Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.06.2010, 19:34:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceva referințe de la Sfinții Părinți ai Bisericii Nedespărțite sau de la Conciliile Ecumenice recunoscute de ortococși (ori măcar de la vreunul dintre ele) cum că folosirea statuilor e păcat ? Dacă nu, discutăm discuții.
Cred ca sinodul VII ecumenic este cel mai potrivit argument.
Daca la acest sinod nu s-a specificat, asa cum s-a facut in cazul sfintelor moaste, cred ca statuia nu face parte din tezaurul Bisericii Nedespartite.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.06.2010, 19:46:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cred ca sinodul VII ecumenic este cel mai potrivit argument.
Daca la acest sinod nu s-a specificat, asa cum s-a facut in cazul sfintelor moaste, cred ca statuia nu face parte din tezaurul Bisericii Nedespartite.

Una este a spune "statuia nu face parte din tezaurul Bisericii Nedespărțite" și cu totul alta este a spune "folosirea statuilor este păcat".
Dansul euharistic face parte din tradiția Bisericii Nedespărțite ? Nu, cred că aici toată lumea e de acord: dansul liturgic nu face parte din tradiția Bisericii Nedespărțite. Totuși, unii creștini simt nevoia să danseze la Sf Euharistie. Să zicem, siro-malankarezii. Alții simt nevoia să cânte gospel. Să zicem, comunitățile afro din SUA. Pentru ce să le interzică Roma să o facă ? Dacă ar fi definite drept păcate, le-ar interzice, așa cum a interzis folosirea orezului în loc de grâu ca materie sacramentală. Dar acestea nu sunt păcate, nefiind niciodată definite ca atare de Magisteriu. Prin urmare trebuie socotite forme locale de expresie a cultului care îmbogățesc tezaurul Bisericii Universale.

Prin urmare, noi credem că păcat este ceea ce Biserica definește ca atare. Aici este eroarea iconoclastă: niciodată icoanele nu au fost considerate păcătoase de către autoritatea eclezială competentă (papi și concilii). Totuși, iconoclaștii au crezut, probabil unii dintre ei de bună credință, că folosirea icoanelor este păcat. Să nu repetăm eroarea iconoclastă, fiind noi "statuio-claști", ca să zic așa. Pentru ca ceva să fie universal, mai întâi trebuie să corespundă fiecărei situații particulare. Pentru ca Biserica să fie Universală, trebuie să primească, precum o mamă cu foarte mulți copii în orașe dispersate, obiceiurile frumoase aduse de fiecare și să le păstreze ca fructe ale dorinței de frumos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.06.2010 at 19:57:37.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.06.2010, 19:52:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Una este a spune "statuia nu face parte din tezaurul Bisericii Nedespărțite" și cu totul alta este a spune "folosirea statuilor este păcat".
Dansul euharistic face parte din tradiția Bisericii Nedespărțite ? Nu, cred că aici toată lumea e de acord: dansul liturgic nu face parte din tradiția Bisericii Nedespărțite. Totuși, unii creștini simt nevoia să danseze la Sf Euharistie. Să zicem, siro-malankarezii. Alții simt nevoia să cânte gospel. Să zicem, comunitățile afro din SUA. Pentru ce să le interzică Roma să o facă ? Dacă ar fi definite drept păcate, le-ar interzice, așa cum a interzis folosirea orezului în loc de grâu ca materie sacramentală. Dar acestea nu sunt păcate, nefiind niciodată definite ca atare de Magisteriu. Prin urmare trebuie socotite forme locale de expresie a cultului care îmbogățesc tezaurul Bisericii Universale.
Mi-ati cerut o argumentare. Cred ca teologia icoanei are o argumentare canonica, dar statuia nu cred.
Va rog sa nu ne departam de la subiect. Exemple pe care le-ati dat sunt chiar fortate. Va rog sa-mi dati argumente patrisitce.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.12.2010, 17:30:39
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
1.Mi-am spus parerea despre BC pt. ca pusesem o intrebare din care se putea intelege ca n-as fi de acord cu faptul ca Ortodoxia considera statuile pacat.
2.Am zis "BC",nu "catolicii".E o mare diferenta.



Bine, acum nu e niciun secret ca din punctul catolicilor de vedere voi sunteti cei eretici, asta ca sa ne lamurim... ok?

Chiar puteai sa te abtii de la prima fraza....
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.12.2010, 17:32:09
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
mi-am dat seama acum, recitind, ca m-am exprimat neclar in legatura cu statuile. e mai bine sa te abtii cand nu cunosti. Iertare!
\




Catolicii au atat statui cat si icoane....
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.12.2010, 17:33:49
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este si acesta un adevar, insa nu cred ca este esentialul in aceasta problema.

Statuile nu au caldura. Piatra emana raceala si inertie.
In schimb, insa, icoanele sunt calde. Lemnul si culorile emana caldura, culoare, viu si miscare.

P.S. Sunt crestin ortodox (atat cat pot), deci nu pot privi obiectiv problema decat intr'o oarecare masura.



Ca nu poti fi obiectiv, e mai mult decat evident si razbate din fiecare mesaj de-al tau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 22.12.2010, 17:40:09
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ma refeream a caldura sufleteasca, la credinta, nu la calorii.



Perceptiile personale sunt de cele mai multe ori subiective, si nu au nicio legatura cu realitatea, iar astfel de pareri vei gasi in toate cultele, in ciuda faptului ca adevarul este unu.
Cum tu resimti caldura ( am inteles perfect la ce te referi) in BOR, eu si familia mea am renuntat la BOR tocmai pt raceala pe care o percepeam, si devierea de la adevar, iar caldura pe care o pomenesti am gasit-o in Biserica Romano Catolica ( unde eu ma simt acasa), in schimb parintii mei se simteau ok si in Biserica Greco Catolica.
Pana la urma, aceste perceptii personale nu au nicio relevanta....
Reply With Quote
  #68  
Vechi 22.12.2010, 18:13:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Bine, acum nu e niciun secret ca din punctul catolicilor de vedere voi sunteti cei eretici, asta ca sa ne lamurim... ok?
Dincolo de duritatea gratuită a frazei, care conține o atitudine fără legătură cu aceea a lui Cristos, și anume una de tip "ba pe mă-ta !", aș face o observație: nu e întru totul exactă. Mai bine spus, nu există un consens unanim în lumea catolică dacă învățătura ortodoxă conține vreo erezie. Schisma este evidentă, dar nici pe departe același lucru nu se poate spune despre erezie. Ca să dovedim erezia, trebuie să găsim în care articol de credință formulat de papii și conciliile ecumenice ale primului mileniu ortodocșii au o părere neconformă. În afară de primatul papal, subiect care definește schisma și nu erezia. Găsiți un astfel de articol ? Dacă da, să îmi spuneți și mie, că eu nu am găsit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.12.2010, 18:41:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dincolo de duritatea gratuită a frazei, care conține o atitudine fără legătură cu aceea a lui Cristos, și anume una de tip "ba pe mă-ta !", aș face o observație: nu e întru totul exactă. Mai bine spus, nu există un consens unanim în lumea catolică dacă învățătura ortodoxă conține vreo erezie. Schisma este evidentă, dar nici pe departe același lucru nu se poate spune despre erezie. Ca să dovedim erezia, trebuie să găsim în care articol de credință formulat de papii și conciliile ecumenice ale primului mileniu ortodocșii au o părere neconformă. În afară de primatul papal, subiect care definește schisma și nu erezia. Găsiți un astfel de articol ? Dacă da, să îmi spuneți și mie, că eu nu am găsit.
In trecut ortodocsii erau numiti cateodata eretici de catolici. De exemplu la Sinodul Ferrara-Florenta, in sesiunea initiala de la Basel ortodocsii au protestat pentru ca in documentul citit erau numiti eretici, datorita Filioque. In general doar datoirta Filioque erau numitit eretici, dar asta e un nonsens, Rasaritul n-a avut niciodata Filioque in primul mileniu. De altfel nici Roma, pana in 1014, cand s-a produs de fapt Schisma, papa nemaifiind pomenit la slujbele din Constantinopol.
Cel putin acum, cu deschiderea BC, nu cred ca ortodocsii mai sunt considerati eretici, ci doar schismatici. Nu acelasi lucru e valabil si in BO.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 23.12.2010, 20:45:08
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dincolo de duritatea gratuită a frazei, care conține o atitudine fără legătură cu aceea a lui Cristos, și anume una de tip "ba pe mă-ta !", aș face o observație: nu e întru totul exactă. Mai bine spus, nu există un consens unanim în lumea catolică dacă învățătura ortodoxă conține vreo erezie. Schisma este evidentă, dar nici pe departe același lucru nu se poate spune despre erezie. Ca să dovedim erezia, trebuie să găsim în care articol de credință formulat de papii și conciliile ecumenice ale primului mileniu ortodocșii au o părere neconformă. În afară de primatul papal, subiect care definește schisma și nu erezia. Găsiți un astfel de articol ? Dacă da, să îmi spuneți și mie, că eu nu am găsit.






Duritatea frazei are exact scopul de a le demonstra ortodocsilor extremisti cam care este atitudinea lor fata de BC, o atitudine care n-are nimic on comun cu notiunea de crestin.
Daca la fiecare 2 fraze se repeta ca BC este eretica/schismatica, cand de fapt BO este schismatica, atunci eu am o problema.
OK, ar fi trebuit sa folosesc poate doar termenul de schismatic, dar dpdv al BC, adevarul intreg se gaseste doar in BC, iar aici nu exista nicio indoiala.

Ce ma uimeste pe mine de ceva vreme este, de ce in Bisericile catolice, comunitatile catolice, inclusiv forumuri catolice nu vad catolici care sa isi bata capul cu atacuri la adresa BOR, nu vad preoti care sa adreseze macar vreun cuvant urat la adresa ortodocsilor, nu vad preot care sa ii judece pe ortodocsi, in partea ortodoxa lucrurile stau exact pe dos.
In consecinta raspunsul meu s-a dorit a fi o replica dura la afirmatiile lor perpetue, nefondate, neargumentate!

Se stie ca Biserica luib Cristos va rezista pana la sfarsit "portile iadului nu o vor invinge", iar atacuri sunt si vor mai fi, insa calitatea sau validitatea unei religii se vede tocmai prin "fructele"sale, iar daca este sa ma iau dupa asta este limpede cam cum stau lucrurile in fapt.

Daca pe tine ca si catolic nu te deranjeaza ca BC sa fie catalogata eretica, schismatica, its ur choice, dar nu le-o poti impune si altora.

Ca tot vorbeai de rautati gratuite, chiar tu ieri ai scris pe undeva ca te bucuri nespus ca ai scapat de BOR, etc. Acum, daca asta a fost o dragalasenie in concordanta cu Cristos, eu nu mai zic nimic :))), stii cum e vorba cu paiul.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Folosirea optima a functiilor forumului tabitha Reguli generale de utilizare a forumului 50 22.02.2024 11:30:12
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57
Folosirea calendarului Iulian sunsray Generalitati 3 13.04.2010 06:05:32
folosirea materialului genetic cozia Generalitati 12 25.02.2010 17:53:14