (un rost înseamnă bani, nu ?), pe urmă să te căsătorești" vine de niciunde. Nu am întâlnit nici în Cărțile Sapiențiale, nici în întreaga Biblie așa un îndemn. Nu vine de la Dumnezeu, vine de la oameni. Iar oamenii, așteaptă tot mai mult să-și facă un rost. Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, a așteptat până la 17 ani, când s-a căsătorit. Mama a așteptat până la 26. Acuma, se așteaptă frecvent până peste 30 de ani. Vârsta medie la căsătorie a tot crescut, iar nupțialitatea a scăzut, în timp ce, paradoxal, divorțialitatea a atins cote nemaiîntâlnite. Aceste simple observații statistice sunt suficiente ca să vedem că ceva nu merge, nu e în regulă. Și, o parte din vină, eu cred că o poartă această idee, "întâi un rost în viață, pe urmă căsătoria". Nu, Yasmina, căsătoria bine e să fie începutul, nu sfârșitul !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.04.2011, 09:13:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu fac confuzie intre spovedanie si duhovnicie. Cred ca i-am raspuns strict la postarea ei.
M-am linistit. :)

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ca fapt divers, saptamana trecuta m-am surprins vorbind despre pacate, spovedanie, intocmirea listei de spovedanie, harul preotului etc.. unei rude care nu merge cu anii la biserica.
Apoi am inteles ca am intristat-o cumva, poate am vorbit de pacate pe care le facuse.. In fine, mi-a parut rau si ma intrebam ce m-a apucat sa vorbesc astfel de lucruri cu un necredincios?
Abia mai tarziu, am aflat de la altcineva ca ruda mea a fost in prag de Inviere la preot, iar acesta a trimis-o acasa si i-a zis sa se gandeasca temeinic - o saptamana, doua, o luna... cat trebuie - la pacate, iar apoi sa vina la spovedit (ea nu s-a spovedit niciodata). Probabil ca femeia nu stia nimic despre spovedanie, dar iata ca "intamplator" i-am raspuns eu unor intrebari, chiar daca nu le stiam (ca eu am deschis acea discutie).
Slava Domului.
Duhul Sfant lucreaza... in oameni si prin oameni, in primul rand pe Pamant.

Trepat treptat cu ajutorul lui Hristos ajungem sa "uram pacatul" dupa cum scrie si in Psaltire, caci ne dam seama ca este ceva nefiresc, care ne desparte de Hristos, ingradindu-ne libertatea noastra intru Hristos.

"toate imi sunt permise dar nu toate imi sunt folositoare. toate imi sunt permise dar nu toate zidesc. toate imi sunt permise dar nu ma voi lasa robit de nimic" rau, spune Sfantul Pavel

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.04.2011, 09:21:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Totusi nu am inteles mesajul dvs?Daca Il punem pe Cristos in centru,ne putem casatori avand sorti de izbanda chiar si la 15 ani,pt ca avem fluturi in stomac si vrem sa fim in conformitate cu poruncile?
Oare religia atat asteapta de la noi,numai punerea relatiilor intime la adopostul aprobarii bisericii?
La atat se reduce intelesul nuntii,al casatoriei?
Bineinteles ca intelesul sfintei taine a casatoriei (conform ortodoxiei crestine) este comuniunea deplina in iubire atat sufleteasca cat si trupeasca.

Biserica, prin preotul duhovnic se asigura ca scopul casatoriei nu este doar acela al relatiilor intime. NU suntem animale!

La varsta de 15 ani oamenii nu sunt prea maturi... si flutirii aia de prin stomac sunt mai mult din cauza dorintei trupesti. Nu prea stim noi cum sta treaba cu sufletul.

Una este iubirea la 20 de ani, alta la 30 de ani, alta la 40 de ani...
La 20 de ani trupul primeaza, ne intereseaza mai mult aspectul fizic, ne indragostim cu usurinta... de multe ori. Iubirea poate fi umbrita de nimicuri...
La 30 de ani dorim stabilitate atat sufleteasca cat si trupeasca. Siguranta primeaza. Cei doi se apreciza si nu iubirea nu mai poate fi umbrita de lucruri marunte. Instictul familiei este foarte puternic. Status-ul socio-profesional este important. Prezenta pruncilor este dorita.
La 40 de ani iubirea inseamna implinire...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.04.2011, 09:49:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit @Mihnea Dragomir

Facutul rostului=pregatire profesionala,cariera intr-un domeniu- de la meserii pana la specializari,doctorate.
Eu raman la parerea mea,si influentata de realitatea vremurilor(care nu aduce prin nimic cu vremurile idilice,biblice),nu sfatuiesc pe nimeni sa se casatoreasca din scoala;casatoria si scoala sunt lucruri incompatible,in special pt o femeie care va avea o mai mare responsabilitate in gospodarie.
Casatorie la 16,17,18 ani????Da,in zone agriculturale unde scoala este facultativa,iar traiul nu este influentat de cunostiinte,specializari si masterate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2011, 10:18:47
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Eu am 20 de ani,si cred ca am trecut de mult timp de faza cu "fluturi in stomac",nu sunt nici eu printesa,nici el print,dar pentru mine e...da majoritatea fetelor se uita dupa aspectul fizic,si mai nou si banii din buzunar.Dar am trecut de astea,mie imi place asa cum e,si eu il iubesc pentru ce e el,nu pentru cum arata!!Da am zis,amandoi o sa ne continuam scoala,si poate o sa ne fie mai usor impreuna pentru ca ne vom ajuta unul pe altul...Mie mi-e drag asa cum e el,si chiar incerc sa il sprijin cum pot.Pentru mine scoala e foarte importanta si asa am fost crescuta,deoarece parintii mei nu au facut doar 10 clase,si au lucrat prin fabrica,si prin tari straine,ca sa ne poata creste si tine in scoala.De asta eu respect scoala ca nu vreau sa ajung ca ai mei,sa plec departe de familie,si in primul rand le respect munca care au facut-o sa ma tina in scoala.De asta zic ca niciodata nu as renunta la scoala,si chiar el vroia sa renunte la scoala asa fara nici un motiv,ca nu ii mai place,si alte chestii,si am incercat incet cu incet sa ii explic ca parintii lucreaza ca sa ne plateasca scoala,si ca fara ea nu ajungem nicaieri,si l-am convins sa nu faca prostia asta...Dar de ce nu ne putem continua scoala daca suntem casatoriti?Eu zic ca as putea sa il ajut mai mult,sa invatam impreuna si altele...Ca suntem la aceeasi scoala.Acum nu stim inca ce sa facem,dar cum am mai spus o sa mergem sa cerem sfatul unui preot,si va anunt!!Cam pe marti o sa mergem,oricum din toate raspunsurile voastre mi-am cam facut o idee,si va multumesc mult tuturor.


Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie cciubo Nunta 9 03.09.2010 20:22:07
casatorie alina88 Generalitati 20 01.09.2010 20:54:10
Casatorie la 16 ani firulescudaniel Nunta 37 20.12.2008 12:34:04
casatorie alexdnny Generalitati 3 05.05.2008 16:15:45
casatorie madalinutza Nunta 3 21.03.2008 22:40:13