Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.09.2013, 19:19:44
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca doreste sa va puna la zid sau cel putin aceasta ar fi rugamintea mea pe acest topic.Trebuie sa invatam,printre altele,si dialogul,puterea de a asculta si analiza opinii diferite de ale tale.Pana acum cel putin,dupa cum se poate observa,a existat o diversitate constructiva de opinii,fiecare propunand solutii conform propriei viziuni.Fiecare cred ca are de invatat ceva de la cel de langa el si ideea de baza a acestui topic este a unei agora moderne,unde fiecare isi prezinta viziunea lui,restul urmand a aprecia,public sau privat,despre cat de buna este propunerea.Adesea suntem parca prea timizi in a ne exprima pozitiile si trebuie sa avem curajul sa ne asumam o pozitie,o opinie,indiferenta cred ca este unul dintre cei mai mari dusmani ai nostrii din prezent.Va rog,doamna/domnisoara Mena sa va exprimati in continuare opiniile si viziunea fara nici un fel de retinere,eu va multumesc pt disponibilitate,la fel cum ii multumesc si lui Decebal pt contributia lui.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.09.2013, 19:26:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Propagandă tipică pentru mentalitatea ortodoxeistă; mai că aș fi înclinat să cred că ori ești vreun preot, vreun părințel, ori ți-a șoptit sau dictat vreun preot ce să scrii. Cu astfel de mentalitate de mâna a paișpea am ajuns, ca țară și ca popor, unde am ajuns. Deși putem și puteam să fim cu mult mai sus atât din punct de vedere spiritual și moral, cât și economic, politic, cultural. Dar cu oameni care nu gândesc decât pentru ei și la nivel mic și pe termen scurt normal că nu ai cum să ajungi prea departe. Acesta este rodul mentalității de sclav ortodoxist, ce suferă de marea lui inflație de "smerenie", că altceva nu prea știe bietul de el. Și nici nu vrea. Pentru că așa îi este băgat în cap că e mai bine, pentru că în fapt așa le merge mai bine stăpânilor lui. Ai sclavului.
Eu te-am intrebat de mai multe ori daca mai esti ortodox practicant.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.09.2013, 19:37:29
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aleg să nu emigrez cînd poate aș fi avut șansa. Lucrez la o firmă românească. Îmi cumpăr o Dacie amărîtă ca să rămînă niște bani în țara mea, să plătesc niște salarii conaționalilor care muncesc pe linie. Aleg să mănînc de la piață și mai puțin de la supermarket. Cumpăr pe cît posibil lucruri românești. Bat la cap foști colegi de studenție să nu mai arunce gunoiul pe jos, ci la coș - iar după ani de zile insistențele dau roade. Nu mi-e rușine să vorbesc despre propria credință cînd e cazul, încerc să dau exemplu de comportament creștin. Dacă am ocazia, ies în stradă și protestez împotriva folosirii cianurii șamd, deci nu sînt indiferent. Încerc să fiu ecologist: să nu cumpăr plastic și materiale sintetice decît dacă sînt absolut necesare, să arunc gunoiul selectiv, să nu consum apă / curent / gaz decît dacă trebuie neapărat, să nu accelerez mașina inutil. Etc.
Nu emigrez. N-am intenția de a emigra. Trăiesc în România! Din surplus duhovnicesc de la al meu duhovnic. Deși mi-e ciudă ca nu-mi dă voie, dar duhovnicul meu e singurul care hotărește! Amin și amin...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.09.2013, 19:51:00
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu cred ca doreste sa va puna la zid sau cel putin aceasta ar fi rugamintea mea pe acest topic.Trebuie sa invatam,printre altele,si dialogul,puterea de a asculta si analiza opinii diferite de ale tale.Pana acum cel putin,dupa cum se poate observa,a existat o diversitate constructiva de opinii,fiecare propunand solutii conform propriei viziuni.Fiecare cred ca are de invatat ceva de la cel de langa el si ideea de baza a acestui topic este a unei agora moderne,unde fiecare isi prezinta viziunea lui,restul urmand a aprecia,public sau privat,despre cat de buna este propunerea.Adesea suntem parca prea timizi in a ne exprima pozitiile si trebuie sa avem curajul sa ne asumam o pozitie,o opinie,indiferenta cred ca este unul dintre cei mai mari dusmani ai nostrii din prezent.Va rog,doamna/domnisoara Mena sa va exprimati in continuare opiniile si viziunea fara nici un fel de retinere,eu va multumesc pt disponibilitate,la fel cum ii multumesc si lui Decebal pt contributia lui.
Ei, glumeam cu pusul la zid. :)
Sunt deschisa la opiniile celorlalti le ascult cu rabdare chiar daca nu sunt de acord cu toti. Castigul meu este ca ascultand cu rabdare si discernamant voi avea mereu ceva de invatat de la tovarasii mei de discutii.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.09.2013, 19:51:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Un parinte spunea la predica, anul trecut, ca e bine ca a venit criza, pentru ca multi romani s-au dus in strainatate, au inceput sa prospere, sa isi faca vile si au inceput sa uite de Dumnezeu. Parintele Arsenie Papacioc spunea ca nimic nu te ajuta mai mult la cresterea duhovniceasca decat necazul. Plida Mantuitorului cu bogatul, ca mai repede intra camila prin urechile acului decat sa se mantuiasca bogatul, se refera la acest lucru, nu la bogatie. E vorba de bogatul nemilostiv. Nu bogatia este un lucru rau, ci faptul ca pentru multi aduce mandrie, superioritate, increderea doar in fortele proprii si marginalizarea credintei (daca exista la acea persoana). Asta nu inseamna ca saracia ar fi o virtute. La fel si cazul inteligentei sau frumusetii, unii ajung sa creada ca sunt superiori, sa se mandreasca si sa-i desconsidere pe altii din aceasta cauza.
E si acesta un aspect de luat in seama.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.09.2013, 19:54:51
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Oameni fără sine, aceasta e POVESTEA!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.09.2013, 19:55:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Parintele Necula a spus ca Romania are copii f.talentati, f.destepti si f.credinciosi. Totul e sa nu fie stricati de invatamant si societate.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.09.2013, 19:58:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da,intradevar Catalin,buna observatie.La noi a fost un fel de ,,acumulare primitiva de capital",haotica,bezmetica chiar,cum spunea Guardian,nu a existat dupa caderea comunismului o educatie a acumularii echilibrate,rationale,repartizata cu cap,care nu dezechilibreze vietile oamenilor pt ca acumularile haotice creeaza inegalitati pe masura,asta pe langa faptul ca la noi notiunea de,,protectie sociala"este cel putin precara.Oricum tema de gandire ce ai spus,lipsa echilibrului,mai ales in domeniul social si financiar, naste monstrii dupa cum vedem toti.Trebuie sa plec dar sper sa se continue opiniile,pana acum fiecare a adus ceva interesant zic eu si per ansamblu exista un fir comun in toate propunerile,o sa spun mai multe in zilele urmatoare.Va multumesc si o seara placuta.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.09.2013 at 20:00:31.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.09.2013, 19:58:43
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aleg să nu emigrez cînd poate aș fi avut șansa. Lucrez la o firmă românească. Îmi cumpăr o Dacie amărîtă ca să rămînă niște bani în țara mea, să plătesc niște salarii conaționalilor care muncesc pe linie. Aleg să mănînc de la piață și mai puțin de la supermarket. Cumpăr pe cît posibil lucruri românești. Bat la cap foști colegi de studenție să nu mai arunce gunoiul pe jos, ci la coș - iar după ani de zile insistențele dau roade. Nu mi-e rușine să vorbesc despre propria credință cînd e cazul, încerc să dau exemplu de comportament creștin. Dacă am ocazia, ies în stradă și protestez împotriva folosirii cianurii șamd, deci nu sînt indiferent. Încerc să fiu ecologist: să nu cumpăr plastic și materiale sintetice decît dacă sînt absolut necesare, să arunc gunoiul selectiv, să nu consum apă / curent / gaz decît dacă trebuie neapărat, să nu accelerez mașina inutil. Etc.
Bine faci!!
Dar nu zici ca esti in Lima?
Sau esti doar in interes de serviciu, trimis de firma... ? Esti norocos... sa vezi si alte locuri de pe pamant...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2013, 20:08:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu bogatia este un lucru rau, ci faptul ca pentru multi aduce mandrie, superioritate, increderea doar in fortele proprii si marginalizarea credintei (daca exista la acea persoana).
Bogăția este un rău deoarece bogatul nu-și folosește resursele ajutîndu-i pe săraci, dînd dovadă de lipsă de dragoste. El se simte într-o oarecare siguranță avînd mai mult decît are nevoie, adună doar pentru el, pentru copiii, nepoții și strănepoții lui în loc să facă ceva pentru copiii orfani, pentru bătrîni și sărmani în general.

Iubirea de arginți în opinia unora dintre Sfinți e începutul tuturor relelor. Omul care dă de bani în general nu mai păstrează o serie de virtuți pe care le-a avut înainte, e un fapt dovedit. Plus că însăși grija profitului și a averii devine curînd o patimă grea care-l trage în jos pe cel bogat. Nu degeaba ne avertizează Hristos că ori Îi slujim Lui Dumnezeu, ori lui mamona, adică banului. Mare grijă.

Observ că e o înșelare a demonului banului care îi șoptește celui avut ce se pretinde creștin și ortodox să dea niște bănuți acolo săracilor sau pe la biserici și mănăstiri, iar omul face așa (eventual cu o oarecare părere de rău) și-și ia de grijă. Un leu donat cerșetorului de pe stradă nu se cheamă faptă bună dacă ai un salariu de mii de lei. Dumnezeu așteaptă mult mai mult de la noi și nu trebuie să așteptăm să ajungem bogați ca să facem ceva pentru El. Căci se pare că atunci e cam prea tîrziu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde