Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.03.2008, 16:22:23
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny11
Dupa simptomele descrise de tine acea persoana pare a fii schizofrenica boala care se manifesta de foarte multe ori in acest mod atunci cand nu au crize cei afectati sunt foarte inteligenti si cei care nu ii cunosc pot fii inselati dar tocmai aceasta inteligenta ii face foarte periculosi o solutie ar fii sa nu contrazici un astfel de om(ex.daca spune ca afara e soare cand de fapt ploua tu dai dreptate nu cauta sa-l convingi de contrariu).
Intr-adevar, eu n-am contrazis-o si mi-a vorbit frumos, dar mama nu i-a zis nimic si totusi a certat-o ...???
Oricum, eu ii tratez cu mila...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.03.2008, 16:54:27
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel

Ar fi bine sa pot sa o evit, numai ca nu se poate, pentru ca e o colega de serviciu.
Valeu! Asta da cruce! Nu stiu ce za zic! Cred ca doar cu rabdarea iesi din situatia asta! Pot fi astfel de incercari special ingaduite de Dumnezeu?
Si eu am avut o experienta asemanatoare cu o colega care facu-se o obsesie din a-mi controla munca mea desi nu era treaba ei. Si asta doar ca sa-mi gaseasca greseli:( si cand le gasea facea din tantar armasar ca sa stie toti colegii ce "prapastie" sunt! Si eu de concentrat ce eram ca sa nu gresesc, mai tare greseam: -bucuria ei! Apoi isi lipise numele pe toate obiectele de folosinta comuna, din birou, ca sa nu mai poata si altii sa le foloseasca...astfel ca ne certam pt capsator, foarfeca! ..Un circ! Pana la urma si-a gasit alt loc de munca sia plecat! Dar de scapat tot n-am scapat! Caci apoi o alta colega a ei a devenit mai rea ca precedenta:| ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2008, 09:08:44
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Citat:
În prealabil postat de jeny11
Dupa simptomele descrise de tine acea persoana pare a fii schizofrenica boala care se manifesta de foarte multe ori in acest mod atunci cand nu au crize cei afectati sunt foarte inteligenti si cei care nu ii cunosc pot fii inselati dar tocmai aceasta inteligenta ii face foarte periculosi o solutie ar fii sa nu contrazici un astfel de om(ex.daca spune ca afara e soare cand de fapt ploua tu dai dreptate nu cauta sa-l convingi de contrariu).
Intr-adevar, eu n-am contrazis-o si mi-a vorbit frumos, dar mama nu i-a zis nimic si totusi a certat-o ...???
Oricum, eu ii tratez cu mila...
Da este adevarat ce spui in timpul crizelor acesti bolnavi isi indreapta atentia asupra unei anumite persoane iar cu ceilanti nu are nimic nu se stie exact de ce poate un cuvant spus dar cel mai ades ei simpt frica din partea acelei persoane de acea atunci cand intalnesti o astfel de persoana trebuie sa zambesti si mai ales sa o privesti in ochi iar daca vezi ca privirea ei este rece plina de ura trebuie sa o eviti daca poti daca poti daca nu cel putin trebuie sa nu arati repet ca iti este frica.Cat despre blesteme eu nu cred ca ar trebui sa te sperii caci aceasta bolnavi nu sunt constienti de cea ce spun iar daca si-a canalizat crizele spre biserica a facut-o tocmai pentru ca este foarte credincioasa cel care greseste in astfel de situatie este sistemul nostru sanitar care nu ii ajuta ei ar trebuii in aceasta situatie in spitale din care sa nu poate iesii decat atunci cand criza a trecut caci in acel moment ei au o forta extraordinara de ne inchipuit am intalnit un caz in care o femeie de 60 ani care nu avea mai mult de 55kg care a avut puterea sa impinga un om tanar,solid prin usa masiva de parchet rupand-o din balamale dar din pacate la noi nu se face nimic.Tot ce pot spune este ca in preasma acestor nefericiti trebuie sa fii in totalitate atent caci in orisice moment din senin te poate ataca.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2008, 16:27:20
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Blestemele au putere atunci când sunt facute de cineva nedreptatit asupra celui care l-a nedreptatit.

Daca tu esti curat, nu ai de ce sa-ti fie frica. Daca esti vinovat, cauta sa repari greseala.
Blestemul decurge din ura. Iar Dumnezeu ne invata sa ne iubim unii pe altii. Persoana respectiva este probabil nu una foarte intemignta daca recurge la asemnea vorbe.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2008, 16:43:15
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni

Blestemul decurge din ura. Iar Dumnezeu ne invata sa ne iubim unii pe altii. Persoana respectiva este probabil nu una foarte intemignta daca recurge la asemnea vorbe.


Însasi ura celui nedreptatit are efect de blestem. Trebuie sa fim atenti la gândurile de ura, ca si la orice patima, dar nu trebuie sa extirpam propriile trairi, duce la distrugerea ontologica a propriei fiinte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2008, 16:45:20
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cunosc o nebuna (mai exact paranoica) care se duce la biserica frecvent si blesteama la Maica Domnului - printre altii si pe mine - pentru vini imaginate de mintea ei bolnava.
Credeti ca este vreun pericol sa aiba vreun efect blestemele alea? Daca da, ce credeti se poate face?
:)Cum ti-au repetat si alti frati mai sus: de blestemat stai linistit ca nu te blestema, insa cu astfel de incercari ai sanse bune sa-ti largesti propriile granite ale Rabdarii si a ale Iubirii de aproapele...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.03.2008, 18:27:58
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Cunosc o nebuna (mai exact paranoica) care se duce la biserica frecvent si blesteama la Maica Domnului - printre altii si pe mine - pentru vini imaginate de mintea ei bolnava.
Credeti ca este vreun pericol sa aiba vreun efect blestemele alea? Daca da, ce credeti se poate face?
Nu lua aminte la cine este cu tine sau impotriva ta, ci ai grija mare ca Dumnezeu sa fie mereu in tot lucrul pe care il faci. Daca stii a tacea si a suferi Domnul nu te va lasa.:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2008, 09:28:12
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Bunica mea avea o vorba pe care spunea ca ia spus-o bunica ei si anume "blestemul nu te prinde daca nu crezi in el si ai sufletul curat dar sa te feresti de blestemul de mama ca de ala nu ai scapare"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2008, 10:40:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

jeny, cel unit cu Hristos, devine una cu El. Deci, nici blestemul mamei nu-i va face rau celui prezent in acesta unire. Puterea de a birui orice se trage din iubire. Iar El este IUBIRE. Important este sa stim ca spre acesta IUBIRE nu exista alta scara decat prin interiorul Bisericii.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.03.2008, 12:16:02
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Iertare am gresit eu trebuia sa sune altfel bunica se referea la faptul de a face ca mama blesteme si ma gandeam ca ea provenea dint-o familie cu un lung sir de preoti in cadrul ei ,nu spun ca avea dreptate dar banuiesc ca in acel timp asa credeau:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
Eu nu cred in blesteme mihailt Generalitati 61 23.04.2010 16:18:13
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08