Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2011, 17:12:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Lacul Ochiului - Cheile Nerei

Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2011, 06:09:37
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt mai multe. Unul din ele ar fi Manastirea Pestera Ialomitei.

daa!!! am vizitat-o cand aveam 12 ani si inca imi amintesc sentimentul si locurile. ceva unic.
un sentiment puternic am avut si cand am vizitat pestera sf teodora,aproape de Sf. manastire Sihastria.
Iar vorbind de Sf. Manastire sihastria,e un sentiment deosebit si sa vizitezi chilia parintelui Cleopa. M am incaltat chiar cu cizmele parintelui Cleopa,desi nu vroiam,pt ca nu ma simt nici pe departe demna de a purta incaltamintea pe care a purtat-o un sfant...
Manastirea prislop - si mormantul parintelui Arsenie Boca: impresionant.
Bineinteles Manastirea Cernica.(unde duhovnic era parintele Argatu)
Manastirea brancoveanu : Sambata de Sus- unde duhovnic era parintele Teofil Paraian.
Manastirea Sf. Maria din Techirghiol-parintele Arsenie Papacioc.
Boroaia- unde sunt moastele parintelui Argatu;

Dar nimic nu se compara cu tara sfanta !!! daca vreti o vacanta pe care niciodata nu o veti mai putea compara cu nimic altceva,merita fara discutii un pelerinaj la Sfantul mormant...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2011, 06:18:38
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

pentru cei care au vizitat deja manastirile din nordul Bucovinei,care sunt de vis, o sa va mai spun locuri care merita vazute ,in afara de tot ce am zis in postarile mele.

Prin tari straine in care am fost,mi s-a parut frumos in Maroc, Germania, Palma de Mallorca, Canada.
In 1996 mi -a placut si Italia,frumos si in Ungaria(Budapesta)
Nu m-au impresionat : Franta,Belgia,Turcia,Bulgaria(nu am apucat sa vizitez prea mult,eram obosita ,era cald ,f aglomerat si murdar ).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.04.2011, 08:59:32
Norina Norina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.04.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit manastiri

Dintre manastirile pe care le-am vizitat m-a impresionat intr-un mod ciudat manastirea Polovraci.Nu stiu daca aveam eu de dinainte o stare mai speciala sau faptul ca este ceva mai retrasa decat alte manastiri care au ajuns aproape puncte turistice dar am simtit o pace interioara,o liniste deosebita, senzatie pe care foarte rar am avut-o in viata mea.

http://www.crestinortodox.ro/biseric...agi-68217.html
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2011, 10:18:28
raluca ana maria raluca ana maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Mesaje: 1
Smile

Sa nu uitam de Procopie - Sf. Ioan Rusul si Insula Eghina - Sfantul Nectarie - impresionante locuri...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2011, 22:56:04
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Norina Vezi mesajul
Dintre manastirile pe care le-am vizitat m-a impresionat intr-un mod ciudat manastirea Polovraci.Nu stiu daca aveam eu de dinainte o stare mai speciala sau faptul ca este ceva mai retrasa decat alte manastiri care au ajuns aproape puncte turistice dar am simtit o pace interioara,o liniste deosebita, senzatie pe care foarte rar am avut-o in viata mea.

http://www.crestinortodox.ro/biseric...agi-68217.html
ai dreptate ,e o manastire micuta,dar linistita si care iti da un sentiment deosebit. imi scapase ,pt ca aveam tot in jur de 12-14 ani cand am vizitat-o.
f frumoasa esti si Manastirea Arnota,este aproape de Manastirea Horezu (care iarasi e deosebita- si cu multa istorie ,construita de Brancoveni). pt a ajunge la Arnota se urca ,pe un drum destul de greu,dar merita vizitata.
in apropiere este si Man Bistrita.
ce imi place atat de mult este vegetatia si curatenia dimprejurul acestor locuri.florile sunt superbe si atat de frumos ingrijite.
Pt cine ajunge la Sihastria,la cativa km se afla si schitul Poiana lui Ioan(-loc frumos tare.).
La Agapia am fost uimita de cat de mult muncesc maicile care fac covoare,in atelier.
Manastirea Tiganesti este iarasi f dragutza,iar maicile lucreaza f mult in atelier : fac vesminte preotesti si icoane.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2011, 18:06:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Va multumesc mult pentru imagini si informatii!

Va astept cu noi poze,pareri..

Mie unul imi place la Manastirea Tudor Vladimirescu din comuna Tudor Vladimirescu din judetul Galati.Asta ar fi un loc.Mai sunt foarte foarte multe.Oricum,trebuie bani ca sa vizitezi tot.Dar ma bucur si pentru putinele mele locuri vizitate,mai mult le-am vizitat cu ochiul,adica virtual,prin carti etc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2011, 18:13:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu stiam (de la localnici) ca ii zice Ochiul Beiului. Am fost si eu demult acolo, foarte frumos intr-adevar.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2011, 18:45:39
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Da, Ochiul Beiului e absolut superb! Iar in apropiere, tot pe Cheile Nerei, se gasesc Tunelurile Romane (alt lucru care merita vazut), cascada Beusnita si manastirea Nera (o manastire mica din lemn, dar absolut superba).
Insa Ochiul Beiului are ceva fascinant prin culoarea aceea absolut particulara a apei (sa fie vorba oare de oxid de cupru?), ceva intre albastrul deschis al cerului si vernil, culoare pe care n-am mai intalnit-o decat intr-un singur loc, anume lacul Obersee din parcul national Konigsee al Germaniei, un alt loc mirific (foarte aproape de Salzburg)

__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.07.2011, 02:01:46
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cele mai frumoase locuri pe care le'am vizitat. Frumos subiect de thread.

Am umblat destul de mult, dar cel mai mult mi'au placut Parisul, Londra, Alpii Elvetieni, Venetia, New York, Tokyo si Praga.
De la noi din tara: Sighisoara, Sibiu, Brasov, manastirea Barsana din Maramures si manastirile din Moldova.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni chujo30 Generalitati 5 12.06.2011 19:37:01
Dintre cele mai frumoase rugaciuni ale ortodoxiei adrian_b Rugaciuni 23 24.12.2010 21:20:38
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 20:51:01
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14