Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.02.2014, 01:32:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Cum a fost ascunsă Iulia Ionescu în Mănăstirea Sihăstria Rarăului. Starețul Ioan Larion Neagoe: „Îmi pare rău că am păcălit Poliția“

http://adevarul.ro/locale/constanta/...5ff/index.html


"Misterele dispariției Iuliei Ionescu încep să se dezlege. Fata s-a ascuns la Mănăstirea Sihăstria Rarăului din Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava, iar călugărul care a condus-o la gară provine din acest lăcaș de cult.

Starețul Ioan Larion Neagoe a recunoscut în fața polițiștilor că a găzduit-o pe fugara Iulia. „Îmi pare c-am păcălit Poliția, Iulia era la noi. Nu mi-am dat seama. Îmi pare rău că n-am anunțat Poliția mai devreme și nu am luat legătura cu familia fetei“, a regretat preotul Ioan Larion Neagoe. Iulia Ionescu a poposit la mănăstirea de călugări în noaptea de 14 spre 15 februarie. „Venea din Neamț“, a spus starețul de la Sihăstria Rarăului. Mănăstirea de călugări este situată în vârf de munte, la Cota 1000. Conform unor surse judiciare, starețul Neagoe a declarat că Iulia Ionescu a plecat miercuri cu un microbuz din București spre Târgu-Neamț. Cel mai probabil, fata a stat două nopți la mănăstirea Agapia, apoi a ajuns vineri la Sihăstria Rarăului, unde a petrecut o noapte. Sâmbătă dimineață, mai mulți anchetatori au venit cu poza fetei la mănăstire, pentru a-i întreba pe călugări dacă au văzut-o pe Iulia. Starețul însă a mințit, ascunzând polițiștilor faptul că fata se află acolo.

A doua zi, însă, preotul a mărturisit că s-a speriat de consecințe și a spus Iuliei să se ducă acasă. Fata a fost urcată în Dacia-papuc a mănăstirii și condusă de un călugăr la gara din Suceava. Acolo, călugărul i-a cumpărat bilet și i-a înmânat telefonul lui de pe care Iulia i-a trimis mesaj mamei sale, că se întoarce acasă. „Fata a ajuns la mănăstire vineri, venind de la Neamț, a stat la noi în noaptea de 14 spre 15 februarie, sâmbătă dimineață, polițiștii au venit la mănăstire cu poza ei să ne întrebe dacă au văzut-o. Îmi pare rău că i-am păcălit, dar așa sunt regulile noastre, să ne protejăm credincioșii“, le-ar mai fi spus starețul în fața polițiștilor."

Parintele Ioan de la Sihastria Raraului despre calitatile unui patriarh
http://www.youtube.com/watch?v=QklW0MU_G7M


Manastirea Sihastria Rarau:http://www.youtube.com/watch?v=TwxG3k9o2H4

Last edited by antiecumenism; 17.02.2014 at 01:40:53.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 17.02.2014, 02:00:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Duhovnicul Iuliei Ionescu: În urmă cu trei ani, mi-a spus că vrea să plece la mănăstire. Mama și bunica Iuliei erau de față, știau

http://www.gandul.info/stiri/duhovni...stiau-12094934


"Visarion Alexa, preotul paroh al Biserii Sfântul Nicolae din Militari, este în același timp și duhovnic al mamei și al bunicii fetei plecate de-acasă.

Duhovnicul Iuliei Ionescu, Visarion Alexa, a declarat pentru MEDIAFAX că a discutat cu mama și cu bunica ei în legătură cu dorința fetei de a pleca la mănăstire și au reușit împreună să o oprească, în urmă cu doi - trei ani, iar tânăra nu i-a indicat vreodată mănăstirea unde ar vrea să stea.

Visarion Alexa, preotul paroh al Biserii Sfântul Nicolae din Militari, este atât duhovnicul Iuliei, dar și al mamei și bunicii acesteia, iar fata nu venea niciodată singură la spovedanie, ci însoțită de una dintre cele două, care rămânea la câțiva metri depărtare.

"A existat o discuție cu mama și cu bunica că ea ar vrea să plece la o mănăstire. Atunci am reușit să o oprim eu, mama, bunica, toți ne-am implicat și am oprit-o pe Iulia. Și am început să-i explicăm că locul ei este în familie până la vârsta de 18 ani. "
Reply With Quote
  #53  
Vechi 17.02.2014, 03:43:02
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ziceam, tara ortodoxa, de 2000 ani, alea alea..
Daaa, de 2000 ani România e tara ortodoxa, si cu toate acestea tot nu au reusit toti românii sa devina ortodocsi, unii ramanand atei.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.02.2014, 05:35:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu ti s-a parut ca au invatat ceva din modul defectuos, in care s-au miscat cu ocazia accidentului? Sa fi fost chiar inutil sacrificiul uman? Si crezi ca s-ar fi mobilizat de data asta de la mic la mare, daca nu ar fi avut experienta tragica cu accidentul de avion?!?
Romanii in general, da, cred ca au invatat ceva din acest accident. Mai ales cand au vazut ca 3 moti+satenii au salvat 5 din 7 oameni. Insa, autoritatile, mai ales politicienii, nu au invatat nimic. Ponta era la petrecere cand a fost anuntat ca au murit 2 oameni, si a continuat sa ranjeasca. Apoi, nu stiu cat a fost mod defectuos si cata a fost nepasarea. Sunt mai multe detalii despre accident, nu vreau sa intru acum in acest subiect. Asa cum in cazul unui sat din Moldova, cand a venit inundatia, seful armatei i-a chemat pe militari inapoi caci se intuneca sau ceva de genul, iar oamenii au fost salvati de un om care s-a dus cu o barca gonflabila. La cate tragedii au fost in Romania, pana acum puteau invata cum se actioneaza.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.02.2014, 05:38:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dragostea de Dumnezeu care zicea ea ca a adus-o la manastire nu te indeamna la neascultare de duhovnic si ignorarea parintilor, etc.

Nu, nu cred ca se intorcea acasa, a fost trimisa acasa.
Nu m-am referit la faptul ca se ducea de buna voie acasa. Daca fata vroia sa stea ascunsa, nu o gaseau asa usor. Adica, a fost gasita pe tren, in drum spre casa, nu au revolvat autoritatile nimic.

Nu aplaud ce a facut aceasta fata deloc, dar nici nu cred ca mass-media a prezentat acest caz din iubire si de grija. Din contra.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.02.2014, 08:28:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
"Fata a ajuns la mănăstire vineri, venind de la Neamț, a stat la noi în noaptea de 14 spre 15 februarie, sâmbătă dimineață, polițiștii au venit la mănăstire cu poza ei să ne întrebe dacă au văzut-o. Îmi pare rău că i-am păcălit, dar așa sunt regulile noastre, să ne protejăm credincioșii“, le-ar mai fi spus starețul în fața polițiștilor."
Urata declaratie a putut da staretul, ce a refuzat sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce a facut, ascunzandu-se in spatele unor asa-zise reguli. De fapt, nici nu stiu daca constientizeaza ca a gresit. Tare greu i-ar fi fost sa o sune pe mama fetei, sa o anunte ca Iulia e la ei si sa o roage sa o lase sa ramana 2,3 zile sa se linisteasca, iar dupa sa vina la ea, sa discute cu totii. Asa inteleg eu "protejarea credinciosului", nu pacalirea politiei.

Pe langa faptul ca n-a judecat bine neanuntand familia, a pus intr-o lumina proasta Patriarhia, ce a dat acel comunicat ca Iulia nu se afla gazduita la nicio manastire din Suceava, deci si-a mintit si superiorii ierarhici. Prin gestul sau toata Biserica a fost murdarita.

Last edited by ioanna; 17.02.2014 at 08:59:30.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 17.02.2014, 09:34:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Ce circ de prost gust toată povestea asta cu Iulia, fata care a fugit la mânăstire…

http://ortodoxianeamului.wordpress.c...-la-manastire/


"Totul s-a transformat într-un atac penibil împotriva Creștinismului, dublat de încă o demonstrație de forță a lipsei de profesionalism, relei-voințe și lipsei de cultură a mass-mediei și formatorilor de opinie de pe la noi.

Dar hai să ne uităm la fapte.

O fată de 15-16 ani dorește să meargă la mânăstire. Din păcate pentru ea, BOR-ul nu mai permite accesul în monahism al persoanelor considerate minore, deci expediția ei la mânăstiri se dovedește fără succes.
Nu e nici prima, nici ultima persoană din lumea asta care simte nevoia retragerii la monahism de la o vârstă fragedă. Părintele Cleopa a intrat la mânăstire la 9 ani. Patriarhul Teoctist a devenit călugăr pe la vreo 12 ani. Sfânta Tereza de Lisieux și-a dorit viață monahală de la 7 ani…. Și tot așa.
Mass-media speculează povestea și ….face un scandal întreg menit să atace Creștinismul. Că ăsta este scopul… Nu o să vedeți atâta epuizare de energie pentru fetele care își încep viața sexuală de la 14 ani. Nimeni nu se isterizează că mame de 12-13-14-15 ani își ucid copiii prin avort.
Nu. Evident, subiectul care trebuie să isterizeze este cel în care Biserica trebuie demonizată pentru că distruge tineri."
De ce confundati iarasi in mod vadit intentionat institutia sacra a bisericii cu functionarii ei cat se poate de umani ???
Asa cum exista preoti sau monahi virtuosi ,cred ca exista mereu si opusul lor,si in unele astfel de cazuri ce e rau ca societatea,sa-si puna intrebari,sa faca presupuneri sau sa acuze un comportament injust sau imoral ce se manifesta in mod vadit ???

In cazul de fata, ingrijorarea suspicioasa a societatii mass-mediatice a fost perfect indreptatita chiar si in cazul,aparent nevinovat al pelerinajului vagabondesc pe la manastiri,unde s-a gandit mass-media, nu ar fi exclus ca adolescenta confuza sa fie luata in grija si in primire si de niscaiva pedofili deghizati in haine monahale !!!

Si,totusi, cu toate sfortarile uriase ale politiei si informatorilor,fata nu a fost gasita la manastirea unde a stat !
Foarte ciudata aceasta ascundere a ei de catre monahi !

Last edited by guardian knight; 17.02.2014 at 09:39:48.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 17.02.2014, 09:40:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa inteleg eu "protejarea credinciosului", nu pacalirea politiei.
Mergând un pic mai departe, cum judeci tu următorul exemplu: un cineva își mărturisește o crimă preotului duhovnic. În timpul Tainei Spovedaniei.
Ce trebuie să facă duhovnicul relativ la legile lumii astea materiale?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.02.2014, 09:50:30
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Urata declaratie a putut da staretul, ce a refuzat sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce a facut, ascunzandu-se in spatele unor asa-zise reguli. De fapt, nici nu stiu daca constientizeaza ca a gresit. Tare greu i-ar fi fost sa o sune pe mama fetei, sa o anunte ca Iulia e la ei si sa o roage sa o lase sa ramana 2,3 zile sa se linisteasca, iar dupa sa vina la ea, sa discute cu totii. Asa inteleg eu "protejarea credinciosului", nu pacalirea politiei.

Pe langa faptul ca n-a judecat bine neanuntand familia, a pus intr-o lumina proasta Patriarhia, ce a dat acel comunicat ca Iulia nu se afla gazduita la nicio manastire din Suceava, deci si-a mintit si superiorii ierarhici. Prin gestul sau toata Biserica a fost murdarita.
Cum e posibil ca un staret sa fie asa de iresponsabil ???

Din pacate, dincolo de monahii virtuosi si care isi cultiva in modul cel mai frumos o vocatie sincera pentru Absolut, exista si un numar de insi deghizati in calugari, care nu au nici o treaba cu aceasta cale !
I-am vazut si eu !
Nu sunt un pelerin fanatic al manastilor, insa in calatoriile mele,am fost prin cateva,deoarece imi place atmosfera.
Pot sa spun ca am vazut si intrat in contact cu insi cel putin dubiosi,care au avut reactii neasteptate, pentru niste calugari.
In acelasi timp,am vazut calugari la care nu le-as fi putut reprosa nimic, si pareau devotati vocatiei lor !
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.02.2014, 09:55:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bravo, se vede că ești gardian.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare