Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.01.2007, 23:46:13
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit Pacatul stramosesc

E stiut de catre toti ca fiecare om se naste cu pacatul stramosesc, mostenit de la parinti. Mai cunoastem faptul ca Taina Botezului "sterge" pacatul stramosesc. Atunci apare o intrebare simpla: Daca parintii au fost botezati, deci nu mai au pacat stramosesc, cum de totusi i-l transmit copiilor? Ce raspuns s-ar gasi la intrebarea asta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2007, 00:44:54
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
E stiut de catre toti ca fiecare om se naste cu pacatul stramosesc, mostenit de la parinti. Mai cunoastem faptul ca Taina Botezului "sterge" pacatul stramosesc. Atunci apare o intrebare simpla: Daca parintii au fost botezati, deci nu mai au pacat stramosesc, cum de totusi i-l transmit copiilor? Ce raspuns s-ar gasi la intrebarea asta?
Prin taina botezului se sterge pacatul originar,dar ramane sadita om predilectia spre pacat.De aceea.Sper ca te-am lamurit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2007, 01:23:18
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Prin taina botezului se sterge pacatul originar,dar ramane sadita om predilectia spre pacat.De aceea.Sper ca te-am lamurit.
Pai nu prea sunt lamurit. Spui ca dupa Botez, ramane totusi in om o inclinatie spre pacat. De acord. Insa nu mi-ai dat un raspuns la intrebarea pusa de mine. Eu n-am intrebat de ce copiii se nasc cu o predispozitie spre rau, ci de ce se nasc cu pacatul originar?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2007, 02:02:27
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai-g
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Prin taina botezului se sterge pacatul originar,dar ramane sadita om predilectia spre pacat.De aceea.Sper ca te-am lamurit.
Pai nu prea sunt lamurit. Spui ca dupa Botez, ramane totusi in om o inclinatie spre pacat. De acord. Insa nu mi-ai dat un raspuns la intrebarea pusa de mine. Eu n-am intrebat de ce copiii se nasc cu o predispozitie spre rau, ci de ce se nasc cu pacatul originar?
Pentru ca toti oameni sunt urmasi ai lui Adam si Eva,care au pacatuit,si astfel pacatul lor se transmite fiecarui om la nastere.Nu e nici o legatura intre stergerea pacatului parintilor si cel al copilului.Chiar si Fecioara Maria,mama lui Iisus,a avut acest pacat la nastere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2007, 09:23:59
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Ne nastem cu pactul stramosesc, pentru ca firea umana a fost alterata prin caderea in pacat. Deci primim aceasta fire "universala" si nu "particulara" - a parintilor. Daca am primi firea "particulara", nu ne-am naste cu pacatul stramosesc, dar ne-am naste cu pacatele personale ale parintilor - iata cate probleme apar.
Pentru MARIUS_DANIEL: nu avem predilectia spre pacat, asta inseamna ca Dumnezeu este autorul raului, pentru ca El a pus in firea umana aceasta inclinatie spre pacat. Nu exista contradictie intre creatie si Creator - lumea a fost creata buna. Daca pacatuim, facem acest lucru prin libertatea noastra si nu prin ceva care este sadit in mine de Creator.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2007, 14:53:10
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Ne nastem cu pactul stramosesc, pentru ca firea umana a fost alterata prin caderea in pacat. Deci primim aceasta fire "universala" si nu "particulara" - a parintilor. Daca am primi firea "particulara", nu ne-am naste cu pacatul stramosesc, dar ne-am naste cu pacatele personale ale parintilor - iata cate probleme apar.
Mi se pare cam abstract. Inteleg ca facem distinctie intre "firea universala" si cea "particulara". Dar aceasta fire universala nu este cumva particulara? Adica cum se poate spune ca parintii au firea particulara, dar copiii lor se nasc cu cea universala?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2007, 16:01:39
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Ne nastem cu pactul stramosesc, pentru ca firea umana a fost alterata prin caderea in pacat. Deci primim aceasta fire "universala" si nu "particulara" - a parintilor. Daca am primi firea "particulara", nu ne-am naste cu pacatul stramosesc, dar ne-am naste cu pacatele personale ale parintilor - iata cate probleme apar.
Pentru MARIUS_DANIEL: nu avem predilectia spre pacat, asta inseamna ca Dumnezeu este autorul raului, pentru ca El a pus in firea umana aceasta inclinatie spre pacat. Nu exista contradictie intre creatie si Creator - lumea a fost creata buna. Daca pacatuim, facem acest lucru prin libertatea noastra si nu prin ceva care este sadit in mine de Creator.
Nu m-am referit la asta pentru ca nu e asa.Aceasta predilectie o avem de la Adam si Eva,primii oameni,ce au cazut in pacat.Si din contra,mostenim pacatele parintilor,pana la al treilea si al patrulea neam.Citeste ce zice Arsenie Boca despre copiii nascuti in lanturi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2007, 17:20:56
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

PT MARIUS_DANIEL:
"Si din contra,mostenim pacatele parintilor,pana la al treilea si al patrulea neam."


Nu neaparat ce ai inteles dintr-o carte ortodoxa trebuie luat ca atare. E adevar ca pacatul isi imprima ceva in firea copilului, dar nu se muta cu totul/se copiaza.
Intradevar, se zice si in Biblie ca va fi pedepsit pacatosul pana la al 3/4-lea neam, dar mai spune si ca, omul ce traieste placut Domnului, va fi rasplatit pana la al 9-lea neam. Cum iti explici asta? Vezi Iubirea lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2007, 10:37:47
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

dar nu ia din pacatele parintilor, ci suporta efectele acestor pacate.sa luam un exemplu concret:daca tu te droghezi sau bei in exces,ce efect crezi ca are acest lucru asupra copilului tau?fiecare este responsabil de propriile fapte, dar trebuie sa avem grija ca aceste fapte(pacate)nu ne afecteaza doar pe noi, ci si pe cei din jurul nostru, mai ales pe cei dragi noua.este logic, nu?la botez se sterge pacatul stramosesc,dar si toate pacatele personale(pe care nu le ai, copil fiind), dar nu si pacatele parintilor.
mama mereu imi zicea ca niciodata sa nu-mi dau,nici macar la nervi copilul raului,pentru ca blestemele parintilor "se prind" imediat.si cunosc cazuri de parinti care au facut asta si au regretat amarnic.nu crezi ca este un alt efect al pacatelor parintilor ce se rasfrang asupra copiilor?
copii sunt puri si nevinovati, dar se pervertesc in lumea noastra, a adultilor, din vina noastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2007, 14:22:47
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Inca n-am lamurit "problema" privitoare la modul de transmitere al pacatului stramosesc. Ca acesta exista, stim. Dar cum se transmite copilului de la parintii care nu-l mai au, nu stim.
Eu nu vreau sa ispitesc prin lucrul asta. Este decat o intrebare banala, la care trebuie sa-i gasim un raspuns.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 14:23:28
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58