Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 30.12.2009, 22:55:20
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Domnilor atei, daca sunteti 100% convinsi ca Dumnezeu nu exista de ce aduceti in discutii numele Lui de ce va luptati impotriva Lui daca nu credeti? Spre exemplu, daca cineva nu crede ca un zid exista nu se loveste de el pentru ca in viziunea lui el nu e acolo, merge mai departe, ori daca stie ca e acolo dar nu recunoaste, incearca sa il darame.
  #132  
Vechi 30.12.2009, 23:13:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

pai daca le dati apa la moara...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #133  
Vechi 30.12.2009, 23:14:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra05 Vezi mesajul
As vrea daca se poate ca cei doi atei sa ne spuna ce i-a determinat sa nege existenta lui Dumnezeu
Probabil e o mostenire genetica. Nu am crezut niciodata in Dzeu. Si, in general, in supranatural. Iar formatia stiintifica mi-a confirmat non-credinta.
  #134  
Vechi 30.12.2009, 23:15:41
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra05 Vezi mesajul
Domnilor atei, daca sunteti 100% convinsi ca Dumnezeu nu exista de ce aduceti in discutii numele Lui de ce va luptati impotriva Lui daca nu credeti? Spre exemplu, daca cineva nu crede ca un zid exista nu se loveste de el pentru ca in viziunea lui el nu e acolo, merge mai departe, ori daca stie ca e acolo dar nu recunoaste, incearca sa il darame.
Nu ne luptam impotriva sa, ne luptam cu ideile voastre.
  #135  
Vechi 30.12.2009, 23:20:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dani2009 Vezi mesajul
Ceea ce n-am inteles eu la atei este cum pot sa creada ca viata aceasta pamanteasca este totul si ca dupa moarte nu mai este nimic.
Asa cum nici tu nu crezi in spiridusi, nici eu nu cred in Dzeu si viata de apoi. Acum intelegi?
Citat:
În prealabil postat de Dani2009 Vezi mesajul
Problema acceptarii avorturilor, prostitutiei si a adictiilor de toate felurile
Ateismul nu are a face cu avorturile cu prostitutia si in general cu adictiile.
  #136  
Vechi 30.12.2009, 23:22:18
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu ne luptam impotriva sa, ne luptam cu ideile voastre.
Ideile noastre sunt mai vechi decat stiinta voastra, ideile noastre au fost dovedite, Dumnezeu S-a facut cunoscut oamenilor, sa nu uitam ca atunci cand lupti impotriva aproapelui tau, lupti impotriva Lui
  #137  
Vechi 30.12.2009, 23:30:29
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
pai daca le dati apa la moara...
Nu e neaparat vorba ca le dam apa la moara dar multi intra in discutie cu speranta ca vor birui, pe alte site`uri intalnesc atei care nu fac decat sa-i injure si sa-i jigneasca pe cei ce au postate fisiere religioase, fara ca macar acele persoane sa ii cunoasca. Oricum sunt de parere ca aceste polemici nu fac decat sa ne intareasca convingerea ca Dumnezeu exista, orice rau are rolul de a ne pregati...
  #138  
Vechi 30.12.2009, 23:56:36
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Cineva spunea un lucru interesant. Daca un astronom ne-ar spune ca in spatiu exista 12547895 miliarde la puterea 1 miliard de stele, am crede. Credinta vine de multe ori prin minuni pozitive sau negative. "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut". Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
  #139  
Vechi 31.12.2009, 00:19:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

A nu crede nu este decat o alegere. Nu cred pentru ca nu imi convine sa cred, nu musai pentru ca nu am motive. Adevarul nu e relativ, ci obiectiv. Pamantul e rotund indiferent daca eu cred sau nu. Si sunt om chiar daca ma cred maimuta. Dar pot alege sa nu cred si nimeni nu ma va convinge.

Cand Dumnezeu spune sa nu ucizi ca toti au dreptul la viata, iar tu spui ca nu crezi ca ala e om, [de parca oamenii pot naste altceva decat oameni ] o faci doar pentru a te justifica, dar parerea personala nu conteaza, ci adevarul obiectiv. Daca sari de pe bloc vei cadea indiferent daca crezi sau nu ca vei cadea. La fel si pacatul (iti) va face rau indiferent ce crezi despre el. Crestinii avertizeaza asupra acestor consecinte pe care le are pacatul si nu vor sa se implice in el. E libertatea lor si trebuie respectata.
  #140  
Vechi 31.12.2009, 00:31:34
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Existenta si puterea credintei nu poate fi negata cum nu poate fi negata nici existenta si puterea gravitatiei. Nici nu trebuie negata sau eliminata caci credinta e una din principalele surse de energie pentru oameni, e ceea ce ne da forta sa ne ridicam din pat si sa mergem inainte. Credinta este ceva extrem de puternic si se afla in noi toti, fie ca sunte atei sau nu. Crestinii isi indreapta credinta spre conceptul de "divinitate" sau "adevar absolut", ateii o indreapta spre altceva, insa la fel de puternic pentru ei, (o alegere personala, individuala).

E adevarat ca prin credinta poti capata un sentiment de liniste, de intelegere, de implinire, prin credinta poti trai cu ignoranta ta, poti injuga bestia curiozitatii, poti controla setea de cunoastere. Dar in acelasi timp poti folosi credinta pentru a iti da puterea de a cerceta, de a iti imagina inimaginabilul, de a explora universul.

Nu ai nevoie de divinitate pentru nimic spus mai sus. Divinitatea e doar conceptul pe care ti l-ai ales tu, eu, ateulcelrau, ceilalti atei poate si-au ales alt concept. Conceptul meu este cel al universului infinit dar finit.
"Conceptul meu este cel al universului infinit dar finit. " poti detalia?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58