Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.02.2010, 23:05:56
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Asa cum spunea si OmuBun, probabil nu ajunge restul vietii pentru a povesti minunile pe care le face Dumnezeu cu noi zi de zi...si eu as putea sa va enumar multe..dar va spun cateva care mi se par foarte frumoase.
Prima minune s-a intamplat intr-o vara cand ma leganam in leaganul din curtea soacrei mele,privind la baietelul meu (avea 2 ani) cum se juca in gradina..la un moment dat s-a urcat in picoare pe o masina de jucarie din aia mare cu bascula(era masina cat copilul) si s-a apucat cu mainile de crengile unui copac pentru avea stabilitate...bineinteles cand am vazut,m-am ridicat in picioare,panicat pentru a-l lua de acolo...in acea clipa i-a fugit masina de sub picioare...inchipuiti-va ce am simtit cand am vazut ca la aprox 30 de cm de masina era un stalp de ala de vie culcat pe pamant si langa el infipt un tarus de fier iesit afara din pamant...ce s-a intamplat?eu n-am vazut in viata mea cum un copil poate sa aterizeze la aprox.1 metru de locul unde ar fi trebuit sa cada...ori cadea cu capul de spaler....ori fereasca Dumnezeu se ducea cu trupul in tarus..ei bine s-a dus ca o frunza ...dupa ele....
Si acum sa va povestesc ceva mai frumos:incepusem sa citesc pe net despre Muntele Athos...incet,incet s-a aprins o dorintza de neinchipuit de a ajunge acolo..aproape zilnic cautam articole cu si despre Athos...si am gasit un pelerinaj organizat de Centrul de pelerinaj de la Sf.Paraschiva,Iasi...problema a fost ca am sunat foarte tarziu...cu aprox. 2 saptamani inainte,caci nu stiam ca se ocupa asa repede...eram la pescuit cu tata cand m-am reusit in sfarsit sa vorbesc cu cel care conducea grupul(parintele Ciprian)...si bineinteles mi-a spus ca toate locurile sunt ocupate...si sa incerc la toamna(era primavara)...pfff...m-am inegrit la fata de suparare..nici pescuit de nu imi mai ardea...si am inceput sa ma rog,acolo,la pescuit,cu undita in mana....atat de mult imi doream sa merg..si....la nici 10 minute ma suna parintele Ciprian...se eliberase un loc...
In fine,bucuros am multumit lui Dumnezeu si acu pregatirile...in domeniul in care lucrez,aveam de incasat banii de la o lucrare..si aveam si unele plati si unele datorii..erau cam banii ce ii incasam...iar de pelerinaj nu imi mai ajungea...sotia mi-a zis sa am rabdare si sa ma duc in toamna...tata la fel....le-am zis ca nu renunt sub nici o forma...voi intarzia cu platile dar pe Athos tot ma duc...si gandul asta l-am zidit in minte fara nici un ''poate''...si...minune...a doua zi ma suna de-o lucrare rapida in vreo 3 zile...bani care mi-au acoperit si pelerinajul si cheltuielile si peste...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.02.2010, 23:22:38
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit Continuare..

Iarasi am multumit lui Dumnezeu si Maicii Domnului...si am plecat in sfarsit pe muntele Athos
Acolo se spune ca Maica Domnului a facut si face nenumarate minuni...cand am ajuns in port pe Athos,la dahpne erau de vanzare miniaruncatoare de pescuit..cu ace si tot tacamul...si nu m-am gandit nici o clipa ca o sa am ocazia sau timp sa pescuiesc...si nu mi-am cumparat....si dupa vreo 2 zile de vizite la manastiri si plin de suparare ca la fiecare manastire erau la malul marii pescari care pescuiau,iar eu nu aveam cu ce...am ajuns la Vatopedu...aici aveau un miniport asa de frumos si o vreme asa de placuta incat nu mai puteam de ciuda ca nu aveam o scula....si am iesit din manastire sa ma plimb pe faleza.prin port....si....minune...(asta chiar ca a fost deosebita)..am gasit pe faleza,agatat de un ciot de piatra,un aruncator bagat in apa,care parca ma astepta sa il gasesc..nu va inchipuiti ce bucurie...parca eram un copil...am vrut sa merg spre manastire sa iau momeala(ca erau cateva sute de metri distanta) si cand sa plec vad un tomberon..il deschid....gol...doar o jumatate de paine la fund :)) brusc pe faleza au aparut toti companierii de pelerinaj,vazandu-ma de la terasa ca pescuiam...am pescuit si...parca imi doream sa il iau cu mine..dar am zis daca Maica Domnului mi-a facut asa o bucurie...sa il las in acelasi loc unde l-am gasit...
Si sa nu uit inca ceva frumos...cand am ajuns la prima manastire..noi eram vreo 12 parca...ne-au servit cu uzo,rahat si apa rece cum li-e obiceiul si sa ne pregateasca camerele...cand au zis intrati in astea 2 camere...eu am ramas pe dinafara(eram 13 cu tot cu sofer,iar eu eram cel mai mic in ani)...toti se dezbracau in camere,isi asezau rucsacele....numa' eu cu bagajele in mana pe hol...si vine un calugar si imi zice in calugar:''tu?'' eu zic :'' am ramas pe din afara ca-s mai mic"(zambind)....el zice ''stai si asteapta''...si am stat vreun sfert de ora si nimic....astaialalti deja ieseau la baie ,se spalau..etc...si vine iara calugarul....''aaa...tu....mai stai o clipa''(parca vroia sa imi puna rabdarea la incercare,cu toate ca inafara de o senzatie de jena nu ma simteam suparat deloc)...si vine ''mosul'' cu un set de chei,imi zice sa il urmez si zice ''ca cei din urma vor fi cei dintai,surpriza'' si deschida usa unei camere,cu un singur pat,cu vedere la mare,nu spre munte,de veneau toti colegii sa se uite prin geam de la mine..
Poate ca am avea mai multe de povestit,dar ce am simtit in intamplarile acestea pe care eu chiar le consider ajutor de la Dumnezeu si Maica Domnului, nu am mai simtit nicaieri..
Doamne ajuta! poate mai ajung cel putin odata in Raiul Pamantesc!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2010, 23:41:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca cineva participa la parastasul de 40 de zile al bunicii sale ,in casa batraneasca in care ea a trait (si s-a rugat) ,si inainte de miezul noptii suna alarma de la telefonul mobil,fara sa fie pusa ,apoi se deschide usa si apare asa ca un 'vant',apoi se deschide de 4..5 ori usa de la bucatarie singura.Apoi,cand ajung in oras ,gasesc lumina din sufragerie deschisa desi o lasasera inchisa.Toate astea in doar cateva ore,si cumva asteptat,pentru ca multi din sat stiau ca acestea se intampla in acea zi(de ridicare la cer )
Aceste lucruri sunt oare minuni?
Pentru mine e singurul lucru anormal,in afara legilor firesti,care s-a intamplat in viata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2010, 00:50:32
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit da Iustin este un mesaj de la ce morti pt cei vii

pt a le arata ca nu sunt singuri.

AM SA VA ROG DACA VA PLACE SA VA UITATI LA NISTE FENOMENE CUM LE NUMIM NOI PARANORMALE PE REALITY ZONE IN FIECARE DUMINICA LA ORELE 22.
PT BODO: MULTUMIM MULT BODO FOARTE INTERESANT CE NE-AI POVESTIT ...EU AM UN MARE REGRET AM INTELES CA FEMEILE NU AU CE CAUTA LA MUNTELE ATHOS NUMAI BARBATII SUNT PRIMITI, ASA ESTE?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2010, 02:21:44
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pt a le arata ca nu sunt singuri.

AM SA VA ROG DACA VA PLACE SA VA UITATI LA NISTE FENOMENE CUM LE NUMIM NOI PARANORMALE PE REALITY ZONE IN FIECARE DUMINICA LA ORELE 22.
PT BODO: MULTUMIM MULT BODO FOARTE INTERESANT CE NE-AI POVESTIT ...EU AM UN MARE REGRET AM INTELES CA FEMEILE NU AU CE CAUTA LA MUNTELE ATHOS NUMAI BARBATII SUNT PRIMITI, ASA ESTE?
Nu e ca ''nu au ce cauta''..e dorinta Maicii Domnului Printr-o femeie daca tin eu minte careia i-a spus:„Opreste-te si întoarce-te înapoi căci eu sunt împărăteasa muntelui acestuia. Pentru ce ai venit să tulburi linistea supusilor mei ? Să stiti că de azi înainte, nici o femeie nu va mai călca pământul sfânt al acestui munte".
Dar se fac croaziere in jurul muntelui...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2010, 13:54:02
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu am stiut multumesc frumos
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2010, 14:31:16
andra_forscorpio andra_forscorpio is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Caprioara

Despre minuni ... :) Am sa va povestesc chiar depre caprioara care sta langa mine in poza ! Eu locuiesc in Baia Mare, iar bunicii si rudele mele in Surduc, judetul Salaj. Acum un an, bunicul si unchiul meu au mers dupa lemne in padure. Acolo au gasit un pui de caprioara care se ratacise de mama lui. Le-a fost mila sa il lase acolo, spunand ca va fi mancat de uliu si s-au hotarat sa il duca cu ei acasa. Am doua verisoare gemene de 9 ani care au avut in fiecare zi grija de el, l-au ingrijit cum au putut si cum au stiut. Nu le-a fost prea greu deoarece la tara avem vaci, deci exista lapte din belsug si avem o gradina mare unde putea sa se simta putin in largul lui. Caprioara crestea vazand cu ochii, de fiecare data cand ma duceam la tara era tot mai mare. Dupa ce a crescut mai mare caprioara mergea in casa in fiecare zi cand bunica se ruga...bunica statea in genunchi iar caprioara statea in poala ei pana termina de spus rugaciunile. In primele zile bunica nu vroia sa o lase in casa si o tot alunga, dar ea venea mereu inapoi, si vazand ca statea foarte linistita si nu face nimic rau s-a gandit sa o lase sa stea langa ea. Nu stiu voua, dar mie m-i se pare ca e o minune ca o caprioara sa mearga la bunica mea si sa stea langa ea, sa o asculte cand spune rugaciuni :) Inainte sa moara bunica cu o saptamana, unchiul meu a hotarat sa o duca la o Manastire din apropierea Salajului, la Manastirea Stramba, deoarece caprioara tot sarea gardul si nu o mai puteau tine. Au auzit de la un om ca acolo la Manastire se mai afla un cerb...care nu a mai vrut sa plece de la Manastire. Cei de acolo l-au alungat, dar el venea mereu unapoi asa ca l-au lasat sa stea acolo. Cred ca e fericita caprioara acolo unde este ! UNII SE VOR INTREBA IN CE CONSTA MINUNEA POSTATA DE MINE...MINUNEA CONSTA IN FAPTUL CA O CAPRIOARA STATEA ASA DE LINISTITA CAND ASCULTA RUGACIUNI SI STIA DE FIECARE DATA SA MEARGA IN CASA CAND BUNICA SE RUGA. Doamne ajuta !

Last edited by andra_forscorpio; 13.02.2010 at 14:35:12.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2010, 14:55:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_forscorpio Vezi mesajul
Despre minuni ... :) Am sa va povestesc chiar depre caprioara care sta langa mine in poza ! Eu locuiesc in Baia Mare, iar bunicii si rudele mele in Surduc, judetul Salaj. Acum un an, bunicul si unchiul meu au mers dupa lemne in padure. Acolo au gasit un pui de caprioara care se ratacise de mama lui. Le-a fost mila sa il lase acolo, spunand ca va fi mancat de uliu si s-au hotarat sa il duca cu ei acasa. Am doua verisoare gemene de 9 ani care au avut in fiecare zi grija de el, l-au ingrijit cum au putut si cum au stiut. Nu le-a fost prea greu deoarece la tara avem vaci, deci exista lapte din belsug si avem o gradina mare unde putea sa se simta putin in largul lui. Caprioara crestea vazand cu ochii, de fiecare data cand ma duceam la tara era tot mai mare. Dupa ce a crescut mai mare caprioara mergea in casa in fiecare zi cand bunica se ruga...bunica statea in genunchi iar caprioara statea in poala ei pana termina de spus rugaciunile. In primele zile bunica nu vroia sa o lase in casa si o tot alunga, dar ea venea mereu inapoi, si vazand ca statea foarte linistita si nu face nimic rau s-a gandit sa o lase sa stea langa ea. Nu stiu voua, dar mie m-i se pare ca e o minune ca o caprioara sa mearga la bunica mea si sa stea langa ea, sa o asculte cand spune rugaciuni :) Inainte sa moara bunica cu o saptamana, unchiul meu a hotarat sa o duca la o Manastire din apropierea Salajului, la Manastirea Stramba, deoarece caprioara tot sarea gardul si nu o mai puteau tine. Au auzit de la un om ca acolo la Manastire se mai afla un cerb...care nu a mai vrut sa plece de la Manastire. Cei de acolo l-au alungat, dar el venea mereu unapoi asa ca l-au lasat sa stea acolo. Cred ca e fericita caprioara acolo unde este ! UNII SE VOR INTREBA IN CE CONSTA MINUNEA POSTATA DE MINE...MINUNEA CONSTA IN FAPTUL CA O CAPRIOARA STATEA ASA DE LINISTITA CAND ASCULTA RUGACIUNI SI STIA DE FIECARE DATA SA MEARGA IN CASA CAND BUNICA SE RUGA. Doamne ajuta !
Ce fruuuumooooooooooos si induiosator!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2010, 17:35:26
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie mi-a placut povestea cu caprioara o voi povesti si eu la altii sa stii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2010, 17:44:05
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi si animalutele astea...parca eu vad o diferenta intre sufletelul unui Amstaff si a unei caprioare
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Milostenii facute de saraci alex190 Spiritualitatea ortodoxa 16 07.12.2014 06:10:00
alegeri facute in viata teodora21 Nunta 10 02.01.2012 11:59:42
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 13:12:27
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Precizari care nu sunt facute de Patriarhia Romana costel Generalitati 1 23.11.2007 18:36:22