Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2018, 13:44:54
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit uitat de dumnezeu

Se spune ca daca nu poti sa ai copii esti uitat de Dumnezeu. Se poate ca tu sa nu il uiti pe Dumnezeu iar el sa te uite?
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2018, 08:46:20
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Se spune ca daca nu poti sa ai copii esti uitat de Dumnezeu.
Asta e doar o vorba anume faurita ca sa permita o concluzie... "mishto".
Dumnezeu nu uita pe nimeni niciodata, doar omul poate iesi din ascultarea Lui, fara sa iasa (totusi) din atentia Lui.

Citat:
Se poate ca tu sa nu il uiti pe Dumnezeu iar el sa te uite?
In oricare situatie numai prima varianta e discutabila caci a doua nu exista.


Cat despre capacitatea de procreare, asta tine in mare parte de mostenirea genetica a celui in cauza, dar si de conceptia lui de viata si de modul in care o aplica.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 13.10.2018 at 08:48:44.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2018, 01:01:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Se spune ca daca nu poti sa ai copii esti uitat de Dumnezeu. Se poate ca tu sa nu il uiti pe Dumnezeu iar el sa te uite?
Concentreaza-te mai bine prietene, poate sotia a folosit ani de zile anticonceptionale. Astea sunt niste ATENTATE DIRECTE LA VIATA,sunt facute de o fiinta badarana, omul pe un "lucru"ultrasofisticat facut de Dumnezeu, trupul. Citesc pe un forum de probleme mari care le au unele femei cu anticonceptionalele astea. Citeste un prospect si minuneaza-te,cruceste-te ...da e jalnic, atata a putut face omul. Da e de plans. Ii sfatuiesc pe toti nu lasa-ti femeile sa isi distruga trupul cu aceste "unelte" impotriva vietii,in primul rand impotriva vietii lor. Prezervativul singurul lucru care mi se pare acceptabil .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2018, 19:25:01
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Concentreaza-te mai bine prietene, poate sotia a folosit ani de zile anticonceptionale. Astea sunt niste ATENTATE DIRECTE LA VIATA,sunt facute de o fiinta badarana,
nu a folosit anticonceptionale , este in potriva lor. Ma refer la faptul caci copilul e cel mai important dar pe care un crestin il poate primii si in ciuda faptului ca merge la biserica , se roaga , si tine post nu il primeste.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2018, 23:42:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Sunt multe de zis pe tema asta. Stiu un caz care a fost cam asa. Nu puteau avea copii,au trecut cativa ani au gasit o fetita la casa de copii si au luat-o la ei,la inceput in weekenduri si apoi de tot. Nu dupa multi ani Dumnezeu le-a mai dat alti copii. Fetita asta mai mare a fost ca si copilul lor,i-a ajutat la cresterea celorlalti copii, i-au facut nunta ,ce sa mai a devenit cu adevarat copilul lor. Nu stim exact care este destinul nostru, sau destinul cui il putem schimba, dar Dumnezeu cred ca in primul rand vrea sa ne vada inima.
Domnul sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2018, 05:00:26
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Sunt multe de zis pe tema asta. Stiu un caz care a fost cam asa. Nu puteau avea copii,au trecut cativa ani au gasit o fetita la casa de copii si au luat-o la ei,la inceput in weekenduri si apoi de tot. Nu dupa multi ani Dumnezeu le-a mai dat alti copii. Fetita asta mai mare a fost ca si copilul lor,i-a ajutat la cresterea celorlalti copii, i-au facut nunta ,ce sa mai a devenit cu adevarat copilul lor. Nu stim exact care este destinul nostru, sau destinul cui il putem schimba, dar Dumnezeu cred ca in primul rand vrea sa ne vada inima.
Domnul sa iti ajute!
La acest exemplu(si altele asemenea) m-am referit cand am vorbit despre conceptia de viata din inimile parintilor si de modul in care o aplica in viata lor.
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2018, 18:56:30
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

@Demetrius intradevar si uscaturile unei paduri is bune de ingrasamant pamantului vrei sa zici ca Domnul s-a gandit si la asta? Un om care nu poate avea urmas e ca uscaturile unei paduri si aici nu ma refer la cei pacatosi care nu tin post , nu se roaga , nu merg la biserica sau sunt alcoolici.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2018, 23:13:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up

Un caz interesant, ma rog aici s-a intamplat invers, au avut copilul lor, si apoi i-au innfiat pe cei doi copii:
https://adevarul.ro/entertainment/ce...625/index.html

Solistul trupei Proconsul a vorbit, în cadrul unei emisiuni de televiziune, despre cei doi copii pe care i-a adoptat, dar și despre cum a reușit, împreună cu soția Loredana, să aibă parte de fericire și înțelegere în viața de familie.

Cântărețul, în vârstă de 50 de ani, a mărturisit că Dumnezeu este motivul pentru care el și Loredana au rămas uniți și atât de fericiți împreună după nouă ani de relație, dar a povestit și care este relația cu fiii lui, Dani (6 ani), Filip (5 ani) și Alex (28 de ani).

„Dumnezeu ne-a ținut lipiți. Dacă nu L-am fi cunoscut pe Dumnezeu și dacă n-am fi înțeles ce înseamnă Biblia pentru oameni, poate că n-am fi fost împreună. Noi considerăm că e cartea de instrucțiuni a vieții. Asta ne-a ținut îndrăgostiți și așa am reușit să facem schimbări majore în viețile noastre“, a declarat Bodo la Antena Stars. Bodo și Loredana au devenit părinți adoptivi pentru doi frați pe care i-au luat dintr-un centru de plasament, după o perioadă de patru ani de cerințe și verificări în vederea procesului de adopție. În acest sens, artistul a mărturisit: „N-am vrut de la început să-i mințim. Vrem să-i pregătim pentru anii ce vor urma. Atunci când cineva le va spune că sunt adoptați, să fie pregătiți“.

Bodo și Loredana Marin se declară fericiți și împliniți și datorită micuților Dani și Filip, pe care îi educă și îi cresc cu multă dragoste, în spiritul simplității de care au avut parte în copilăria lor: „Ne-am dorit foarte mult ca ei să nu ducă lipsa a ceea ce noi am trăit, viața la țară, vacanțele la țară, la bunici“. Dani și Filip „sunt foarte atrași de muzică și vin la concerte de câte ori au ocazia. Sunt familiarizați cu scena, cu instrumentele de pe scenă și cu tehnica de pe scenă. Cer permisiunea să se urce la tobe, pentru că, la această vârstă, sunt fascinați de tobe“, spune artistul. Băiatul cel mare, Alex, care este stabilit în America, „este familist și țin legătura cu el prin e-mail“, a mai mărturisit el.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2018, 01:43:43
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
@Demetrius intradevar si uscaturile unei paduri is bune de ingrasamant pamantului vrei sa zici ca Domnul s-a gandit si la asta? Un om care nu poate avea urmas e ca uscaturile unei paduri si aici nu ma refer la cei pacatosi care nu tin post , nu se roaga , nu merg la biserica sau sunt alcoolici.
Dumnezeu S-a gandit la toate, la absolut toate, nimic n-a lasat la voia intamplarii.

Adam(adica omul) n-a fost destinat sa fie ingrasamant pentru pamantul agricol, dar nici sa faca copii.
Ba mai mult, tocmai de aceea nu s-a mantuit fiindca a uitat si "a facut copii" (adica a facut sex), ca noi toti!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.10.2018 at 07:52:43.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.10.2018, 21:47:38
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Scopul casniciei este mantuirea impreuna, nu facerea de copii. Aceasta din urma este doar o consecinta si Dumnezeu stie mai bine daca sunteti sau nu pregatiti sa primiti un bebe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare