Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 24.07.2009, 01:53:45
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Sfintii sunt randuiti de Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de Maximus Vezi mesajul
Temelia bisericii este Hristos, apoi apostolii.Deasupra lor nu poate cladi nimeni decat in conformitate cu cele marturisite de ei despre Adevar.Si acestia nu au venerat moaste, nici nu au spus altora s-o faca.Exempul de urmat in rugaciune il avem in rugaciunea "Tatal Nostru".Gresim oare daca facem doar asa, sau mai adaugam si noi ceva la mantuire...poate Domnul o fi uitat de faptele noastre bune..?!
Doamne-ajuta!

Sigur ca nu au "venerat" moaste pentru simplu motiv ca nu erau. Apoi, noi nu "veneram" moastele. Chiar daca ne facem cruce si pupam moastele, chiar daca adresam rugaciuni Sfantilor noi nu separam Sfintii de Dumnezeu. Nici nu am avea cum pentru ca ei sunt Sfinti intru Dumnezeu si toate minunile pe care le-au facut in timpul vietii si mai ales cele pe care le fac continuu de sute si sute de ani de dincolo, le fac prin Voia lui Dumnezeu. Nu se poate sa nu va aduceti aminte promisiunea Domnului Iisus Hristos: "Iar Iisus, răspunzând, le-a zis: Adevărat grăiesc vouă: Dacă veți avea credință și nu vă veți îndoi, veți face nu numai ce s-a făcut cu smochinul, ci și muntelui acestuia de veți zice: Ridică-te și aruncă-te în mare, va fi așa. Și toate câte veți cere, rugându-vă cu credință, veți primi.“ (Matei 21, 21-22)

Atentie, Mantuitorul spune "veti cere" si "veti primi", nu zice "ati cerut" si "ati primit". Deci de atunci de la innoirea Legii si raspandirea ei, cei care au respectat Cuvantul urmau sa primeasca si au primit. Au fost putini si Dumnezeu a randuit sa-i faca remarcati si prin aceste moaste si prin puterea pe care le-a dat-o ca sa lucreze in continuare. Am remarcat de mai multe ori cum se incearca sa se asocieze Sfintii si moastele unora dintre ei, ba chiar si icoanele cu idolatria. Este total deplasat. Idolatria presupune ruperea lor de Dumnezeu (inlocuirea Lui), ceea ce, chiar si numai pentru cele de mai sus, este evident, imposibil.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.07.2009, 12:34:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Faceti'ma sa inteleg la ce mi'ar folosi sa stiu daca catolicii au moaste sau nu ?

Oare nu avem noi atatea, chiar nebagate in seama, din pacate ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.07.2009, 12:48:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Faceti'ma sa inteleg la ce mi'ar folosi sa stiu daca catolicii au moaste sau nu ?

Oare nu avem noi atatea, chiar nebagate in seama, din pacate ?!
Ar fi un semn ca Dumnezeu isi arata lucrarea Sa si acolo unde noi nu credem.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.07.2009, 13:00:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ar fi un semn ca Dumnezeu isi arata lucrarea Sa si acolo unde noi nu credem.
Luca 11, 29-30
"Iar îngrămădindu-se mulțimile, Hristos a început a zice: Neamul acesta este un neam viclean; cere semn dar semn nu i se va da decât semnul proorocului Iona. Căci precum a fost Iona un semn pentru Niniviteni așa va fi și Fiul Omului semn pentru acest neam."

I Corinteni 1, 22
"Fiindcă și iudeii cer semne, iar elinii caută înțelepciune."

Sa nu cautam semne, caci nu avem nevoie de ele !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.07.2009, 15:29:39
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Faceti'ma sa inteleg la ce mi'ar folosi sa stiu daca catolicii au moaste sau nu ?

Oare nu avem noi atatea, chiar nebagate in seama, din pacate ?!
Trebuie sa intelegi ca catolicii au moaste doar pt Sfintii canonizati pana la 1054. Dupa 1054, nu exista Sfinti in Biserica Catolica. Pt ca canonizarea unui sfant se face cu Harul Duhului Sfant, pe care ei nu-l mai au din acel an. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.07.2009, 18:43:01
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Trebuie sa intelegi ca catolicii au moaste doar pt Sfintii canonizati pana la 1054. Dupa 1054, nu exista Sfinti in Biserica Catolica. Pt ca canonizarea unui sfant se face cu Harul Duhului Sfant, pe care ei nu-l mai au din acel an. Doamne ajuta!
Frate Andrei, la intrebarea mea "la ce imi foloseste sa stiu daca au sau nu", nu am primit din partea ta decat o parere amintita de multe alte ori in postarile acestui topic, aparent lipsita de dragoste si cu o bucurie asemanatoare cu a "fratelui celui mare" din Pilda Fiului Risipitor.

Nu mi'ai raspuns la intrebare catusi de putin. Dar daca tot ai adus vorba, tin sa iti spun si eu gandurile mele privind anul 1054. Consider ca doar Bunul Dumnezeu are dretul sa spuna cine este ori nu sfant, cine este ori nu vrednic de El, etc. "Mai lesne este pentru noi a iubi tacerea" zice un frumos tropar al Bisericii.

Pentru tine insa, iti pun inainte acestea: toamna lui 1054, la mare distanta de Roma, un sat si o casuta amarata adaposteste o batrana nevoitoare. Batranica si'a crescut toti cei 4 copii in frica lui Dumnezeu, ea insasi fiind o foarte fierbinte si smerita rugatoare. Abia a auzit de Roma, daramite de cele petrecute pe acolo.

Intrebare: Poate batranica aceea sa fie sfanta ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.07.2009, 10:29:31
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frate Andrei, la intrebarea mea "la ce imi foloseste sa stiu daca au sau nu", nu am primit din partea ta decat o parere amintita de multe alte ori in postarile acestui topic, aparent lipsita de dragoste si cu o bucurie asemanatoare cu a "fratelui celui mare" din Pilda Fiului Risipitor.

Nu mi'ai raspuns la intrebare catusi de putin. Dar daca tot ai adus vorba, tin sa iti spun si eu gandurile mele privind anul 1054. Consider ca doar Bunul Dumnezeu are dretul sa spuna cine este ori nu sfant, cine este ori nu vrednic de El, etc. "Mai lesne este pentru noi a iubi tacerea" zice un frumos tropar al Bisericii.

Pentru tine insa, iti pun inainte acestea: toamna lui 1054, la mare distanta de Roma, un sat si o casuta amarata adaposteste o batrana nevoitoare. Batranica si'a crescut toti cei 4 copii in frica lui Dumnezeu, ea insasi fiind o foarte fierbinte si smerita rugatoare. Abia a auzit de Roma, daramite de cele petrecute pe acolo.

Intrebare: Poate batranica aceea sa fie sfanta ?
Stii foarte bine la ce m-am referit. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.07.2009, 13:38:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Stii foarte bine la ce m-am referit. Doamne ajuta!
Inteleg ce ai spus, insa nu mi'ai raspuns nici la prima intrebare, nici la a doua.

1. La ce imi foloseste sa stiu daca au sau nu moaste ?
2. Poate deveni sfanta acea batranica din toamna anului 1054 ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.07.2009, 14:47:33
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg ce ai spus, insa nu mi'ai raspuns nici la prima intrebare, nici la a doua.

1. La ce imi foloseste sa stiu daca au sau nu moaste ?
2. Poate deveni sfanta acea batranica din toamna anului 1054 ?
1. Este de folos sa stii daca catolicii au sau nu moaste. Nu mi se pare normal si corect sa te inchini la "moastele" unui om, care a fost canonizat de o biserica eretica. Se stie ca si diavolul face minuni.
2. Intrebarea asta nu are nicio legatura cu ce spuneam eu de sfintii catolici. Seamana mai degraba cu o provocare sectara. Acea batrana poate deveni sfanta, asa e. Dar eu vorbeam de sfintii canonizati de Biserica Catolica. E o mare diferenta.

Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #120  
Vechi 26.07.2009, 12:56:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa'ti ajute Domnul intru toate, frate Andrei.

P.S. Nici macar Parintele Dumitru Staniloae nu a folosit cuvantul "eretica" pentru Biserica Catolica, ci a zis doar "biserica nedeplina".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 26.10.2016 23:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 00:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 22:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 07:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 09:12:41