Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2010, 22:21:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

aaaa, pai zi asa, deci nu mai este pustia cea mai dinauntru!
Deci nu este desertul Sahara, unde stai pe o duna de nisip izolat de oameni! ci undeva unde mai pica (literal) ceva de prin vecini
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2010, 22:28:21
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu era o explicatie pentru pusnici. Yoghinii pretind ca se pot hrani cu energie cosmica. De ce n-ar fi si acesti pusnici o aplicatie la scara larga a legii efectului fotoelectric extern?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2010, 22:42:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Nu era o explicatie pentru pusnici. Yoghinii pretind ca se pot hrani cu energie cosmica. De ce n-ar fi si acesti pusnici o aplicatie la scara larga a legii efectului fotoelectric extern?
Chiar ca esti idealist.
Pe yoghini ii "hranesc" dracii, nu o energie cosmica. Si dracii au aceasta posibilitate.. daca cineva este indreptat spre pacat, pai ii trece foamea, setea, somnul.. pana pune planul rau in aplicare.
(Off topic: ma deranjeaza sa vad aceasta idee promovata in filme pt copii - cum ca exista o forma de energie cosmica/universala la care prin tehnici speciale ai acces).

Nu poti compara yoghinii cu pustnicii.. diferenta este enorma (fiecare are alt scop, alt stapan, alta sursa a tariei fizice si sufletesti)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2010, 23:50:50
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
da, dar dupa care a mincat :)

De ex. pentru eliminarea(topirea) celulelor cancerigene exista posturi negre de 21 de zile de 28 de zile si chiar mai mult unde se bea numai apa...si conform doctorului Malahov combinate cu clisme si urinoterapie( farmacia personala cum o numeste el) se poate elimina complet cancerul.(off topic)
Scuze ca sunt offtopic, dar cum se pot "topi" celulele cancerigene, si in ce fel pot fi influientate de clisme si urinoterapie, si la ce fel de cancere se refera acesta doctor?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.02.2010, 10:05:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Fugind din lagare exista oameni care au supravietuit si unii care au pierit pe drum.
Mi-am amintit din Intoarcerea la Hristos de un om (domnul M.) care a rezistat temnitei grele vreo 20 de ani, in dreapta credinta. Dupa ce a fost eliberat, s-a retras in munti, izolandu-se complet de lume. Uneori ii mai aparea in vis Parintelui Cleopa, instiintandu-l de anumite lucruri. Dar mai bine cititi voi direct din carte, de la pagina 120.

Dupa cum vedeti, inca mai sunt oameni desavarsiti in lume si in zilele noastre.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2010, 18:01:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar Mântuitorul, întinzând mâna Sa, l-a ridicat și i-a zis: “Pace ție, sluga mea! Nu te înfricoșa, căci bunătatea Mea se veselește foarte de lucrurile tale și rugăciunea ta este foarte bine primită și plăcută Mie. Deci veselește-te și ia plata preastrălucită pentru aceste lucruri ale tale. Iată iți dau un dar ca acesta: Orice cerere vei face în numele Meu, să ți se dea, și pentru oricare păcătoși vei mijloci la Mine, să se ierte păcatele lor”.
Extraordinare cuvinte! Altfel spus, iata care este scopul vietii noastre: sa-L veselim pe Dumnezeu cu viata noastra si noi sa ne veselim de El incepand de acum si continuand in vesnicie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.02.2010, 14:07:36
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Sfanta Xenia din Sankt Petersburg se ruga toata noaptea pe camp, imbracata doar intr-o mantie subtire. si gandeste-te cum sunt noptile in Rusia.. dar de sfintii STALPNICI ce sa mai zici? ii tine Dumnezeu... acolo unde vrea Dumnezeu, se biruiesc legile firii.
Calugarii budisti reusesc prin exercitii speciale sa nu manance perioade lungi si sa-si controleze temperatura corpului prin exercitii de yoga.Deasemeni,prin concentrare merg chiar si pe carbuni incinsi,asa ca corpul omenesc are performante uluitoare cand este antrenat
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.02.2010, 14:12:26
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai este un verset care da de gandit:

Matei 4, 4:
"Scris este: "Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu"."

Eu inteleg ca in comuniunea cu Dumnezeu, un Sfant primeste energie datatoare de viata direct de la Cel ce locuieste in templul trupului sau.

Inusi Mantuitorul a postit sase saptamani cu post negru, in continuu: "Și după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit."
INCEARCA tu reteta asta ca sa ne dai gata....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.02.2010, 14:18:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
INCEARCA tu reteta asta ca sa ne dai gata....
Eu sunt pe level 1, dom'le... Tocmai am mancat un pireu cu friptura la gratar, dupa care am baut o cana cu lapte cald.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.02.2010, 15:51:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Va rog frumos nu mai comparati yoghini,budisti si alti pseudoasceti,care nu fac altceva decat sa-si elibereze mintea de TOATE lucrurile si sa-i slujeasca in nestire,sau poate nu,diavolului,izolandu-se cu totul de toate.Iar pe cand ascetii nostri crestin-ortodoxi isi elibereaza mintea de TOATE desertaciunile ca sa o umple de Hristos.Deci aceasta este o diferenta fundamentala.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Inmultirea painilor in pustie costel Generalitati 9 30.07.2012 10:46:36
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17