Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.05.2011, 14:15:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@glykys in legatura cu pensatul nu ma refer sa schimb forma sau asa, doar sa iau firele car enu sunt la locul lor si sa fie simetrice. si parulul il tundem la varfuri si avem grija de el nu? de ce nu si de sprancene care tot par sunt. poate nu e cel mai bun exemplu hm.
Multumesc pentru raspunsuri oricum. Nu pot spune ca m-am lamurit complet. Mai astept raspunsuri si sfaturi.
Oricum, multumesc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.05.2011, 15:22:37
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Hmm, si eu am "rumegat" mult lucrurile astea si inca o fac.. Pe masura ce urci duhovniceste tot mai multe lucruri care inainte nu ti se pareau acum sunt "piedici" pt mantuire, un fel de distrageri. Asa e pensatul si epilatul. Daca te simti incomoda penseaza-te, epileaza-te. Monahiile nu au de ce sa se simta incomode, ele s-au lepadat cu totul de lume.
In legatura cu imbracamintea in oras eu am ajuns la concluzia ca o fusta sa fie lunga pana in zona genunchilor. Consider ca nu e mare bai daca ti se vad un pic genunchii, cand iesi in oras. Eu mai am foarte multi pantaloni pe care ii port: scurti, trei sfert etc. Cei scurti ii port cand merg la tara si o sa mai am nevoie de pant pe parcursul vietii in gradina, la munte etc. Unde e ridicol sa porti fusta normal ca n-o s-o porti. Tot treptat mi-am cumparat cateva rochite, lungi pana in medie la jumatatea genunchiului si fara bretele subtiri. Sunt colorate si tineresti, nu striga in gura mare SUNT CRESTINA SAU POCAITA, nici nu tulbura mintea, nu atrag atentia in nici un fel extremist.
Daca tot o sa fie baieti/barbati care o sa fie ispititi e treaba lor. Acesti oameni cand vor pot sa se lase ispititi si de o femeie imbracata ca musulmancele de i se vad numai ochii. In cazul asta le fuge mintea la ce este sub!
In legatura cu decolteul, referindu-ma la mine in comentariul asta eu nu prea am ce arata asa ca la mine nu e vorba despre decolteuri ispititoare.
Eu ti-am spus din perspectiva mea, doar in legaura cu iesirile in oras, ce-mi dicteaza constiinta adica vocea lui Dumnezeu.
Tu nu ma asculta pe mine, asculta-L pe Dumnezeu. Daca ti-e greu fa o lista cu avantaje si dezavantaje. Uneori mai ajuta. Sper c-am fost de folos, iertare pentru exprimarea stangace.. Doamne ajuta!
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."

Last edited by B0gdana; 29.05.2011 at 15:25:02. Motiv: adding sth
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.09.2011, 22:23:40
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate ar fi bine , ca femeiile sa circule doar intre anumite ore , cand barbatii isi fac siesta in lunga lor puturosenie !
Eu imi fac siesta doar sambata intre 13 si 17.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.09.2011, 10:27:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit PTR Laura

Laura, eu cred ca o crestina ar trebui sa isi adopte un stil vestimentar care sa ii permita sa mearga si pe strada, si la servici si la Biserica in aceeasi tinuta fara sa se jeneze.
Mie imi plac foarte mult fustele. Si le port tot timpu l(doar in calatoriile pe munte sau in alte situatii speciale port pantaloni). Vara port rochite sau fuste vaporoase, colorate, inflorate. Iar piata ofera din abundenta rochite foarte frumoase si decente pentru vara. De asemenea , imi aleg bluzitele sa depaseasca umarul, macar cu 2-3 degete. Nu port fuste lungi, decat ocazional. Fustele sunt pana la genunchi sau 3-4 degete peste genunchi. Iar tinuta de toamna/iarna aceeasi este:fuste un pic mai jos de genunchi, in general drepte, asortate cu o bluzita sau sacou.Iar in poseta, tin in permanenta o esarfa, ca sa o am la indemana cand vreau sa intru in biserica. Si ma imbrac mereu in culori vesele.

Igiena nu este esentiala, ci obligatorie. Dar de la un trup curat pana la unul parfumat e deja diferenta. Pe mine, ma deranjeaza foarte tare cand sunt in Biserica sa simt n mirosuri de parfumuri. Din aceasta cauza nici nu folosesc parfum, decat ocazional si foarte discret.

Cu machiajul nu sunt de acord. Consider suficienta frumusetea pe care ne-a lasat-o Dumnezeu. Nu cred ca e nevoie sa o mai "imbunatatim" noi.

toate acestea nu sunt sfaturi, e doar tinuta mea obisnuita. Poate iti foloseste...
Cu drag,
Lore
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.09.2011, 14:17:45
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

http://www.google.ro/imgres?q=modele...1t:429,r:3,s:0

http://www.google.ro/imgres?q=rochit...t:429,r:0,s:91


http://www.google.ro/imgres?q=rochit...t:429,r:9,s:16


http://www.google.ro/imgres?q=fuste+...1t:429,r:9,s:0 cateva sugestii de rochii si fuste:) la rochitele vaporoase si lungi merge pe deasupra o bluzita cu maneci 3/4 si sunt potrivite si ca decenta si confort. Ideal ar fi ca fustele pe care le purtam sa fie minim pana la genunchi:) Dupa cum mi-a zis cineva, hainele trebuie alese dupa 3 criterii: curat, decent si comod:) O zi buna!
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.05.2015, 04:35:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne facem cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Ce e frumos, si lui Dumnezeu îi place. E o vorbă din popor. Ce înseamnă decenta? Să nu fii stridentă. Cred că asta e definitia de bază. Hainele de vară intr-o climă foarte caldă, ar trebui să acopere de fapt o cât mai mare parte a corpului, pentru a nu-l expune razelor solare puternice care ard pielea. Dar este bine să fie în culori cât mai deschise.

Apropo de epilat, a fost o stire de curând despre o tânără din Anglia cred, care a hotărât să-si "celebreze" părul de prisos (cu poze si tot tacâmul), adica să nu se mai epileze - o decizie foarte neinspirată, care îi dadea un aspect foarte masculin si total neplăcut. Si culmea, zicea ca nu recurge la îndepărtarea lui decat în 2 situatii : când merge la plajă, si când este în căutarea unei aventuri de-o noapte. Tristă conceptie!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.06.2015, 17:53:47
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cei din tarile calde nu sunt prea acoperiti. Nu sunt indecenti, dar nici cu rochii pana'n pamant (cu exceptia tarilor musulmane).

Depinde ce intelege fiecare ce inseamna decent; societatea conteaza si ea. Pana la urma, decenta vine din interior si se reflecta in exterior. Chestiunea asta se poate observa la triburile africane care umbla goi. Sunt goi pusca, dar in acelasi timp decenti. Povestea cineva, ori un preot ori un teolog (ortodox) despre Africa si misiunea Bisericii Ortodoxe acolo.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.06.2015, 09:07:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Asta pentru ca in triburile din Africa, goliciunea nu e sexualizata ca in tarile asa-zis civilizate. Goi se nasc oamenii, goi, sau aproape goi traiesc, fara sa sminteasca; asa e natural, iar ei pastreaza ideea asta foarte bine. Naturalul nu e sexualizat.
Uitati-va la noi in Romania doar, cum sunt sexualizati sanii unei femei, sani care ofera hrana copilului in primele luni/primii ani de viata. Ei bine, la noi, daca vezi o pereche de sani care se vad printr-o bluza sau ce o fi, deja barbatii se gandesc la sex; ca sa nu zic de oamenii scandalizati in caz ca o mamica isi hraneste copilul la san undeva unde exista si oameni, gen, la o margine de parc sau oriunde ar fi. In loc sa se incurajeze treaba asta, ea se condamna. Asta inseamna sexualizare peste masura si din pacate asta se considera normal prin prea multe locuri, inclusiv la noi.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.06.2015, 09:48:18
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-cu epilatul fetelor/femeilor sunt si eu de acord, ca sa nu arate ca aici in videoclip:

https://www.youtube.com/watch?v=sh30pIaOaIQ
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.06.2015, 10:43:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Corina, spune și de ce umblă (aproape) goi în Africa.

Pentru că așa e clima. Așa-i temperatura. De aceea au și altă culoare a pigmentului pielii. Asta face soarele omului: bronzează. Îl face negru pe om.
Oamenii la început nu erau negri, erau roșii, la căderea din Rai. Iar Dumnezeu la Noe, îi dă 3 copiii: alb, negru și galben și vor merge unul în Africa, altul în Europa și altul în Asia. Dar ăsta-i alt subiect.

Deci la ei așa-i clima: vară tot anul. Iarna la ei, e un soi de toamnă foarte caldă la noi, cu niște ploi, sau musoane, depinde de regiune. Care-s tot calde.

Nu e natural nici la ei să umble goi. Și ei sunt căzuți în păcatul adamic ca și noi și le e rușine de goliciune.
Foarte puține triburi, sunt care umblă goi. O mână de oameni pe tot pământul. Așa a fost mereu.
Și la ei se violează femeile, ca și la noi.
Și la ei ajung să aibe HIV, sau SIDA, ca și la noi.
Și la ei își pun diverse haine, ca și la noi, nu umblă toți goi, decât la unele ritualuri de-ale lor, diverse.

Cristirg, ai dat cu bățu-n baltă și te-ai stropit tot.
Dumnezeu să te curățească și să te ajute să-ți petreci timpul mai cu folos, pe internet, sau dacă nu poți, să nu-l mai pierzi deloc pe internet. E prea valoros timpul.
E o întreagă serie de repercursiuni din ce și cum ai făcut ce-ai făcut. Dar ajunge zilei (faptei) răutatea ei.

Iertare.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.06.2015 at 10:47:04.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 02:34:10
haine călugărești myself00 Generalitati 10 04.09.2013 12:26:02
Despre Arthos, tarnoseala si altele mirela.t Despre Biserica Ortodoxa in general 9 25.07.2012 23:16:23
Boscoane, farmece si altele cer_indurare Slujba inmormantarii 3 07.07.2010 02:49:36
adulare, pareri de sine si altele.. grecu Preotul 5 11.10.2006 11:58:09