Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.05.2009, 19:37:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Dupa Patericul egiptean, trebuie sa ne vedem intai de propria despatimire, pentru care nu ne-ar ajunge o intreaga viata si sa-i lasam pe altii sa-si poarte grija de mantuirea lor personala. Atat am vrut sa spun.
Da; deci atunci ocupa-te si tu de despatimirea ta si cand ai terminat, ocupa-te de cei care citesc aici pe forum ce scriu cei pe care ii consideri rataciti sau schismatici sau inselatori. este treaba sfintilor asta, nu? ...

Eu inteleg din aceste spuse nu ceva temporal, adica sa facem mai intai un lucru, si pe urma, dupa ani de zile, cand il terminam, altul, ci ceva ierarhic, adica sa avem in vedere in tot ceea ce facem mai intai despatimirea si viata noastra in Hristos, ca sa putem sa ii ajutam si pe altii.
Pt ca daca ar trebui intelese aceste vorbe asa cum spui tu, atunci nu ar mai exista decat unul, doi preoti care sa poata predica si spovedi oamenii...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 31.05.2009, 19:38:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit PS calendar

la discutia cu calendarul nu ma bag. Mi se pare o lupta inutila.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 31.05.2009, 19:49:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici nu cred ca ai inteles prea bine ce am vrut sa spun: preotul este preot, slujitor al Domnului, caruia Harul Preotiei ii este transmis prin punerea mainilor de catre episcopi, oricat ar fi el de pacatos, si prin aceasta are puterea sa lege pacatele nemarturisite in Sfanta Taina a Spovedaniei si de a le dezlega pe cele marturisite.
Cand acel preot devine adept al miscarii ecumeniste, adica afirma despre catolici, protestanti, anglicani ca si la ei exista Sfinte Taine valabile, la fel ca si la Ortodocsi, el isi pierde de jure, in baza Sfintelor Canoane harul Preotiei, chiar daca de facto el continua sa slujeasca in Sfantul Altar, sa spovedeasca, impartaseasca, boteze, mirunge credinciosi - aceste actiuni ale sale raman fara nici o valoare din punctul de vedere al Sfintelor Canoane - pe scurt devine un popa eretic, un slujitor la un idol pe care el il cheama tot cu numele Dumnezeului Celui Atotputernic - ceea ce este o adevarata blasfemie, asta chiar daca Biserica locala din care face parte ii permite sa desfasoare activitatile specifice unui preot avand Taina Preotiei valida dpdv canonic. Atunci si acea Biserica locala a devenit una eretica, datorita faptului ca accepta incalcarea Sfintelor Canoane prin permisiunea acordata popei eretic inainte mentionat de a sluji ca si cum ar fi preot adevarat.
Intelegi cam ce vreau sa spun?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 31.05.2009, 19:54:48
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
VII. Orisicine nu ar urma hotarîrile Bisericii statuate în cele Sapte Soboare Ecumenice si Sfintele Pasti socotite pentru a le urma, ci vrea sa urmeze noua inventie a pascaliei si a noului calendar al astronomilor atei papisti, si vor sa rastalmaceasca si sa distruga dogmele si traditia Bisericii care noi le-am mostenit de la Sfintii Parinti, anatema unora ca acestia si sa fie îndepartati de Biserica si de împartasirea credintei.
.
Asta e falsificarea voastra. In textul original este clara referirea la pascalie nu la tot calendarul.
Ma indoiesc ca parintii ar fi folosit sintagma de ,,atei papisti". E un nonsens. Atei este un termen foarte modern.
Cat despre sintagma: ,,si vor sa rastalmaceasca si sa distruga dogmele", nu avea cum sa se spuna asta pentru ca un calemdarul nu este o dogma.
Este o impartire a timpului facuta de OAMENI penru OAMENI. Nu iti spune nici cum este Dumnezeu, nici un atribut de-al sau, ceva ce iei ca atare si nu poti schimba. Calendarul il poti schimba, a mai fost schimbat si este intr-o contiunua schimbare.
Nu veni la mine cu copy/paste-uri din citate falsificate de catre stilisti, ca sa le iasa cum vor ei. Mint de ingheata apele.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 31.05.2009, 20:02:29
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si care ma rog ar fi interpretarea ta, cenzurata, Hector?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 31.05.2009, 20:06:40
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Razvane, incearca si tu sa te axezi pe subiect, fara sa deraiezi, ca de obicei. Era vorba despre argumente pentru dialogul ecumenic. Si asa cam bati....stii tu ce
Reply With Quote
  #117  
Vechi 31.05.2009, 20:08:32
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Si care ma rog ar fi interpretarea ta, cenzurata, Hector?
Interpretarea bisericii ortodoxe si a mea de altfel, am spus-o, si asta a fost pozitia dintotdeuna. S-a anatemizat pascalia gregoriana, pentru ca nu respecta Sin I Ecumenic.. ATAT.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 31.05.2009, 20:16:03
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hector, priveste intai barna din ochii tai si dupa aceea paiul din ochii vecinului tau. Care o fi textul acela original la care ai tu acces, si face referire la hotararile Sigilionului, ca sa nu ma mai faci pe mine, pacatosul, sa "mint de ingheata apele"?
Daca tu crezi ca mint de inghet apele, preiau acelasi punct VII din hotararile Sigilionului din lucrarea parintelui ieromonah Visarion Moldoveanu, parinte tinand de BOR, ca sa vezi ca nu am falsificat cu nimic textul pe care l-am preluat inainte:

VII. Ori
șicine nu ar urma hotărârile Bisericii hotărnicite în
cele
Șapte Soboare Ecumenice și Sfintele Paști socotite pentru
a le urma, ci vrea s
ă urmeze noua invenție a pascaliei și a
[SIZE=2][SIZE=2]

[/SIZE]
[/SIZE]
noului calendar al astronomilor atei papi
ști, și vor să

r
ăstălmăcească și să distrugă învățătura și Predania Bisericii
care noi le-am mo
ștenit de la Sfinții Părinți, anatema unora
ca ace
știa și să fie îndepărtați de Biserică și de împărtășirea

credin
ței.

Sursa: http://www.mirem.ro/pdfuri/ereziileapusului1.pdf, paginile 77-78.

P.S. Acum imi dai voie sa te fac cascat, ceea ce si esti in fapt, fara sa consideri ca te-am jignit, ci doar asa cum l-ar face un parinte pe copilul lui?


Razvan
Reply With Quote
  #119  
Vechi 31.05.2009, 20:19:42
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Hector, priveste intai barna din ochii tai si dupa aceea paiul din ochii vecinului tau. Care o fi textul acela original la care ai tu acces, si face referire la hotararile Sigilionului, ca sa nu ma mai faci pe mine, pacatosul, sa "mint de ingheata apele"?
Daca tu crezi ca mint de inghet apele, preiau acelasi punct VII din hotararile Sigilionului din lucrarea parintelui ieromonah Visarion Moldoveanu, parinte tinand de BOR, ca sa vezi ca nu am falsificat cu nimic textul pe care l-am preluat inainte:

VII. Ori
șicine nu ar urma hotărârile Bisericii hotărnicite în
cele
Șapte Soboare Ecumenice și Sfintele Paști socotite pentru
a le urma, ci vrea s
ă urmeze noua invenție a pascaliei și a
[SIZE=2][SIZE=2]

[/SIZE]
[/SIZE]
noului calendar al astronomilor atei papi
ști, și vor să

r
ăstălmăcească și să distrugă învățătura și Predania Bisericii
care noi le-am mo
ștenit de la Sfinții Părinți, anatema unora
ca ace
știa și să fie îndepărtați de Biserică și de împărtășirea

credin
ței.

Sursa: http://www.mirem.ro/pdfuri/ereziileapusului1.pdf, paginile 77-78.

P.S. Acum imi dai voie sa te fac cascat, ceea ce si esti in fapt, fara sa consideri ca te-am jignit, ci doar asa cum l-ar face un parinte pe copilul lui?


Razvan
Da-mi studiul unui teolog cunoscut, invatat, cineva cu autoritate sa vorbeasca. Nu al unui anonim despre care nu stie nimeni cine este si se ascunde in spatele unui pseudonim. L-a vazut cioneva pe acest Visarion?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 31.05.2009, 20:22:41
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Da-mi studiul unui teolog cunoscut, invatat, cineva cu autoritate sa vorbeasca. Nu al unui anonim despre care nu stie nimeni cine este si se ascunde in spatele unui pseudonim. L-a vazut cioneva pe acest Visarion?
Vad ca sa discut cu tine e pierdere de vreme. Te invarti in jurul cozii. Ca toti stilistii de altfel. Oricum suntem off topic de mult si m-ai obosit deja. Ramai in schisma ta mica si cu putini credinciosi (si la propriu si la figurat). sunteti minoritari. Una e sa fii stilist si alta e sa tii calendarul vechi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce argumente sa-i aduc unei persoane care nu crede in sfinti? pacatoasa Generalitati 19 28.04.2023 21:31:00
Argumente in favoarea faptului ca BO este adevarata Biserica a Lui Hristos Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 106 27.03.2014 14:34:37
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 17:29:40
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10