Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 13.05.2010, 13:42:07
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sper ca nu din pricina ca as fi spus eu vreo prostie.
Bine, nu ca n-as fi spus multe prostii dar au fost...involuntare.
mult prea multe involuntare fiind asa luminat si stiind sa dai raspuns la toate fara sa iei aminte de parca ai raspunsurile in buzunar gata pregatite negindind ca asa orcine poate face la fel ca tine[moneda are doua fete]eu iti zic moaie-te ca nu prea tine cu penticostalismele tale nu te cred nici cei de la generala si ei fac religie daca nu ai stiut pentru cei ce au ochi sa vada.pe unde vrei sa ne duci nu mergem istoria sta scrisa de2000de aninu de 200 e doar o diferenta de un0 care e mic dar important in acest caz.
  #1082  
Vechi 13.05.2010, 13:44:22
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa ma iertati

Am uitat sa spun hristos sa inaltat a lui sa fie slava in veci amin
  #1083  
Vechi 13.05.2010, 13:44:57
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Stii bine ca pana deseara poti scrie orice. Am promis...

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
istoria penticostala dateaza de 200de ani...daia nu suportati voi SF.TRADITIE unde sunt mentionate cu date concrete multe lucruri care in scripturi nu sunt mentionate
Istoria cultului penticostal dateaza de 110 ani, lucrarea pentecostului e veche, foarte veche.

Faptul ca protestantii nu au recunoscut pe Sfintii Parinti este, in opinia mea, o greseala. Dar eu am inceput sa citesc si sa iubesc scrierile lor.

Problema e ca nici in Scriptura dar nici in Sf. Traditie nu gasim ca vreun Apostol ar fi propovaduit evanghelia in alte limbi. Cel putin pana acum nu mi-a dat nimeni vreun text. Daca ai tu unul, posteaza-l, te rog.

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
sapoi Doamne iartane inca nu am aflat de la distinsa si luminata voastra persoana ce apostoli au increstinat america
Nu stiu nici eu
  #1084  
Vechi 13.05.2010, 13:50:01
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca eu scriu hristos sa inaltat cu litere mari nu e permis sa le afisati cu litere mici oare e vrio diversiune si aici?tin foarte mult sa ne fie respectat acest lucru sa nu se schimbe sensul.
  #1085  
Vechi 13.05.2010, 13:50:06
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
Am uitat sa spun: Hristos s-a inaltat! A Lui sa fie slava in veci, amin
Adevarat s-a inaltat! Multe binecuvantari!
  #1086  
Vechi 13.05.2010, 14:02:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
Daca eu scriu hristos sa inaltat cu litere mari nu e permis sa le afisati cu litere mici oare e vrio diversiune si aici?tin foarte mult sa ne fie respectat acest lucru sa nu se schimbe sensul.
Frate gibi, verifica-ti tastatura caci nu va modifica nimeni mesajul, el e afisat exact cum l-ati scris.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1087  
Vechi 13.05.2010, 14:08:00
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mi se pare mie, sau omiti un aspect extrem de important aruncandu-te in aceste supozitii ( chiar nefondate, pentru ca daca te-ai informa...ai afla cam cum statea treaba)?
As vrea in primul rand sa recunosc: sunt supozitii. Acesta este adevarul: nu stiu daca Apostolii au predicat sau nu evanghelia in alte limbi. Mi-ar place sa cred ca asa au predicat, dar nu am nicio baza.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Sustii ca masele...cunoasteau limba greaca? Masele de oameni care vorbeau diferite limbi, care nu aveau acces la educatie inalta...cunoasteau limba greaca?
Nu, nu am spus asta sora. Tu ai fi vrut sa o spun
Am zis ca in aceea vreme limba de circulatie era greaca asa cum astazi este engleza.

Acesta este motivul pentru care evanghelistii si Apostolii au scris Noul Testament in greaca.

Dar nu cred ca toata lumea stia greaca. Nici astazi nu toata lumea cunoaste engleza. Dar un propovaduitor care stie engleza se va adresa cu usurinta unui public din aproape orice tara.
Ghicesti cum?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daca ne apucam amandoi sa cercetam, si aflam ca toate neamurile carora li s-a adus Evanghelia nu prea aveau cum sa cunoasca o limba de circulatie...la ce concluzie ajungem?
Andrusca, mie-mi este cunoscuta concluzia finala.
Cu toate acestea, postez.
  #1088  
Vechi 13.05.2010, 14:22:33
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit Hristos s-a Inaltat!

Cand trandafirii infloresc,
o mare taina-n ei se-arata...
Cand trandafirii infloresc
toti cei ce-asteapta si iubesc,
aud un susur ingeresc
din primavara neuitata...

Era o zi cu cer senin,
cu-aceleasi flori pe ramuri ninse,
era o zi cu cer senin,
cand de pe-acest pamant strain,
se inalta atat de lin
Iisus cu bratele intinse.

Erau si-atuncea flori de nea,
si flori de sange si de soare.
Erau si-atuncea flori de nea,
cand Cel cazut sub crucea grea,
atat de linistit urca
spre galaxii nepieritoare.

Se inalta spre nepatruns,
spre scanteierile gigante,
Se inalta spre nepatruns...
Iar cand pe bolta a ajuns,
un abur palid L-a ascuns
ca un reflex de diamante.

Si-atunci o soapta se-auzi,
un glas de inger in gradina.
Si-atunci o soapta se-auzi:
Acest Iisus va reveni
la fel cum, in aceasta zi,
S-a inaltat catre lumina.

De-aceea an de an privesc
si gand cu gand mereu se-ntreaba -,
de-aceea an de an privesc
si-as vrea sa strig, dar nu-ndraznesc,
...cand trandafirii infloresc...
"O, vino, Doamne, mai degraba!"

Costache Ioanid
  #1089  
Vechi 13.05.2010, 14:43:21
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
E important daca in discutie se tine cont de textele NP, de textele BO sau de ceea ce au afirmat Iisus si Sfintii Apostoli. Eu as merge pe a treia varianta.
Nu vreti sa stabilim ceva de genul - accept texte pana la anul XX - ?
  #1090  
Vechi 13.05.2010, 15:30:42
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Lacrimi, pari o persoana destul de cerebrala. Nu lasa sa-ti sufle in gura cumatra Andrusca. Ea este pusa numai pe bagat intrigi, fara sa vina cu ceva ziditor (sau macar concret).

Ai scos din context expresia "limbile vor inceta". Vezi tot versetul:"Dragostea nu va pieri niciodatã. Proorociile se vor sfîrsi; limbile vor înceta; cunostinta va avea sfîrsit."(1 Corinteni 13:8). Daca tu intelegi, din acest verset, ca vorbirea in limbi (care este un dar al Duhului Sfant) s-a sfarsit, inseamna ca si celelate s-au sfarsit (proorociile, cunostinta).

As vrea sa aflu si parerea ta referitor la vorbirea in limbi in ortodoxie (ma refer, in special, la ortodocsii vorbitori in limbi din zilele noastre).


Eu astazi nu am nevoie de semne, ca sa stiu ca Dumnezeu este cu mine si eu cu Dumnezeu.
Cei de atunci, însă, nu credeau dacă nu aveau semn ca mărturie a adevărului în care credeau. Prin urmare li se dădeau semne nu ca unor credincioși, ci ca unor necredincioși, ca să devină credincioși”. În acest sens zice marele Apostol Pavel: "Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi;" (I Corinteni 14, 22).

PS Personal, n-am auzit de ortodocsi care sa "vorbeasca in limbi"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10