Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.10.2009, 21:35:43
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Adelinne, ma lamuresti putin , te rog, in ce se inseala "heaven"? Nu vad nicio contradictie in textul expus. Dimpotriva, enuntase aceeasi idee cu a ta.

Problema nu este ca nu iubim, ci aceea ca nu stim sa iubim. Acestea sunt doua atitudini distincte. Multi fac crime in numele iubirii. Deci nu au stiut sa iubeasca. Iubirea presupune compromis, toleranta, intelegere a aproapelui fara a pune orgoliul si dorintele noastre in balanta. Sa daruiesti totul si sa nu nadajduiesti a primi nimic in schimb. Sa asteptam timpul Domnului pentru recompensa, nu pe cel al oamenilor. E greu de trait in lume, dar cununa va fi dulce mirositoare. Cine crede in acestea crede si actioneaza in consecinta. Cine nu crede se duce la vrajitoare pentru a se imbata cu vise desarte si pentru a-si gasi argumente, explicatii care ii confera o falsa stabilitate si intelegere a problemelor vietii lui.

Doamne ajuta si ne lumineaza cu lumina cea de viata datatoare!
ok...nu sunt de acord cu : ''Realitatea este asa cum o facem noi sa fie'' eu consider altceva ok poate si pentru ca simt diferit in fine .nvm
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.10.2009, 21:39:51
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Adelinne, lumea e diversa..doar Dumnezeu o cunoaste cu-adevarat.
Te rog ,explica cat poti!un mic caz...

Eu, stiu ca nu stiu.Dar drumurile batatorite mi se par mai sigure..Nu-mi place sa fiu incuiata, sunt doar prudenta si vreau in continuare sa cunosc.. si nu din placerea de a cunoaste..
DOAR UN PARINTE ORTODOX, PLIN DE HAR, POATE LAMURI ACEASTA SITUATIE.SI PENTRU TINE CA-MI INCHIPUI CA SUFERI CAND VEZI ANUMITE LUCRURI, SI PENTRU MINE CARE IMI PUN NISTE INTREBARI

DOAMNE-AJUTA!
Bine Lavinia iti voi relata un caz din trecut dar in private si asta numai daca nu iti e teama asa...zic si eu pentru ca ceea ce vad eu are in legatura in general cazuri extreme si apropierea de moarte sau trecerea in cealalta viata ...din pacate eu nu am timp de net in ultima vreme ...ma lupt sa curat eul meu asa cum multi incearca asta ca si mine .Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.10.2009, 21:49:47
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Bine Lavinia iti voi relata un caz din trecut dar in private si asta numai daca nu iti e teama asa...zic si eu pentru ca ceea ce vad eu are in legatura in general cazuri extreme si apropierea de moarte sau trecerea in cealalta viata ...din pacate eu nu am timp de net in ultima vreme ...ma lupt sa curat eul meu asa cum multi incearca asta ca si mine .Doamne ajuta!
Doamne-Ajuta!+
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.10.2009, 21:50:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
nvm
... ce inseamna "nvm" ?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.10.2009, 08:07:35
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

LapetiteMoc, nvm inseamna nu mai conteaza. O prescurtare a cuvantului din Engleza: nevermind
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #46  
Vechi 29.10.2009, 16:41:23
Deviant Deviant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Deviant
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Acum cateva zile, o persoana, s-a uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi zica niste lucruri pe care nu avea de unde sa le stie despre mine...La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare..vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta...Ea mi-a zis ca nu, ca doar are darul inaintevederii si atat... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu da acest dar oricui? Nu cumva e o forma de inselaciune a diavolului?
Cred ca glumesti,toti avem acest dar,doar ca nu il stim folosi pentru ca suntem "orbi" din punct de vedere sufletesc,cine crede cu adevarat,Domnul ii va da.
E adevarat ca mai sunt si cei care lucreaza cu demoni si altele,dar aceia vor plati pentru ce fac.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.10.2009, 19:28:21
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de Deviant Vezi mesajul
Cred ca glumesti,toti avem acest dar,doar ca nu il stim folosi pentru ca suntem "orbi" din punct de vedere sufletesc,cine crede cu adevarat,Domnul ii va da.
E adevarat ca mai sunt si cei care lucreaza cu demoni si altele,dar aceia vor plati pentru ce fac.
Dar se stie ca si ei cei care ajung sa faca astfel de chestiuni care creeaaaza o aura foarte intunecata au sansa sa revina la credinta,(dar normal de dorit sa nu va doriti sa va jucati cu focul ..)..ca nimeni din cei vii nu este drept inaintea Ta...exemplu Sf Ciprian.

ps : spre exemplu un (frate ) preot calugar{ tin sa precizez ca eu le zic frati pentru ca si ei imi zic mie sora si au ajutat cum au putut in drumul meu ,eu aud sfaturile lor mereu cand sunt in primejdie } mi-a spus ca pe fratele meu natural il pot salva doar lacrimile de mama sub patrafir ...Si sa mai spun ca si eu simt ceva negativ la fratele meu si insensibilitate ca in acest an in ceea ce ma priveste nu am vazut la el,cu siguranta suferinta lui difera de a mea ,eu am gasit un refugiu ,el nu ! si nici nu vrea sa auda de Biserica>>> de parca Biserica iar face ceva rau...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.11.2009, 09:00:20
iubireimpartasita's Avatar
iubireimpartasita iubireimpartasita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Locație: Intr-o casa pustie
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru iubireimpartasita
Implicit

am avut parte de o intimplare asemanatoare cu cea descrisa la incepul acestui topic.
o femeie m-a abordat pe neasteptate si mi-a cerut sa se uite in palma mea,i-am dat-o caci m-a imboldit curiozitatea.
mi-a spus lucruri adevarate,dar si o mare minciuna,ca peste 2 ani voi avea parte de o minune si voi scapa de boala pe care o am,au trecut 9 de atunci si minunea nu s-a intimplat.
prefer sa fiu sceptica in fata acestor necunoscuti si sa nu-mi mai fac iluzii desarte.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.11.2009, 11:37:36
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Post

Citat:
În prealabil postat de iubireimpartasita Vezi mesajul
am avut parte de o intimplare asemanatoare cu cea descrisa la incepul acestui topic.
o femeie m-a abordat pe neasteptate si mi-a cerut sa se uite in palma mea,i-am dat-o caci m-a imboldit curiozitatea.
mi-a spus lucruri adevarate,dar si o mare minciuna,ca peste 2 ani voi avea parte de o minune si voi scapa de boala pe care o am,au trecut 9 de atunci si minunea nu s-a intimplat.
prefer sa fiu sceptica in fata acestor necunoscuti si sa nu-mi mai fac iluzii desarte.
Clarviziunea nu este acelasi lucru cu ghicitul...ghicitul o fi cu descantece cu prostii...dar la clarviziune este nevoie de viata curata ,post ,spovedanie ,apropierea cinstita fata de Dumnezeu si da eu cred ca Dumnezeu prin mila Lui mare da daruri celor pe care Il cauta ..
dar mai sunt si pers care se nasc cu o clarviziune dar nu inseamna ca e mare sau ca e mereu ..in unele circumstante se stiu anumite lucruri
Doamne ajuta!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.11.2009, 12:42:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

in primul rand a fost o needucata,cum isi permite sa iti spuna viitorul fara ca tu sa-i ceri asta?
Reply With Quote
Răspunde