Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.04.2011, 16:19:57
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi se stie. Elementul pe care s-a bazat securitatea atunci a fost frica. De frica oamenii fac multe.
Așa este, dragă miha_anca. Și nu doar că le era frică pentru ei, dar le era frică și pentru familiile lor, cea din urmă frică fiind uneori chiar mai mare. Un om parcă s-ar mai jertfi pentru țară, dar să-și mai jertfească și familia, mai greu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.04.2011, 21:51:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Așa este, dragă miha_anca. Și nu doar că le era frică pentru ei, dar le era frică și pentru familiile lor, cea din urmă frică fiind uneori chiar mai mare. Un om parcă s-ar mai jertfi pentru țară, dar să-și mai jertfească și familia, mai greu.
Corect! Jertfa personala este mai acceptabila decat suferinta membrilor familiei. Pentru unii jertfa personala a constat in colaborare.
Pentru altii jertfa personala a constat in acceptarea situatiei, ca fiind voia Domnului, ceea ce i-a transformat in final in sfinti. Unul dintre acestia, Pr. Arsenie Papacioc a spus ca in atare situatie, in cazul lui inchisoarea comunista, trebuie sa te consideri MORT din prima clipa; atunci nu mai ai ce pierde.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.04.2011, 22:47:38
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit problema !

Desigur, putem sa-i scuzam pe acei preoti,care la un moment dat au fost "manipulati" si prin intermediul acestei forte teribile care poate fi ,frica...mai ales pentru personalitati slabe si lipsite de putere interioara !

Perfect, ai scuzam, oamnei sunte, si la o adica, puteam foarte bine fi si noi,in acea situatie !

Problema mare care ramane,si e una grava, sau agravanta,evident fara motivatie,este aceea ca, aceste capete bisericesti,in loc sa-si faca mea culpa in public,dupa revolutia din 89, au persistat intr-o tacere mormantala, ascunzand mizeria ca si pisica in nisip,cu larga aprobare a inaltilor ierarhi (unii dintre ei din colegialitate...dar nu pe linie bisericeasca ci pe alta linie ierarhica,stie secu care !)refuzand astfel sa faca decentul pas inapoi !!!

De ce nu a existat un astfel de pas inapoi,care, in lipsa lui la nivelul dregatorilor puterii politice seculare, reprezenta atat de mult la nivelul functionarilor sacrului,ca exemplu binefacator !!!

Insemna si o exorcizare a raului, facuta public, si de asteptat din partea slujitorilor Adevarului !

Unul dintre primii inalti iararhi, si cred ca si singurul,care a recunoscut si si-a cerut iertare a fost Nicolae Corneanu ! Cinste lui !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2011, 22:52:01
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cu siguranta ca SIGUR nu stiu!
Astept sa-mi confirme Iisus fiul Mariei si a lui Iosif, intelegi? P E R S O N A L! nu prin tine chiar daca porti si 10 sutane!..sau nu stiu ce intermediari, intelegi?
Iar repetarea in stare de semihipnoza a Crezului. la fel, nu ma incalzeste in aceasta privinta.
Este infiorator si incredibil cita minciuna diseminam noi , omenirea!..si asta din toate vremurile si mai ales evreiasii, sindicalistii, "Demonii" lui Dostoyevski, cei cu mintea si ochisorii vioi!


SI ITI SPUN SIGUR CA HRISTOS NU SE SUPARA CA-I CER aceasta CONFIRMARE!!!
Stiu SIGUR!...ca doar isi cunoaste neamurile din care se trage!
cred ca ar trebui sa renunti putin la ego-centrism ! In aceasta problema,trebuie sa facem un mic salt si in afara noastra, pentru a ne lepada eul,si a avea o judecata mult mai cuprinzatoare din diverse unghiuri de vedere !
eul la tine ai ca o piatra de moara care ti-e legata de picior ! Numai daca dezlegi pietroiul poti fi mai usor si mai liber !
acesta e un sfat !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2011, 03:28:42
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cristos a fost un revolutionar, si trebuie sa-l urmama si noi !
Nu a adus el sabia ,nu pacea ?
Interpretarea Sfintelor Scripturi presupune intotdeauna un risc.
Eu cred ca, dincolo de oamenii care discuta in fel si chip despre Iisus Hristos, crestinii botezati in Hristos cred ca Acesta este Dumnezeu care S-a intrupat pentru noi si pentru a noastra mantuire.

Revolutionari au fost altii, iar ei au inlocuit o ordine sociala si istorica cu alta, macar o vreme.
Mantuitorul S-a intrupat pentru a rupe zapisul pacatelor noastre si robia mortii, pentru a darui viata vesnica si mantuirea oamenilor. Nu din motive de ordine sociala S-a pogorat Domnul din Ceruri. Nu pentru imparatiile acestei lumi (unde a spus sa dam Cezarului ce-i al Cezarului). Hristos este Pastorul care intoarce oaia ratacita Acasa, in Biserica Lui, in Imparatia lui Dumnezeu.

Cand pomenim de sabie, rog sa revedem ce-i spune Mantuitorul, lui Petru, cand acesta loveste cu sabia, in Gradina Ghetsimani.
Apoi, asa cum cred, este vorba despre SABIA POCAINTEI, despre omorirea patimilor, despre lupta launtrica a fiecarui om intru despatimire si mantuire, in impreuna-lucrare cu intreaga Biserica (al carei Cap este Insusi Domnul nostru Iisus Hristos).
Domnul spune ca e pacat inaintea lui Dumnezeu chiar si GANDUL de judecare a altui om. Si indeamna la indepartarea barnei din ochiul PROPRIU.
Nu revolutii si razboaie cu sabia impotriva oamenilor cere Dumnezeu, ci nevointa intru metanoia, pocainta, smerire de sine (nu de altul!), omorire de sine (a patimilor PROPRII, care sunt ziduri intre om si Dumnezeu, ca si idolii care le reprezinta in chip vazut). Din acest motiv Parintele Steinhardt spunea, la prima vedere paradoxal, in Jurnalul Fericirii, ca Hristos ne-a inviat ca sa ne omoare. Iar Domnul a spus in chip minunat ca vinul nou se pune in burdufuri noi. Asadar, pentru crestin, afara cu butoiul vechi! (din propria camara, cea personala)
Eu asa inteleg, asa spun. Asa ma straduiesc, vai mie pacatosul.
Va cer iertare daca v-am gresit cu ceva.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.04.2011, 13:19:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Zicea parinteel Teofil, cand il tot intrebau ce parere are despre cipuri, ca nu trebuiau acceptate carnetele de partid, nu cartile de identitate de acum.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.04.2011, 14:23:32
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
http://www.evz.ro/detalii/stiri/preo...te-926939.html


Din pacate,putem citi in articolul de mai sus inca o dovada clara a colaborarii unor preoti ortodoxi cu Satana, in schimbul unor privilegii de natura materiala si profesionala !

Ceea ce e si mai grav, este tomai inertia intregii noastre societati,de dupa 1989, de-a continua in fruntea ei cu aceleasi figuri sinistre ale acestor colaboratori-vanzatori de frati,ca si iuda pentru 30 de arginti !

Asemenea lui Iuda care l-a tradat pe Mantuitor,aceste fapturi cu chip de oameni,si-au tradat amicii,cunostintele, in schimbul parvenirii lor materiale,si este si mai grav fenomenul cand in aceste roluri sinistre apar tot mai des asa-zisi "oameni ai bisericii" !

E o pata urata pe obrazul ortodoxiei noastre si o jignire adusa sfintilor inchisorilor ,faptul ca acesti oamnei au fost in continuare promovati si inaltati in ranguri si dupa 89 !

Macar acum,daca s-ar cai aceste Iude in sutana, pentru faptele facute, da vezi de unde...dimpotriva nu stiu cum sa se laude si sa se justifice,in continuare !
Dar cand vad un astfel de topic nu pot sa nu remarc decat reaua-vointa a unora, petru ai atrage si pe altii in pacatul acesta- de a judeca. Drept pentru care citez pe unul dintre mari Sfinti Parinti ai nostri sa vorbesca despre vorbele noastre fara de folos :
"Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu. “Cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua” si: “Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste” (Matei 10, 41, 40), si: “Cinsteste pe preot si da-i partea lui” (întelepciunea lui Isus Sirah 7, 32). De aici s-au învatat iudeii a-L dispretui pe Dumnezeu, fiindca l-au dispretuit pe Moise, fiindca l-au alungat cu pietre. Când cineva se poarta cu evlavie fata de preot, cu atât mai mult se va purta fata de Dumnezeu. Chiar de ar fi preotul rau, totusi Dumnezeu, vazând ca pentru cinstea Sa tu te porti cuviincios fata de cel ce nu este vrednic de cinste, îti va rasplati tie dupa dreptate.
Caci daca “cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua”, la fel si cel ce se pleaca si este supus preotului. Ca, daca fiind vorba de ospitalitate si primesti rasplata, desi nu stii cine este cel ospatat, apoi cu atât mai mult vei primi daca te supui celui ce ti se porunceste a te supune.
“Carturarii si fariseii, zice, au sezut în scaunul lui Moise; deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti”. (Matei 23, 2-3) Nu stii ce este preotul? Nu stii ca este îngerul Domnului? Nu cumva spune poate cele ale sale? Daca îl dispretuiesti, nu pe el îl dispretuiesti, ci pe Dumnezeu, Care l-a hirotonit pe el. “Si de unde este învederat, zici, ca Dumnezeu l-a hirotonit?” Daca nu ai aceasta credinta, speranta ta este desarta. Ca, daca Dumnezeu nu lucreaza nimic printr-însul, atunci nici botez nu ai, nici de taine nu te împartasesti, nici de binecuvântari nu te bucurii si, prin urmare, nici nu esti crestin.
“Dar ce? zici tu; Dumnezeu îi hirotoneste pe toti, chiar si pe cei nevrednici?” Nu pe toti îi hirotoneste Dumnezeu, însa prin toti lucreaza – chiar de ar fi si nevrednici – pentru mântuirea poporului.
Caci, daca Dumnezeu a vorbit pentru popor printr-un magar si prin Valaam(A se vedea Numerii, cap. 22-24), printr-un om spurcat, cu atât mai mult prin preot.
Asa ca nu se cuvine noua a judeca pe altii, caci "a judeca" i se cuvine doar Domnului si iubitului nostru Mantuitor Iisus Hristos. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.04.2011, 15:34:04
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Interpretarea Sfintelor Scripturi presupune intotdeauna un risc.
Eu cred ca, dincolo de oamenii care discuta in fel si chip despre Iisus Hristos, crestinii botezati in Hristos cred ca Acesta este Dumnezeu care S-a intrupat pentru noi si pentru a noastra mantuire.

Revolutionari au fost altii, iar ei au inlocuit o ordine sociala si istorica cu alta, macar o vreme.
Mantuitorul S-a intrupat pentru a rupe zapisul pacatelor noastre si robia mortii, pentru a darui viata vesnica si mantuirea oamenilor. Nu din motive de ordine sociala S-a pogorat Domnul din Ceruri. Nu pentru imparatiile acestei lumi (unde a spus sa dam Cezarului ce-i al Cezarului). Hristos este Pastorul care intoarce oaia ratacita Acasa, in Biserica Lui, in Imparatia lui Dumnezeu.

Cand pomenim de sabie, rog sa revedem ce-i spune Mantuitorul, lui Petru, cand acesta loveste cu sabia, in Gradina Ghetsimani.
Apoi, asa cum cred, este vorba despre SABIA POCAINTEI, despre omorirea patimilor, despre lupta launtrica a fiecarui om intru despatimire si mantuire, in impreuna-lucrare cu intreaga Biserica (al carei Cap este Insusi Domnul nostru Iisus Hristos).
Domnul spune ca e pacat inaintea lui Dumnezeu chiar si GANDUL de judecare a altui om. Si indeamna la indepartarea barnei din ochiul PROPRIU.
Nu revolutii si razboaie cu sabia impotriva oamenilor cere Dumnezeu, ci nevointa intru metanoia, pocainta, smerire de sine (nu de altul!), omorire de sine (a patimilor PROPRII, care sunt ziduri intre om si Dumnezeu, ca si idolii care le reprezinta in chip vazut). Din acest motiv Parintele Steinhardt spunea, la prima vedere paradoxal, in Jurnalul Fericirii, ca Hristos ne-a inviat ca sa ne omoare. Iar Domnul a spus in chip minunat ca vinul nou se pune in burdufuri noi. Asadar, pentru crestin, afara cu butoiul vechi! (din propria camara, cea personala)
Eu asa inteleg, asa spun. Asa ma straduiesc, vai mie pacatosul.
Va cer iertare daca v-am gresit cu ceva.
tot ce ati spus este foarte frumos, si corect, insa am doua intrebari-nelamuriri :

1) cum se face ca Isus pune mana pe bici, intrand in templu cu maxima violenta loveste bisnitarii cu biciul,strigand si rasturnandu-le mesele pe jos ???
acuzandu-i ca au transformat templul in "pestera de talhari" ???

2) imitatio cristi e valabil,in viziunea dvs,sau Cristos nu trebuie imitat deloc, atunci in ce mai credem ,si ce model practic de urmat sa mai avem,daca nu-l imitam pe Cristos ???

3) e permis asemena lui Crisros sa iei biciul impotriva talharilor ,fie el si verbal ,in vitutea modelului cristic !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.04.2011, 15:39:56
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Dar cand vad un astfel de topic nu pot sa nu remarc decat reaua-vointa a unora, petru ai atrage si pe altii in pacatul acesta- de a judeca. Drept pentru care citez pe unul dintre mari Sfinti Parinti ai nostri sa vorbesca despre vorbele noastre fara de folos :
"Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu. “Cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua” si: “Cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste” (Matei 10, 41, 40), si: “Cinsteste pe preot si da-i partea lui” (întelepciunea lui Isus Sirah 7, 32). De aici s-au învatat iudeii a-L dispretui pe Dumnezeu, fiindca l-au dispretuit pe Moise, fiindca l-au alungat cu pietre. Când cineva se poarta cu evlavie fata de preot, cu atât mai mult se va purta fata de Dumnezeu. Chiar de ar fi preotul rau, totusi Dumnezeu, vazând ca pentru cinstea Sa tu te porti cuviincios fata de cel ce nu este vrednic de cinste, îti va rasplati tie dupa dreptate.
Caci daca “cine primeste proroc în nume de proroc plata de proroc va lua”, la fel si cel ce se pleaca si este supus preotului. Ca, daca fiind vorba de ospitalitate si primesti rasplata, desi nu stii cine este cel ospatat, apoi cu atât mai mult vei primi daca te supui celui ce ti se porunceste a te supune.
“Carturarii si fariseii, zice, au sezut în scaunul lui Moise; deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti”. (Matei 23, 2-3) Nu stii ce este preotul? Nu stii ca este îngerul Domnului? Nu cumva spune poate cele ale sale? Daca îl dispretuiesti, nu pe el îl dispretuiesti, ci pe Dumnezeu, Care l-a hirotonit pe el. “Si de unde este învederat, zici, ca Dumnezeu l-a hirotonit?” Daca nu ai aceasta credinta, speranta ta este desarta. Ca, daca Dumnezeu nu lucreaza nimic printr-însul, atunci nici botez nu ai, nici de taine nu te împartasesti, nici de binecuvântari nu te bucurii si, prin urmare, nici nu esti crestin.
“Dar ce? zici tu; Dumnezeu îi hirotoneste pe toti, chiar si pe cei nevrednici?” Nu pe toti îi hirotoneste Dumnezeu, însa prin toti lucreaza – chiar de ar fi si nevrednici – pentru mântuirea poporului.
Caci, daca Dumnezeu a vorbit pentru popor printr-un magar si prin Valaam(A se vedea Numerii, cap. 22-24), printr-un om spurcat, cu atât mai mult prin preot.
Asa ca nu se cuvine noua a judeca pe altii, caci "a judeca" i se cuvine doar Domnului si iubitului nostru Mantuitor Iisus Hristos. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Noi nu dispretium pe preot ca si functionar al absolutului !
Dar oare Cristos nu a venit sa judece Lumea ?!
Nu a venit mantuitorul ca sa judece raul si spurcaciunea din Lume ???
Oare noi nu trebuie sa-l avem model de comportament pe Mantuitor ???
Deci, si prin urmare, cand vedem raul trebuie sa tacem malc ???
Nu a intrat oare Cristos cu biciul in Templu, urland la bisnitari sa iasa afara si lovindu-i cu biciul ???
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.04.2011, 17:29:34
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Noi nu dispretium pe preot ca si functionar al absolutului !
Dar oare Cristos nu a venit sa judece Lumea ?!
Nu a venit mantuitorul ca sa judece raul si spurcaciunea din Lume ???
Oare noi nu trebuie sa-l avem model de comportament pe Mantuitor ???
Deci, si prin urmare, cand vedem raul trebuie sa tacem malc ???
Nu a intrat oare Cristos cu biciul in Templu, urland la bisnitari sa iasa afara si lovindu-i cu biciul ???
Domnul Iisus Hristos zice sa ne luam crucea si sa-L urmam. Sa-L imitam in iubire si iertare. Daca-L imitam in luarea biciului, sa-L imitam si in purtarea crucii, si in smerenie, si in jertfire si in iubirea aproapelui si in intoarcerea celuilalt obraz. Sa-L imitam in smerenia cu care El, Cel coborat din ceruri, Fiul Dumnezeului Celui Preainalt, S-a facut "purtatorul stergarului", spaland picioarele ucenicilor Sai.
Daca vrem sa-L imitam pe Hristos, sa-L imitam intai in ceea ce ne-a invitat El Insusi sa-L imitam. Nu uitati ca El ne-a spus ca cei blanzi vor mosteni pamantul. Sa nu uitam ca El ne-a spus sa nu ridicam sabia, ca cine ridica sabia, de sabie va pieri. Sa nu uitam ca El ne-a spus ca Imparatia Lui nu-i din lumea aceasta si nu trebuie sa alergam dupa bunurile acestei lumi.
Daca vrem sa-L imitam, sa fim gata sa ne dam viata pentru aproapele nostru, pentru mantuirea lui, sa lepadam iubirea de sine si mandria si toata rautatea...

Pentru ca altfel, de dat cu biciul ... oricine se pricepe.
In Patericul egiptean se povesteste despre un avva care nu ingaduia ucenicilor sai sa pescuiasca, spunandu-le: "De ce sa moara pestele acela pentru lacomia pantecelui tau?" Unul din ucenici, mai "dezghetat", a gasit cu cale sa-l infrunte: "Dar de ce, avva, nu ne dai voie sa pescuim? Ca si ucenicii lui Hristos pescuiau!" Iar avva raspunde: "Dar ce, voi sunteti ucenicii lui Hristos?" Si a tacut acela, rusinat.

Insa noi mergem si mai sus: ne asemanam Insusi Domnului, si vrem sa facem curatenie... pai, cel mai bine ar fi sa incepem fiecare cu ograda sa.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde