Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2011, 12:21:16
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil nu esti credincioasa practicanta si ai vazut biserica doar pe dinafara. Mitropolitii si episcopii de obicei sunt calugari, asadar nu poseda nicio avere, au depus votul saraciei. Nici nu ar avea ce sa faca cu banii, nu au familii si nici copii.
STII CEVA, NU MA CUNOSTI, ASA CA NU ITI MAI DA TU CU PRESUPUSUL CA NU FACI BINE ... stai in banca ta ...

si din partea mea sa aiba sute de averi bravo lor, asta nu inseamna omul nu se duce la biserici, la manastiri, sau se revolta impotriva lor, Doamne fereste, dar cine spune ca mitropolitii nu au averi, ori e foarte naiv, ori ... e foarte naiv ...

http://www.mediasinfo.ro/ce-avere-ar...ri/2010/05/21/

http://www.click.ro/actualitate/din_...117688381.html

si daca ceilalti nu fac publica declaratia de avere, asta nu inseamna ca nu o au ... si foarte bine, pentru ca am vazut si stiu ca sunt preoti/mitropoliti care din banii lor ajuta foarte mult si oamenii de rand, sau doneaza averea la moarte, ceea ce apreciez ffff mult, si sa dea Dumnezeu cat mai mult ... dar ca sa zicem ca nu au ... hai sa fim seriosi ...
  #12  
Vechi 31.10.2011, 14:07:28
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Cool

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
STII CEVA, NU MA CUNOSTI, ASA CA NU ITI MAI DA TU CU PRESUPUSUL CA NU FACI BINE ... stai in banca ta ...

si din partea mea sa aiba sute de averi bravo lor, asta nu inseamna omul nu se duce la biserici, la manastiri, sau se revolta impotriva lor, Doamne fereste, dar cine spune ca mitropolitii nu au averi, ori e foarte naiv, ori ... e foarte naiv ...

http://www.mediasinfo.ro/ce-avere-ar...ri/2010/05/21/

http://www.click.ro/actualitate/din_...117688381.html

si daca ceilalti nu fac publica declaratia de avere, asta nu inseamna ca nu o au ... si foarte bine, pentru ca am vazut si stiu ca sunt preoti/mitropoliti care din banii lor ajuta foarte mult si oamenii de rand, sau doneaza averea la moarte, ceea ce apreciez ffff mult, si sa dea Dumnezeu cat mai mult ... dar ca sa zicem ca nu au ... hai sa fim seriosi ...
cam ai dreptate
eu zic asa.. mai bine vorbeste fiecare pentru el..ce rost are sa ne dam cuvantul pentru altii..am cunoscut si preoti saraci pt. ca dadeau totul celorlalti,dar si preoti cu insignia,jeep,si muuuuuuuuulte muuulte altele.dar de fiecare data cand imi venea sa zic ceva despre ei imi spuneam in gand ca poate acei oameni fac cu mult mai multa milostenie fata de mine..si ca poate din banii aia multi...tot multi se duc si catre cei saraci..
haideti sa nu fim NAIVI si nici FOARTE NAIVI...ci mai bine ...realisti.
NUMAI BINE!
  #13  
Vechi 31.10.2011, 14:12:57
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Secventa din care a fost facut instantaneul , de fotograful Sebastian Marcovici http://www.realitatea.net/fotografia...ui_882753.html

Lasandu-l la o parte pe Presedinte, e aur ce se vede pe capul alora ? Daca da, cam cate kg sunt ?

Tie de folos pentru mantuire o astfel de intrebare sau ai pus-o pentru a ne ispiti cu vorbe desarte ? Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #14  
Vechi 31.10.2011, 15:07:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu mânhire spun că userul cocacoc nu pare interesat de mântuire.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #15  
Vechi 31.10.2011, 15:35:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate toata acestea nu prea reflecta ce e in Imparatia Cerurilor.
Exista niste icoane pictate de Sfantul Evanghelist Luca Maicii Domnului,de e pictata cu Dumnezeu Iisus Hristos in brate,in chip de prunc,nu e pictata nici Maica Domnului nici Dumnezeu Iisus Hristos cu icoane pe cap,sau cu straie bogate etc.
Mai exista si icoana nefacuta de mana omeneasca,copii dupa dansa,de se daduse regelui Abgar,nici acolo nu apare Dumnezeu Iisus Hristos pictat cu coroana pe cap.
Probabil in chip de rege s-a pictat pentru cetateni Imperiului Roman,da nu e firesc sa se foloseasca aceste picturi pentru traco-daci de aci,care cred ca apreciaza mai mult ca preotul sa umble cu haine mai simple.
Oricum unii nu prea stiu ce atributii avea initial regele in Imperiul Roman,anume sa aibe grija de cetateni.Adica cu acest sens e pictat Dumnezeu Iisus Hristos,iar nu ca tiran,precum inselasera dracii pe unii sa devieze in Imperiul Roman,sau cum inselasera pe altii,sa fie monarhiile absolutiste prin Europa sau prin alte locuri.
Aceasta cum a aparut (cu straiele bogate),probabil mai venea cate un mirean foarte bogat,dar nu prea apropiat de biserica si dadea si el din ce avea ,adica mult aur la biserica si ierarhii/preotii fiind oameni duhovnicesti,ca sa nu il piarda cumva ci sa il incurajeze luau aurul /straiele aurite si le purtau.
Poate asa se intampla si in ziua de azi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 31.10.2011 at 15:39:26.
  #16  
Vechi 31.10.2011, 15:53:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/diverse...lui-69704.html
Unde e coroana pe capul lui Dumnezeu Iisus Hristos,ca eu nu vad?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #17  
Vechi 31.10.2011, 15:56:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nici in catedrala Sfanta Sofia din Constantinopol nu era pictat Dumnezeu Iisus Hristos cu coroana pe cap:
http://www.crestinortodox.ro/biseric...bul-67675.html
Deci cine stie pe unde a aparut moda asta,neortodoxa,de a se picta Dumnezeu Iisus Hristos cu coroana pe cap.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #18  
Vechi 31.10.2011, 16:06:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mitra simbolizeaza cununa de spini a Mantuitorului. E bine ca se mai discuta si acest aspect. Daca nu-l mai punem din cand in cand in discutie, n-ar fi exclus ca peste cativa ani sa auzim de mitre integral din aur.
  #19  
Vechi 31.10.2011, 16:09:59
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit hazliu !

Poza e hilara rau de tot, si nu pentru prezenta inaltelor fete bisericesti, ci pentru prezenta marinarului chior,care,intr-un acces de criza de pocainta ,s-a ingropat intre inatii, si intre hainele lor sfintie, nu de alta...da sa mai fuga dracii din el !(ha,ha,ha !)
  #20  
Vechi 31.10.2011, 16:35:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Faptul ca dl presedinte Basescu s-a dus la Biserica la canonizarea acelui mitropolit nu vad de ce ar fi rau.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59