Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 14.07.2016, 14:36:29
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai fumat si te-ai lasat, te pocaiesti, ti se iarta pacatul, dar nu inseamna ca n-ai sa mori de cancer.

Pacatul stromesesc s-a iertat, dar de murit (moartea e consecinta lui) tot ai sa mori.

Daca parintii tai ti-au transmis probleme fizice sau de alta natura, ele raman.
Nici vorbă dragă AlinB, botezul și iertarea șterge nu numai trecutul ci și toate urmările, toate consecințele, șterge suferința și moartea cea rea.

Chiar și tu ca om, ca și creștin, atunci cînd ierți cu adevărat, ierți ca Domnul nostru Iisus Hristos, îl absolvi pe cel ce ți-a greșit prin iertare și de toate consecințele rele ce ar putea să vină de la tine ca o răzbunare dreaptă.

Deci dacă moare de cancer sau că moare el de ceva pînă la urmă nu ți se mai datorează ție în sensul că unii ar zice: ''iată dreptatea îl pedepsește pentru ceea ce a păcătuit împotriva ta''.

Omul prin botez și apoi prin spovedanie, iertare, îndreptare și împărtășire este absolvit de orice consecință ucigătoare ce vine de la respectivele păcate și vicii mărturisite și iertate.

Practic el devine sănătos deplin și nemuritor.

Asta însă nu înseamnă că devine și indistructibil, infailibil și neafectat de viciile și păcatele și greșelile pe care le face, ci va suferii aceleași consecințe sau unele chiar mai rele dacă repăcătuiește și atunci musai că din pricina asta îmbătrînește și se îmbolnăvește și moare pînă la urmă, nu din pricina altora ci din pricina propriilor vicii și păcate și greșeli prin care se autodistruge fără să fie conștient de asta... punînd el nefericirea asta pe seama fatalității sau a destinului sau a legilor nescrise ale vieții spunînd: ''ce rost are să credem, nu vezi că toți murim? Om trăi și om vedea... om vedea noi atunci ce va fi cu noi mai departe, după moarte, pînă atunci ce ne pasă? Bine că putem bea și mînca și păcătui la greu distrîndu-ne copios.''.

Botezul și Iertarea deci ne fac perfect sănătoși și nemuritori... dar nu putem rămîne la starea respectivă de Credință întru Dumnezeu ci repăcătuind suferim consecințele tragice așa ca toți ceilalți, de proști și neascultători și necredincioși pînă la urmă părăsim pe Dumnezeu și pierim așa ca lumea necredincioasă.

Soluția este să ne cerem iertare mereu și atunci avem speranța că vom trăi veșnic și că vom fi sănătoși... și firește să păcătuim mai puțin și să greșim mai puțin, tot mai puțin... și atunci tot mai rar va trebui să ne cerem iertare, o dată pe an sau odată pe lună sau o dată pe săptămînă. Dar împuținarea cererilor de iertare trebuie să fie o consecință a păcătuirii tot mai scăzute și nu o cădere în leneveală și delăsare sau uitare și neglijare.

Deci păcatul e cauza tuturor bolilor și a morții, nu păcatul altuia ci păcatul tău propriu și personal.

Domnul asta ne cere: să nu-l mai facem și pentru asta ne binecuvintează.

Last edited by Trimisul; 14.07.2016 at 14:44:38.
Reply With Quote
  #622  
Vechi 05.08.2016, 15:57:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Daca ai fumat dar te-ai lasat, ai mari sanse sa traiesti si sa nu mori de nici un cancer. Asa cum si daca continui sa fumezi masiv, de exemplu minim un pachet pe zi, de asemenea poti ajunge la varste inaintate, fara sa mori de cancer.
Poti muri de alta boala care nu tine de fumat, chiar daca esti fumator inrait. Pentru ca de regula, asta tine de metabolismul fiecarui organism in parte, de slabiciunile sau toleranta lui la anumite obiceiuri gen fumat, alcool, droguri, etc.

Dar surpriza: poti muri de cancer fara sa fumezi sau sa bei ori droguri! Asadar, este simplu de dedus ca la foarte multi oameni nu numai fumatul, bautura sau alt viciu duce la imbolnavire, ci si alti factori perturbatori, de exemplu un soc psihic, o trauma, stresul intens constant generat de o anumita grija, responsabilitate sau necaz.

Ca pacatul stramosesc s-a iertat, dar tot vom muri, dupa cum a zis AlinB, este un sofism. Si totusi el nu trebuie corelat direct cu imposibilitatea de vindecare a unei boli sau defect in organism.
Daca s-a mostenit ereditar ceva de la parinti, in afara de handicapul fizic iremediabil, cam orice afectiune sau boala are sanse sa se vindece, in functie de om. Altfel, sunt si afectiuni/boli care chiar nu se pot vindeca. Sau poate fi o boala cu care sa poti trai pana la moarte cu ea, un fel de "simbioza".

Au fost cazuri, exceptii ce-i adevarat, in care unii oameni s-au vindecat de cancer si alte boli incurabile. Ce e de luat in seama insa, e ca au reusit prin remedii naturale si ferindu-se de chimioterapie.
Ar fi o chestie sa iesiti un pic din sfera asta a gandirii, in care abstractizati totul doar la efectul pacatului intr-un mod absolut.

Trebuie sa luati in considerare ca sunt oameni care au anumite pacate, sa zicem foarte grave, care totusi traiesc si ajung la varste destul de inaintate fara boli grele sau alte necazuri. Facem exceptie de la probleme cotidiene ale batranetii care apar oricum cam la toti dintre noi, fie ele de natura trupeasca sau sociala: dureri diverse in organism sau probleme in familie.

Asadar, prin deductie logica si luarea in calcul a cat mai multor variante, posibilitati si variabile, se constata ca Dumnezeu nu este un pandaci si un vanator de pacatosi, ca sa sageteze cu boli si tot felul de necazuri pe oamenii rai.
Daca era asa, atunci Iisus nu mai venea pe pamant ca sa ne redeschida usa, sa ne redea sansa de a dobandi viata vesnica alaturi de El dincolo.

Amintiti-va ca chiar Iisus a spus: "In lumea necazuri veti avea" , asadar acestea vin indiferent de starea in care ne aflam, si de aceea ori zicem ca suferim pentru pacate, ori ne razvratim degeaba pe El ca ne-a pedepsit pe nedrept, avand in vedere ca noi am fi mers la biserica si am fi facut fapte bune, deci prin urmare nu am fi meritat, etc.

Last edited by veilur; 05.08.2016 at 16:12:29.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 06.08.2016, 03:55:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
...

Oare tu crezi că apa sfințită și anafura nu fac parte din Dumnezeu?

Așa că nu la Dumnezeu se ține post ci la păcăt!
Imi cer scuze ca n-am observat la timp interpelarea.

Da, asa cred. Fac parte din IMparatia Lui, dar nu din El.
Nu este impartasanie cu apa sfintita si anafura.

Cred insa ca spre marirea Lui s-au dedicat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #624  
Vechi 20.05.2021, 17:38:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de stefan florin
noi nu suntem la nivelul Sf. Ion Botezatorul sau al profetului Ezechiel. Acum, cand cineva vrea sa posteasca L,M,Mi,J,V,S,D nu ar trebui sa primeasca binecuvantare de la Duhovnicul lui? Nu duhovnicul cunoaste starea spirituala a credinciosului si stie cel mai bine daca credinciosul e in stare sa duca pana la capat acest post sau nu (sa nu devina o simpla cura de slabire sau sa nu cada in mandrie)?
Sfîntul respectiv prooroc se numește Ioan; Ion este Apostolul. Iar de postit S și D eu nu am recomandat nimănui căci ''Milă voiesc și nu jertfe!''... dar nu este interzis... cine vrea să postească și S și D este liber să o facă căci S și D și Dumnezeu postește împreună cu săracii muriutori de foame și lucrează pentru mîntuirea celor împovărați împreună cu fiii lui Dumnezeu.

Sigur că dacă ești călugăr și ai părinte spiritual un duhovnic stareț căruia îi spui toate problemele tale și păcatele și suferințele și ispitele neavînd nimic să-i ascunzi atunci sigur că el te cunoaște și el te îndrumă cît să postești și cînd și cum și el îți dă binecuvîntare ca să asculți postind și după ce ai ascultat iar te binecuvintează. Ar fi culmea să postești în ascuns față de duhovnic și ca să-i faci în contra și în ciudă ca dracii.

La mireni este altă poveste, niciun preot nu poate știi tot ce face un credincios mirean care vine de două-trei ori pe an la el la spovedit deci despre ce binecuvîntare vorbești dumneata? Sau este vreunul care să meargă zilnic sau săptămînal la preotul său să îi ceară binecuvîntare pentru tot ce face? Așa ar fi frumos dar este vreunul care își întreabă zi de zi preotul sau mai marele despre fiecare lucru pe care îl face? Eu n-am auzit și n-am văzut să fie chiar așa de riguroasă viața credinciosului mirean și nici nu se cade să fii așa de prost încît să nu-ți dai seama ce ar fi bine și ce nu ar fi bine să faci.

Deci dacă ești mirean și vrei să postești atunci nimeni nu te oprește ca prin postul tău să urmezi în credință sfinților.

''Precum vedeți la Mine că fac așa să faceți și voi..
''El este fiul Meu preaiubit, de El să ascultați...
''Tot ce vă va spune El să faceți...
''Fiți sfinți și perfecți căci Tatăl vostru din Cerruri este sfînt și perfect...

Tu spui despre post de parcă cineva ar fi legat postul ca să nu postești decît Mi și V și tu ca să postești și L ai avea nevoie de dezlegare și binecuvîntare de la duhovnic, de la preot, de la Dumnezeu.

''Oricine voiește să se lepede de sine, să-și ia crucea și să vină după Mine...

Deci e simplu: Sfinții au postit și Domnul Iisus a postit așa că liniștit poți posti și tu dacă vrei să păcătuiești mai puțin.

Problema este întra-devăr că postind îți vine să te lauzi că cică tu poți posti mult timp și cazi ca prostul și ca hoțul în lăudăroșenie crezînd că dacă postești ești cineva mare.

Dar cum ai putea fi cineva mare postind căci postul este un ajutor pentru nepăcătuire și dacă te rogi și postești nu faci altceva decît să recunoști Domnului și tuturor că ești un foarte mare păcătos încît trebuie să postești și să te rogi aproape tot timpul. Deci asta este o stare de pocăință continuă prin care îți recunoști neputința și căderea și necurăția căci nimeni nu postește ca să se laude cu postul fiindcă dacă ești normal la cap nici nu ai cum să te lauzi cu un mijloc de a te curăți de păcate, e ca și cum te-ai lăuda cu apa cu care te speli sau cu rugăciunea pe care o faci ca să fii ajutat, mijloace de curățire și sfințire pe care le folosești zilnic, păi dacă vrei să te lauzi cu ele defapt prin asta recunoști înaintea celor cărora te lauzi că tu ești defapt un om care te murdărești foarte ușor aproape în fiecare moment... și asta nu cred că e pentru cineva o laudă.

Și ce ar trebui, să vină Arhiereul să-ți dea binecuvîntare să te speli sau să nu mai păcătuiești în fel și chip? Tu nu ți-ai dat seama pînă acum că asta ne cere Dumnezeu tuturor oamenilor pentru ca să nu suferim tot felul de dureri rele? Ne-a cerut să nu mai păcătuim și ne-a binecuvîntat pentru asta. Deci este în interesul tău să postești și să te rogi și să te cureți și să nu mai păcătuiești și nu în interesul vreunei instanțe superioare, decît în interesul tău și al părinților tăi deci de la ei caută să ai binecuvîntare, de la părinți și de la Tatăl nostru din ceruri!

Tu însă am impresia că asta vrei, practic mă bați pe mine la cap că eu te smintesc cînd defapt tu vrei să ceri binecuvîntare mai marilor tăi ca nu cumva să ții post și în ziua de Luni peste săptămînă!

Ia du-te să vezi dacă îți dă cineva binecuvîntare ca nu cumva să te rogi și să ți post în ziua de Luni.
Da, ar trebui sa postim si lunea dar si marti si joi la pacate.

L-am auzit pe Gigi Becali zicand ca daca nu mergi Duminica la liturghie furi de la Dumnezeu, esti hot, pentru ca Duminica e ziua Domnului. Daca furi ziua de Duminica dormind sau facand alte treburi recreative de parca ar fi ziua ta e ca si cum ai fura de la Dumnezeu.

Toata lumea se plange ca nu poate posti, nu poate merge la biserica, nu poate tine una sau alta dar nimanui nu-i trece prin cap sa se roage sa poata.

Cu rugaciune si cu post (negru afara de Hristos) ies toate relele din om. Intai de toate daca te apuci sa postesti te rogi sa poti posti si apoi postesti, nu mai faci rele (sudalma, betie, pofte sexuale, marire de sine fata de Dumnezeu si laudarosenie, blesteme, rautati viclene, semetie si inaltare la cascaval) si atunci neputinta te ajuta sa nu mai faci relele. De ce ti-ar fi frica de viitor, de repacatuire si cadere daca te ajuta neputinta?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.05.2021 at 17:41:36.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 25.05.2021, 15:57:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

La adictia pacatuirilor repetate, la sudalma, betie, desfranari, curvie, pofta, minciuna, viclenie, rautate, manipularea rautatii altora si a nemultumirii, la invinovatiri si dezvinovatiri, la justitiopatie, la caderea in necredinta, in sminteala, in ura si razbunare.... si la multe altele... trebuie post si infranare precedate de rugaciune si strigat de ajutor.

Patima e repetarea pacatuirilor si adictia la repetarea pacatuirilor.

Trufia si terorismul ispititor care te rupe de Credinta ca sa te pacaleasca sa crezi in tot felul de dracovenii si aiureli lumesti... asta este mandria iar furia sinucigase si productia de ispita sinucigase folosind orice va veni sa se razbune ca nu te inchini eului tau sau al alesului tau, sefului tau, idolului tau, adica tot eului tau al lumii si daca esti platit pentru asta sau satisfacut si hranit atunci iata PACEA LUMEASCA ca un fel de odihna... defapt e odihna in blestemul luxiferic putiferic liberău!

E deci de postit, e de lucru-infranare urmand Domnului.

Iar limba rea, vicleana si desfranata ce cauta cu ochii pofta e cireasa de pe tort... nu o poti stapani mai ales cand crezi ca ai dreptate ca sa se inchine altii tie pentru bogatiile lumii.

Hristos-Cuvantul a fost si este sarac de toate cele din lume. E foarte greu sa te rupi de lume, sa te smulgi din lume, sa te dezlipesti... e ca si sufletul-plapuma in care nadajduiesti si te invelesti nestiind ca defapt in rautatea lasitatii si a tradarii te innebunesti si te dezmierzi ca un parazit pilos si privilegiat vrand sa mori, vrand sa ajungi in iad, vrand sa te sinucizi si sa fi ingropat sub piramida de la usa bordelului cel mare al babilonului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.05.2021 at 16:03:44.
Reply With Quote
  #626  
Vechi 11.06.2021, 08:57:44
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Vroiam sa adaug cate ceva, sa corectez ceva. Am observat pe site-ul crestin-ortodox.ro, sau pe doxologia.ro, nu mai gasesc sursa exact. A scris cineva ca postul negru se tine cu o zi inainte incepand cu ora 18:00 pana a doua zi la ora 24:00 gen (30 ore).

Vroiam sa corectez pentru ca duhovnicii mei spun clar. Postul negru (la MIRENI) poti incepe cu o zi inainte, de exemplu de la ora 17:00 pana a doua zi la ora 17:00, sau de la ora 20:00 pana a doua zi la ora 20:00, sau de la 18:00 pana a doua zi la 18:00, nicidecum cum a fost scris pe site-ul acela de la 18 La 24 a doua zi.

Iar postul negru se tine nemancand nimic, si nici sa bei apa, avem voie sa luam insa aghiasma mare (cu voia duhovnicului, in anumite situatii si daca te-ai spovedit in timpul zilei de post negru) sau aghiasma mica (cel mai des) plus anafura, atat! Dupa ce s-au implinit cele 24 ore post negru, putem sa dam buzna in frigider, la halimos, mancand mancare de post!!!

P. S: am tinut si eu pentru primele dati, in timpul Postului Mare, post negru. Am observat ca este cel Mai benefic post, unde CHIAR SIMTI ca se intampla ceva inlauntrul tau.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.06.2021 at 10:52:16.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 14.06.2021, 16:25:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vroiam sa adaug cate ceva, sa corectez ceva. Am observat pe site-ul crestin-ortodox.ro, sau pe doxologia.ro, nu mai gasesc sursa exact. A scris cineva ca postul negru se tine cu o zi inainte incepand cu ora 18:00 pana a doua zi la ora 24:00 gen (30 ore).

Vroiam sa corectez pentru ca duhovnicii mei spun clar. Postul negru (la MIRENI) poti incepe cu o zi inainte, de exemplu de la ora 17:00 pana a doua zi la ora 17:00, sau de la ora 20:00 pana a doua zi la ora 20:00, sau de la 18:00 pana a doua zi la 18:00, nicidecum cum a fost scris pe site-ul acela de la 18 La 24 a doua zi.

Iar postul negru se tine nemancand nimic, si nici sa bei apa, avem voie sa luam insa aghiasma mare (cu voia duhovnicului, in anumite situatii si daca te-ai spovedit in timpul zilei de post negru) sau aghiasma mica (cel mai des) plus anafura, atat! Dupa ce s-au implinit cele 24 ore post negru, putem sa dam buzna in frigider, la halimos, mancand mancare de post!!!

P. S: am tinut si eu pentru primele dati, in timpul Postului Mare, post negru. Am observat ca este cel Mai benefic post, unde CHIAR SIMTI ca se intampla ceva inlauntrul tau.
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul se face la grijile lumii pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #628  
Vechi 14.06.2021, 21:01:49
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul se face la grijile lumii pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber.
Acum am inteles ce a vrut sa zica @gpalama. Total gresit ce ai zis. Postul negru se tine exact cum a spus duhovnicul meu, preot ortodox, si este general data informatia de Biserica Ortodoxa (ce am scris sus), exact cuvant cu cuvant. Nimeni nu poate sa rastalmaceasca cuvintele unui duhovnic intelept care a iesit la pensie si inca slujeste o bucata de perioada!!! Eu doar transmit mesaje mai departe. In general de aia am intrat pe forum ca multi fac contraziceri aici fata de ce imi zice duhovnicul, si revin cu corecturi (mai putin despre politica, acolo am parerile mele)!

Postul negru e pentru multe lucruri: incercari/obstacole in viata, impotriva la farmece/blesteme, lupta impotriva desfranarii (facute deja) pentru iertare, lupta impotriva gandurilor/faptelor necurate, curatie sufleteasca, smerenie...etc!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 14.06.2021 at 21:16:42.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 15.06.2021, 04:06:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vroiam sa corectez pentru ca duhovnicii mei spun clar. Postul negru (la MIRENI) poti incepe cu o zi inainte, de exemplu de la ora 17:00 pana a doua zi la ora 17:00, sau de la ora 20:00 pana a doua zi la ora 20:00, sau de la 18:00 pana a doua zi la 18:00, nicidecum cum a fost scris pe site-ul acela de la 18 La 24 a doua zi.

Iar postul negru se tine nemancand nimic, si nici sa bei apa, avem voie sa luam insa aghiasma mare (cu voia duhovnicului, in anumite situatii si daca te-ai spovedit in timpul zilei de post negru) sau aghiasma mica (cel mai des) plus anafura, atat! Dupa ce s-au implinit cele 24 ore post negru, putem sa dam buzna in frigider, la halimos, mancand mancare de post!!!

P. S: am tinut si eu pentru primele dati, in timpul Postului Mare, post negru. Am observat ca este cel Mai benefic post, unde CHIAR SIMTI ca se intampla ceva inlauntrul tau.
Ma bucur si eu pentru Postul tau Cel Mare si pentru ce ai simtit atunci.

Cu tot respectul fata de duhovnicii tai, accept termenele fixate de ei numai daca ei se refera la ziua de iarna care se termina la ora 17,sau ziua de vara care se termina la ora 21, astfel ca o zi de post sa inceapa in seara de dinainte de ziua de post (17 iarna, respectiv 21 vara) si pana in seara zilei de post negru; sau din dimineata zilei de post pana in dimineata zilei urmatoare.
In acest fel se elimina posibilitatea de a posti ziua si a manca noaptea.
Fac precizarea de mai sus pentru a sublinia ca ziua de post sa fie intreaga, nu din 2 jumatati de zi; nu de la miezul zilei de azi pana la miezul zilei de maine, caci astfel n-ar fi nici macar doua jumatati de zi de post, n-ar fi nimic.

Cat despre Aghiasma si Anafura, eu cred ca sunt de un real ajutor pentru cei care sunt greu incercati sa biruiasca postul negru oricat de lung sau scurt ar fi. Cred ca numai din rea-credinta ar putea spune cineva ca sunt inlocuitoare de hrana si bautura; ele nu sunt apa si paine, ci Aghiasma si Anafura.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #630  
Vechi 15.06.2021, 04:12:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!
Inseamna ca la voi nu se pot tine 2 zile consecutiv post negru, ci numai din 2 in 2 zile, intermitent.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 02:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12