Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.11.2008, 23:11:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In filme am vazut ca americanii, dar nu numai ei, isi insemnau vitele, care le apartineau cu fierul inrosit.
Sa avem grija cui ne facem robi, caci Iisus Hristos ne-a rascumparat cu pretul vietii Lui.
Traim intr-o vreme a simbolurilor: toate firmele au un logo; hainele au marca; noi ne facem tatuaje, dar nu ne punem intrebarea ce semnifica si care sunt urmarile...
Unora le pare deja rau ca s-au tatuat; altora le va parea rau mai tarziu, si altora prea tarziu...
Nimic nu este gratuit; nimic fara urmari; nimic fara sens.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.11.2008, 23:19:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In filme am vazut ca americanii, dar nu numai ei, isi insemnau vitele, care le apartineau cu fierul inrosit.
Sa avem grija cui ne facem robi, caci Iisus Hristos ne-a rascumparat cu pretul vietii Lui.
Traim intr-o vreme a simbolurilor: toate firmele au un logo; hainele au marca; noi ne facem tatuaje, dar nu ne punem intrebarea ce semnifica si care sunt urmarile...
Unora le pare deja rau ca s-au tatuat; altora le va parea rau mai tarziu, si altora prea tarziu...
Nimic nu este gratuit; nimic fara urmari; nimic fara sens.
In mare parte asa este..dar firmele au emblema sau logo pentru ca sa fie deosebite,cum oamenii au nume asa au si firmele sau echipele de fotbal.Tatuajele sunt altceva decat embleme unor organizatii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.11.2008, 23:51:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In Scandinavia unii au inceput sa-si implanteze coarne pe frunte.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.11.2008, 23:54:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In Scandinavia unii au inceput sa-si implanteze coarne pe frunte.

Chiar?Imi poti da mai multe informatii,articolul,extraordinar,semnul dracului pe frunte.Se duce lumea de rapa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.11.2008, 00:01:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ii vad pe strada, nu am ce articol sa-ti dau. Poate doar sa-i fotografiez.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.11.2008, 02:24:18
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Uneori nu conteaza fizicul conteaza interiorul,sufletul.Poti sa fii frumos pe dinafara ca un inger degeaba daca ai sufletul plin de pacate...deci nu e asa rau sa iti tatuezi un soare ,o masina ,un leu sau mai stiu eu ce pe corp.Eu as zice ca dragonii sau cateva animale satanice e mai pacat sa ti le tatuezi...

E mare pacat sa vorbesti fara sa cunosti ceea ce spui.Dupa teoria ta ar insemna ca e pacat sa omori 10 oameni dar daca omori numai unul e ok.Nu intelegi ca tatuajul e pacat?Indifierent ce reprezinta,nu ai voie sa-l mazgalesti cu nimic caci trupul acesta a fost facut pentru a fi templul Sfantului Duh.Ai auzit tu de vreo un sfant tatuat?A avut Hristos oare vreo un tatuaj?Sau Apostolii?Numai paganii se tatueaza.Fiecare om slujeste dracului de care este robit.Un om care se tatueaza este un om stapanit de duhul narcisismului,al curviei,al maniei,nicidecum credincios.De ce se tatueaza un om?Din prostie,numai un om irational se poate gandi ca o mazgaleala pe trupul sau ii poate aduce vreo fericire.Dar el se tatueaza din placere,sa se dea mare in sinea lui,sau tot in prostia lui sa aiba ca amintire numele cuiva sau mai stiu eu ce.Vedeam la Tv cum unele femei isi tatuau pe corp numele iubitului lor iar dupa ce se desparteau le parea rau si numai stiau cum sa-l stearga sau ce altaul sa faca peste.Cata prostie.Un om tatuat este un om scarbos,pentru ca pe dinauntru este stapanit de niste patimi scarboase.Priviti va rog cum arata maostele unui om sfant,de fapt asa vrea Hristos sa aratam si noi dupa ce murim,temple ale Duhului Sfant si nu mazgaliti si gauriti ca porcii si plini de patimi si pacate scarboase:

Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.11.2008, 10:07:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
E mare pacat sa vorbesti fara sa cunosti ceea ce spui.Dupa teoria ta ar insemna ca e pacat sa omori 10 oameni dar daca omori numai unul e ok.Nu intelegi ca tatuajul e pacat?Indifierent ce reprezinta,nu ai voie sa-l mazgalesti cu nimic caci trupul acesta a fost facut pentru a fi templul Sfantului Duh.Ai auzit tu de vreo un sfant tatuat?A avut Hristos oare vreo un tatuaj?Sau Apostolii?Numai paganii se tatueaza.Fiecare om slujeste dracului de care este robit.Un om care se tatueaza este un om stapanit de duhul narcisismului,al curviei,al maniei,nicidecum credincios.De ce se tatueaza un om?Din prostie,numai un om irational se poate gandi ca o mazgaleala pe trupul sau ii poate aduce vreo fericire.Dar el se tatueaza din placere,sa se dea mare in sinea lui,sau tot in prostia lui sa aiba ca amintire numele cuiva sau mai stiu eu ce.Vedeam la Tv cum unele femei isi tatuau pe corp numele iubitului lor iar dupa ce se desparteau le parea rau si numai stiau cum sa-l stearga sau ce altaul sa faca peste.Cata prostie.Un om tatuat este un om scarbos,pentru ca pe dinauntru este stapanit de niste patimi scarboase.Priviti va rog cum arata maostele unui om sfant,de fapt asa vrea Hristos sa aratam si noi dupa ce murim,temple ale Duhului Sfant si nu mazgaliti si gauriti ca porcii si plini de patimi si pacate scarboase:




Eu ma refeream la cazul acela in care fata si-a facut un tatuaj cu MAMA pe corp fiindca mama sa murise,este un gest foarte frumos..nu am zis ca ma tatuez,nici mie nu imi plac oamenii tatuati in dragon ,balaur,sarpe etc.In general tatuajul este sa fii ,,la moda''.Oamenii regreta dupa cativa ani ca si-au pus tatuaje,cunosc oameni .Este o gandire de moment.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.11.2008, 10:08:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu ma refeream la cazul acela in care fata si-a facut un tatuaj cu MAMA pe corp fiindca mama sa murise,este un gest foarte frumos..nu am zis ca ma tatuez,nici mie nu imi plac oamenii tatuati in dragon ,balaur,sarpe etc.In general tatuajul este sa fii ,,la moda''.Oamenii regreta dupa cativa ani ca si-au pus tatuaje,cunosc oameni .Este o gandire de moment.

Si inca ceva,nu mai pune poze din acestea ca poate mai sunt oameni slabi de ingeri,cum se zice.Nu e cazul meu.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.11.2008, 16:13:50
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu ma refeream la cazul acela in care fata si-a facut un tatuaj cu MAMA pe corp fiindca mama sa murise,este un gest foarte frumos..nu am zis ca ma tatuez,nici mie nu imi plac oamenii tatuati in dragon ,balaur,sarpe etc.In general tatuajul este sa fii ,,la moda''.Oamenii regreta dupa cativa ani ca si-au pus tatuaje,cunosc oameni .Este o gandire de moment.
Ce gest frumos este acela?Sa tatuezi poza unui mort pe o alta mortaciune de trup?Ca si trupul ei este mancat de viermi la fel ca si cel care s-a tatuat cu chipul mamei sale.Ce logica este aici,una draceasca.Sa tina poza mamei sale si sa o puna in rama si este de ajuns.Ca atunci cand cel tatuat cu poza mamei face sex sau nu stiu mai ce pacate s-ar intelege ca-si bate joc si de chipul mamei sale,fiind tatuat pe trup cu el,la fel ca si cei ce poarta crucea la gat si fac tot felul de scarbosenii,il necinstesc pe Hristos si crucea Lui.Eu insist acum nu sa te conving,tu crezi ce vrei dar nu am sa mai scriu nimic pe tema asta.Tatuajul este pacat,orice reprezinta,iar daca cineva se sperie de mostele sfinte inseamna ca nu are ce cauta pe acest forum,parerea mea,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.11.2008, 20:04:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga ortodox, Mantuitorul a readus la viata pe fiica lui Iair, pe Lazar, pe fiul vaduvei din Nain si ne intrebam daca am vazut sfinti cu trupul tatuat? Nu uita, Dumnezeu face minuni in omul care se impartaseste cu Trupul si Sangele Sau. E indicat sa privim altfel oamenii. Nu e bine ca atunci cand vedem pe cineva tatuat sa spunem ca acela nu se va mantui. Dupa cum nu e sanatos a gandi ca omul lipsit de tatuaj, doar pentru faptul ca e lipsit de el, poate face din trupul sau templu al Duhului Sfant.

Daca am fi fost contemporani cu femeia desfranata, cu Zaheu, cu talharul, etc probabil am fi crezut despre ei ca nu se vor mantui. Si cu toate acestea, toti sunt dati ca modele de urmat pentru noi. Sunt exemple diferite de a ajunge la Hristos.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 02.02.2011 23:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 14:37:11