Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.10.2011, 20:09:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Vă mulțumesc tuturor pentru mesaje, ați exprimat idei deosebit de interesante! Regret că, zilele trecute, n-am mai putut scrie pe forum, dar acum voi avea posibilitatea de a comunica din nou cu dvs..
Așa cum ați scris, doar cu ajutorul lui Dumnezeu se poate dobândi cununa muceniciei... și cred că sărbătoarea de astăzi poate constitui pentru noi un prilej de a medita la importanța dăruirii de sine din dragoste față de Hristos. Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, n-a trăit izolat de lume - sub pretextul separării de imoralitatea contemporanilor săi păgâni - ci s-a integrat în societatea timpului său, acceptând chiar o funcție de conducere în cetatea Tesalonicului, doar pentru a putea răspândi cu mai multă ușurință mesajul evanghelic. El a înțeles să-și pună toți talanții (inclusiv oportunitatea de a obține un post de conducere important într-o cetate păgână) în slujba mărturisirii lui Hristos. Devenit conducător al cetății sale natale, n-a rămas pasiv la suferințele creștinilor de atunci, ci a apărat Biserica și L-a mărturisit pe Dumnezeu, dobândind astfel, drept răsplată a dragostei și fidelității sale necondiționate, fericirea comuniunii veșnice cu Cel pe Care L-a iubit până la moarte.

"Mare apărător te-a aflat întru primejdii lumea, purtătorule de chinuri, cel ce i-ai biruit pe păgâni. Deci, precum mândria lui Lie ai surpat și la luptă îndrăzneț l-ai făcut pe Nestor, așa, Sfinte Dimitrie, pe Hristos Dumnezeu roagă-L să ne dăruiască nouă mare milă!" (Troparul Sf. Mucenic Dimitrie)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.10.2011, 21:10:03
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit De acord

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este vorba de situații diferite. În multe, însă, există ceva comun: păcătoși (răzbunătorii care își sacrifică viața pentru răzbunare) sau ignoranți (sectanți, atei, musulmani) care fac același lucru. În aceste cazuri, accentul nu trebuie pus pe "își sacrifică viața", ci pe faptul că sunt păcătoși sau ignoranți: osânda nu vine ca urmare a primejdiuirii vieților lor, ci ca urmare a faptului că au fost păcătoși sau ignoranți (presupunând că Judecătorul, Care cunoaște inimile, descoperă că este vorba de păcat formal și de ignoranță vinovată). Mai clar spus, iehovistul va fi judecat nu fiindcă a refuzat transfuzia la apendicita lui, ci fiindcă, auzind Evanghelia, a rămas iehovist.

Legat de Giordano Bruno, am observat de pe alt topic că sunteți victima propagandei împotriva Sfintei Inchiziții. Mă bucur că ați recunoscut că erați până acum convinsă că a fost condamnat "pentru idei științifice". Nu e niciodată târziu să ne schimbăm părerile, mai ales când sunt deformate nu de noi, ci de o mașină de deformare bine pusă la punct, căreia atât de mulți i-au căzut victime.

Există, deci, un singur fel de suferință și un singur fel de moarte care mântuiește: aceea pentru Mântuitorul și, prin extensie, asupra icoanelor Lui care sunt oamenii. În cazul celor care suferă și mor pentru altceva, cum ar fi Libertatea, Democrația, Patria, Cauza, Căpitanul, Allah, Buddha-Sakya-Muni, opera lor, etc, etc, suferințele nu sunt expiatorii și moartea nu e mântuitoare. Dar nici nu sunt spre damnare. Ei vor fi judecați, spre mântuire sau spre damnare, pe alte considerente.
Doamne ajută!
Este foarte interesant punctul de vedere pe care l-ați exprimat!
Mi-a atras atenția în special acest pasaj din mesajul dumneavoastră: "Există, deci, un singur fel de suferință și un singur fel de moarte care mântuiește: aceea pentru Mântuitorul și, prin extensie, asupra icoanelor Lui care sunt oamenii. În cazul celor care suferă și mor pentru altceva, cum ar fi Libertatea, Democrația, Patria, Cauza, Căpitanul, Allah, Buddha-Sakya-Muni, opera lor, etc, etc, suferințele nu sunt expiatorii și moartea nu e mântuitoare. Dar nici nu sunt spre damnare".
Sunt întru totul de acord cu dvs.

În privința "propagandei împotriva Sfintei Inchiziții"... cred că este foarte posibil ca anumite persoane - incapabile de a urma principiul cercetării istorice "sine ira et studio" - să exagereze sau chiar să deformeze anumite realități din trecut (precum existența și activitatea Inchiziției). De exemplu, cred că unii atei sunt ispitiți să deformeze anumite adevăruri istorice legate de perioada Evului Mediu creștin, astfel încât să poată demonstra că practicarea religiei noastre ar avea efecte negative pentru progresul omenirii. Cunosc personal un ateu care, după ce a citit anumite cărți de istorie foarte dubioase, a ajuns la concluzia (evident falsă) că Biserica ar fi ucis o mulțime de adversari ai religiei și că, din acest motiv, promovarea ateismului ar rămâne cea mai indicată soluție pentru combaterea acestei "atitudini extremiste" a credincioșilor. Așa cum ați spus, mulți cad victime acestei mentalități... iar noi, credincioșii creștini (indiferent de confesiune), avem datoria de a rămâne vigilenți față de încercările de manipulare exercitate asupra noastră și de a le propune celorlalți să observe aspectele pozitive ale istoriei creștinismului, realizările spirituale incontestabile ale Bisericii, fără de care noi, cei de astăzi, am fi rămas, probabil, păgâni politeiști, stăpâni de sclavi și spectatori pasionați ai luptelor de gladiatori.
Îmi amintesc că, la topic-ul dedicat Inchiziției, discutasem despre păcatul de a ucide în numele religiei creștine. Știu că nu m-am exprimat împotriva Bisericii Catolice și nici chiar împotriva instituției Inchiziției în sine, ci am pus accentul pe ideea că faptul de a condamna și ucide oameni în numele credinței noastre creștine reprezintă o crimă. Astfel, sunt gata să-mi schimb fără probleme orice opinie neconformă adevărului istoric, având în vedere faptul că, așa cum am mai spus, ispita de a deforma realitatea în vederea susținerii propriilor ideologii sigur i-a urmărit pe mulți istorici. Dacă s-au realizat crime sub pretextul apărării credinței creștine, responsabilitatea le aparține în mod individual ucigașilor, iar nicidecum unei întregi instituții și cu atât mai puțin creștinilor autentici contemporani cu acele evenimente.
Mă bucur și vă mulțumesc pentru că mi-ați trezit în suflet dorința de a-mi îmbogăți mai mult cunoștințele despre istoria medievală a Bisericii - epocă istorică plină de evenimente interesante și controversate, vrednice de a fi cercetate în mod serios și aprofundat. Mă preocupă și mă interesează foarte mult istoria, încă de când eram în școala generală. :)

Dumnezeu să fie cu dumneavoastră!

Cu deosebit respect,
Laura Stifter

Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.10.2011, 01:57:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mi se pare f.gresita ideea asta si chiar merita o discutie separata.

Adica noi crestinii in general si ortodocsii in special, de persoana (Dumnezeu, Iisus) suntem legati, sau de credinta, de ideea si dogmele in sine?

Sigur ca implicit iubim si pe creatorul ideii, a conceptului, dar noi iubim ideea de crestinism, de Ortodoxie in sine.
Daca nu ar fi fost Iisus, sau mai corect Sfanta Treime si ar fi fost altcineva (Petru, Ion, Andreea, Paula), n-am mai fi iubit crestinismul, sau ortodoxia?

Nu inteleg ce-ai vrut sa spui.

Acum este adevarat ca fiecare din noi iubim si o persoana sau mai multe: Iisus, Maica Sa, Sf. Nectarie, sau Ion, sau alti sfinti, dar nu pentru ei insisi, ci pentru miscarea, contextul in care au existat si actionat, ca reprezentanti ai unei credinte.
Cine stie cum aratau ei si cum erau de fapt, ca oameni?

Ca sa revin la intrebarea initiala:
Eu sunt impotriva lucrurilor facute cu forta, cu violenta, cu pretul vietii.
Orice lucru trebuie facut cu sufletul, cu pace, cu iubire.

E adevarat ca intotdeauna la o idee, actiune, institutie, etc., exista si opozitia, dar in lupta asta trebuie sa existe si niste limite, mai ales cand este vorba de ceva spiritual, de suflet, cum este credinta. Altfel se neaga chiar conceptul pentru care se lupta in sine.

A te sacrifica sau a omori in numele credintei este de fapt o aberatie, pentru ca Dumnezeu nu cere asa ceva.
Credinta nu trebuie, nu are voie sa ucida, sau sa imbolnaveasca pe om (fizic sau mental).

Am citit si eu vieti de apostoli si sfinti care au trecut prin mari incercari si au murit. Dar sa nu uitam ca a fost vorba acolo si (sau mai ales), de interese politice, de putere, a oponentilor.
A fost vorba de despoti, de oameni care vroiau putere si bani prin orice mod.
Si daca credinta, sau Dumnezeu le-ar fi asigurat asta, probabil ca ar fi imbratisat asta si n-ar fi fost oponenti si nu ar fi omorat pe unul sau altul dintre sfinti.
De multe oricredinta a fost implicata (vrand, sau intamplator) in conflicte politice. Asta a fost problema. Si atunci au cazut si vieti pasnice si nevinovate, ca unii dintre sfinti.
Dar cred ca au fost si sfinti care au murit in conditii pasnice, care nu au fost omorati pentru ceea ce reprezentau ei. Cel putin asa sper.

Iisus nu a fost judecat si omorat pentru ideile lui in sine, ci mai degraba pentru pericolul pe care il reprezenta pentru interesele altora si pentru puterile sale.
Pe atunci religiile nu prea coexistau (sau nu pasnic). Astazi in Ierusalim coexista pasnic ortodoxi, catolici, iudei, musulmani (ca biserici).

Si nici nu s-a dus singur la moarte, din proprie initiativa, sau sa omoare pe altii.

Eu cred ca nu cu trupul trebuie luptat pentru o credinta, ci cu mintea si sufletul.

In acelasi fel mi se pare gresit si contra credintei a refuza hrana, sau lume, sau tratamente medicale, dovedind prin asta o mai mare credinta.
Citesc aici povestiri despre monahi sau pustnici, sau stiu eu, care nu mananca nu stiu ce (ou, sau carne, sau etc. chiar bolnav grav fiind), sau care nu se duc la medic, se duc in pustie, etc. pentru credinta lor.
Si nu vad legatura.

Nu stiu, eu asa consider. Poarta-ti credinta cu curaj, in lume si mai ales asa cum ti se cere: cu rugaciune, iubire de aproape. Infranarea si smerenia este si ea necesara, dar cu sens si ratiune.

Este ca pentru orice alt vis, sau ideal. Il iubesti, iti pui sufletul, lupti pentru el (pe plan moral, ideatic, spiritual, dar fara arme), si pana la urma obosesti, te epuizezi (burn-out) ca lumanarea si mori.
Si cui i-a folosit moartea ta? Trebuie pastrate limite si atunci succesul va fi mai mare.
Dragă Sophia,
Doamne ajută!

Ai întrebat așa: "Adica noi crestinii in general si ortodocsii in special, de persoana (Dumnezeu, Iisus) suntem legati, sau de credinta, de ideea si dogmele in sine?".
Suntem legați de Dumnezeu (Sfânta Treime), prin credință. Într-una dintre scrierile sale, Sfântul Maxim Mărturisitorul definește credința astfel: "Credința este o putere de legătură, care înfăptuiește unirea desăvârșită, nemijlocită și mai presus de fire a celui ce crede cu Dumnezeu Cel crezut" - Citatul este aproximativ, redat din memorie. AStfel, credința ne unește cu Dumnezeu, Care ne-a poruncit să-L iubim în primul rând pe El și pe semenii noștri. Iubim creștinismul pentru Hristos, nu invers! Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Întemeietorul creștinismului, nu poate fi comparat cu niciun alt sfânt sau întemeietor de religie, căci El este Creatorul, Mântuitorul și Judecătorul întregii omeniri. Creștinismul este - așa cum îi spune și denumirea - credința în Hristos, relația de comuniune cu El.
Mai întrebi: "Daca nu ar fi fost Iisus, sau mai corect Sfanta Treime si ar fi fost altcineva (Petru, Ion, Andreea, Paula), n-am mai fi iubit crestinismul, sau ortodoxia".
Dacă n-ar fi fost Iisus, dacă nu S-ar fi întrupat și nu ar fi venit pe pământ, n-ar mai fi existat creștinismul (implicit, nici Ortodoxia). Care sunt dogmele fundamentale ale credinței noastre? Dogma trinitară și dogma hristologică. Cum enumțăm, în câteva cuvinte, dogma Sfintei Treimi? "Dumnezeu este unic în Ființă și întreit în Persoane". Cum ar mai fi putut exista acest adevăr fundamental de credință, fără existența Sfintei Treimi? Dogmele se referă tocmai la Ființa și Persoanele Sfintei Treimi, la mântuirea dăruită nouă de Hristos și, în general, la tot ceea ce ține de legătura noastră cu Dumnezeu. Iubim creștinismul, adică pe Hristos, căci ideea de creștinism este ideea că Iisus Hristos este adevăratul Dumnezeu. :) Sper că ai înțeles, cât de cât, ce-am vrut să spun căci, la ora aceasta, mă exprim destul de laconic și neclar, după cum poți observa. :)
Îți recomand, pentru înțelegerea tainei Sfintei Treimi și a relației noastre cu Aceasta, să citești "Teologia dogmatică ortodoxă" de Pr. Prof. Dumitru Stăniloae. Limbajul este foarte dificil de înțeles pentru cei nefamiliarizați cu termenii teologici, dar merită să faci acest efort... Te vei maturiza mult duhovnicește după citirea acestei lucrări fundamentale pentru teologia creștin-ortodoxă.

Ai mai spus că "A te sacrifica sau a omori in numele credintei este de fapt o aberatie, pentru ca Dumnezeu nu cere asa ceva".
A omorâ în numele credinței este, într-adevăr, o aberație și chiar o crimă, o blasfemie, o încercare de a implica învățătura revelată în crimele și josniciile oamenilor.
A te sacrifica în numele credinței este altceva. În anumite situații, așa cum ai scris și tu, au existat anumite persoane care, din diverse motive, s-au opus cu atâta vehemență creștinismului, încât i-au persecutat cu fanatism pe toți cei care doreau să practice această religie. De exemplu, anumiți împărați romani (Nero, Traian, Decius, Dioclețian ș. a.) îi condamnau la moarte pe toți cei care, pentru credința în Hristos, refuzau să se închine zeilor venerați oficial în Imperiul Roman. Creștinii de atunci, departe de a fi extremiști sau teribiliști, erau puși, fără voia lor, în fața unei cumplite alegeri: credința în Hristos și acceptarea morții, sau renegarea lui Hristos și rămânerea în viață. Evident, creștinii înțelepți încercau să-și apere viața, să evite această situație critică. De exemplu, Sfântul Ciprian, episcopul Cartaginei, a fugit din cetatea sa, ascunzându-se de autorități, pentru a nu suporta consecințele edictului anticreștin al împăratului Decius (249-251). Cu toate acestea, același ierarh al Cartaginei avea să fie ucis pentru credința sa, doar câțiva ani mai târziu. La fel, Sfântul Policarp al Smirnei (ale cărui moaște au fost aduse la Iași săptămânile trecute) a fugit inițial de prigonitori, ascunzându-se undeva la țară. Despre acel moment, actul său martiric precizează: "Căci noi nu-i cinstim ca martiri pe cei care se predau singuri prigonitorilor" (citat aproximativ).
Cu toate acestea, atunci când nu le mai rămânea nicio posibilitate de a-și apăra viața și credința, atunci când ajungeau, fără voia lor, în situația critică de a alege între viață și credință, alegeau credința, primind astfel moartea martirică pentru Dumnezeu. Sfinții Policarp și Ciprian, pe care i-am menționat mai sus, au încercat să fugă din fața pericolului, apărându-și atât credința, cât și viața. Ei n-au fost inconștienți sau extremiști! În schimb, atunci când au fost prinși și obligați să renunțe la credința creștină, au preferat să moară, decât să-L trădeze pe Hristos.

Ai mai scris așa: "In acelasi fel mi se pare gresit si contra credintei a refuza hrana, sau lume, sau tratamente medicale, dovedind prin asta o mai mare credinta". În această privință, sunt întru totul de acord.

Dumnezeu să fie cu tine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.10.2011, 22:03:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Buna seara.
Si eu cred ca sunt foarte multi aceia care sunt gata sa se sacrifice pentru niste idei gresite.
In primul rand, ideea in sine de sacrificiu, presupune un act voluntar, facut de o persoana din dragoste si din credinta pentru o cauza, si nu ceva facut de o persoana ca urmare a faptului ca i-a fost cerut sau impus de o anumita structura sociala sau chiar religioasa, iar persoana s-a conformat pentru a nu face opinie separata de un grup, sau pentru a "da bine", pentru a fi apreciata, etc. Asta nu inseamna neaparat ca (scuzati) cauza in sine ar fi gresita, ci motivatia persoanei care a urmat cauza.
In al doilea rand cred ca exista indivizi sau miscari (manipulate de fortele raului, probabil) care, in mod deliberat sau nu, se folosesc de principii religioase, enuntandu-le uneori doar partial, sau chiar deformandu-le usor, in scopul de a manipula oamenii bine-credinciosi intr-o directie gresita pentru acestia, dar profitabila pentru ei.
Un alt exemplu de alegere gresita este aceea de a-ti sacrifica viata personala si familia pentru o cariera (nu neaparat profitabila financiar). Nu e nimic rau sa te sacrifici pentru omenire, dar e gresit sa crezi ca tu ca persoana nu contezi, nu esti important, nu meriti iubirea (nici macar) a ta si a semenilor, si ca tu nu poti fi apreciat pentru ceea ce esti (fiu, sot, sotie, mama, prieten, sora, frate, etc) ci doar pentru ceea ce faci, pentru actiunile tale, pentru profesia ta (adica cu alte cuvinte poti fi oricand inlocuit cu un robot de bucatarie sau o masina de spalat). Si tu esti tot creatia lui Dumnezeu si probabil El te iubeste chiar daca nu esti supererou. Ba din contra, s-ar putea sa-ti dea peste nas daca crezi asta. Trebuie sa nu uitam ca tot ceea ce reusim sa realizam, se intampla prin bunavointa Lui.
Deci, in concluzie, "submit" ce au mai spus si altii, un sacrificiu nu e bun decat daca e facut din dragoste pentru Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2011, 22:53:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Doamne ajută!
Observ că toți cei care au răspuns la acest thread au evidențiat un aspect esențial al problematicii jertfei de sine pentru un ideal: faptul că unicul sacrificiu mântuitor și sfânt este cel realizat în numele și de dragul lui Dumnezeu, precum și cel săvârșit din iubire față de semeni - acest din urmă act de eroism fiind, în mod indirect, tot o jertfă realizată pentru Dumnezeu, Care Se implică într-o atât de mare măsură în viața noastră prin iubirea Sa, încât se identifică practic cu noi.
Exact așa gândesc și eu. Am convingerea că adevărații martiri și eroi sunt aceia, care și-au dăruit viața lui Hristos (direct, sau sacrificându-se pentru semenii lor).
Atunci când am inițiat topic-ul, mi-am pus următoarea întrebare: ce se va întâmpla, oare, cu sufletele celor care, din neștiință sau fanatism, au ales să moară pentru ceva total nesemnificativ, sau chiar pentru o idee incorectă și dăunătoare, contrară voii lui Dumnezeu? Oare aceștia, pentru sinceritatea lor (în mintea lor întunecată de ignoranță, au crezut că acea cauză este pozitivă) vor fi răsplătiți de Dumnezeu, sau vor fi judecați, pentru că "ochi au avut și n-au văzut și, având urechi, n-au înțeles"?
La această întrebare, am primit deja câteva răspunsuri deosebit de interesante din partea colegilor Mihnea Dragomir, Ioanna,, Glykys, Marius22, Fallen (sper să nu fi uitat pe cineva!). :) Aștept cu drag și opiniile altor useri de pe forum. :)

O seară binecuvântată tuturor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.10.2011, 23:23:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Poate ca e bine si sa exemplificam si niste acte martirice pentru Hristos si pentru semeni. Incep eu cu sfantul pe care l-am sarbatorit ieri si cu unul care isi asteapta canonizarea:


Sfantul Mare Mucenic Dimitrie a trait pe vremea imparatilor Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul voievodului cetatii Tesalonicului, botezat in taina de parintii sai, de frica cruntelor prigoane impotriva crestinilor. Si il invatau parintii in camara cea ascunsa a palatului lor toate tainele sfintei credinte, luminandu-i cunostinta despre Domnul nostru Iisus Hristos, precum si milostenia cea catre saraci, savarsind, adica, faceri de bine, celor ce trebuiau. Si asa, Dimitrie a cunoscut adevarul din cuvintele parintilor sai, dar, mai ales, a inceput a lucra intr-insul darul lui Dumnezeu. Si tanarul crestea cu anii si cu intelepciunea, urcand ca pe o scara, din putere in putere. Si, ajungand la varsta cea mai desavarsita, parintii lui s-au dus din vremelnica viata, lasand pe tanarul Dimitrie mostenitor nu numai al multor averi, ci si al bunului lor nume.

Deci, Maximian imparatul, auzind de moartea voievodului Tesalonicului, a chemat la dansul pe fiul acestuia si, cunoscandu-i intelepciunea, l-a facut voievod in locul tatalui sau. Si a fast primit Sfantul cu mare cinste de cetateni, iar el carmuia cu multa vrednicie poporul, propovaduind pe fata dreapta credinta si aducand pe multi la Hristos.

Deci, nu dupa multa vreme, a cunoscut imparatul ca voievodul Dimitrie este crestin si s-a maniat foarte. Drept aceea, intorcandu-se biruitor dintr-un razboi cu scitii, Maximian a poruncit sa se faca praznice in fiecare cetate, in cinstea zeilor, si a venit imparatul si la Tesalonic. Si, Dimitrie fiind intrebat, de sunt adevarate cele auzite despre dansul, a raspuns cu indrazneala, marturisind ca este crestin si a defaimat inchinarea paganeasca. Si indata, imparatul a poruncit sa-l inchida in temnita, pana la incheierea jocurilor in cinstea venirii sale.

Si se bucura imparatul, mai ales, vazand pe un luptator vestit. Lie, vandal de neam, inalt, puternic si infricosator la chip, ca se lupta cu cei viteji si-i ucidca, aruncandu-i in sulite. Deci, era acolo un tanar crestin, anume Nestor, cunoscut Sfantului Dimitrie. Accsta, vazand pe Lie ucigand fara crutare pe oameni, mai cu seama pe crestini, s-a aprins de ravna. Si vrand sa se lupte cu Lie a alergat la Sfantul, in temnita, cerand de la dansul rugaciuni si binecuvantare ca sa-l poata birui pe acel ucigas de oameni. Si, insemnandu-l cu semnul crucii pe frunte, Sfantul i-a zis: "Du-te si pe Lie vei birui si pe Hristos vei marturisi!"

Deci, intrand in lupta cu Lie, Nestor a strigat: "Dumnezeul lui Dimitrie, ajuta-mi!" Si indata, trantandu-l jos pe Lie, l-a omorat. Si s-a intristat imparatul de moartea lui Lie. Afland insa ca Sfantul Dimitrie este cel care l-a indemnat pe Nestor sa se lupte cu Lie, imparatul a trimis ostasi, poruncindu-le sa-l strapunga cu sulitele pe Sfantul, in temnita, ca a fost pricina mortii lui Lie. Si aceasta, facandu-se indata, marele Dimitrie si-a dat sufletul in mainile lui Dumnezcu. Si s-au facut la moastele lui multe minuni si prea slavite tamaduiri. Tot atunci, din porunca imparatului, s-a taiat capul si Sfantului Nestor.


Streptomicina lui Gafencu i-a salvat viața Pastorului Wurmbrand


Treptat apele tulburi din sufletul lui Wurmbrand se limpezeau. Atmosfera de pace si dragoste care domnea printre detinutii din camera 4 era ca un balsam pe zbuciumarile lui launtrice. Dar înca nu vazuse tot. Urma să fie martorul unui gest care avea sa-i salveze viata si sa-i faca înca o data dovada adevaratului crestinism.

In calculele tactice ale politrucilor din Targu-Ocna intrau si elemente socante. Asa se explica faptul ca au permis să patrunda în sanatoriu 10 grame de streptomicina pentru Richard. A fost un adevarat pelerinaj. Toti bolnavii se duceau să o vada ca pe o minune, iar medicii savarseau un întreg protocol când o manevrau. Richard a decis să dea aceasta streptomicina lui Valeriu.

- Iti multumesc din suflet, dar nu o pot primi, de ea depinde sanatatea ta! i-a zis emotionat Valeriu.

- Eu nu sunt atât de grav bolnav si condamnarea mea este mica. Am toate sansele să supravietuiesc. Deci te rog să o primesti! a insistat Richard.

B. a auzit si a spus :

- Avem datoria sa-l salvam pe Wurmbrand! El este un apostol al lui Hristos si poate fi de folos oamenilor. Propun deci sa-i dam lui streptomicina.

Situatia era delicata, căci atât pastorul cat si Valeriu erau primii candidati la moarte apropiata.

- O voi da lui Valeriu, a hotarat stapanul medicamentului.

Valeriu a ascultat linistit si a spus :

- Iata un prilej în care ne putem arata dragostea pentru poporul evreu, dincolo de atitudinea lui fata de Hristos. Sunt deci de parere sa-i dam lui Wurmbrand streptomicina.

- Nu! s-a impotrivit Richard. Raman la prima mea hotarare. Dorim să traiesti, avem nevoie de astfel de oameni!

- Bine, a zis Valeriu. Primesc streptomicina si-ti multumesc. Sunt nevrednic de dragostea ta.

A luat deci streptomicina si a daruit-o, la rândul sau, lui Wurmbrand. Era atât de ferm în gestul lui, încat nici Richard si nici nimeni altcineva nu a putut obiecta. Acele 10 grame de streptomicina au salvat viata lui Wurmbrand. El traieste, iar Valeriu s-a stins din viata.

(Ioan Ianolide - Întoarcerea la Hristos. Document pentru o lume nouă)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.10.2011, 00:16:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Question sacrificiu de sine

am si eu o intrebare.pana unde se poate duce sacrificiu pe sine cu pierderea vietii fara a fii sinucidere?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2011, 00:47:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
am si eu o intrebare.pana unde se poate duce sacrificiu pe sine cu pierderea vietii fara a fii sinucidere?
Sacrificiul înseamnă să vizezi un câștig: câștigul celuilalt. Celălalt poate fi Dumnezeu sau oamenii.

Sinucidere înseamnă să vizezi o pierdere: pierderea propriei vieți.

Este pe rol procesul de canonizare a unei tinere călugărițe moldovence, de numai 23 de ani, care s-a opus violului. Agresorul a amenințat-o cu un cuțit. Călugărița, care abia votase pentru căsătoria perpetuă cu Isus, s-a opus mai departe. Agresorul a sfârșit prin a o omorî cu 42 de lovituri de cuțit. Potrivit judecății Bisericii, asta înseamnă sacrificiu, nu sinucidere.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2011, 01:14:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sacrificiul înseamnă să vizezi un câștig: câștigul celuilalt. Celălalt poate fi Dumnezeu sau oamenii.

Sinucidere înseamnă să vizezi o pierdere: pierderea propriei vieți.

Este pe rol procesul de canonizare a unei tinere călugărițe moldovence, de numai 23 de ani, care s-a opus violului. Agresorul a amenințat-o cu un cuțit. Călugărița, care abia votase pentru căsătoria perpetuă cu Isus, s-a opus mai departe. Agresorul a sfârșit prin a o omorî cu 42 de lovituri de cuțit. Potrivit judecății Bisericii, asta înseamnă sacrificiu, nu sinucidere.
Foarte impresionant... Cu adevărat o moarte martirică!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.10.2011, 01:23:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poate ca e bine si sa exemplificam si niste acte martirice pentru Hristos si pentru semeni. Incep eu cu sfantul pe care l-am sarbatorit ieri si cu unul care isi asteapta canonizarea:


Sfantul Mare Mucenic Dimitrie a trait pe vremea imparatilor Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul voievodului cetatii Tesalonicului, botezat in taina de parintii sai, de frica cruntelor prigoane impotriva crestinilor. Si il invatau parintii in camara cea ascunsa a palatului lor toate tainele sfintei credinte, luminandu-i cunostinta despre Domnul nostru Iisus Hristos, precum si milostenia cea catre saraci, savarsind, adica, faceri de bine, celor ce trebuiau. Si asa, Dimitrie a cunoscut adevarul din cuvintele parintilor sai, dar, mai ales, a inceput a lucra intr-insul darul lui Dumnezeu. Si tanarul crestea cu anii si cu intelepciunea, urcand ca pe o scara, din putere in putere. Si, ajungand la varsta cea mai desavarsita, parintii lui s-au dus din vremelnica viata, lasand pe tanarul Dimitrie mostenitor nu numai al multor averi, ci si al bunului lor nume.

Deci, Maximian imparatul, auzind de moartea voievodului Tesalonicului, a chemat la dansul pe fiul acestuia si, cunoscandu-i intelepciunea, l-a facut voievod in locul tatalui sau. Si a fast primit Sfantul cu mare cinste de cetateni, iar el carmuia cu multa vrednicie poporul, propovaduind pe fata dreapta credinta si aducand pe multi la Hristos.

Deci, nu dupa multa vreme, a cunoscut imparatul ca voievodul Dimitrie este crestin si s-a maniat foarte. Drept aceea, intorcandu-se biruitor dintr-un razboi cu scitii, Maximian a poruncit sa se faca praznice in fiecare cetate, in cinstea zeilor, si a venit imparatul si la Tesalonic. Si, Dimitrie fiind intrebat, de sunt adevarate cele auzite despre dansul, a raspuns cu indrazneala, marturisind ca este crestin si a defaimat inchinarea paganeasca. Si indata, imparatul a poruncit sa-l inchida in temnita, pana la incheierea jocurilor in cinstea venirii sale.

Si se bucura imparatul, mai ales, vazand pe un luptator vestit. Lie, vandal de neam, inalt, puternic si infricosator la chip, ca se lupta cu cei viteji si-i ucidca, aruncandu-i in sulite. Deci, era acolo un tanar crestin, anume Nestor, cunoscut Sfantului Dimitrie. Accsta, vazand pe Lie ucigand fara crutare pe oameni, mai cu seama pe crestini, s-a aprins de ravna. Si vrand sa se lupte cu Lie a alergat la Sfantul, in temnita, cerand de la dansul rugaciuni si binecuvantare ca sa-l poata birui pe acel ucigas de oameni. Si, insemnandu-l cu semnul crucii pe frunte, Sfantul i-a zis: "Du-te si pe Lie vei birui si pe Hristos vei marturisi!"

Deci, intrand in lupta cu Lie, Nestor a strigat: "Dumnezeul lui Dimitrie, ajuta-mi!" Si indata, trantandu-l jos pe Lie, l-a omorat. Si s-a intristat imparatul de moartea lui Lie. Afland insa ca Sfantul Dimitrie este cel care l-a indemnat pe Nestor sa se lupte cu Lie, imparatul a trimis ostasi, poruncindu-le sa-l strapunga cu sulitele pe Sfantul, in temnita, ca a fost pricina mortii lui Lie. Si aceasta, facandu-se indata, marele Dimitrie si-a dat sufletul in mainile lui Dumnezcu. Si s-au facut la moastele lui multe minuni si prea slavite tamaduiri. Tot atunci, din porunca imparatului, s-a taiat capul si Sfantului Nestor.


Streptomicina lui Gafencu i-a salvat viața Pastorului Wurmbrand


Treptat apele tulburi din sufletul lui Wurmbrand se limpezeau. Atmosfera de pace si dragoste care domnea printre detinutii din camera 4 era ca un balsam pe zbuciumarile lui launtrice. Dar înca nu vazuse tot. Urma să fie martorul unui gest care avea sa-i salveze viata si sa-i faca înca o data dovada adevaratului crestinism.

In calculele tactice ale politrucilor din Targu-Ocna intrau si elemente socante. Asa se explica faptul ca au permis să patrunda în sanatoriu 10 grame de streptomicina pentru Richard. A fost un adevarat pelerinaj. Toti bolnavii se duceau să o vada ca pe o minune, iar medicii savarseau un întreg protocol când o manevrau. Richard a decis să dea aceasta streptomicina lui Valeriu.

- Iti multumesc din suflet, dar nu o pot primi, de ea depinde sanatatea ta! i-a zis emotionat Valeriu.

- Eu nu sunt atât de grav bolnav si condamnarea mea este mica. Am toate sansele să supravietuiesc. Deci te rog să o primesti! a insistat Richard.

B. a auzit si a spus :

- Avem datoria sa-l salvam pe Wurmbrand! El este un apostol al lui Hristos si poate fi de folos oamenilor. Propun deci sa-i dam lui streptomicina.

Situatia era delicata, căci atât pastorul cat si Valeriu erau primii candidati la moarte apropiata.

- O voi da lui Valeriu, a hotarat stapanul medicamentului.

Valeriu a ascultat linistit si a spus :

- Iata un prilej în care ne putem arata dragostea pentru poporul evreu, dincolo de atitudinea lui fata de Hristos. Sunt deci de parere sa-i dam lui Wurmbrand streptomicina.

- Nu! s-a impotrivit Richard. Raman la prima mea hotarare. Dorim să traiesti, avem nevoie de astfel de oameni!

- Bine, a zis Valeriu. Primesc streptomicina si-ti multumesc. Sunt nevrednic de dragostea ta.

A luat deci streptomicina si a daruit-o, la rândul sau, lui Wurmbrand. Era atât de ferm în gestul lui, încat nici Richard si nici nimeni altcineva nu a putut obiecta. Acele 10 grame de streptomicina au salvat viata lui Wurmbrand. El traieste, iar Valeriu s-a stins din viata.

(Ioan Ianolide - Întoarcerea la Hristos. Document pentru o lume nouă)
Da, ar fi foarte frumos să dăm exemple de martiri autentici. Sfântul Mucenic Dimitrie și Valeriu Gafencu sunt, cu adevărat, modele de curaj creștinesc și dragoste jertfelnică pentru Dumnezeu și pentru aproapele!

Un sfânt martir din Biserica primară, pe care-l cinstesc în mod deosebit, este Sf. Arhidiacon Laurențiu (Lavrentie) care, în a doua jumătate a sec. al III-lea, și-a jertfit viața pentru Hristos.
Despre "nașterea în ceruri" a acestui tânăr mucenic, pomenit de Biserica noastră pe data de 10 august, am scris câteva rânduri aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=13539

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 01:23:18
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49