Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2008, 14:24:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cum sa nu fie de la draci ca tocmai ca impartashaniile primite in vis te fac sa itzi dai importantza ca ia uite ce mi s-a intamplat shi interpretezi shi crezi ... de la cel rau a fost visul care te-a aruncat in desfranare shi erezie... dar nu le lua in seama shi uita-te cu luare aminte la cum te-ai comportat shi pazeshte-te shi te scoate din sevrajul acelor caderi... orice ai visa, nu conteaza ce visezi, i-a aminte la tine... fatza de naravurile oricarui pacatos ca sa le spulberi din tine cu ajutorul lui Hristos...8x???:(:(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.07.2008, 14:37:37
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Ecclesiastul 5:6. Caci [color=blue]din multimea grijilor se nasc visele[/color] si desertaciunile din prea multe cuvinte. De aceea, teme-te de Dumnezeu!

Draga achimovjan, nu stiu ce sa zic despre acel vis...

Una din variante, poate ar fi cea descrisa de inteleptul Solomon... Probabil erai ingrijorat daca acea persoana de pe forum va intelege sau nu cuvintele tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.07.2008, 15:15:02
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu ti-am spus ca te lucreaza dracul spre a ta cadere si ca ai sa cazi in pacate din ce in ce mai mari , si nu ai crezut ... iata ca de acuma iti da si filme in vise , sa te impartasesti la eretici , si tu le crezi din mandria in care ai cazut ... iti spun inca o data : smereste-te ca de acuma inainte ai sa tot cazi in pacate din ce in ce mai mari , si te va lupta si desfranarea de la visul care l-ai primit si care este de la diavolul si ai sa cazi din ce in ce mai mult in judecarea bisericii si a oamenilor ... treaba ta , dar vise din astea in care ortodocsul se impartaseste de la catolici sunt in mod categoric 100 % de la diavolul care te vaneaza ca pe o frunza uscata manata de vant caci esti plin de mandrie si iti doresti vise si sa fii luat in seama de puterile ceresti fara sa fii vrednic de aceasta ... vai de sufletul tau , caci omul mandru este lasat in parasire de Dumnezeu sa cada in pacate mari si sa aiba ispite de la oameni si de la diavoli caci numai cu lovituri grele se poate intoarce ; sufletul mandru se intoarce cel mai greu la Dumnezeu si numai cu suferinte ; eu iti spun cu lacrimi , nu te mai lasa dus de aceste vise si inselaciuni diavolesti , si de judecarea bisericii fara motiv , ci te du frate la duhovnic sporit sa te sfatuiasca de bine si de mantuire ... asculta si nu iti va parea rau ; vise din astea au mai avut si altii care s-au dus la medjigorje si au vazut cica pe Maica Domnului si au crezut in ele , dupa care au inceput sa fie ecumenisti foarte silitori si sa fie luptati de duhuri de curvie , pana s-au smerit si s-au dus la duhovnici buni care le-a spus si aceasta : ca un parinte vazator cu duhul s-a dus la medjigorje si a vazut acolo din descoperire dumnezeiasca ca vedeniile care sunt acolo nu sunt de la Dumnezeu ci de la diavolul ... frate eu sincer ma bucur de orice vedenie care este de la Dumnezeu , dar visul tau este de la vrajmasul in mod sigur si nu ma bucura deloc ...
treaba ta , eu te las in pace de acuma , ca doar nu o sa ma preocupe de acuma numai problemele tale , ci mai degraba sa imi vad de ale mele si de altele ...
in plus frate razboiul care l-a facut stefan cel mare nu este ceva sfant ci este pacat ca si orice alt razboi , caci in ortodoxie nu exista razboi sfant ... razboiul este lasat ca o iconomie de catre biserica , insa tot ca un pacat este vazut indiferent pentru ce motiv se face ... caci pentru cei care au participat la razboi biserica prevede o oprire de la impartasanie pentru trei ani , caci razboiul ucidere este indiferent de motiv ... chiar si pe cei care au ucis pe altii din autoaparare tot cu oprirea de la cele sfinte se pedepseste ... ortodoxia nu accepta uciderea in numele a nimic , caci orice ucidere ucidere ramane , indiferent de motiv ... asa ca nu iti mai scuza mania , caci mania sfant atata este : sa dai anatemei pe cei care nu se pocaiesc de pacatele lor ... ca e vorba de o anatema temporara adica de afurisanie sau de o anatema definitiva , mania sfant la asta se rezuma ; si la mestrare bineinteles , ca nu intotdeauna trebuie sa anatemizezi ; depinde si de pocainta omului ... iar trimiterea la origini eu nu te sfatuiesc sa mai faci asa ceva , caci tot ca o injuratura este ; Mantuitorul numai atat a spus : " mai bine era de acel om daca nu s-ar fi nascut " , insa a trimite inapoi la origini este tot ca o injuratura ... daca trebuie sa amintesti cuiva ca este om si nu supraom spune-i ca tot din femeie s-a nascut si tot in pacate ca si orine altcineva , si nu va fi injuratura ...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.07.2008, 16:12:35
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Achimovjan, poate n-ar fi rau sa recitesti, cu rabdare si calm, parerea lui vsovi. Mie mi se pare cea mai potrivita cu referire la problema postata de tine. Eu mai cred ca este posibila o legatura intre faptul ca te maniezi impotriva celor care au alta opinie decat tine si visul acela.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.07.2008, 17:09:54
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

:)cuvintele lui emanuel:)
"...Hristos iubeste pe oameni , dar numai pe aceia care se pocaiesc de pacatele lor , adica care isi arata ei insisi dragostea lor fata de El ... si chiar daca El isi iubeste si vrajmasii si ii iubeste chiar si pe pagani si pe eretici..."

:)achimovjan -relatarea visului:)
"...m-am gasit,in somn,bineinteles,cu pat cu tot in mijlocul unei Biserici mari.Era o biserica cu arhitectura basilicala,tipic romana,cum se gasesc cu precadere in Italia.cei care ati fost,poate stiti.Prea multe detalii nu-mi amintesc,insa forma basilicala,peretii de caramida mi-i amintesc.Stiu ca se canta Liturghia Ortodoxa,am auzit cel mai clar cantarea serafimica,de dinainte Epicleza.Dupa aceea,am ajuns la momentul impartasirii,si aici,o prezenta feminina,asa am simtit insa nu am vazut nimic,mi-a pus in palma Trupul si Sangele Domnului,asa cum il primesc preotii la Liturghia darurilor Mai inainte Sfintite,adica Trpul muiat in snagele Mantuitorului,sub forma painii muiate in vin.M-am impartasit,si apoi m-am trezit..."

DECI DUMNEZEU NE IUBESTE PE TOTI:) asteptand sa ne indreptam

Si inca un amanunt pt vsovi! mai citeste odata:
"...o prezenta feminina,asa am simtit insa nu am vazut nimic,mi-a pus in palma Trupul si Sangele Domnului,asa cum il primesc preotii la Liturghia darurilor Mai inainte Sfintite,adica Trpul muiat in snagele Mantuitorului,sub forma painii muiate in vin..."

Cine a adus pe lume "trupul si sangele" Mantuitorului?
Cine este zugravit/a pe cupola de deasupra Altarului?

NU TOATE VISELE SUNT DE LA DRACI!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.07.2008, 18:14:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ba da, visele sunt toate de la draci... dumneata c-tin vrei sa te iei dupa interpretarile shi explicatziile unuia ce este inca sub impresia mesajului extraordinar din visul sau... vai-vai... ca doar nu i le-a dat psf Nascatoare de Dumnezeu darurile in mana lui.... nu pricepi ca este nalucire? cu atat mai mult cu cat era intr-o biserica eretica... este de la cel rau... altceva mie nu imi pare... nu primitzi visurile ca daca le primeshti nalucirile shi visele asta il doare cel mai rau pe Hristos dupa cum spune Parintele Cleopa ca nu se supara Hristos daca alungi visul shi daca ar fi de la EL ca socoteshte ca te pazeshti de naluciferizari shi mandrii pe baza lor shi pe baza simtzirilor... caci e cea mai mare mandrie sa primeshti astfel de socoteli ca ai fi ceva vrednic shi primeshti naluci prin preajma ta, vazute shi nevazute... sunt ingerii nedreptatzii ce se arata in cea mai mare lumina...

constantin draga, nu fa legaturi absurde ca dracul speculeaza tocmai ca noi sa facem inconshtient astfel de interpretari...3x???:(:(
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2008, 18:21:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa intelegem din acest vis, ca odata si odata va rasuna Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur in bisericile catolice? In cazul acesta, minunat vis!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.07.2008, 18:57:35
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sfintii parinti au spus ca a lua o vedenie de la diavol ca fiind de la Duhul sfant este nimic altceva decat pacatul acela despre care a zis Mantuitorul ca nu se va ierta nici in veacul acesta nici in cel viitor : hula impotriva Duhului sfant ... acela care ia o vedenie diavoleasca ca fiind de la Dumnezeu si se obisnuieste sa gandeasca asa , va ajunge sa respinga din obisnuinta harul Duhului sfant adica insasi mantuirea ... sfintii parinti se temeau foarte mult de vedeniile dracesti , si daca auzeau de vedenii care intruneau toate conditiile sa fie de la Dumnezeu , chiar si asa , preferau sa pastreze tacerea decat sa spuna ca este de la Dumnezeu ... de ce ? pentru ca daca procedezi asa nu hulesti impotriva Duhului sfant , iar Dumnezeu va gasi o cale prin care sa arate ca vedenia respectiva este de la El ... insa de vedeniile sau visele care vadit sunt de la dracul , cum este si visul de mai sus , nici nu avem ce sa mai discutam ... a spune ca este de la Dumnezeu este hula impotriva Duhului sfant care nu se poate ierta in veci decat daca exista pocainta ... insa pocainta in cazul in care ai hulit pe Duhul sfant vine foarte greu , caci aceasta hula dovedeste cea mai mare mandrie , si omul mandru cel mai greu se intoarce la Dumnezeu ...
treaba voastra , eu zic ca va legati la cap fara sa va doara , mai ales ca achimovjan nu este un ortodox ci un sectar ascuns sub masca de ortodox , care propovaduieste pacatul pe fata si invata erezia si hula ca si cum ar spre mantuire : " multi prooroci mincinosi si hristosi mincinosi vor veni " spune scriptura ... aveti grija pe unde mergeti ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.07.2008, 18:59:45
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Sa intelegem din acest vis, ca odata si odata va rasuna Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur in bisericile catolice? In cazul acesta, minunat vis!
Bisericile vechi din Italia,cele cu arhitectura basilicala,multe sunt de dinaintea schismei.In astfel de Biserici au slujit ierarhi,preoti si monahi ca Sf.grigorie cel Mare,papa al Romei,Sf.Ambrozie al Milanului,Sf.Ireneu al Lionului,Sf Ioan Cassian,originar din Dobrogea,,Sf Martin din Tours,Sf .Gherman de Auxerre,Sf Ialrie de Poitier,Sf Faust de Reaiz,Sf Chesarie de Arles,ultimii mentionati ai fost canonizati in secolul nostru sub indrumarea marelui ierarh si sfant,Ioan Maximovici,de care cred ca ati auzit.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.07.2008, 19:10:32
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bisericile care au fost dinaintea schismei si au fost ortodoxe , datorita faptului ca au intrat in stapanairea catolicilor nu mai sunt biserici ortodoxe si deci nici biserici cu adevarat ... in aceste biserici preotii ortodocsi nu au voie sa slujeasca sf liturghie ortodoxa pe masa de la altar nici daca catolicii le-ar da voie sa faca asta ... astfel de biserici trebuie nu numai resfintite ci si retarnosite ... caci o biserica ortodoxa in care au slujit eretici trebuie apoi resfintita entru a se putea face liturghia ortodoxa pe masa din altar , caci acea biserica a fost spurcata prin rugaciunile ereticilor ; iar daca o biserica ortodoxa a intrat de-a binelea in stapanirea ereticilor , atunci trebuie retarnosita ... deci in astfel de biserici , chiar si daca au fost ortodoxa , nu mai este posibila sf liturghie ortodoxa decat dupa retarnosire ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
veau sa ma impartasesc duminica asta annajanette Generalitati 59 23.07.2010 12:39:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26