Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2009, 05:46:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Mirelat, nu intotdeauna se intampla asa. Preotii de mir se hirotonesc numai dupa casatorie, asa ca viitorul candidat mai intai se insoara si apoi se preoteste.
Doamna mea a avut un rol f.mare in misiunea mea. Noi ne-am intilnit acum vreo 20 de ani la Catedrala din Timisoara, ea era studenta la Medicina ,eu la Mecanica Agricola, amandoi cantam in Corul Catedral
da, bineinteles ca mai sunt si cazuri fericite - iar al dvs cred ca este unul atipic, din ceea ce spuneti. Sanatate multa va doresc si spor in toate cele bune, acasa si la biserica !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2011, 16:57:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mi-a placut mult acest articol pentru ca nu descrie doar o poveste de iubire, ci si o iubire parca de poveste.

Maria Staniloae, model de preoteasa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2011, 15:32:24
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mi-a placut mult acest articol pentru ca nu descrie doar o poveste de iubire, ci si o iubire parca de poveste.

Maria Staniloae, model de preoteasa
emotionant.
Intodeauna am zis ca avem sfinti printe noi, trebuie doar sa deschidem ochii sa-i vedem.
Cat de frumos zice psalmistul"Minunat e Dumnezeu intru sfintii LUI!"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.11.2011, 13:49:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Oare toti slujitorii lui Dumnezeu sunt binecuvantati de Acesta cu sotii si familii fericite, sau mai sunt si ei incercati cu greutati in viata de familie (sotii necredincioase, probleme de fertilitate sau de sanatate a copiilor, etc)? Si cand/daca apar aceste probleme, nu pot fi oare si razbunari ale celui rau, piedici in calea lucrarii pe care vrea s-o savarseasca omul respectiv?
Intrebarea este : este Providenta cea care ii aduce unui om atat vocatia de preot cat si sotia potrivita, sau este vorba de o alegere rationala, chibzuita indelung, bine intemeiata (in ambele cazuri)?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.11.2011, 16:18:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intrebarea este : este Providenta cea care ii aduce unui om atat vocatia de preot cat si sotia potrivita, sau este vorba de o alegere rationala, chibzuita indelung, bine intemeiata (in ambele cazuri)?
Este vorba de amandoua.Imbinate in chip armonios.Domnul iti da ceea ce iti este de folos, trebuie doar sa primesti.(e ca in situatia cu tanarul care a tras haturile calului).
Preoteasa se alege, in general din biserica sau din medii crestine.
Adica e putin probabil sa gasesti o preoteasa model...intr-un club.
Armonia in familie e foarte dependenta de viata traita pana la casatorie.De cum au ajuns tinerii la altar.Este si canon care nu ingaduie tanarului ce doreste a se preoti sa ia de sotie o fata care nu mai e fecioara.De asemenea e canon care interzice teologului care nu s-a infranat pana la taina Nuntii sa mai primeasca Sfanta Taina a Preotiei.

Dupa casatorie apar noi incercari. Dar cred ca daca Temelia e Hristos, si intre cei doi exista dragoste intemeiata pe rugaciune, toate tensiunile se depasesc destul de usor.
Incercarile din familia preotului sunt mult mai mari decat cele din familia credinciosului de rand. E muult mai greu ptr o familie de preot sa ramana impreuna. Deoarece , diavolul stie, ca daca dezbina familia preotului, care ar trebui sa fie un model, e mult mai usor de destramat celelalte familii.
De aceea, daca vedeti un preot ca greseste, ingaduiti-l. Caci e muult mai incercat decat un mirean. Si daca acesta nu e pregatit cade, exact ce isi propune diavolul.Si atunci sa vezi maica: judecati, barfeli, osandiri... Nimeni, sau aproape nimeni, nu se mai roaga ca Domnul sa il pazeasca de ispite pe preotul lor, in schimb majoritatea ridica piatra atunci cand preotul greseste. Ptr ca oamenii se pare ca uita tocmai umanitatea preotului. Si in calitatea lui de om, preotul are neputinte(la fel ca fiecare dintre noi).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2011, 12:11:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc, Lore!
Exact asa auzisem si eu ca se intampla.
E destul de greu si asa sa ai o viata curata, sa pazesti poruncile Domnului, dar cand mai vrei sa-i ajuti si pe altii, atunci deja devine o incercare mai grea, pentru unii chiar imposibil de realizat, fara unele sacrificii mai ales.
Important este si cred eu ca e mult mai usor daca ceea ce faci faci din dragoste si pentru ca crezi cu adevarat ca asta e misiunea ta, probabil cei care "cad" sunt cei care-si propun s-o faca doar din mandrie, teribilism sau alte considerente, mai mult sau mai putin ortodoxe (cum se spune in popor, ca vezi Doamne, e o onoare sa fii preot/preoteasa, ai numai avantaje, si aici si in ceruri, ai o viata usoara, nu dai cu sapa, te iubeste si te ajuta toata lumea, etc).
Dar se pare ca nu e chiar asa, ba din contra, sunt alte voci care spun ca "diavolul" se inversuneaza impotriva ta si vrea sa se razbune cand vrei sa-i ajuti pe altii , sa-i aduci pe calea cea buna, si daca nu reuseste sa te corupa cu ispitele "lumesti", te "ataca" pe plan spiritual, indemandu-te la mandrie, ravna nesocotita, etc, sau chiar fizic, cu boli, neputinte, accidente, Doamne fereste. In fine, nu stiu daca e chiar asa sau e doar o ipoteza, dar pare plauzibila.
Asa ca, sa va ajute bunul Dumnezeu pe toti si sa va fereasca de toate relele si toate ispitele si incercarile pe care le intampinati, ca fara ajutorul Lui nu putem face nici unii nimic.

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2011, 13:52:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
De asemenea e canon care interzice teologului care nu s-a infranat pana la taina Nuntii sa mai primeasca Sfanta Taina a Preotiei.
Interesant, nu știam.
Dar se ține cont de el? Cunosc destui preoți care mai întâi au devenit ingineri și care abia pe la 30..35 ani au fost hirotonisiți.
Îmi vine greu să cred, cel puțin pentru vreo doi dintre ei, că la cununia religioasă erau feciori.

Sau poate înțeleg eu greșit noțiunea de "înfrânat".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2011, 14:11:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Interesant, nu știam.
Dar se ține cont de el? Cunosc destui preoți care mai întâi au devenit ingineri și care abia pe la 30..35 ani au fost hirotonisiți.
Îmi vine greu să cred, cel puțin pentru vreo doi dintre ei, că la cununia religioasă erau feciori.

Sau poate înțeleg eu greșit noțiunea de "înfrânat".
Din pacate nu se mai tine cont de el. De asemenea e canon care nu permite hirotonirea tanarului daca preoteasa nu era fecioara, de aceea inainte se facea si spovedania preotesei(viitoarei preotese)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2011, 00:15:45
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Din pacate nu se mai tine cont de el. De asemenea e canon care nu permite hirotonirea tanarului daca preoteasa nu era fecioara, de aceea inainte se facea si spovedania preotesei(viitoarei preotese)
Ei, draga Lore, am cunoscut o fata, pe cand eram profesorul ei, care nu mai era fecioara, ca se pierduse in tot felul de izbucniri ale trupului...
Traia sub presiuni de tot felul... Mari... Si ea era cel mai bun copil pe care il stiam eu ca profesor, o minunatie de fata, o bijuterie, desteapta foc, umila, cu bunavoire, martor mi-e Domnul.
Si plangea in mine inima ca vedeam ce se intampla... Pe vremea aceea nu eram decat un ateu convins, cu toate astea imi parea rau de ea si incercam, dupa putere, sa ii aduc mangaiere si incurajare. Nu cred ca isi mai aminteste cineva...
Apoi s-a intamplat ca am vazut lumina aprinsa, dupa miezul noptii, la ea acasa (eram vecini de bloc). Am aflat ca studia din greu, noaptea (avea 14 ani). M-am bucurat. Fata era harnica, precum deja credeam si vedeam.
Apoi am aflat ca a luat 10 la examenul de admitere la liceu. M-am bucurat si nu m-am mirat, o cunosteam deja.
Apoi am aflat ca era indragostita de un golan si facea lucruri... M-am crispat in sinea mea.Dar nu am deznadajduit, si eu eram golan, si mai sunt dupa ale lumii criterii, dar gandul meu nu ravneste la rau, inima imi e biciuita dar nazuieste la bine, Doamne iarta-ma ca Tu stii mai bine cum e inima mea!+
Apoi, martor e Domnul, am avut un semn chiar in dreptul casei ei. Nu pot spune mai mult, iertare!
Apoi au trecut anii...
Cand si cand mai aflam cate ceva despre ea.
Si intr-o zi binecuvantata, dupa vreo 10 ani sau 15, trecind prin orasul unde fusesem profesor in tineretile mele, am dat nas in nas cum se zice, sau mai cuvenit spus, fata catre fata, cu un preot tanar, cu chip luminos, cu mersul drept, cu liniste multa si am simtit ca e lumina in mine si in lume...
O clipa a fost aceasta, doar o clipa. ...+
Apoi am vazut langa umarul lui o femeie cu chip bland, cu mers asezat, cu ochii plecati, cu frunte inalta si cu lumina... Un izvor de pace... O blandete, faptura din Lumina... Si am tresarit tare! Era ea, minunata eleva mea din tineretile mele...
Apoi am stat in loc. Ca prostul, in mijlocul drumului.
Era draga mea copila, sotie de preot, acum, preoteasa. Si am aflat ca era la locul ei.
Laudat fie Domnul ca rasplateste cu preaplin de iubire!
Asa s-a intamplat cu draga fata mea. E preoteasa acum, dintre cele cu adevarat inaintea Domnului, marturie dau eu, de imi este ingaduit.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.11.2011, 15:36:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

"Cu adevarat, nu doresc moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"zice Domnul.
Nu putine sunt cazurile in jurul meu de oameni care vin din medii foarte tulburi(rock, desfranare, betii etc) si care, prin Har, s-au transformat in niste oamenii minunati.
Dar durerea cea mare e ca pacatele tineretii ne urmaresc. Ele vin cu scopul de a ne dobori, dar daca il luam pe Domnul ca sprijin ele reusesc doar sa ne smereasca, sa ne mai taie din mandira trufasa.
Ptr orice pacat trebuie platit. Bine ar fi sa terminam de platit aici.Si una din platile dureroase e intalnirea cu oamenii din mediile viciate in care traiam si noi si care odinioara ne erau "camarazi", care apar in viata noastra ca sa ne reaminteasca din ce ne-a scos Domnul.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 13:55:18
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 16:18:33
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 17:07:41