Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.01.2010, 17:46:59
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute sa iesiti cu bine din aceasta situatie. Pe langa rugaciunile catre Sf.Nectarie si ceilalti sfinti pomeniti si de altii , incearca acatistul la icoana Maicii Domnului Pantanassa - vindecatoare de cancer . Aici ai un link catre acatistul la icoana Maicii Domnului vindecatoare de cancer de la manastirea Vatoped de la Muntele Athos. http://www.crestinortodox.ro/acatist...area-de-cancer
iar aici un link catre acatistul in format audio de unde poti sa il descarci http://www.maicadomnului.ro/acatistu...sa_l40_p0.html
Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.01.2010, 23:08:55
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Va multumesc celor ce-mi trimiteti mesaje, va mutumesc pentru incurajarile dumneavoastra, va multumesc pentru rugaciunile pe care le faceti pentru noi cei in suferinta. Situatia nu sta atat de roz pe cat pare. Mai nou , in acest tip de cancer, de altfel si unul foarte rar, nu se poate prescrie o cura cu citostatice, datorita agresivitatii si marimii tumorii canceroase. Aceasta ar fi inutila, acum. Ar distruge organismul de tot, iar pentru o eventuala interventie inainte de citostatice ar fi mult mai grea pentru organism. Solutia finala ar fi o operatie in Germania ( rezectie si reconstructia piciorului) care trebuie facuta cat mai rapid si care costa cam 15 000 de euro ( pe care o deconteaza CAS ), insa noi trebuie sa mai avem cam 7000 de euro- bani de transport si spitalizare pe parcursul sederii noastre la clinica. Intrucat situatia noastra financiara e la pamant, parintii sotului ne-au abandonat, banii din salarii s-au dus pe analize, drumuri, mancare etc vrem sa apelam la milostenia dumneavoastra, la cei cu sufletul mare, in speranta ca Bunul Dumnezeu va va rasplati eforul dumneavoastra.


Doamne ajuta! ( si multa sanatate )
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.01.2010, 19:34:16
mariagmt mariagmt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Mesaje: 5
Implicit re:ajutor

Draga Elena,
Abia acum am citi mesajul tau.Ar fi bine daca ai putea ajunge la Manastirea Farau din judetul Alba.Eu acolo mi-am gasit rezolvarea la multe dintre problemele mele,dar mai ales problemea de sanatate a memei mele,pe care medicii mi-au dat-o acasa din spital.
Au spus ca nu mei e nimic de facut...ca are metastaze multiple.
Ei bine,mama mea e bine acum. Chiar ieri am fost cu ea la spital pentru un control de rutina.
Medicilor nu le venea sa creada ca mama mai este in viata.
Unul dintre ei chiar a zis ca este numai si numai lucrarea lui Dumnezeu.
Sper ca ti-am fost de ajutor...iar daca mai ai nevoie de alte informatii iti stau la dispozitie.Doamne ajuta!

Numele meu este Elena, am 29 de ani si de o saptamana sotul meu ( 30 ani) a primit vestea socanta, in urma unor investigatii medicale de rutina,fiind diagnosticat cu un cancer osos. Asteptam rezultatul biopsiei.......... iar eu am marea rugaminte sa va rugati si pentru noi ( numele sotului este VASILE) . Daca cineva a mai trecut prin asemenea experiente il rog sa mi se alature cu ceva sfaturi, medicale sau spirituale. O sa revin cu detalii dupa biopsie.


Craciun Fericit!!!!!![/quote]
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.01.2010, 20:53:27
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Doamne ajuta!

Doamna, la noi nu se pune problema credintei, cel putin la mine, iar in ceea ce priveste sfatul, o sa vi-l urmez- cu siguranta, dar va mai dura datorita distantei. Tara noastea are nenumarate bogatii de acest fel. Cu siguranta dorinta mea este ca impreuna cu sotul meu sa trecem prin fiecare coltisor al tarii si sa ne bucuram de aceste daruri. Bunul Dumnezeu poate le va aranja in asa fel incat sa ajungem si acolo- impreuna.

Va imbratisez cu drag!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.01.2010, 15:44:22
16111967 16111967 is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Mesaje: 33
Implicit stasylena

va rog sa ma contactati pe mess tartaely.am sa va comunic ceva care poate sa va fie de ajutor.eu nu lucrez in tara si am un orar un pic diferit de cel de acasa pot fi contactata de la14-17.30 sau dupa 22.30.Bunul Dumnezeu sa va ajute.astept raspuns
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.01.2010, 22:14:06
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Cu ajutorul Maicii Domnului si milei Domnului nostru Iisus Hristos lucrurile merg pe un drum bun, operatia a fost programata, iar pe 8 februarie, daca se va indura Bunul Dumnezeu, vom ajunge la clinica din Germania pentru operatie. Jumate din suma am reusit s-o strangem, restul din mila lui Dumnezeu....... Multumesc inca o data celor ce va rugati pentru noi, Dumnezeu sa va dea sanatate si intelepciune!!!! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.01.2010, 21:22:10
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Exclamation Haideti sa ajutam dupa puteri!

Chiar daca Elena si familia sa se sfiesc sa ceara in mod direct ajutorul celor sensibili la suferinta aproapelui, m-am gandit ca cineva trebuie s-o faca totusi.. pentru ca acesti oameni se afla intr-o situatie limita. Operatia a fost fixata pe 8 februarie, asa cum scria chiar Elena. Casa de Asigurari de Sanatate a subventionat costul acestei interventii chirurgicale (15000 Euro) si cu toate acestea mai sunt necesari in jur de 7000 de euro pentru cheltuielile de spitalizare, de cazare si transport. FARA ACESTI BANI, Vasile, sotul Elenei, nu poate ajunge in Germania.. iar tot ce s-a facut pana acum VA FI IN ZADAR!

Am vorbit cu Elena si ea va posta dovezile medicale scanate pentru ca toata lumea sa se convinga de gravitatea situatiei.

Pana pe 8 februarie mai e ff putin. Haideti sa nu lasam acest suflet prada disperarii si aceasta viata (Vasile are doar 30 de ani!) in grea cumpana!

Domnul sa ne ajute sa putem ajuta!

Din cate am inteles
1. Contul in euro, deschis la banca Reiffeisen, este:
RO65RZBR 0000 0600 1222 3648
SWIFT RZBR ROBU
Adresa bancii:
str VASILE LUPU & 1 DECEMBRIE, BLOC M4
loc Barlad
judetul Vaslui
Nume: APOSTU VASILE

2. Contul in lei:
RO51BTRL03801213D70981XX
Banca Transilvania
loc Barlad
judetul Vaslui
Nume: APOSTU VASILE
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.01.2010, 21:49:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Joi seara am vorbit pe mess. cu Elena .Vorbesc cu ea de ceva timp încercând să îi spun o vorbă de încurajare,să îi insuflu puțin optimism deși sinceră să fiu mă deprimă tare situația în care se află acești tineri care în loc să se bucure de anii pe care îi au duc povara unei boli necruțătoare el iar ea își sacrifică timpul alergând pe la medici.Tot ea ,Elena este cea care aduce puținii bani în casă căci soțul nu mai poate lucra.

Sunt singuri,rudele apropiate nu au cu ce sau nu vor să rupă de la gura lor pentru a-i ajuta.

I-au ajutat colegii,învățători și profesori de la scolile din Bârlad atât cât au putut.La noi în oraș sunt mai mult șomeri și pensionari,timpul este scurt pentru a se organiza un teledon la nivel local.

Vineri am răspuns invitației Elenei de a participa la botezul fetiței sorei sale la o biserică din localitate.Nu am cunoscut-o personal până în acea zi.După ce am văzut-o atât de tânără și atât de modestă firavă ca un copil neajutorat am plecat discret de la botez cu lacrimi în ochi mulțumind lui Dumnezeu (cu egoism de ce să nu recunosc) că nu sunt eu sau copilul meu în situația lor.

Dacă puteți ajutaț-ii,sunt tineri,sunt credincioși iar Dumnezeu vă va răsplăti după mare mila Sa.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.02.2010, 19:31:21
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Cine vrea sa ma contacteze telefonic, o poate face la numarul de telefon 0760792549.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.02.2010, 20:22:08
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Preasfanta si Preacurata Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Maria, stiu ca sunt spurcat si necurat si nevrednic si plin de tot pacatul! De aceea, ca unul ce sunt vinovat, cu multa rusine si cu lacrimi cad si strig catre tine : "Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma, ajuta-ma si ma mangaie pe mine nevrednicul robul tau Vasile".
Maica a toata magaierea, nu inceta a-L ruga pe Fiul tau si Dumnezeu, caci sufletul meu ticalos si pacatos a coborat in adancul rautatilor, iar eu pacatosul si intinatul, gandindu-ma la pacatele mele cele dinainte si cele de acum, graiesc : nu este nici o rautate pe care , eu ticalosul, sa n-o fi facut. De aceea, ma inspaimant si ma tem de Fiul tau si de Dumnezeul meu si de dreapta Lui judecata. Pentru aceasta, cu inima zdrobita si cu lacrimi strig catre tine: milostiveste-te , Stapana mea, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine care cu mintea de sine stapanitoare am calcat indreptarile tale si poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu!
Nu ma lasa sa pier in spurcaciunile si deprinderile mele cele pacatoase, ci trimite-mi milele tale cele bogate. Tu, ceea ce esti Maica indurarilor si milostivirilor, nu ma trece cu vederea pe mine cel pierdut, ci intoarce-ma si ma scoate din tina pacatului precum de demult Fiul tau a scos-o pe desfranata, pe fiul cel risipitor si pe vamesul.
Daruieste-mi izvoare de lacrimi si spala-mi intinaciunea pacatelor mele. Nu ma lepada, nu te scarbi de mine spurcatul, ci cu apele indurarilor tale, atinge sufletul meu cel aprins de patimi necurate. Izbaveste-ma de flacarile cu care ma aprind demonii. Rapeste-ma din fata acestor caini care ma latra. Vreau sa vad cum ii alungi de la mine pe acesti diavoli intunecati, predandu-ma in mainile luminosilor si bunilor ingeri! Caci tu esti Nascatoarea de Dumnezeu, mantuirea pacatosilor, aparatoarea si intoarcerea celor deznadajduiti, mangaierea celor intristati.
Fiul tau si Dumnezeul nostru te-a daruit mie, celui ce te cheama din toata inima, ca pe o mijlocitoare! Miluieste-ma, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pe mine nevrednicul, pentru milostivirea Fiului tau si Dumnezeului nostru. Amin!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 11:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 20:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 15:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 20:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 14:09:05