Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2012, 02:18:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Viața care ne este dat să o trăim aici pare a fi menită lămuririi sufletului nostru în sensul în care aurul se lămurește în foc, separându-se de zgură. Focul suferinței, al necazurilor, poate curăți sufletul, eliberându-l de patimi, dar numai dacă o primim cu smerenie. Dacă suntem mândri, ne revoltăm împotriva tuturor, chiar și a lui Dumnezeu.
Pai, da...:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.06.2012, 09:27:32
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Parintele Iustin Parvul spunea ca omul modern, lipsit de virtutile si de faptele bune ale inaintasilor, nu se poate mantui decat printr-o boala ori suferinta. Nu facem milostenie, nu avem grija de copii orfani, sarmani, motiv pentru care Dumnezeu ne incearca printr-un necaz care poate fi mantuitor in masura in care nu-l invinovatim pe Dumnezeu pentru suferinta noastra si rabdam cu umilinta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2012, 09:38:41
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

In cazul in care ne vindecam, boala este de natura a ne face mai sensibili, intelegatori, plini de compasiune pentru toti oamenii aflati in suferinta sau in neputinte.
Din acest punct de vedere, in special cei care au primit sanatatea dupa o lunga perioada de suferinta, trebuie sa nu uitam sa ii multumim lui Dumnezeu pentru darul primit si, in acelasi timp, sa manifestam dragoste si intelegere pentru toti cei incercati, CU PRECADERE pentru cei mai dispretuiti si mai necajiti oameni din aceasta lume.

Boala este o cruce grea, dar sanatatea, la randul sau, obliga foarte mult. Constat cu durere ca, nu de putine ori, persoane care au primit vindecarea de boala fizica, au manifestat raceala, indiferenta, aroganta fata de semeni, SANATATEA NEFIINDU-LE DE FOLOS.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2012, 16:24:53
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, cu siguranta.....bolile sunt consecinta pacatelor.....Dumnezeu le da sa ne potoleasca.....daca continuam...ne da si altele mai grave...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2012, 17:21:57
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bolile ne pot oferi folos și răsplată dacă sunt suportate cu mulțumire, căci e o poruncă care spune: „întru toate mulțumiți" (I Tes. 5, 18).

Ca orice necaz, ele pot veni fie ca pedeapsă pentru păcatele noastre, fie ca o încercare de la Dumnezeu, de genul celor pe care le-a suferit Iov.

Așa cred eu, dorindu-vă, însă, tuturor sănătate sufletească și trupească.

Azi simt nevoia să "vorbesc" mai mult - fiți vă rog îngăduitori cu mine dacă spun prostii sau dacă vă plictisesc!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2012, 21:03:03
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pui Vezi mesajul
Dumnezeu îți poartă de grijă și prin boala ta te încearcă nu fiindcă te dușmănește și te urăște, ci fiindcă te iubește foarte mult.
Citat:
În prealabil postat de omulet Vezi mesajul
Greu de formulat reguli generale! Nu cunoastem noi caile Domnului si nici nu avem dreptul sa ne pronuntam in legatura cu altii. Sa-l lasam pe duhovnicul fiecaruia sa discearna lucrurile astea.
SN Lazarev scrie în ”Diagnosticarea Karmei” că fetița unei gospodine dintr-un sat suferea grav și inexplicabil la pat de câteva zile, fără speranțe și, adresându-se unei vindecătoare din acea comună, i s-a răspuns că fetița se va face bine dacă ea nu va mai ”îndoi” cu apă(amesteca) laptele pe care-l vinde sătenilor; în ziua următoare fata s-a ”vindecat”.


Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Bolile ne pot oferi folos și răsplată dacă sunt suportate cu mulțumire, căci e o poruncă care spune: „întru toate mulțumiți" (I Tes. 5, 18).

Ca orice necaz, ele pot veni fie ca pedeapsă pentru păcatele noastre, fie ca o încercare de la Dumnezeu, de genul celor pe care le-a suferit Iov.

Așa cred eu, dorindu-vă, însă, tuturor sănătate sufletească și trupească.

.Azi simt nevoia să "vorbesc" mai mult - fiți vă rog îngăduitori cu mine dacă spun prostii sau dacă vă plictisesc!
Se pare că ne promiți o dulce ”plictiseală”; eu unul îți mulțumesc!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2012, 21:31:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In Pateric vei intalni cele mai potrivite cuvinte ziditoare, mai ales pentru aceasta tema. Unele rastoarna sistemul nostru de valori pentru ca sunt produse de minti induhovnicite. Spre exemplu,:" Un frate merge la un parinte si ii spune ca L-a rugat pe Dumnezeu sa indeparteze de la el orice suferinta sau necaz, iar parintele ii spune: sa mergi si sa-I ceri lui Dumnezeu suferinta si necaz pentru ca prin acestea ne vine noua mantuirea".
Sfântul Teofan Zăvorâtul: Domnul este aproape de dumneavoastră, și Maica Domnului, și cerul cu ajutători grabnici vă vor înconjura. Iar de bolit cu toții bolim și ieșire nu mai zărim. Oare întâmplător este acest lucru?! Oare ei nu văd?! Și văzând, oare nu împreună-pătimesc cu noi, și nu sunt gata să ne ajute?! Și totuși ne lasă să ne chinuim. De vreme ce ei sunt cu totul dragoste, înseamnă că nu îngăduie aceasta cu dușmănie. Și dacă așa stau lucrurile, ce vrea să fie asta?
Același lucru care se întâmplă între plăcinta coaptă în cuptor și gospodină. Dați plăcintei simțire, gândire, limbă... Ce i-ar spune ea gospodinei? «Matușca! M-ai pus aici și mă prăjesc... Nici o fărâmitură din mine n-a rămas neprăjită, totul mă arde ceva de nerăbdat... Și necazul este că nici ieșire de aici nu văd, nici sfârșit la chin nu știu de unde să aștept. Mă întorc la dreapta, mă întorc la stânga, înainte ori înapoi, ori în sus: peste tot închis, iar căldura e de nesuferit. Ce ți-am făcut? De ce asemenea dușmănie din partea ta?» și așa mai departe. Dați gospodinei putința de a înțelege graiul plăcintei. Ce i-ar răspunde ea? «Ce dușmănie? Dimpotrivă, eu pentru tine lucrez. Rabdă puțin, și ai să vezi cât de frumoasă ai să ieși! Și ce mireasmă se va răspândi din tine în toată casa! Ceva de minune! Așa încât fă bine de mai rabdă puțin și vei vedea bucurie». Ați luat cunoștință de spusele plăcintei – acum băgați la cap și spusele gospodinei și treceți cu seninătate la așteptarea deznodământului fericit
Cât de simplu este să explici altuia această teorie, și cât este de greu să ți-o spui ție, atunci când te afli pe patul bolii. Nu vrem să credem că boala ne curățește sufletul, preferăm să fim sănătoși. Și totuși, plăcinta care nu trece prin cuptor nu poate fi mâncată…
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2012, 21:34:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
B de genul celor pe care le-a suferit Iov.
Astazi a fost pomenirea Dreptului Iov.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2012, 21:51:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
da, cu siguranta.....bolile sunt consecinta pacatelor.....Dumnezeu le da sa ne potoleasca.....daca continuam...ne da si altele mai grave...
Nouă, toate necazurile vieții, bolile ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2012, 01:20:36
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
bolile ne vin de la greșeli
Asa e. Am facut greseala sa gazduiesc un virus in corp
si iata, de vreo doua zile stranut, tusesc si am nitica febra...:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile psihice mirelat Generalitati 103 26.09.2017 15:22:27
Sfaturi religioase de mare folos anamaria0697 Resurse ortodoxe on-line 27 30.12.2013 10:29:07
Plata colectiva a pacatelor? sophia Pocainta 54 24.02.2011 10:02:18
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 19:13:08
Mila este plata pentru răscumpărarea sufletelor noastre.(Ioan Gura de Aur) jenita Umanitare 5 17.10.2008 18:52:55