Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.06.2008, 16:09:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanuel,ma faci sa rad!!!...dintr-un ravnitor propovaduitor al BOSVR,ai trecut in opozitie.VAI CE MA AMUZ!!!Si mi se confirma inca odata ca pe aici se palavrageste de cele mai multe ori CUVINTE SI IAR CUVINTE....si cam atat.
Pai frate,chiar te admiram pentru kilometri de informatii pe care ai avut rabdarea sa le afisezi pentru a-ti apara crezamantul,iar acum te-ai trezit in doar doua cuvinte sa crezi ca nu mai esti sigur de ceea ce ai facut pana acum???Pai estti slab inseamna,si mai inseamna ca tu nu din credinta ai vorbit,ci doar din teoria unor carti ce ti-au fost la indemana.Credinta salasluieste in inima,in fiinta ta...nu are cum sa se dizolve asa,cu una cu doua,si-atunci a fost altceva,pura informatie si nu simtire.
Ei uite,de-aia nu ma avant eu in teorie si exprim totul exact asa cum simt si cum ma caracterizeaza,chiar natang,dar sincer...astfel sunt constanta,fiindca sunt eu insami.Credeti ca nu am carti religioase destule prin preajma!!!Sau credeti ca nu am destule informatii religioase in minte!!!Ba am,dar odata cu trecerea timpului am invatat sa dau insemnatate credintei prin insasi caracterul si realitatea din jurul oamenilor,acestea ne reprezinta in realitate,si nu doar cuvintele.Eu CRED ca onestitatea si duiosia sufletului fata de semeni te apropie mai mult de Dumnezeu decat "teologia"cuvintelor.Iar in toata viata aceasta a mea nevrednica si neinsemnata mi-a fost dat sa vad in credinciosie tocmai contrariul crezamantului meu,astfel ca am devenit mai realista,mai retrasa si "necredincioasa".
Frate Rafael,daca nu stii carei biserici sa te inchini...iti spun eu,CELEI CAREIA AI APARTII DEJA,dar nu mai despica firul in patru fiindca nu-ti este de folos si mai degraba risti sa te osandesti si sa dobandesti surparea propriilor principii.Lasa-i pe cei mari sa faca ceea ce cred de cuviinta,tu fii mic si nu vei risca sa cazi in plasa,in plasa misticismului politic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.06.2008, 16:16:00
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

e de plans... nu de ras..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.06.2008, 16:19:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da ispita_ta,e de plans...dar cred ca ai auzit si vorba;"zambetul celor tristi este mai dureros decat o lacrima!".Din tristete "m-am amuzat"...caci asta este realitate si nu joaca.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.06.2008, 16:56:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, voi vorbitzi prea ushor iar Rafael este primul pe care il vad sincer ca ishi pune problema mantuirii lui, caci daca BOSVR ar fi nemantuitoare sa zicem, schismatica shi astfel cazuta de la Hristos, atunci m-ash cutremura shi poate ca ash face ca shi el de ash incerca sa aflu daca ma mai pot mantui in ea, iar daca nu, atuci sa aflu in ce biserica ma pot mantui... care a mai ramas sa respecte Cuvantul Lui Dumnezeu, cel ce duce la mantuire, unde este Harul shi unde se aduce jertfa nefatzarnica shi nesangeroasa a laudei Lui Dumnezeu.... sentimentele pe care le incearca sunt adevarate shi ii fac cinste shi nicidecum nu merita umilintzele pe care i le-atzi aruncat....

Dar cum ne arata Parintele Cleopa shi Hristos, nu calendarul shi nici astrele shi nici vremea nu ne mantuie ci problema in calendare este reducerea nevointzelor shi nerespectarea sfintzilor shi netzinerea sfintelor sarbatori, caci nu ne mantuie tipicul sincronicitatzii cu primavara sau cu luna sau cu eclipsele shi pozitziile planetelor, ci Hristos caruia ii sunt acestea supuse...

deci nu este problema in calendar ci in randuiala shi duhovnicia anului, celor trei perioade duhovniceshti ale anului, luna duhovniceasca, saptamana shi ziua... nu atat trecerea in calendar a numararii zilelor cat tzinerea lor in viatza noastra...

dar ce este foarte curios cu indreptarea calendarului, este ca daca ai tzine zile dupa zile, acestea ar trece mereu shi ar forma un an, iar daca ai incerca la un moment dat sa faci o corectura invre-un fel, ar trebui sa scotzi nishte zile din shir, zile care au fost, caci s-au numarat.... deci e tare curios cum s-a operat indreptarea calendarului... dar pana la urma s-au facut calcule ca sa pushte zilele dupa perioada shi ciciclicitatea astrelor, shi acest lucru nu poate sa fie rau, cat rau este de a modifica in calendar spre a reduce nevointzele, spre a scoate sfintzi sau a nu mai tzine sarbatorile .... deci sunt niste probleme cu calendarele, dar Dumnezeu ashteapa de la noi shi nu de la calendare, caci ce poate sa faca un calendar fara Hristos, shi fara omul care sa tzina randuielile...

Deci acest lucru nu ar fi trebuit sa pricinuiasca schisma in randul credincioshilor cu atat mai mult cu cat Hristos ne mantuie shi nu alinierile planetelor sau eclipsele de soare shi de luna sau evenimentele astronomice, sau vremea de afara, ca zici ca daca e senin inseamna ca pe ala de-l ingroapa azi merge in rai, nici poveste, n-are legatura cu timpul de afara ci shtii ce are legatura? daca vine furtuna shi ne loveshte cu ploi shi cu trasnete sau seceta, este pentru ca noi ne-am atras mustrarea de la Dumnezeu, prin necredintza noastra sau credintza omului fatzarnic...


Deci Emanuel, face foarte bine ca ishi pune probleme serioase in ce-l priveshte mantuirea.... Eu nu shtiu sa-l sfatuiesc in ce priveshte BOSVR ca n-am fost pe acolo, dar shtiu ca BOR este Biserica cu Har in care itzi potzi gasi shi lucra mantuirea, adica il potzi ruga pe Hristos sa te ia in palme shi sa te lucreze prin voia Lui ca pe o papausha, sa te iubeasca shi sa te sfintzeasca mereu ca sa nadajduieshti in binecuvantare shi mantuire shi viatza veshnica ce va sa fie...

Bine ar fi ca BOSVR sa revina la dreapta credintza shi sa reintre in comuniune sfanta cu BOR... indiferent de calendar, dar acest lucru se face prin ascultare shi prin acceptarea acelorashi Adevaruri de Credintza... shi pe calea cea dreapta a pocaintzei shi a recunoashterii greshelilor istorice... sau shtiu eu cum? poate drumul revenirii este pe la Hristos, pe la sfiintzii parintzi shi Teologi, care asculta de voia Cuvantului Lui Dumnezeu urmand iubirea Lui de oameni pentru Cer, sa ajunga pe pamant sa fie oameni cereshti in Dumnezeu shi Dumnezeu Luminand in ei in sfant salash de odihna a lui Dumnezeu cu credinciosul shi cu aproapele... :)

Rafaele draga, nu te lua dupa lume shi oameni care se distreaza pe seama ta ci cauta sa faci voia Lui Dumnezeu, shi sa te rogi la Dumnezeu sa-tzi descopere ce ar trebui sa faci in cazul tau... prin ingerul Marelui Sfat... caci pe noi nu ne doare durerea shi nelinishtea ta ???:(:( caci "orice mladitze care se rup de Mine se arunca in foc shi ele ard" ne arata Hristos... iar "pomul Bun face roade Bune shi pomul rau face roade rele caci nu poate sa faca pomul bun roade rele shi pomul rau roade bune" :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.06.2008, 17:46:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ritorii cei mult vorbitori... spun multe, dar continutul e zero barat.

daca pe tine te-ar napadi niste sentimente la fel de sincere, precum crezi despre Emanuel, unde ai cauta Adevarul? pe net?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.06.2008, 18:49:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da mai fratilor , oi fi eu schimbator , dar pozitia celor care se lauda cu necredinta lor EU NU O VOI IMPARTASI IN VEACUL VEACULUI ... uite daca acuma vrea vreun calau sa vina si sa ma omoare , so faca cat mai repede ca eu abia astept , dar sa fiu constant in pacate asa cum se lauda ory si ispita_ta eu nu o voi face nici in veacul veacului veacului veacului samd ... caci asta inseamna a fi constant in pacate ... adica daca acuma m- luminat Dumnezeu de o greseala pe care am facut-o ce sa fac sa raman constatnt in ea , cum zice ory ... anatema la aceasta parere a dracului ... asta inseamna nimic altceva decat pacatul impotriva duhului sfant care nu se va ierta nici acuma nic dupa ... chiar nu stiu , va sincer sa fiu eu ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a facut asa , chiar schimbator cum sunt , dar decat sa fiu ca voi si sa accept minciuna celor din jur stiind ca este minciuna . apoi asta v-o spun clar NU O VOI FACE IN VEACUL VEACULUI , FEREASCA SFANTUl DUMNEZEU ... asta inseamna ca voi sunteti caldicei si de aceea va va lepada Hristos din gura lui ... oi fi eu schimbator dar asta este din cauza ca il caut pe Dumnezeu cu siceritate si nu tin cont de parerea oamenilor , ca eu nu de oameni fac ascultare ci de Il caut pe El ... si daca , is[ita_ta , astea sunt singurele argumente pe care mi le aduci atunciesti de plans , caciu nici tu nu stii de ce te afli in bosvr , sau de ce crezi ce crezi ... iar saraca ory se ia dupa oamenii din jurul ei ... jalnic ... si daca se nastea in paganism ramanea tot acolo probabil , dupa cum spune ... ca ce vina am eu ca m-am nascut in acest veac plin de inselatorii si ma ratacesc atata de si mie imi vine sa imi dau palme si pumni , dar nu de asta ma va intreba dumnezeu la judecata ci daca L-am cautat totusi cu sinceritate si daca m-am pocait de greselile mele cand le-am descoperit ca greseli ...
asa ca , ispita_ta , nu mai raspunde la provocarile mele , dar asta nu inseamna altceva decat ca nu ai ce sa raspunzi , caci altfel imi aduceai argumente canonice ... insa vad ca nu prea le ai cu astea ... si despre saraca ory , o compatimesc , caci vad ca face parte din ortodocsii caldicei din ziua de azi , care se multumesc sa duca o lumanare la biserica si cam atata ... ca adevarul nu o intereseaza defel , daca a ajuns sa se laude cu statornicia in pacate ...

poate ca exagerez eu , dar acuma asa vad ...
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.06.2008, 19:09:32
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ce spuneti de ps avondios care a postat aici pe forum , ca el are comuniune cu manastirea esfigmenu din athos si cu biserica rusa din catacombe ... si are documente oficiale despre succesiunea apostolica pe care o are biserica din care face parte ... el nu are comuniune cu bosvr , dar este recunoscut totusi de celelalte biserici de stil vechi si are descendenta ecleziastica de la sfantul ioan maximovici si de la parintele serafim rose ... de ei nimeni nu mai poate sa zica ca nu au succesiune apostolica ... deci iata o biserica de stil vechi in care se poate gasi mantuirea ...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.06.2008, 19:13:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ooo, n-ai vrea sa te trecem si-n sinaxar?!?!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.06.2008, 19:44:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele meu duhovnicesc ii aprecia mult pe cei de pe stil vechi, dar slujea pe stil nou. Spunea ca e important sa avem o credinta vie, puternica, lucratoare, asemanatoare cu a Mariei Egipteanca. Sa citim Psaltirea Maicii Domnului, sa deprindem Rugaciunea lui Iisus, sa ne informam si sa ne rugam mult in duh si adevar si Duhul Sfant ne va acoperi chiar daca vom fi siliti sa ne rugam in crapaturile pamantului. In inchisorile comuniste multi si-au pus problema cum sa se roage mai mult, cum sa ierte ca sa fie iertati, cum sa faca fapte bune, cum sa imite rabdarea sfintilor si viata lor jertfelnica. Nu s-au gandit la care biserica sa mearga, pe stil nou sau pe stil vechi, caci oricum n-ar fi avut posibilitate. Si o parte dintre ei si-au sfintit sufletele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.06.2008, 20:35:02
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da dar bor are ierarhi eretici , ecumenisti ... cu asta ce sa faci ?

ispita_ta , te rog , vino si tu cu ceva consistent ... cu vreo dovada ca e buna bosvr ...

eu pana acuma m-am convins ca si bor este in greseala cu ecumenismul , si nici de bosvr nu am cuvinte de lauda ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06