Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1541  
Vechi 12.03.2011, 20:35:39
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Impresia aceasta se pare că o făceau și înainte. Că spunea Pavel că dacă ar intra un necredincios și toată lumea de acolo ar vorbi în limbi, i-ar crede nebuni, dar dacă ar profeți și i-ar da pe față gândurile, acela ar vedea că este har acolo și s-ar îndrepta.
Exact! Cam asa se intampla si in ziua de astazi, doar ca, din pacate, necredinciosii de care vorbea Sf. Ap. Pavel suntem si noi, cei care ne credem credinciosi, pentru ca de exemplu si eu, pana sa nu am marturii ca intr-adevar ceea ce vorbesc ei sunt rugaciuni in tot felul de limbi, am crezut exact asa cum am fost invatata in biserica la noi, ca este o bolborosire de la necuratul...
  #1542  
Vechi 12.03.2011, 20:37:06
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate chineza de balta, daca exista. Eu am inteles chiar de la penticostali ca nu vorbesc o limba cunoscuta, ci una gen pasareasca, de obicei. Adica un american nu se apuca sa vorbeasca romaneste, ca sa inteleaga si un roman de acolo.
Eu insa am marturia unei prietene care a asistat la asa ceva, ca ei vorbesc in tot felul de limbi vechi, gen aramaica, si ca ceea ce spun ei sunt de fapt rugaciuni. Si cel care vorbea in limbi habar nu avea ce spune pana nu a avut ocazia sa aiba langa el o persoana care sa cunoasca limba respectiva...
  #1543  
Vechi 12.03.2011, 20:38:02
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pavel77 Vezi mesajul

Cum vedeti dumneavoastra cele intamplate?
sunt convinsa ca ceea ce s-a intamplat cu biserica primara, a fost numai zidire insa ce se intampla astazi la penticostali nu este zidire pentru ca nu sunt profeti (vazatori cu duhul), tamaduiri asa cum avem in Ortodoxie.
  #1544  
Vechi 12.03.2011, 20:45:04
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Draga Medusa, iertati-ma dar va inselati.

Ceea ce s-a intamplat in Biserica Primara nu a fost numai zidire. A fost si vorbire in limbi manifestata FARA buna randuiala. Exact pentru acest motiv a scris apostolul Pavel 1 Corinteni 14: pentru a aseza ordinea in ceea ce priveste vorbirea in limbi.

La penticostali vorbirea in limbi este fara randuiala in unele locuri si cu randuiala in altele.

Iar in bisericile lor este si profetie si tamaduire si multe alte daruri ale Duhului.
  #1545  
Vechi 12.03.2011, 20:45:46
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de neoprotestanti, noi nu facem filozofie. Daca nu intelegem ceva trebuie sa ne informam, in mod sigur gresim noi si nu sfintii. Si eu am fost ateu si nu am gasit apropae nimic gresit in BO. Afara de ceea ce mai gresesc oamneii, ca orice oameni. Daca sfintii mari au zis asa despre iconomie, atunci ei au dreptate, nu noi, care ne dam cu parerea. La cei ce sunt in afara Bisericii, dar fac Taine, adica sunt crestini, acelora li se considera o forma exterioara a Botezului. De exemplu Sf. Ioan boteza cu apa, iar apoi au primit botezul si cu Duh Sfant.
Catalin,

Iisus a zis foarte clar ca lumea aceasta va trece dar cuvantul Lui nu. Deci daca El a zis ca cel care isi lasa femeia si ia o alta face adulter, pai asa o sa fie pana la a doua Sa venire pentru ca nu va trece cuvantul Sau indiferent de iconomia bisericii. Biserica nu poate schimba cuvantul Domnului dupa cum vrea ea. Asa ca toti cei care s-au recasatorit in biserica ortodoxa se afla in adulter si ei nici macar nu mai au habar, ba se chiar Impartasesc cu cugetul curat cu Trupul si Sangele Domnului fiind vinovati fata de El de pacatul adulterului. Cine ii mai lumineaza pe acesti oameni daca biserica i-a bagat si mai mult in intuneric? Pacat ca oamenii care isi dau seama fug, si sincer exact asa am vrut sa fac si eu, sa dau bir cu fugitii la altii mai luminati din punctul asta de vedere, insa m-am rugat ca printr-o minune sa imi spuna Dumnezeu ce sa fac si raspunsul Lui a fost:

"Tu trebuie sa ramai ortodoxa. Si iti va fi foarte greu la inceput"

Si asa a fost, mi-a fost extrem de greu, am trecut printr-o suferinta cumplita mai ales ca raspunsul l-am primit printr-o minune asa cum cerusem. Si totusi am vrut in continuare sa fug, insa Domnul nu m-a lasat, mi-a pus mereu piedici, pana m-am mai linistit si am inteles de ce a vrut sa raman ortodoxa. Nu ca sa accept greselile din Biserica Ortodoxa ci exact dimpotriva, ca sa vorbesc despre ele, doar asa constiinta oamenilor se va trezi intr-o buna zi...
  #1546  
Vechi 12.03.2011, 20:46:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Exact! Cam asa se intampla si in ziua de astazi, doar ca, din pacate, necredinciosii de care vorbea Sf. Ap. Pavel suntem si noi, cei care ne credem credinciosi, pentru ca de exemplu si eu, pana sa nu am marturii ca intr-adevar ceea ce vorbesc ei sunt rugaciuni in tot felul de limbi, am crezut exact asa cum am fost invatata in biserica la noi, ca este o bolborosire de la necuratul...
Ce multe lucruri nu cunoaștem noi!
  #1547  
Vechi 12.03.2011, 20:47:06
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
sunt convinsa ca ceea ce s-a intamplat cu biserica primara, a fost numai zidire insa ce se intampla astazi la penticostali nu este zidire pentru ca nu sunt profeti (vazatori cu duhul), tamaduiri asa cum avem in Ortodoxie.
De unde stiti ca nu sunt? Pentru ca ei zic exact pe dos, ca sunt... Si li se raspunde ca si diavolul va face semne mari cand se va apropia sfarsitul...
  #1548  
Vechi 12.03.2011, 20:50:42
Pavel77 Pavel77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am inteles chiar de la penticostali ca nu vorbesc o limba cunoscuta, ci una gen pasareasca, de obicei.
Si cum v-au spus penticostalii aia?
„ - Mai nea Cataline, noi vorbim in limbi chineza de balta si mai vorbim si pasareasca. Uneori ciripim in limbi!”

Hmm...cam asa ati auzit „chiar de la penticostali”, asa-i? ()

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica un american nu se apuca sa vorbeasca romaneste, ca sa inteleaga si un roman de acolo.
In multe cazuri s-a intamplat in bisericile penticostale ca cineva sa vorbeasca in limbi si altcineva, strain, sa inteleaga ce se spunea pentru ca era limba lui.
  #1549  
Vechi 12.03.2011, 20:51:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce multe lucruri nu cunoaștem noi!
In fine, eu nu am cunoscut fiind indoctrinata puternic de ultra-ortodocsi. Si din cate observ, nici dvs nu stiti pentru ca spuneti una despre vorbitorii in limbi de astazi, si ei zic ca de fapt la ei este pe dos. Acum poate ca altii de pe la noi sa stie mai multe despre vorbirea in limbi de astazi, dar eu sincer nu prea am observat. Este posibil sa fi avut eu ochelari de cal, nu exclud nici ipoteza asta. Ma bucur insa ca exista acest site sa mai aflu si eu din cele ce se intampla si prin alte biserici direct de la sursa si nu din cuvintele dusmanilor lor.

Last edited by Adriana3; 12.03.2011 at 20:57:18.
  #1550  
Vechi 12.03.2011, 20:58:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Copiii au duhul si inainte de a fi botezati in Duhul Sfant. Il au pentru ca sunt creati dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu si sunt fara pacat. Botezul in Duhul este pentru iertarea pacatelor asa cum zicem in Crez:
"Marturiesesc un Botez spre iertarea pacatelor".

Proorocii Vechiului Testament aveau Duhul, caci prin Duhul Sfant prooroceau, nici unul insa nu era botezat in Duhul.
In Vechiul Testament harul Duhului Sfant era exterior, dupa venirea lui Iisus harul il putem avea interior, prin Sfintele Taine. Aceasta e diferenta, se putea citi in articolele ortodoxe.
O explicatie mai clara o gasim la Sfantul Serafim de Sarov: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm

"Apoi, au pierdut acest dar nepretuit al harului Duhului lui Dumnezeu, pentru ca, pana la venirea in lume a lui Dumnezeu-omul, Iisus Hristos, "inca nu era (dat) Duhul, pentru că Iisus încă nu fusese preaslăvit" (Ioan 7:39)."
"Totusi aceasta nu inseamna ca Duhul lui Dumnezeu nu era in lume deloc, ci doar ca prezenta Sa nu era atat de vadita. Se manifesta doar exterior, si doar semnele prezentei Sale in lume au fost cunoscute de oameni."
"Astfel, de pilda, multe taine legate de mantuirea ce va veni a neamului omenesc i-au fost descoperite atat lui Adam cat si Evei, dupa caderea lor. Lui Cain, in ciuda lipsei de cinstire si a neascultarii sale, i-a fost usor sa inteleaga vocea care purta harul si dumnezeirea, in cuvintele acuzatoare. Noe a vorbit cu Dumnezeu. Avraam L-a vazut pe Dumnezeu si ziua Sa si s-a bucurat (in Ioan 8:56). Harul Duhului Sfant lucrand exterior se mai reflecta in toti proorocii Vechiului Testament si in sfintii Israilului."
"Cu toate ca nu cu aceeasi tarie ca la poporul lui Dumnezeu, prezenta Duhului lui Dumnezeu a lucrat totusi si in paganii care nu-L cunosteau pe adevaratul Dumnezeu, pentru ca, chiar si printre acestia, Dumnezeu a gasit oamenii alesi. De pilda, au existat fecioarele-prorocite pe nume sibile, care si-au inchinat fecioria unui Dumnezeu necunoscut, dar lui Dumnezeu, Ziditorul lumii, atotputernicul ocarmuitor al universului, asa cum era conceput El de pagani. Cu toate ca filosofii pagani au ratacit si in intunericul necunoasterii lui Dumnezeu, totusi, ei au cautat adevarul, care este iubit de Dumnezeu. Din pricina acestei cautari placute lui Dumnezeu, ei s-au putut bucura de Duhul Domnului. Se spune ca neamurile care nu-L cunosc pe Dumnezeu indeplinesc din fire cerintele legii si fac ceea ce este placut Lui (cf. Romani 2:14). Domnul lauda astfel adevarul, caci spune El insusi despre acesta, prin Sfantul Duh: "Adevarul din pamant a rasarit si dreptatea din cer a privit." (Psalmul 84:12[85:11])."

"Dar cand Domnul nostru Iisus Hristos a implinit intreaga lucrare a mantuirii, dupa Invierea Sa, a suflat asupra Apostolilor, a restaurat suflarea de viata pe care o pierduse Adam, si le-a dat lor acelasi har al Prea Sfantului Duh al lui Dumnezeu de care s-a bucurat Adam. Dar asta nu a fost tot. Le-a mai spus ca este mai bine, pentru ei, ca El sa mearga la Tatal, pentru ca daca nu s-ar duce, Duhul n-ar mai veni in lume. Dar daca El, Hristosul, se duce la Tatal, Il va trimite pe Acesta in lume, si El, Mangaietorul, ii va indruma pe ei si pe toti ceilalti ce le vor urma invataturile intru deplinatatea adevarului, si le va aminti tot ce le-a spus El pe cand era inca in lume. Ce a fost apoi fagaduit a fost "har peste har" (Ioan 1:16)."
"Apoi, in ziua Rusaliilor, El le-a trimis in mod solemn, intr-un vant puternic, Sfantul Duh, in chipul unor limbi de foc, care i-au luminat pe fiecare dintre ei, au intrat intru ei si i-au umplut de puterea arzatoare a harului dumnezeiesc, care sufla ca si cu roua si lucreaza cu bucurie in sufletele care iau parte la puterile si faptele sale (Fapte 2). Si acest har arzator al Sfantului Duh, care ne este dat noua tuturor, celor credinciosi in Hristos, prin Taina Sfantului Botez, este pecetluit prin Taina Mirungerii pe partile osebite ale trupului nostru, dupa cum este randuit de catre Sfanta Biserica, pastratoare vesnica a acestui har. Se spune: "Pecetea darului Sfantului Duh."
"Prin Sfintele Taine ni se da mantuirea vesnica si nebiruita ca o incredintare spre viata vesnica, ca un raspuns bun la infricosatoarea Sa Judecata si ca un inlocuitor de pret dincolo de intelegerea noastra, pentru acel rod al Pomului Vietii de care ar fi vrut sa o lipseasca potrivnicul omenirii, Lucifer, cel cazut din ceruri."

Astfel a zis marele Sfant Serafim de Sarov. Cum sa nu te indragostesti de ortodoxie si sa cauti adevarul in alta parte?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 23:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 23:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 13:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 22:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 18:09:10