Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 25.04.2011, 20:46:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ioan Gura de Aur

"Sa nu fim nerecunoscatori si nepasatori fata de binefacerile care le-am luat prin Invierea Domnului . Nici sa zicem : iata , Postul Mare a trecut de acum putem sa fim fara grija . Caci acum , mai mult decat inainte , trebuie sa avem mare grija pentru suflet ca nu cumva trupul intarindu-se , pe suflet sa-l faca mai neputincios . Ca nu purtand grija pentru rob , de stapan sa ne lenevim . Caci nevointa noastra duhovniceasca este pentru toata viata ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #622  
Vechi 25.04.2011, 21:38:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cuvantul Sfantului Ioan Gura de Aur la Pasti

De este cineva bun credincios și iubitor de Dumnezeu, să se îndulcească de acest praznic bun și luminat; de este cineva slugă înțeleaptă, să intre bucurându-se întru bucuria Domnului său; de s-a ostenit cineva postind, să-și ia acum dinarul; de a lucrat cineva din ceasul dintâi, să-și ia astăzi dreapta plată; de a venit cineva după ceasul al treilea, mulțumind să prăznuiască; de a ajuns cineva după ceasul al șaselea, nimic să nu se îndoiască, că de nimic nu se va păgubi; de a întârziat cineva până în ceasul al nouălea, să se aproprie, nimic îndoindu-se; de a ajuns cineva numai în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă că a zăbovit, că milostiv fiind Stăpânul, primește pe cel din urmă ca pe cel dintâi; odihnește pe cel din al unsprezecelea ceas, ca și pe cel ce a lucrat din ceasul întâi; pe cel de pe urmă îl miluiește și pe cel dintâi îl mângâie; și aceluia plătește și acestuia dăruiește și faptele primește și cu voința se împacă, și lucrul cinstește și socoteala o laudă. Pentru aceasta, intrați toți întru bucuria Domnului nostru și cei dintâi și cei de al doilea luați plata. Bogații și săracii împreună dănțuiți. Cei ce v-ați înfrânat și cei leneși cinstiți ziua. Cei ce ați postit și cei ce n-ați postit, veseliți-vă astăzi. Masa este plină, ospătați-vă toți; vițelul este mare, nimeni să nu iasă flămând, toți vă îndulciți de ospățul credinței; toți luați bogăția bunătății. Nimenea să nu plângă pentru sărăcie, că s-a arătat Împărăția ce de obște. Nimenea să se tânguiască pentru păcate, că iertarea din groapă a răsărit. Nimenea să nu se teamă de moarte, că ne-a slobozit pe noi moartea Mântuitorului. Stinsu-o-a pe dânsa Cel ce a fost ținut de aceea. Prădat-a iadul Cel ce s-a pogorât la iad. Amărâtu-l-a pe dânsul, gustând Trupul Lui. Și aceasta mai înainte apucând Isaia, a strigat: iadul, zice, s-a amărât, întâmpinându-Te pe Tine jos. Amărâtu-s-a că s-a stricat. Amărâtu-s-a că s-a batjocorit. Amărâtu-s-a că s-a omorât; amărâtu-s-a că s-a surpat; amărâtu-s-a că s-a legat. Luat-a trupul și de Dumnezeu s-a lovit; luat-a pământ și s-a întâmpinat cu cerul; luat-a ceea ce a văzut și a căzut întru ce n-a văzut.
Unde-ți este, moarte, boldul? Unde-ți este, iadule, biruința? Sculatu-S-a Hristos și au căzut dracii; înviat-a Hristos și se bucură îngerii; înviat-a Hristos și viață viețuiește; înviat-a Hristos și nici un mort nu este în groapă, că Hristos sculându-Se din morți începătură celor adormiți, Aceluia este Slava și cinstea în vecii vecilor. Amin!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 26.04.2011, 13:23:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In a treia zi de Pasti (astazi), parintele ne-a indemnat pe toti sa ii invatam si pe cei care nu stiu cum trebuie sa se prezinte in fata altarului, sa primeasca Sfanta Impartasanie cu PREGATIRE in prealabil (adica: post, spovedanie, rugaciune - exista rugaciuni speciale care se citesc inainte de spovedanie si inainte de impartasanie, puncta parintele - http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...nii-72546.html). Spunea asta pentru ca s-a confruntat cu situatii in care oamenii vin la biserica si habar nu au pentru ce vin, sa primeasca "paine si vin" si ca a fost acasa la bolnavi care s-au mirat foarte tare cand au vazut ca le da lingurita, ei crezand ca trebuie sa le dea o bucata mare de paine - ba chiar il invitau pe parinte sa le prepare impartasania cu painea pe care o aveau ei pe masa.

De asemenea, a rugat oamenii sa vina la biserica si sa se roage, pentru ca rugaciunea persoanala, de acasa, nu e suficienta! Sa vina sa se roage in comuniune cu toti, in casa Domnului, la Sfanta Liturghie si asa sa ii dea slava lui Dumnezeu! Ca era biserica aproape goala in a treia zi de Pasti. Si ne-a indemnat sa vestim aceste cuvinte pe la "blocurile noastre", iar eu vestesc pe acest forum. Sa fim exemplu bun pentru cei din mijlocul nostru, sa nu ne marginim sa mergem la biserica si sa facem rugaciune in camaruta noastra, ci sa ii invatam si pe cei care nu stiu anumite lucruri.

Un alt parinte ne-a indemnat sa ne salutam Hristos a inviat si Adevarat a inviat pana la Inaltare, dar intre noi credinciosii, nu pe cei mai putin sau deloc credinciosi, adica sa nu dam margaritare porcilor (aceasta mentiune din urma imi apartine, nu a folosit-o parintele ad litteram) si a reamintit ca in saptamana luminata nu se fac parastase pentru morti, caci e prilej de bucurie, si nu de intristare. Imi permit eu sa adaug, nu merge nici sa fie citit acatistul pentru adormiti in perioada asta, pentru ca nu se potriveste cu sarbatoarea, dar am descoperit ca acatistul Invierii este foarte bun si ii putem cuprinde in el atat pe morti, cat si pe vii.

Am scris aceste randuri, in speranta ca vor folosi cuiva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #624  
Vechi 27.04.2011, 05:13:29
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In a treia zi de Pasti (astazi), parintele ne-a indemnat pe toti sa ii invatam si pe cei care nu stiu cum trebuie sa se prezinte in fata altarului, sa primeasca Sfanta Impartasanie cu PREGATIRE in prealabil (adica: post, spovedanie, rugaciune - exista rugaciuni speciale care se citesc inainte de spovedanie si inainte de impartasanie, puncta parintele - http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...nii-72546.html). Spunea asta pentru ca s-a confruntat cu situatii in care oamenii vin la biserica si habar nu au pentru ce vin, sa primeasca "paine si vin" si ca a fost acasa la bolnavi care s-au mirat foarte tare cand au vazut ca le da lingurita, ei crezand ca trebuie sa le dea o bucata mare de paine - ba chiar il invitau pe parinte sa le prepare impartasania cu painea pe care o aveau ei pe masa.

De asemenea, a rugat oamenii sa vina la biserica si sa se roage, pentru ca rugaciunea persoanala, de acasa, nu e suficienta! Sa vina sa se roage in comuniune cu toti, in casa Domnului, la Sfanta Liturghie si asa sa ii dea slava lui Dumnezeu! Ca era biserica aproape goala in a treia zi de Pasti. Si ne-a indemnat sa vestim aceste cuvinte pe la "blocurile noastre", iar eu vestesc pe acest forum. Sa fim exemplu bun pentru cei din mijlocul nostru, sa nu ne marginim sa mergem la biserica si sa facem rugaciune in camaruta noastra, ci sa ii invatam si pe cei care nu stiu anumite lucruri.

Un alt parinte ne-a indemnat sa ne salutam Hristos a inviat si Adevarat a inviat pana la Inaltare, dar intre noi credinciosii, nu pe cei mai putin sau deloc credinciosi, adica sa nu dam margaritare porcilor (aceasta mentiune din urma imi apartine, nu a folosit-o parintele ad litteram) si a reamintit ca in saptamana luminata nu se fac parastase pentru morti, caci e prilej de bucurie, si nu de intristare. Imi permit eu sa adaug, nu merge nici sa fie citit acatistul pentru adormiti in perioada asta, pentru ca nu se potriveste cu sarbatoarea, dar am descoperit ca acatistul Invierii este foarte bun si ii putem cuprinde in el atat pe morti, cat si pe vii.

Am scris aceste randuri, in speranta ca vor folosi cuiva.
Mie imi folosesc, multumesc!
Fac si o mentiune: mi-am asumat riscul, zilele astea, sa spun "Hristos a inviat!" si celor care stiam ca s-au declarat atei sau despre care a reiesit deja ca sunt "crestini cu numele". Asa am facut, recunosc. Cu oarecare jena si teama. Dar am ales sa infrunt si teama si jena (am zis ca izvorasc din marile mele lipsuri). Rezultatul: au raspuns cu totii, cuviincios, "Adevarat a inviat!". Unul singur a bolborosit ceva, el stie ce, dar a raspuns si el, s-a facut auzit.
Nu stiu daca am procedat bine, dar asa am facut.
(Cata vreme am de lucru cu credinta mea, ma bazez pe ipoteza ca si ceilalti au...)
Reply With Quote
  #625  
Vechi 27.04.2011, 12:15:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mie imi folosesc, multumesc!
Fac si o mentiune: mi-am asumat riscul, zilele astea, sa spun "Hristos a inviat!" si celor care stiam ca s-au declarat atei sau despre care a reiesit deja ca sunt "crestini cu numele". Asa am facut, recunosc. Cu oarecare jena si teama. Dar am ales sa infrunt si teama si jena (am zis ca izvorasc din marile mele lipsuri). Rezultatul: au raspuns cu totii, cuviincios, "Adevarat a inviat!". Unul singur a bolborosit ceva, el stie ce, dar a raspuns si el, s-a facut auzit.
Nu stiu daca am procedat bine, dar asa am facut.
(Cata vreme am de lucru cu credinta mea, ma bazez pe ipoteza ca si ceilalti au...)
Eu cred ca ai facut foarte bine, draga Cezar. Eu, de obicei, nu umblu cu margaritare la mine, asa ca nici nu trebuie sa ma preocup daca cel din fata mea e .... sau nu. Il vad om ca si pe ceilalti. Are si el minte, are si el inima si are si constiinta.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #626  
Vechi 27.04.2011, 13:29:52
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Hristos A Inviat!

si un mic cuvant al parintelui Paisie Olarul

Să nu judeci pe nimeni, tată!
Să nu judeci pe nimeni, tată! Tare-i păcat să judeci...
Vezi pe cineva ca a greșit, să-ți fie milă de el:"Doamne, săracu', uite ce i-a făcut diavolul..." și să nu judeci pe nimeni. Și să-i vezi pe toți deopotrivă, să nu zici că unul e mai bun și altul e mai puțin bun.
Să nu osândești pe nimeni! Să-i ai pe toți mai buni decât tine!

Și nu mai purta grijă de ce fac alții ... Ia seama la ce faci frăția ta!

Părintele Paisie Olaru
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #627  
Vechi 27.04.2011, 13:41:06
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
mi-am asumat riscul, zilele astea, sa spun "Hristos a inviat!" si celor care stiam ca s-au declarat atei sau despre care a reiesit deja ca sunt "crestini cu numele". Asa am facut, recunosc.
Si eu draga Cezar, am facut la fel.Cu o mare placere chiar:-))

Dar zambetul meu larg si bucuria cu care am spus "Hristos a Inviat!", au facut ca absolut toti sa-mi raspunda "Adevarat a Inviat!"..Si nu am putut sa nu remarc uimirea de pe chipul unora dintre ei, cand s-au auzit raspunzand asa:-))
Reply With Quote
  #628  
Vechi 27.04.2011, 13:42:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Hristos A Inviat!
Adevarat a Inviat!
Reply With Quote
  #629  
Vechi 27.04.2011, 14:33:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Multa bucurie simt cand mi se raspunde Adevarat A Inviat!, parca primesc eu insami ceva...in plus...un plus de adevar..un plus de dragoste, Multumesc!

Si inca un cuvant de folos al parintelui Paisie Olarul

Despre smerenie

Mare este smerenia pentru calugări și pentru creștini!
Smerenia este cugetul inimii noastre care ne încredințează că suntem mai păcătoși decât toți oamenii și nevrednici de mila lui Dumnezeu. Cand ne defaimăm pe noi înșine nu avem smerenie, ci atunci cand altul ne ocarăște și ne defaimă, încă în public, iar noi răbdam și zicem: "Dumnezeu i-a poruncit fratelui să mă ocărască, pentru păcatele mele", aceasta este smerenia adevarată. De mare ajutor pe calea mântuirii ne sunt smerita cugetare și smerenia, care spala păcatele și biruiesc diavolul


Doamne ajuta-ne ca sa vedem Lumina prin ochii Tai, lumina si bucuria noastra Slava Tie!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #630  
Vechi 27.04.2011, 14:46:17
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Cuvant de folos al parintelui Paisie Olarul

"Mai degrabă tac ca să nu-i fac mai răi"

Sunt mulți oameni tulburați astăzi și nu-i ușor să-i liniștești.
Aici este înțelepciunea duhovnicului, a păstorului de suflete. Sunt unii care au ceva înțelepciune în mintea lor, dar se mândresc în inima lor. Alții nu au nimic în cap, dar cred că au ceva și se mîndresc degeaba. Cei mai mulți sunt bolnavi sufletește din cauza mândriei și ca să-i vindeci și ca să-i scoți dintr-ale lor, de multe ori te ostenești degeaba.

Eu care nu am mai nimic, cum să-i învăț pe acești oameni?
Mai degrabă tac ca să nu-i fac mai răi.

Părintele Paisie Olaru
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03