Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2011, 22:55:08
Alexuta Alexuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 12
Implicit doua batrane,vaduve ,singure si bolnave au nevoie de ajutor

Buna tuturor,

Va cer ajutorul in numele acestor doamne,Silvia(56ani) si Ioana(83ani).Au nevoie de ajutor,soarta a facut sa ramana vaduve,bolnave si fara sprijin.Pensia lor este de 486,00,respectiv 383,00.In mare se duce pe medicamente,utilitati si restul(adica....mai nimic),ar trebui sa ajunga de hrana.Locuind la tara au nevoie de sprijin pentru a-si procura in primul rand lemne pt iarna,reparatiile urgente la locuinta,singure no sa reuseasca...de aceea va cer ajutorul sa le sprijinim si pe aceste vaduve.Pentru unii poate insemna putin,pentru altii mult,pentru ele orice banut poate insemna...un brat de lemne.
Avem nevoie de oameni care sa stie sa imbatraneasca frumos,batranii nu sunt si ei tot ai nostri?practic suntem noi...peste cativa ani si este f.dureros cand trebuie sa alegi intre-medicamente si mancare.

Ticleanu Silvia,str.Petrolistilor,nr.320,Loc.Ticleni,Jud.Go rj

Doamne ajuta!

Last edited by Alexuta; 01.08.2011 at 23:06:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2011, 01:28:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunteti tot domnul George???Dar de ce ne-nconjurati?

Citat:
În prealabil postat de Alidana Vezi mesajul
Buna tuturor,ma numesc George,va cer ajutorul in numele a doua batrane,Silvia(56ani),Ioana(83ani),doamnele respective traiesc in Jud.Gorj ,nu au rude,sunt bolnave si au nevoie de ajutor pt.a-si procura medicamentele,lemne de foc,mancare,haine precum si unele reparatii urgente la locuinta.Va rog din suflet sa punem mana de la mana sa le ajutam.
Adresa lor este:Ticlenau Silvia,str.Petrolistilor,nr.320,Loc.Ticleni,Jud.Go rj,cod postal 215600

Doamne ajuta!

Cu respesct,
George

Last edited by Melissa; 02.08.2011 at 01:34:45.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2011, 13:02:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

La 83 de ani e normal dar la 56 deja pensie? Exista metode alternative de a mari veniturile. De exemplu, pentru batrane vaduve si bolnave, exista varianta tricotat/crosetat. Iar daca ne uitam la ce lasa in urma, batranele respective au o viata mult prea buna. Nu putem incuraja inconstienta. Fiecare trebuie sa se gandeasca si la cum isi va petrece batranetile fara sa fie incurajat de numarul mare de batrani care cersesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2011, 13:40:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Iar daca ne uitam la ce lasa in urma, batranele respective au o viata mult prea buna.
.............fara sa fie incurajat de numarul mare de batrani care cersesc.
Poate ca cel care a initiat topicul este vreun impostor (asta ma face sa cred raspunsul Melissei, adica un troll, asa o fi), se poate, dar raspunsul tau ai2 lasa mult de dorit.......spune tare multe despre dragostea, grija si intelegerea de aproapele tau.. trist

As vrea sa te pot privi cand vei fi batran.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2011, 15:08:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Poate ca cel care a initiat topicul este vreun impostor (asta ma face sa cred raspunsul Melissei, adica un troll, asa o fi), se poate, dar raspunsul tau ai2 lasa mult de dorit.......spune tare multe despre dragostea, grija si intelegerea de aproapele tau.. trist

As vrea sa te pot privi cand vei fi batran.
Nu stiu daca este vreun impostor/troll, cert este un singur lucru : citind mesajul lui "Alexuta", mi-am amintit clar ca datele expuse in mesaj le-am mai citit o data undeva. Am cautat in forum si am gasit userul "Alidana" care in luna martie 2011 posta aproximativ acelasi mesaj.

Si mi se pare ciudat sa ne "incercuiasca" asa:-))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2011, 15:16:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu daca este vreun impostor/troll, cert este un singur lucru : citind mesajul lui "Alexuta", mi-am amintit clar ca datele expuse in mesaj le-am mai citit o data undeva. Am cautat in forum si am gasit userul "Alidana" care in luna martie 2011 posta aproximativ acelasi mesaj.

Si mi se pare ciudat sa ne "incercuiasca" asa:-))
In raspunsul meu am accentuat pe atitudinea lui ai2 fata de cei in nevoi...reali sau nu...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2011, 11:40:35
Alexuta Alexuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2011
Mesaje: 12
Implicit

Doamnelor,v-ati gandit macar ''o clipa'' ca acest caz este cat se poate de real?,auzi ''impostor''.Nu vreti sa ajutati,nu ajutati dar de ce aruncati cu pietre in amaratele astea,nu comparati viata de la tara cu viata de la oras,nu v-as dori sa ajungeti ca ele,voi cum credeti ca v-ati descurca daca a-ti ajunge vaduve,batrane ,bolnave si la tara.Nu comparati o femeie de 50ani care a trait la tara cu una care a trait la oras.
Soarta a facut ca ele sa ajunga cum au ajuns,am cerut ajutor in numele lor pt.a le ajuta sa-si cumpere lemne pt .iarna nu pt.altceva .Domnul George de care vad ca va tot luati este un domn cu suflet mare care a trecut si trece in continuare prin necazuri si care a incercat sa le ajute prin primavara,de la el am aflat despre cazul lor,dansul avand unele probleme de sanatate momentan,incercam sa le ajutam noi acuma(eu Alexandra,lucrez la serviciu cu Dana-care locuieste in apropierea doamnelor,ea le aduce cele trebuitoare de la oras,medicamente si ce le mai trebuie),daca primeau ajutor pana acuma,nu mai ceream ajutor acum,sau vroiati sa punem anuntul cand se punea deja frigul...
Daca aveam ceva de ascuns mai foloseam aceleasi date...
Daca am avea toti o viata usoara ar fi simplu,stiati ca d.Ioana avut grija de socrul dansei 16ani acesta fiind orb,stiti ce inseamna sa aduci plosca zi de zi 16ani,sa-i dai sa manance si sa-l speli 16ani plus cate altele,stiati ca fratele i-a murit locotenent in razboi aparandu-si tara ca sa puteti voi coase goblenuri in liniste,poate daca traia nu era si dansa cum este acuma,stiati ca d.Silvia a avut grija de socrul dansei pana in 2004,bolnav de prostata si de soacra 6ani,paralizata la pat,stiti ce inseamna toate astea la tara,acuma are ciocuri la spate ,pietre la rinichi de 6mm la stg. si 8mm la dr,stiati ca tocmai a fost externata din spital din cauza unui blocaj renal si ca nu mai vede bine de cativa ani dar sa mai lucreze goblenuri si cine credeti ca i le-ar cumpara,alti batrani in situatii tot ca ele,...stiati ca d.Ioana are o varsta la care tb.supravegheata,se apuca de un lucru si peste 2min.uita,da drumul la gaze,sa incalzeasca ceva apoi uita,stiati ca d.Silvia a pierdut doua sarcini,2baieti,daca traiau nu ajungea si ea cum a ajuns...nu vreti sa ajutati nu ajutati,dar,nu aruncati cu pietre ...a,da,voi sunteti bine mersi,ma bucur,sa va dea Domnul sanatate si sa n-ajungeti ca ele niciodata,dar,feriti-va de mania lui Dumnezeu...
Daca le ajutau jumatate din cei care ne-au citit cu 10lei,azi ele ar fi avut banii pt lemne-10lei,dar,nu, voi trebuie sa cautati ''impostori'',voi tb. sa aruncati cu batranii la cos,ca nu mai sunt buni,doamnelor eu nu am timp sa stau ''toata ziua'' pe net sa stiu toate topicurile ,pur si simplu am vrut sa le ajutam pe aceste vaduve
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2011, 11:48:00
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexuta Vezi mesajul
Doamnelor,v-ati gandit macar ''o clipa'' ca acest caz este cat se poate de real?,auzi ''impostor''.Nu vreti sa ajutati,nu ajutati dar de ce aruncati cu pietre in amaratele astea,nu comparati viata de la tara cu viata de la oras,nu v-as dori sa ajungeti ca ele,voi cum credeti ca v-ati descurca daca a-ti ajunge vaduve,batrane ,bolnave si la tara.Nu comparati o femeie de 50ani care a trait la tara cu una care a trait la oras.
Soarta a facut ca ele sa ajunga cum au ajuns,am cerut ajutor in numele lor pt.a le ajuta sa-si cumpere lemne pt .iarna nu pt.altceva .Domnul George de care vad ca va tot luati este un domn cu suflet mare care a trecut si trece in continuare prin necazuri si care a incercat sa le ajute prin primavara,de la el am aflat despre cazul lor,dansul avand unele probleme de sanatate momentan,incercam sa le ajutam noi acuma(eu Alexandra,lucrez la serviciu cu Dana-care locuieste in apropierea doamnelor,ea le aduce cele trebuitoare de la oras,medicamente si ce le mai trebuie),daca primeau ajutor pana acuma,nu mai ceream ajutor acum,sau vroiati sa punem anuntul cand se punea deja frigul...
Daca aveam ceva de ascuns mai foloseam aceleasi date...
Daca am avea toti o viata usoara ar fi simplu,stiati ca d.Ioana avut grija de socrul dansei 16ani acesta fiind orb,stiti ce inseamna sa aduci plosca zi de zi 16ani,sa-i dai sa manance si sa-l speli 16ani plus cate altele,stiati ca fratele i-a murit locotenent in razboi aparandu-si tara ca sa puteti voi coase goblenuri in liniste,poate daca traia nu era si dansa cum este acuma,stiati ca d.Silvia a avut grija de socrul dansei pana in 2004,bolnav de prostata si de soacra 6ani,paralizata la pat,stiti ce inseamna toate astea la tara,acuma are ciocuri la spate ,pietre la rinichi de 6mm la stg. si 8mm la dr,stiati ca tocmai a fost externata din spital din cauza unui blocaj renal si ca nu mai vede bine de cativa ani dar sa mai lucreze goblenuri si cine credeti ca i le-ar cumpara,alti batrani in situatii tot ca ele,...stiati ca d.Ioana are o varsta la care tb.supravegheata,se apuca de un lucru si peste 2min.uita,da drumul la gaze,sa incalzeasca ceva apoi uita,stiati ca d.Silvia a pierdut doua sarcini,2baieti,daca traiau nu ajungea si ea cum a ajuns...nu vreti sa ajutati nu ajutati,dar,nu aruncati cu pietre ...a,da,voi sunteti bine mersi,ma bucur,sa va dea Domnul sanatate si sa n-ajungeti ca ele niciodata,dar,feriti-va de mania lui Dumnezeu...
Daca le ajutau jumatate din cei care ne-au citit cu 10lei,azi ele ar fi avut banii pt lemne-10lei,dar,nu, voi trebuie sa cautati ''impostori'',voi tb. sa aruncati cu batranii la cos,ca nu mai sunt buni,doamnelor eu nu am timp sa stau ''toata ziua'' pe net sa stiu toate topicurile ,pur si simplu am vrut sa le ajutam pe aceste vaduve
tu ai scapat usor cu termenul de "impostor"!mie mi-au zis ca am magazine de second-hand,si am cerut histe hainute pt un baietel de 2 ani jumate ca sa-mi dezvolt afacerea!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2011, 21:29:33
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

"Cine are mila de sarac, imprumuta pe Domnul" Pilde 19,17, sa vedem ce putem face, pt. ceste doua femei,considerand ca ne confruntam cu un caz real, si nu cu o inselatorie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2011, 05:08:28
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si daca ar fi un impostor si ati putea sa il ajutati , NU CONTEAZA ca el e impostor , CONTEAZA ce ati facut voi ..... daca puteti faceti-o
intrebare ... cit costa lemnele pe iarna ? sa vedem cit sa dam fiecare sa se acopere suma respectiva ... si mai ales cum sa facem asta ....
multa iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog,am nevoie de ajutor! claudelina Despre Biserica Ortodoxa in general 5 08.08.2011 22:12:30
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37