Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 26.10.2016, 13:07:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Sîngele Lui Hristos curge pe mochetă!

La ortodocși oricine vrea să-și împărtășească bebelușul botezat poate să vină s-o facă oricînd. Preoții nu-i cunosc pe părinți în general.

Cînd se face 11:20 dintr-o dată apar mulți copii la împărtășit. Pînă atunci foarte puțini participă cu părinții lor la Liturghie. De îndată de momentul așteptat se consumă, pe la 11:40, copiii și părinții lor pleacă mulțumiți că și-au atins scopul. Adică stau în biserică cam un sfert de ceas.

La noi treaba asta se petrece în demisolul clădirii și vin de regulă 3 preoți să le facă față tuturor copiilor. Liturghia se transmite în direct de sus, audio și video. Și se suprapune cu predica preotului, cu împărtășirea celor maturi și uneori cu sfîrșitul slujbei, timp în care sunetul e redus la minim sau oprit.

Deci vin destui părinți, dar stau puțin și pleacă rapid. Majoritatea nu sînt atenți cu ce face copilul cu Sfînta Împărtășanie după ce se întorc în sală. Nu sînt atenți nici în timpul împărtășirii. Iar la unii preoți... nici nu mă duc, sînt pur și simplu neglijenți. Bine că vin mai mulți și am de unde să aleg.

Am văzut de prea multe ori accidente cu copiii altora. Bebeluși, copii cu deficiențe sau chiar copii măruți și sănătoși care au dat pe jos sau pe haine scumpul Sînge. Preoții parcă s-au resemnat, parcă s-au obișnuit cu asemenea întîmplări... Nu e normal, deloc. Mai ales că sînt părinți care vin dintr-un fel de superstiție să facă asta, pentru sănătate și atît; lor nu le pasă dacă ce pică pe jos e anaforă sau ce primesc din Potir. Știu cazuri concrete care nu cred că acolo e Hristos, dar totuși vin cu copiii adeseori.

Și atunci ce e de făcut? Să fie împărtășiți numai copiii celor pe care preotul îi cunoaște bine? Să nu fie împărtășiți copiii de pînă la 4 ani să zicem? Să nu fie primiți decît însoțiți de tata sau de mama? Cei cu handicap să fie acceptați doar în condiții de maximă siguranță, în prezența mai multor persoane adulte care să prevină accidentele? Spuneți și voi...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 26.10.2016, 13:11:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce se intampla la Sf. Potir este neglijenta/indiferenta preotilor, nu tine de copii.

Ce se intampla dupa, depinde de parinti, dar tot asa, daca nu sunt catehizati..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 26.10.2016, 14:45:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.956
Implicit

http://www.doxologia.ro/intreaba-pre...nele-copilului
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:38:43.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 29.10.2016, 14:58:27
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

E adevarat, bebelusii varsa sau isi pateaza hainutele, situatii in care trebuie avuta grija ca servetelele sa fie duse la Sf. Altar iar hainutele sa fie arse iar cenusa aruncata la loc curat.

Dar poate fi si o ispita sa crezi ca Sfintele Taine sunt date pe jos si calcate in picioare din nestiinta sau neglijenta. Ce ai scris aici ar trebui sa spovedesti, Florin-Ionut, si Dumnezeu te va ajuta sa afli daca e chiar asa.

Nu noi administram Sf. Taine. Aceasta este grija preotilor iar preotii nu sunt neglijenti. S-ar putea ca diavolul sa vrea sa credem asta. Datoria noastra, atunci cand ne apropiem de Sf. Taine, este sa ne rugam. Altfel, diavolul vine si ne arata ceva ce nu se intampla si in realitate. Sfarsim prin a ne sminti, a judeca si ne pune intrebari nepotrivite.
Copiii, oricat ar fi ei de mici, daca sunt botezati, trebuie sa fie impartasiti!

Unde parintii sunt neinformati, putem ajuta si noi cu sfaturi.

Imi vine in minte un pasaj pe care nu-l pot reproduce cu fidelitate si care ne poate aduce liniste acolo unde diavolul seamana tulburare. Undeva, in cartea Viata mea in Hristos, Sf. Ioan de Kronstadt spunea ca Dumnezeu, in marea Sa iubire de oameni, paraseste uneori Sfintele Taine, daca cineva se apropie cu nevrednicie - tocmai pentru a-l scapa pe osanda. As extinde informatia aceasta si pentru cazurile in care Sfintele Taine chiar ajung pe jos..., dar poate gresesc.

Accidente se pot intampla si celor mari, dar am constatat din experienta proprie ca acolo unde nu este rea-vointa, Dumnezeu intervine. Mi s-a intamplat ca din partea solida, o bucatica sa-mi ajunga pe obraz, pentru ca nu am deschis larg gura. Nu am fost foarte constienta de asta, stiu doar ca am luat-o cumva cu limba si am inghitit-o.
Parintele a vazut doar secventa cand era inca pe obraz, s-a oprit si nu va spun cat mi-a examinat hainele si cu cata grija, teama si atentie s-a uitat pe jos. Negresit ca se ruga, eu fiind doar o spectatoare stanjenita, dar am realizat ce se intamplase si l-am asigurat pe parinte ca am inghitit-o si pe aceea, desi participarea mea a fost minima. Ingerul pazitor m-a ocrotit de un asa mare pacat. Cu atat mai mult, in cazul celor mici sau a celor cu totul nestiutori, Dumnezeu vegheaza.

Ispite in care suntem siguri ca am vazut si auzit cum cad Sf. Taine pe jos sunt de la diavol si trebuie spovedite.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)

Last edited by crincrin; 29.10.2016 at 15:30:35.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 29.10.2016, 20:47:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Copiii, oricat ar fi ei de mici, daca sunt botezati, trebuie sa fie impartasiti!
Aș completa că exemplul părinților este foarte important. Nu este suficient să fie împărtășit doar copilul, iar părinții să fie mereu spectatori.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 17.11.2016, 22:14:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multe completari devin inutile dacă sunt făcute atât de Simplu . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #307  
Vechi 17.11.2016, 22:46:22
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Văd că nu ai de gând să te potolești.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 18.11.2016, 00:24:19
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Aș completa că exemplul părinților este foarte important. Nu este suficient să fie împărtășit doar copilul, iar părinții să fie mereu spectatori.
Excelentă afirmație!
M-am gândit frecvent că e cumva anormal ca toți din casă să se împărtășească iar eu să aștept, să tot aștept... Până am renunțat.
E o bucurie aparte, totuși, că îi văd pe ai mei cum se împărtășesc...:) Așa cum un părinte se satură privindu-și copilul când mănâncă, așa și eu m-am împărtășit adesea de minunea familiei mele care se împărtășea cu Sfintele Taine.
Totuși lucrul îmi pare nefiresc.
Da, excelentă afirmația ta, sărumâna că m-ai ajutat să reflectez încă o dată la chestiunea asta.
Reply With Quote
  #309  
Vechi 18.11.2016, 01:17:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Poate ți-a scăpat conferința: https://www.youtube.com/watch?v=j4c3FfP2SWM
Reply With Quote
  #310  
Vechi 18.11.2016, 02:11:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu-mi zici ceva nou Florine, uite si o intrebare de pe portalul doxologia al Mitropoliei Moldovei ca sa nu mai sara iarasi urechiusele sensibile ca e barfa.

http://www.doxologia.ro/intreaba-pre...nele-copilului

Din ce vad din comentariile la intrebarea de pe doxologia in loc sa-si inteleaga greseala, parintii cer si mai multe explicatii preotului care raspunde, desi omul le explica randuiala cu rabdare.



In primul rand cred ca e de vina nestiinta parintilor biologici care poate deveni nesimtire daca ei nu vor sa ia aminte, preotul ar trebui inainte sa se buluceasca toti pe solee sa le explice randuiala, ca se da pe jos, ce implicatii are Euharistia, chiar 2 minute daca rezuma, in fiecare Duminica.

Cred ca un preot care tot explica odata, de doua ori, un an de zile si vede ca nu se schimba nimic, nu e de condamnat daca se retrage cu impartasania in altar si reia discutia, unii pana nu sunt rusinati in public nu se lasa de nesimtiti ce sunt.

Vina este a parintilor biologici ca devin nerabdatori si transmit nervozitate copilului, care se zbate, da din maini, face mutre la lingurita, am vazut si eu situatia, dar preotul poate atentiona va rog iesiti din rand.

Alta chestie e ca nu rezista copilul nemancat si el vine cu burta plina la Impartasanie, ori o Sfanta Taina nu poate fi tratata cu insolenta, intrebarea care s-ar pune e:
Pana la ce varsta poate veni copilul mancat la impartasanie ?

Si de la ce varsta trebuie sa se spovedeasca la preot pt a lua impartasania, deoarece mi se pare ca acum fiind atatea tulburari trebuie spovediti si copiii.


La persoanele cu handicap trebuie avut mare atentie ca sunt foarte sensibili, depinde si de ce handicap daca e ceva debilitant si atunci trebuie sa fie tinut copilul de apartinatori sau omul e intreg la cap si doar la trup are probleme, de obicei acestia sanatosi la minte sunt foarte atenti sa nu supere si sa nu fie povara altora pentru ca se simt foarte prost si in plus.

Deci trebuie avut grija la cei cu handicap ca se poate face sminteala comportarea badaraneasca fata de ei si asa a iesit scandal ca nu sunt rampe la unele Biserici, ori iti dai seama ce umilinta e pt cei care nu au cine sa-i tracteze pe scari, nici in Casa Tatalui sa nu poata intra si sa mai poarte si rusinea asta, pe langa situatia lor.

La unii dintre ei, in parohii unde preotul e omul lui Dumnezeu acesta se deplaseaza acasa la ei cu Impartasania si cu rugaciuni de trebuinta fara sa ceara nici deplasare nici nimic, mai merge si cu pachete.
La cei cu handicap fizic si schilozi in carucioare nu se poate deplasa preotul acasa la ei ,aducand si Sf.Taine???

Ce atata scandal ca nu sunt rampe si alte alea? Parca rampele au existat din totdeauna ,nu ne-am descurcat si fara...dar e timpul si moda frustarilor ,ca nu este aia,ca nu este ailalta...
Avem si noi bolnavi in biserica care nu pot umbla si la momentul Euharistiei, preotul paseste spre scaunul lor si le da Tainele.
Chiar nu vad unde este problema!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05